Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bill Gates svou prezentací na CESu zklamal

  16:00
Keynote Billa Gatese patřila do kategorie těch úvodních řečí, o které je na CESu velký zájem. Každý chtěl vidět Billa naživo a poslechnout si jeho vizi budoucnosti IT a spotřební elektroniky. A v tomto směru nás představitel Microsoftu poněkud zklamal. Nejenom že nás neoslnil svými novinkami, ale zvládnutá nebyla ani technická stránka celé keynote.

Zpravodajství z veletrhu CES vám přinášíme ve spolupráci se serverem www.grafika.cz.

Keynote Billa Gatese patřila do kategorie těch úvodních řečí, o které je na CESu velký zájem. Každý chtěl vidět Billa naživo a poslechnout si jeho vizi budoucnosti IT a spotřební elektroniky. A v tomto směru nás představitel Microsoftu poněkud zklamal. Nejenom že nás neoslnil svými novinkami, ale zvládnutá nebyla ani technická stránka celé keynote, která tak spíš připomínala nepovedený šprým ze strany Microsoftu. Ale nepředbíhejme.


Gary Shapiro uvádí keynote Billa Gatese

Úvodní řeči na CESu standardně uvádí Gary Shapiro - prezident a CEO Consumer Elektronics Association, která CES pořádá. Před keynote Microsoftu tomu nebylo jinak, ale Gary na pódiu místo Billa Gatese přivítal oblíbeného amerického showmana Conana O'Briana. To byl geniální tah Microsoftu, neboť Conan dokázal návštěvníky nejenom dobře pobavit, ale i skvěle vykompenzovat chyby při prezentaci produktů a poněkud nezáživný výklad Billa Gatese. Po pár úvodních vtípcích ("Někteří lidé považují Microsoft za zlo a úkolem Microsoftu je tyto lidi vymýtit"), které celou atmosféru odlehčily, přichází Bill Gates a usedá do křesla vedle Conana a celá keynote přechází do rozhovoru Billa a Conana, ve kterém Conan vystupuje jako reportér a Bill Gates se mu snaží na jeho otázky odpovědět.


Conan O'Brian, zachránce celé keynote

Bill Gates v tomto směru v ničem nepřekvapil a všem bylo jasné, o čem bude jeho řeč. Digital lifestyle je směr, kterým se Microsoft ubírá a tlačí svůj operační systém všude, kde je to jen možné. Snaha o maximální rozšíření Windows do různých zařízení je zřejmá a zde na CESu je to více než patrné. Windows Media Center a Windows Mobile byla vidět na každém kroku. Bill Gates se postupně zabýval pěti hlavními oblasti, na které se Microsoft zaměřuje.


Bill Gates je zpovídán Conanem a vše zatím funguje tak, jak má

Hudba

Všichni si již uvědomují, že nabízet produkt s desítkami různých funkcí bez toho, aby je měl uživatel možnost využít, je cesta vedoucí do pekel. Důležité je nabízet nejenom produkt a operační systém, ale především obsah. V oblasti muziky to jako první došlo společnosti Apple, která před pár lety představila hudební přehrávač iPod a především internetový obchod iTunes Music Store a získala tak na tomto trhu náskok. A ačkoliv byl Apple první, Microsoft není společnost, která by dobré nápady konkurence nechala bez povšimnutí a nevyužila svůj kapitál a potenciál, aby si nechala na novém trhu ujet vlak.

V této oblasti Microsoft spolupracuje se spoustou výrobců audio přehrávačů (Creative, iRiver, Samsung, Rio a další), kterým dodává svou technologii Plays for sure. Jedná se ochranu práv (DRM) a o snahu licencovat jednotlivé zařízení a internetové obchody s hudbou. Pokud si uživatel koupí přehrávač s logem Plays for sure, má tak jistotu, že může nakupovat na všech online obchodech s hudbou, na kterých uvidí stejný symbol. Zatímco Apple sám nabízí kompletní (a také uzavřené) řešení - přehrávač iPod, obchod iTunes Music Store a ochranu práv - Microsoft se vydal cestou spolupráce s partnery a snahou o co největší rozšíření. V tento okamžik je na CESu k vidění více než patnáct MP3 přehrávačů, které technologii Plays for sure podporují.


Ukázka partnerů v oblasti muziky

Fotky

V oblasti fotografie Microsoft vyvíjí vlastní standard pro bezdrátový přenos obrázku z fotoaparátu do počítače. Tuto technologii Conan hned na keynote vyzkoušel a udělal pár obrázků Billa, které se v zápětí objevovaly na obrazovce televize připojené k Windows Media Center zařízení. Bill Gates se následně snažil ukázat slideshow ze stažených fotografií, což se mu bohužel nepodařilo. Totéž se opakovalo i po pár minutách, kdy realizační tým upozornil Billa i Conana, že vše je již funkční. Bohužel nebylo. Výraz obličeje Billa Gatese mluvil za vše a kanceláře Microsoftu pravděpodobně v brzké době někdo opustí. Samotné slideshow jsme se dočkali po cca 20 minutách uprostřed povídání o televizi.


Conan testuje bezdrátový přenos fotografií"Zlobivá" slideshow

Televize & komunikace

V rámci Windows Media Center bylo ukázáno, jak je možné si TV programy nahrávat, jak s nimi následně pracovat a jak se přes internetový prohlížeč připojit k jinému set-top-boxu s Windows Media Center a pracovat s jeho multimediálním obsahem. Microsoft oznámil spolupráci s Discovery Channel, Fox a Yahoo, jejichž televizní programy budou dostupné přímo ze zařízení s Windows Media Center a uživatelé tak budou moci procházet a sledovat pořady z jejich databází. Microsoft se snaží navázat spolupráci i s dalšími poskytovateli obsahu a rozšířit tak možnosti televize ve Windows Media Center. Aby to uživatelé měli co nejjednodušší, byly představeny i dálkové ovladače od společností Phlips, Logitech a Niveus Media, které přímo Windows Media Center podporují a je možné jimi Windows Media Center ovládat bez myši a klávesnice.


Dálkový ovladač pro Windows Media Center

Na pódiu bylo možné vidět i DVD-rekordér LG a HDTV plasma screen Pioneer s operačním systémem Windows Media Center. Obě zařízení jsou schopna komunikovat s další zařízeními na bázi WMC a navzájem si poskytovat obsah (obrázky, video, hudbu). To nám bohužel nebylo ukázáno v praxi neboť se prezentátorovi z Microsoftu nepodařilo připojit z počítače na internet. Vcelku zajímavě se jeví snaha o spolupráci s firmami, které se zaměřují na IPTV, neboli televizi přes internet. Celé to funguje tak, že si uživatel zvolí pořad či film, který chce sledovat, zaplatí jej a film je následně streamován přes internet do jeho televize. K tomu je samozřejmě potřeba broadband připojení. Hlavní výhodou je možnost sledovat více kanálů nebo různých pohledů kamer najednou. Velice dobře tak vypadalo sledování sportovního utkání v baseballu. Obrazovka byla rozdělena na více částí a v každé z nich byl jiný záběr kamery nebo ukazatel skóre.

Bill dále ukázal přístup k WMC boxu z mobilního telefonu s Windows Mobile, prohlížení fotografií a nastavení nahrávání televizního záznamu. Dalším počinem je implantování operačního systému do hodinek, které pak mohou z internetu, respektive MSN, stahovat předpověď počasí, ukázat vnější teplotu a získávat další informace (stejně jako PDA), které uživatel požaduje. Hodinky tohoto kalibru budou mít v nabídce značky Fossil, Swatch a Tissot.

Hraní & zábava

Bill si dále pochvaloval úspěch Xboxu a nástup hraní online. Velkým úspěchem je i herní titul Halo2, u které se základna hráčů přes internet rozrostla nejvíce. Herní sekci uváděl Garret Young (Xbox program manager), který již pravděpodobně v Microsoftu nepracuje. V průběhu demonstrace nové hry mu konzole Xbox poněkud zatuhla a před všemi návštěvníky se objevila nechvalně známá modrá obrazovka s chybovým hlášením (blue screen). To už bylo i na Billa Gatese zjevně dost a celou situaci musel zachránit Conan O'Brian strhnutím pozornosti na sebe a přidáním pár peprných poznámek, které Billovi zjevně velkou radost neudělaly.


Takhle vypadá zaměstnanec Microsoftu těsně před propuštěním

Microsft je velký kolos a díky svému podílu na trhu si může dovolit leccos. Není neobvyklé, že při živých prezentacích dochází k problémům a nějaké zařízení prostě přestane fungovat. Horší je, když se stejný problém opakuje několikrát, nebo je problémů více. A zrovna Microsoft se svou pověstí by se jim měl vyvarovat více než kdokoliv jiný. Co se týče samotné keynote, Bill Gates neuvedl nic zásadního a Microsoft nevyvíjí, ale přebírá technologie. Obchodně to zjevně funguje dobře, ale společnost Microsoft by se neměla snažit pouze přebírat technologie od partnerů, ale stát se inovátorem a udávat směr, což se jí zjevně nedaří a Bill Gates mě o tom nepřesvědčil.

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 24 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Microsoft chce změnit způsob vyhledávání díky AI, ale není sám

v diskusi nejsou příspěvky

22. dubna 2024

Generativní umělá inteligence (GenAI) má potenciál zásadně změnit tradiční způsob vyhledávání....

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 24 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

K nebi hleď. Lyridy z neděle na pondělí ukážou desítky meteorů za hodinu

v diskusi je 1 příspěvek

21. dubna 2024

První velký jarní meteorický roj můžeme již nyní zahlédnout na noční obloze, ale svého vrcholu...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 13 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...