Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ceny: Zaměřeno na grafické karty, pevné disky a flash paměti

Téměř měsíc a půl jsme se nevěnovali změnám cen v oblasti grafických karet, pevných disků a paměťových flash karet. A změnilo se mnoho věcí. Například ceny pevných disků nás nutí přemýšlet o tom, zda se nejprodávanější kapacitou nestane 60 GB namísto 40 gigabajtů.
Grafické karty

Na trhu grafických karet se značně přiostřuje. Ještě nedávno se běžný uživatel při nákupu grafiky nemusel příliš rozmýšlet. Ti co potřebovaly vysoký výkon v 3D aplikacích patrně sáhli po grafické kartě s čipem společnosti nVidia. Ti co zároveň vyžadovaly slušnější 2D zobrazení, se poohlédly po Radeonech o ATI. A čipy od společnosti Matrox si nejvíce oblíbili vyznavači čistého 2D obrazu. Dnes však na trh přichází další společnosti a relativní monopol výše uvedených firem začíná být značně narušován. I my na tento vývoj budeme reagovat a tak se v některém z dalších cenových přehledů již patrně setkáme s výrobky, které se nyní pomalu dostávají na trh.

ATI

Vývoj ceny grafických karetSledované grafické karty s čipy společnosti ATI se v posledních šesti týdnech prakticky nehnuly z místa. Jedinou výjimkou, ale o to výraznější jsou karty s čipem Radeon 8500 LE. Zatímco grafické akcelerátory s výkonnějším čipem ATI Radeon 8500 a paměťmi DDR SDRAM, s televizním a digitálním DVI výstupem dokonce o 2,5 % zdražily a karty s grafickou jednotkou Radeon 7500 svou cenou hýbaly v řádu desetin procenta, Radeon 8500 LE snížil svou cenu o více jak dvacet procent. To jej dostalo na cenu kolem 3500 korun. Zdá se, že právě tento čip je určen k tomu, aby co nejvíce konkuroval odlehčeným „MX“ kartám nVidie.

nVidia

Znovu se podíváme na karty s čipem GeForce 2, které zákazníky oslovují stále ještě ve veliké oslovují. Není však daleko doba, kdy se to změní a zájem se díky slevám přesune na karty s GeForce 3, popřípadě GeForce 4 a nebo na neštěstí pro nVidi ke konkurenci.

Grafické karty s čipem GeForce 2 MX200 a vybavené 32 MB paměti a TV výstupem, zlevnily za uplynulých šest neděl o 15 procent na přibližnou cenu 1500 korun. Karty s GeForce 2 MX400 a 32 MB paměti na palubě pak ze své ceny odťaly 14 procent, což je dostává na cenu kolem 1750 korun.

Pevné disky

I když ceny pevných disků nezažily žádné velké zemětřesení, pomalu až téměř plíživě snižovaná cena bude patrně znamenat, že se novým standardem stanou 60 GB modely na úkor disků s 40 GB kapacitou. Navíc platí železné pravidlo, že disky s větší kapacitou svou cenu snižují procentuálně více než méněkapacitní disky.

IBM

Vývoj ceny HDD IBM Výše uvedená úvaha se nejlépe odráží právě v rodině disků DeskStar společnosti IBM. Ještě před měsícem a půl bylo 60 GB od IBM k dostání za více než 4000 korun a rozdíl mezi tímto 40 GB modelem byl téměř tisíc korun. Poté co „šedesátka“ zlevnila o 18 % a 40 GB jen o 13% se tento rozdíl zmenšil na přibližně 750 korun, což je za 20 GB navíc poměrně rozumná částka. Ve výsledku to pak znamená cenu kolem 3500 Kč za 60 GB a cca 2800 za 40 GB u IBM DeskStar 60GXP.

Maxtor

Vývoj ceny HDD MaxtorNejvětší dodavatel pevných disků na světě (i když v České republice si tuto pozici bude muset ještě vybojovat), se sice cenově stále pohybuje velice mírně nad svými konkurenty, ale i on se drží více než 10 % zlevnění u svých modelů. Největší pokles se objevil u 80 GB pevného disku, který se může chlubit novou cenou cca 4500 Kč díky slevě patnáct procent. Patnáctiprocentní pokles se za měsíc a půl objevil u kapacity 40 GB, tento pevný disk je nyní k dostání za přibližně 3000 korun.

Seagate

Vývoj ceny HDD SeagateTak jako u všech sledovaných pevných disků i u Barracud od společnosti Seagate dochází k tomu, že vysokokapacitní disky ztrácejí cenu rychleji než ty menší. To v důsledku znamená, že Seagate Barracuda čtvrté generace s kapacitou 80 GB za šest týdnů dní zlevnila o 21%, 60 GB o 16% a 40 GB o 11%. Což ve výsledku znamená přibližné ceny 4300 korun za 80 GB, 3600 za 60 GB a konečně 2900 za 40 GB.

Flash paměti

Ačkoliv je nejrozšířenější flash pamětí karta typu Compact Flash (CF) a do konce příštího roku by se měla objevit její 2 GB verze, není jí již souzena příliš velká budoucnost. Problém je, že se jedná o jednu z prvních technologií paměťových flash karet a tím pádem pomalu zastarává. Velké firmy očekávají, že v budoucnosti žezlo nejprodávanější flash karty převezme typ Secure Digital (SD), popřípadě některá z nově vyvíjených.

Compact Flash

Vývoj ceny Smart Media a Compact FlashZdražení o jedno a dvě procenta u karet s kapacitou 64 MB, respektive 32 MB je téměř zanedbatelné, tak jako zlevnění 128 MB modelu o 3%. Tyto nevýrazné změny v průběhu posledních šesti týdnů se také nepříliš výrazně projevili v cenách. Nejmenší 32 MB CF paměť je nyní za cca 750 korun, 64 MB pořídíte za přibližně 1200 korun a 128 MB je k dostání za necelých 2000 korun.

Smart media

Paměťové flash karty typu Smart Medi (SM) jsou stále nejlevnějšími na trhu a v podstatě se podařila za měsíc a půl srovnat jediná anomálie, kterou byla SM karta s kapacitou 128 MB, jenž byla dražší než konkurenční CF karta se stejnou kapacitou. Může za to šestiprocentní pokles, který tuto paměť dostal na cenu kolem 2000 korun. Za přibližně tisíc korun je nyní v prodeji 64 MB karta, která ztratili ze své předchozí ceny 8%. Poloviční kapacitu 32 MB je nyní možné pořídit za necelých 600 Kč.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Rozhlas místo rádia. O novém názvu rozhodl jediný článek v Národních listech

v diskusi je 22 příspěvků

25. května 2024

Rok po začátku vysílání v Československu nastal konec „radiofonie“ a „broadcastingu“. V květnu 1924...

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 3 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Umělá inteligence Microsoftu má výpadek. Firmě nefunguje ani vyhledávač

v diskusi jsou 3 příspěvky

23. května 2024  15:56

Nasazení umělé inteligence úzce souvisí s internetovou dostupností. A právě nyní se ukazuje tato...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...