KVIK: Dotykový netbook Google. iPad 2 se rozbije častěji než jednička

  18:20aktualizováno  18:20
Google si objednal dotykové obrazovky pro Chromebook. Lidem se iPad 2 rozbije častěji než jeho první generace. A plány na kolonizaci Marsu zase o kousek postoupily.

Chromebook patrně dostane dotykový displej | foto: Google

Bude Chromebook konvertibilní tablet?

Google stihl od roku 2011 představit již několik netbooků s operačním systémem Chrome. Vždy jej pro něj vyráběli partneři jako Acer nebo Samsung. Nyní se prý chystá další model, který by měl obsahovat dotekový displej. A Google si ho možná vyrobí ve vlastní režii. Alespoň to vyplývá z informací serveru China Times, který tvrdí, že se Google nakoupil dotykové displeje od firmy Compal.

Celkem má jít o 20 milionů kusů. Pokud jsou tyto informace pravdivé, pak by se Google patrně vydal cestou Applu a Microsoftu, kteří vyrábějí vlastní zařízení s vlastním operačním systémem. Microsoft tento krok udělal na letos na podzim, když představil tablet Surface a Apple tuto filozofii vyznává od začátku. Nyní by se mohl přidat Google, který zatím při vývoji svých produktů Nexus a Chromebook pracoval pouze s partnery.

Těm by se jeho snaha patrně nelíbila, ale asi by nevyvolala takový humbuk, jako v případě Microsoftu, který byl za Surface kritizován například Acerem.

Samsung přitom podle agentury Reuters plánuje, že letos prodá více něž 18 milionů počítačů a tabletů s Windows 8.

První iPad rozbíjejí lidé méně než druhou generaci

Zajímavá statistika poruch iPadů vyšla sice již před půlrokem, ale to nic nemění na faktu, že podle ní majitelé iPadů 2 hlásí několikanásobně vyšší množství poškození, než u první generace tohoto tabletu.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Informaci zveřejnila americká firma SquareTrade, která poskytuje rozšířenou záruku na elektroniku. Využila přitom data o svých 50 tisících zákazníků, kteří iPad mají. Podle těchto informací využilo záruky firmy 9,8 procenta vlastníků iPadu 2 ve srovnání s pouze 2,8 procenta u prvního iPadu.

Firma na základě svých zkušeností odvodila, že po dvou letech používání bude mít nějaký problém s iPadem 2 asi 20 procent uživatelů. U první generace iPadu to bylo 5,5 procenta.

Vysoké číslo přitom neznamená vyšší poruchovost iPadů, ale jejich poškození zaviněné uživatelem. Co se spolehlivosti samotného tabletu týká, ta se u iPadu 2 zvýšila. Celou studii v angličtině si můžete přečíst zde.

Zkladatel PayPalu upřesnil plány na kolonizaci Marsu

Šéf a zakladatel firmy SpaceX Elon Musk chce pomoci vybudovat lidskou kolonii na Marsu. Mohla by prý mít až 80 tisíc obyvatel. Miliardář chce k uskutečnění své vize přispět tím, že bude na Mars přepravovat badatele. Jedna letenka by přitom měla stát zhruba 500 tisíc dolarů (téměř 10 milionů korun), takže by si ji prý mohlo dovolit dost lidí ve středním věku. Informoval o tom server space.com.

Osidlování Marsu by podle Muskovy vize začalo vysláním průkopnické skupinky méně než deseti lidí, které by na rudou planetu dopravila velká, znovu použitelná raketa, poháněná tekutým kyslíkem a metanem. "Na Marsu je možné založit soběstačnou civilizaci a vytvořit z ní něco opravdu velkého," řekl Musk v Londýně při prezentaci svých podnikatelských plánů v Londýně.

Podle Muska by s prvními kolonizátory musela být na Mars vyslána spousta zařízení včetně strojů na výrobu hnojiv, metanu a kyslíku z povrchového ledu a z dusíku a oxidu uhličitého, které jsou obsaženy v atmosféře Marsu.

První osadníci by také museli mít materiál na stavbu průhledných kupolí, které by natlakovali atmosférickým CO2. Pod takovým příkrovem by pak mohli pěstovat rostliny ze Země. Jakmile by se kolonie stala soběstačnější, byla by na Mars vyslána velká raketa s více lidmi a menším množstvím zásob a vybavení.

Musk předpokládá, že přinejmenším zpočátku by nebyl k dispozici dopravní prostředek, jenž by mohl mezi oběma planetami pendlovat. Vyloučil také, že by se pro misi dala využít loď Dragon.

Podnikatel však nevyloučil, že by se dopravním prostředkem na Mars mohla stát znovu použitelná raketa, kterou SpaceX plánuje a která bývá označována zkratkou MCT (Mass Cargo Transport, přeprava velkoobjemových nákladů).

Musk odhaduje, že program kolonizace Marsu, na němž by se podílel společně s vládou i soukromý sektor, by stál zhruba 36 miliard dolarů (přes 700 miliard korun). Kolonie by si vyžádala náklady ve výši 0,25 až 0,5 procenta amerického HDP, což by podle Muska bylo všeobecně přijatelné.

Modul Dreagon ve vzdálenosti 30 metrů od ISS

Modul Dreagon ve vzdálenosti 30 metrů od ISS

Soukromá firma SpaceX už nyní hraje důležitou roli v americkém vesmírném programu. Vyvinula nosnou raketu Falcon 9 a nákladní loď Dragon, která je prvním soukromým vesmírným plavidlem sloužícím k zásobování Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Dragon je po loňském ukončení programu raketoplánů dokonce jediným americkým dopravním prostředkem k ISS. SpaceX podle ČTK v současnosti vyvíjí také verzi, která by mohla vynášet na oběžnou dráhu kolem Země lidskou posádku, což zatím obstarávají ruské Sojuzy.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Havarovali v Čechách, těla se našla v Německu. Nehoda migů na Šumavě

MiG-15T. Pod kabinou je vidět součást vlečného zařízení.

Nehoda dvou vojenských MiGů-15 na šumavském hřebeni v roce 1963 stála dva piloty život. Byla důsledkem šlendriánu a...

Další z rubriky

Počítač od Applu má držátka. Stojánek k displeji stojí přes 23 tisíc

Společnost Apple představila na své výroční vývojářské konferenci řadu novinek....

Společnost Apple představila na své výroční vývojářské konferenci řadu novinek. Mezi ty nejzajímavější patří zcela nový...

Přichází nový mini počítač Raspberry Pi. Zvládne dva monitory se 4k

Čtvrtá generace minipočítače Raspberry Pi

Na světě je čtvrtá generace jednoduchého počítačového systému Raspberry Pi. Systém nyní pohání výkonnější procesor a...

Huawei má problémy i v počítačích. Omezuje výrobu a ruší nový notebook

Trojice notebooků Huawei pro rok 2019. Zprava MateBook 13, 14 a X Pro.

Omezení, které řada amerických firem uplatnila na společnost Huawei, se vedle mobilních zařízení a infrastruktury...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz