Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ceny: Paměti klesají na polovinu svého letošního maxima

  5:00
Již v minulém přehledu jsme předpovídali, že se vyplatí ještě chvíli s nákupem pamětí počkat. Ale takový pád jsme opravdu nečekali. Ani procesory se nenechaly zahanbit, a tak je po dlouhé době zase jednou radost nakupovat.
Paměti

Zdá se, že především snížená poptávka a měsíční zásoby ve skladech dohnaly výrobce pamětí typu SDRAM a DDR SDRAM k tak výraznému snížení cen, že můžeme konstatovat: „Paměti jsou na letošním minimu“.

Nepovedl se tak tah trojky na trhu pamětí - společnosti Hynix, která se chtěla dohodnout s druhým největším producentem paměťových DRAM čipů na společném postupu při zvyšování cen. Micron se tak možná trochu mstí Hynixu za neprovedenou fúzi a také může pomýšlet na to, že při současných cenách se korejský Hynix již asi dlouho naživu neudrží. A výrobní kapacity při případném konkurzu budou možná mnohem levnější, než kolik by stály, pokud by se obchod uskutečnil. Hynixu teče do bot a má problém i s prodejem svých dalších divizí (naposledy to byla továrna na TFT dispeleje), z nichž chtěl splatit některé závazky. Je tak nucen propouštět a někteří ze zaměstnanců, kteří byli proti prodeji a hrozili stávkou či odchodem z firmy, si možná až nyní uvědomují důsledky svého jednání. A k té vší smůle se objevily paměti neznámého výrobce, který na ně tiskne logo Hynixu.

Prostě se zdá, že cenová válka bude mít svou první velkou oběť, a pokud opravdu Hynix zkrachuje, lze následně očekávat růst cen pamětí.

Na druhou stranu je potřeba počítat i s oživením trhu, který by přinesl zvýšení cen, ale zachránil Korejce. Mírné náznaky tu jsou, neboť v tomto týdnu začala cena paměťových čipů na burze mírně stoupat, ale může to také znamenat jen slabý náznak, který se může rychle otočit pro výrobce nežádoucím směrem.

Pro zákazníky to znamená začít velice silně přemýšlet o nákupu pamětí, protože se může stát, že současná cena bude na delší dobu nejpříznivější.

Graf vývoje ceny pamětí SDRAMSrdce asi nejvíce zaplesá při pohledu na vývoj cen pamětí typu SDRAM. O téměř 32% je nyní levnější 128 MB modul, který stojí mírně přes 650 korun. Nevyplatí se tak kupovat 64 MB paměť s cenou mírně nad 500, jejíž cena poklesla o “pouhých“ 15%. Skvěle vývoji v tomto segmentu sekundovala paměť s kapacitou 256 MB. Její sleva dosáhla 35 %, a modul se tak stal s cenou kolem 1250 korun nejvýhodnější koupí u SDRAM, co se poměru Kč/MB týče.

Velice zajímavé poklesy jsme zaznamenali u DDR SDRAM pamětí. Nejvíce si cenově polepšila paměť s kapacitou 256 MB a frekvencí 266 MHz, která se tímto stala výhercem soutěže cena/kapacita pro tuto kategorii. Téměř třicet procent ceny dolů pomohlo k ceně kolem 1600 Kč a přiblížila na rozdíl cca 200 korun tuto paměť k historickému minimu z podzimu minulého roku. Modul s kapacitou 128 MB zlevnil o 17 procent a cenově se pohybuje kolem 1100 korun. 512MB stojí přes 4000 Kč, což znamená pokles za čtrnáct dní o 16%. Z tohoto pohledu slabý pokles pak byl u DDR pamětí s frekvencí 333 MHz, kde 256 MB ztratilo ze své ceny asi 10% a cenově se přiblížilo třítisícové hranici, zatímco 512 MB je nyní za cenu kolem 5500 korun se zaznamenaným poklesem ve výši 5%.

Graf vývoje ceny pamětí DDR a RIMM Posledním produktem na námi sledovaném paměťovém poli jsou paměti RDRAM. Očekává se příchod pamětí s taktem 1066 MHz, ale zdá se, že budou na našem trhu mnohem později. To neumožňuje příznivcům procesorů Intel zatím naplno využít procesory Pentium 4 s frekvencí sběrnice 533 MHz. Podívejme se tedy zatím na vývoj cen nám známých „osmistovek“. Nečeká nás ale pokles, nýbrž další nárůst - již třetí v řadě. Cena 128 MB se díky tomu zvýšila o téměř 3 % a dostala se nad cenu 1750 korun. Modul RIMM s dvakrát větší kapacitou (256 MB) je dražší o 2,5% a jeho cena přesáhla 3500 korun. Jak se zdá, RDRAM jdou vždy proti proudu. Když ostatní paměti zdražují, ony musejí zlevňovat, a naopak.

Procesory

Graf vývoje ceny u Duronu a CeleronuU procesorů vládne příjemná „klesající“ atmosféra. Ta je dána jednak poměrně masivní obměnou sortimentu u obou hlavních rivalů a také určitým cenovým bojem. Zajímavá je pak skutečnost, že se v omezené míře začínají prosazovat i takové firmy jako Transmeta nebo VIA se svými procesory Crusoe, potažmo C3, ale zatím ani zdaleka neohrožují pevné postavení Intelu a AMD.

AMD

Graf vývoje ceny Athlon a Pentium IIIProcesory Duron v průměru zlevnily o 7% za 14 dní. Nejvíce si cenově polepšily 800 a 850 MHz čipy, které shodně zlevnily o 10%. U první ho modelu to znamená cenu kolem 1250 Kč a u druhého kolem 1500 korun. O sedm procent poklesla cena Duronu na frekvenci 1200 MHz. Ten je nyní k dostání za cca 2200 Kč.

U procesorů Athlon se nejvíce dařilo 1330 MHz verzi, jejíž sleva za 14 dní o 5% dala z měsíčního pohledu pokles více než 11%. Nyní jej lze nalézt v prodejnách již za cca 3000 Kč. Naproti tomu o 1,5% nižší cena u čipu s frekvencí 1400 MHz a cena dosahující téměř 3800 korun asi nikoho příliš nevytrhne.

Graf vývoje ceny Athlon XPMnohem výraznější poklesy lze nalézt u profilového procesoru AMD Athlon XP. V průměru pětiprocentní pokles například u XP 1200+ a XP2000+ znamená slevu téměř 9 % nebo u procesoru s označením 1900+ jen 2,5%. XP 1200+ tak dosáhl na cenu kolem 3500 korun, zatímco Athlon XP 2000+ je k dostání za něco méně než 7000 korun. Naposled zmíněný XP 1900+ je nyní mírně nad cenovou hranicí 5500 Kč.

Intel

Intel uvedl nové procesory Celeron, ale to se v Česku projeví až o něco později. Přesto jsou ceny současných modelů velice zajímé a to samé lze říci o poklesech. Procesor Intel Celeron s frekvencí 1300 MHz je nyní za cca 3000 korun, což znamená pokles ceny o téměž 14 % za 14 dní. Pomalejší 1,2 GHz čip zlevňoval pomaleji, a to o 11%, což dělá současnou cenu kolem 2850 korun.

Graf vývoje ceny procesorů Pentium 4Procesory Intel Pentium III na frekvencích 1130 MHz, 1,2 a 1,3 Ghz zlevnily prakticky stejně o cca 4%. Zatímco u prvního se tak vytvořila cena mírně pod 7000 korun, 1,2 GHz je nyní v prodeji za přibližně 8300 korun, a konečně 1300 MHz Pentium III stojí mírně přes 12000 korun.

U Pentia 4 se našlo pár procesorů s výrazným poklesem ceny a rozhodně mezi ně patřily modely 1,9 a 2 GHz (se starým jádrem), 2,2 GHz na novém jádru Northwood. Nejpomalejší z výše uvedených zlevnil o přibližně 7,5% na cca 8750. Pentium 4 s frekvencí 2000 MHz je se slevou téměř 8% na přibližné ceně 10250 Kč. Poslední zmíněný čip s frekvencí 2200 MHz je oproti situaci před 14 dny levnější o 6%, což dělá prodejní cenu kolem 16000 korun.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponentů a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Témata: Intel, Stávka
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Umělá inteligence Microsoftu má výpadek. Firmě nefunguje ani vyhledávač

v diskusi je 1 příspěvek

23. května 2024  15:56

Nasazení umělé inteligence úzce souvisí s internetovou dostupností. A právě nyní se ukazuje tato...

Bezpečné přihlašování je důležité. Vyzkoušet můžete tři známé aplikace

v diskusi jsou 3 příspěvky

23. května 2024

V dnešním digitálním světě se již téměř neobejdeme bez systému umožňujícího prokázat se...

Paleontolog: Dinosauři byli chytří jako opice. Stavěli pasti, předávali si kulturu

v diskusi jsou 2 příspěvky

23. května 2024

Premium Paleontolog Štěpán Pícha je odborným garantem Dinosauria Museum Prague. Plochu o velikosti menšího...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...