Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Ceny: Paměti klesají na polovinu svého letošního maxima

  5:00
Již v minulém přehledu jsme předpovídali, že se vyplatí ještě chvíli s nákupem pamětí počkat. Ale takový pád jsme opravdu nečekali. Ani procesory se nenechaly zahanbit, a tak je po dlouhé době zase jednou radost nakupovat.
Paměti

Zdá se, že především snížená poptávka a měsíční zásoby ve skladech dohnaly výrobce pamětí typu SDRAM a DDR SDRAM k tak výraznému snížení cen, že můžeme konstatovat: „Paměti jsou na letošním minimu“.

Nepovedl se tak tah trojky na trhu pamětí - společnosti Hynix, která se chtěla dohodnout s druhým největším producentem paměťových DRAM čipů na společném postupu při zvyšování cen. Micron se tak možná trochu mstí Hynixu za neprovedenou fúzi a také může pomýšlet na to, že při současných cenách se korejský Hynix již asi dlouho naživu neudrží. A výrobní kapacity při případném konkurzu budou možná mnohem levnější, než kolik by stály, pokud by se obchod uskutečnil. Hynixu teče do bot a má problém i s prodejem svých dalších divizí (naposledy to byla továrna na TFT dispeleje), z nichž chtěl splatit některé závazky. Je tak nucen propouštět a někteří ze zaměstnanců, kteří byli proti prodeji a hrozili stávkou či odchodem z firmy, si možná až nyní uvědomují důsledky svého jednání. A k té vší smůle se objevily paměti neznámého výrobce, který na ně tiskne logo Hynixu.

Prostě se zdá, že cenová válka bude mít svou první velkou oběť, a pokud opravdu Hynix zkrachuje, lze následně očekávat růst cen pamětí.

Na druhou stranu je potřeba počítat i s oživením trhu, který by přinesl zvýšení cen, ale zachránil Korejce. Mírné náznaky tu jsou, neboť v tomto týdnu začala cena paměťových čipů na burze mírně stoupat, ale může to také znamenat jen slabý náznak, který se může rychle otočit pro výrobce nežádoucím směrem.

Pro zákazníky to znamená začít velice silně přemýšlet o nákupu pamětí, protože se může stát, že současná cena bude na delší dobu nejpříznivější.

Graf vývoje ceny pamětí SDRAMSrdce asi nejvíce zaplesá při pohledu na vývoj cen pamětí typu SDRAM. O téměř 32% je nyní levnější 128 MB modul, který stojí mírně přes 650 korun. Nevyplatí se tak kupovat 64 MB paměť s cenou mírně nad 500, jejíž cena poklesla o “pouhých“ 15%. Skvěle vývoji v tomto segmentu sekundovala paměť s kapacitou 256 MB. Její sleva dosáhla 35 %, a modul se tak stal s cenou kolem 1250 korun nejvýhodnější koupí u SDRAM, co se poměru Kč/MB týče.

Velice zajímavé poklesy jsme zaznamenali u DDR SDRAM pamětí. Nejvíce si cenově polepšila paměť s kapacitou 256 MB a frekvencí 266 MHz, která se tímto stala výhercem soutěže cena/kapacita pro tuto kategorii. Téměř třicet procent ceny dolů pomohlo k ceně kolem 1600 Kč a přiblížila na rozdíl cca 200 korun tuto paměť k historickému minimu z podzimu minulého roku. Modul s kapacitou 128 MB zlevnil o 17 procent a cenově se pohybuje kolem 1100 korun. 512MB stojí přes 4000 Kč, což znamená pokles za čtrnáct dní o 16%. Z tohoto pohledu slabý pokles pak byl u DDR pamětí s frekvencí 333 MHz, kde 256 MB ztratilo ze své ceny asi 10% a cenově se přiblížilo třítisícové hranici, zatímco 512 MB je nyní za cenu kolem 5500 korun se zaznamenaným poklesem ve výši 5%.

Graf vývoje ceny pamětí DDR a RIMM Posledním produktem na námi sledovaném paměťovém poli jsou paměti RDRAM. Očekává se příchod pamětí s taktem 1066 MHz, ale zdá se, že budou na našem trhu mnohem později. To neumožňuje příznivcům procesorů Intel zatím naplno využít procesory Pentium 4 s frekvencí sběrnice 533 MHz. Podívejme se tedy zatím na vývoj cen nám známých „osmistovek“. Nečeká nás ale pokles, nýbrž další nárůst - již třetí v řadě. Cena 128 MB se díky tomu zvýšila o téměř 3 % a dostala se nad cenu 1750 korun. Modul RIMM s dvakrát větší kapacitou (256 MB) je dražší o 2,5% a jeho cena přesáhla 3500 korun. Jak se zdá, RDRAM jdou vždy proti proudu. Když ostatní paměti zdražují, ony musejí zlevňovat, a naopak.

Procesory

Graf vývoje ceny u Duronu a CeleronuU procesorů vládne příjemná „klesající“ atmosféra. Ta je dána jednak poměrně masivní obměnou sortimentu u obou hlavních rivalů a také určitým cenovým bojem. Zajímavá je pak skutečnost, že se v omezené míře začínají prosazovat i takové firmy jako Transmeta nebo VIA se svými procesory Crusoe, potažmo C3, ale zatím ani zdaleka neohrožují pevné postavení Intelu a AMD.

AMD

Graf vývoje ceny Athlon a Pentium IIIProcesory Duron v průměru zlevnily o 7% za 14 dní. Nejvíce si cenově polepšily 800 a 850 MHz čipy, které shodně zlevnily o 10%. U první ho modelu to znamená cenu kolem 1250 Kč a u druhého kolem 1500 korun. O sedm procent poklesla cena Duronu na frekvenci 1200 MHz. Ten je nyní k dostání za cca 2200 Kč.

U procesorů Athlon se nejvíce dařilo 1330 MHz verzi, jejíž sleva za 14 dní o 5% dala z měsíčního pohledu pokles více než 11%. Nyní jej lze nalézt v prodejnách již za cca 3000 Kč. Naproti tomu o 1,5% nižší cena u čipu s frekvencí 1400 MHz a cena dosahující téměř 3800 korun asi nikoho příliš nevytrhne.

Graf vývoje ceny Athlon XPMnohem výraznější poklesy lze nalézt u profilového procesoru AMD Athlon XP. V průměru pětiprocentní pokles například u XP 1200+ a XP2000+ znamená slevu téměř 9 % nebo u procesoru s označením 1900+ jen 2,5%. XP 1200+ tak dosáhl na cenu kolem 3500 korun, zatímco Athlon XP 2000+ je k dostání za něco méně než 7000 korun. Naposled zmíněný XP 1900+ je nyní mírně nad cenovou hranicí 5500 Kč.

Intel

Intel uvedl nové procesory Celeron, ale to se v Česku projeví až o něco později. Přesto jsou ceny současných modelů velice zajímé a to samé lze říci o poklesech. Procesor Intel Celeron s frekvencí 1300 MHz je nyní za cca 3000 korun, což znamená pokles ceny o téměž 14 % za 14 dní. Pomalejší 1,2 GHz čip zlevňoval pomaleji, a to o 11%, což dělá současnou cenu kolem 2850 korun.

Graf vývoje ceny procesorů Pentium 4Procesory Intel Pentium III na frekvencích 1130 MHz, 1,2 a 1,3 Ghz zlevnily prakticky stejně o cca 4%. Zatímco u prvního se tak vytvořila cena mírně pod 7000 korun, 1,2 GHz je nyní v prodeji za přibližně 8300 korun, a konečně 1300 MHz Pentium III stojí mírně přes 12000 korun.

U Pentia 4 se našlo pár procesorů s výrazným poklesem ceny a rozhodně mezi ně patřily modely 1,9 a 2 GHz (se starým jádrem), 2,2 GHz na novém jádru Northwood. Nejpomalejší z výše uvedených zlevnil o přibližně 7,5% na cca 8750. Pentium 4 s frekvencí 2000 MHz je se slevou téměř 8% na přibližné ceně 10250 Kč. Poslední zmíněný čip s frekvencí 2200 MHz je oproti situaci před 14 dny levnější o 6%, což dělá prodejní cenu kolem 16000 korun.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponentů a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Témata: Intel, stávka
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Obrana kupuje bezpilotního dědečka. Zda umí bojovat, nikdo neví

Po několika týdnech spekulací o tom, jaké bojové drony česká armáda nakoupí, ministerstvo obrany zveřejnilo, že půjde o...

ANALÝZA: Tchaj-wan v ohrožení. Neptejme se zda, ale kdy bude válka

Premium Uprostřed obav o budoucnost míru ve světě, na pozadí války probíhající mezi dvěma největšími armádami Evropy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Expert: Rusy předběhla ve vesmírném programu už i Čína a Evropa. O NASA nemluvě

Rozstřel Rusové chtějí po roce 2024 ukončit svou účast na Mezinárodní vesmírné stanici. V Rozstřelu se nad důsledky tohoto...

Německý tank Leopard 2. Ušlechtilý potomek rodu Tigerů se stal legendou

Leopard 2 je bezpochyby nejdůležitějším evropským tankem konce studené války. Spolu s americkým Abramsem tvoří dodnes...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak si vedli Češi na Jadranu a ve Středomoří. Řada se jich nevrátila

Ve druhé polovině 19. století rostla rakousko-uherská válečná flotila a také se postupně zvyšoval podíl námořníků z...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Ve vedrech trpí i počítače. Pět rad, jak prodloužit jejich životnost

Teploty stoupají do spíše středomořských úrovní, lidé utíkají do stínu či ke klimatizacím, ale co elektronika? I když...

Apple připlácl mobil k notebooku, aby ukázal člověka i jeho stůl

Na letošní vývojářské konferenci se společnost Apple rozhodla ukázat nejen novinky ve svých operačních systémech, ale...

Bez USB-C Power Delivery již notebook ani monitor nechceme. Ukážeme proč

Pokud si to pohlídáte při výběru, již dnes můžete monitor a notebook propojit pouze jedním kabelem, který se postará...

Toto se Applu fakt povedlo. Udivující výkon v tichém chladném kabátku

Vyzkoušeli jsme počítač Apple Mac Studio M1 MAX s monitorem Display Studio. Zatímco o skvělém počítači můžeme říci, že...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...