Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Budete si umět vybrat mezi novými grafickými kartami?

Společnosti ATI a Nvidia vytáhly uprostřed letošního jara nejnovější trumfy v podobě nových grafických karet. Nezůstaly však osamoceny. Dá se tedy očekávat, že konec druhého čtvrtletí bude v oblasti grafik velice horký.
V současnosti asi nejznámější výrobci grafických akcelerátorů Ati a Nvidia nejsou na trhu osamoceni. Pokud si odmyslíme Intel, který své postavení v této oblasti těží z integrovaných grafických akcelerátorů, tak se na trhu setkáme ještě s minimálně čtyřmi výrobci. Jsou to firmy Matrox, SiS, S3 (VIA) a Trident.

Jaro přináší do relativně dlouho klidnějších vod grafických akcelerátorů velkou bouři. Pokusíme se vám pomoci v ní zorientovat.

Nvidia GeForce 6800

Nejnovější grafický čip NV40 od společnosti Nvidia nabízí patrně nejvíce inovací mezi novinkami, které se mají dostat na trh do začátku léta. Plný právem je tedy označována za další generaci grafických akcelerátorů od Nvidie (zda se jedná o šestou či vyšší, necháme na vás).

Pokud se podíváme na fyzickou výbavu čipu GeForce 6800 Ultra, pak zjistíme, že se skládá z více než 220 miliónu tranzistorů. To je téměř dvojnásobek dnešních PC procesorů typu Athlon XP 64 a Pentium 4. Jádro, které je vyráběno 0,13mikronovým procesem, tiká na frekvenci 400 MHz, ale tato rychlost se díky tlaku konkurence bude možná ještě zvyšovat. Čip bude přes 256bitovou sběrnici komunikovat s paměťmi GraphicDDR již třetí generace rychlostí více než 35GB za sekundu.

Výraznou devizou tohoto akcelerátoru je podpora technologií v rámci vylepšené specifikace DirectX 9.0c. Ty sice v této době ještě nenajdou valného využití, ale aplikace, které budou podporovat například Pixel a Vertex Shadery 3.0, se časem objeví.

GF 6800 má ještě více odlehčit počítačovému procesoru například i tím, že na sebe převezme kódování a dekódování formátu MPEG 2 a MPEG 4, ale i DivX či WM9. Zároveň se tím má zvýšit kvalita videa přehrávaného kartou Nvida. Vedle TV Out výstupu jsou k dispozici dva DVI-I konektory.

Maskot Nvidie mořská panna Nalu 

Velkým problémem však může být nenasytnost tohoto bumbrlíčka. Jen k samotnému běhu bude potřebovat hned dva napájecí konektory a Nvidia doporučuje instalovat více než 450W zdroj. Obrovské množství tranzistorů bude také klást vysoké nároky na chlazení a dobré odvětrávaní počítačové skříně.

Naštěstí se vedle verze ULTRA zanedlouho objeví i odlehčená verze 6800. Ta má mít menší frekvenci jádra a bude spolupracovat s poloviční 128MB pamětí. O čtvrtinu na 12 má být omezen počet pixel pipes, čímž se také sníží celkový výkon. V blízké budoucnosti se má objevit ještě verze pro rozhraní PCI Express (namísto AGP), která bude označována jako NV45. První vzorky GeForce 6800 Ultra by se v ČR měly objevit před prázdninami za ceny, který by neměly být monstrózní.

ATI Radeon X800

Protiúder společnosti kanadské Ati na sebe nedal dlouho čekat. Necelý měsíc po uvedení nové grafiky GeForce byla světu představena zbrusu nová grafická karta Radeon X800 XT a její pomalejší sestřička X800 Pro. Obě obsahují jádro s kódovým označením R420.

Pokud se o GF 6800 dá hovořit jako o revoluční kartě, pak u Ati o tak velké změny nešlo. Důvodem byla skutečnost, že nejmodernější technologie zatím nejsou výrobci software téměř využívány. Proto je R420 spíše předchozím R300 dovedným k téměř dokonalosti než zcela jiným čipem.

I přesto se však podařilo Ati připravit grafický akcelerátor, který si ve výkonu v současných aplikacích v ničem nezadá s novinku od Nvidie. Jádro, které je také vyráběno 0,13mikronovým procesem, sice obsahuje „pouhých“ 160 miliónů tranzistorů, ale na druhou stranu tiká rychlostí 500 MHz (475 MHz X800 Pro). Také v tomto případě najdeme 256bitovou paměťovou sběrnici a podporu 256 MB GDDR 3 (128 MB GDDR 2 X800 Pro). Propustnost pamětí se pak pohybuje na 32 GB/s (28,8 GB/s).

Ati však v podpoře rozhraní DirectX zůstává u verze „b“, což znamená technologie Pixel Shader 2.0b a Vertex Shader ve verzi 2.0.

Řada X800 nabízí hardwarovou podporu kódování a dekódování formátů MPEG1, MPEG2, MPEG4, ale i například technologie FullStream a Videosoap, které omezí šum a zlepší kvalitu zobrazení přehrávaného videa.

Zadní stěna karty nabízí tradičně jeden D-Sub konektor pro monitory, DVI-I pro LCD a rozhraní Video In/Video Out.

Maskot Ati bojovnice Ruby 

Oproti GF 6800 má X800 poměrně malý systém chlazení, výrazně menší spotřebu a proto bude vyžadovat jen jedno přídavné napájení. Z toho vyplývá, že si zájemce o tuto kartu vystačí s 350W zdrojem.

Verze X800 XT a X800 Pro se od sebe liší, vedle již zmíněných údajů, také počtem pixel pipes, kterých je v případě XT verze 16 a Pro jich má pouze 12. Tak jako u Nvidie i Ati počítá s verzí pro PCI Express (X880 XT), jejíž jádro ponese označení R423.

Výsledek

První tesy ukázaly, že strategie zdokonalení stávajících technologií vyšla mnohem lépe společnosti Ati. Ačkoliv ztrácí v rozhraní Open GL, v DirectX 9.0 svého soupeře mírně poráží. Nvidia GF 6800 je tak spíše investicí do budoucna, neboť obsahuje technologie, které X800 zatím nevyužívá. Nvidia tímto krokem získává mírný náskok při ladění ovladačů pro DirectX 9.0c.

A co zbytek pole

Ati a Nvidia již mají své karty rozdané, ale za humny již čekají další adepti na koláč trhu grafických akcelerátorů. Jednou z nich je společnost S3, kterou vlastní známý výrobce čipsetů firma VIA. Nová grafická karta DeltaChrom S8 asi nebude útočit na nejvýkonnější konkurenci, ale může se stát zajímavou alternativou.

Na veletrhu CeBit firma představila dvě verze tohoto grafického akcelerátoru. První S8 nabízí 300MHz takt jádra, zatímco druhá s označením S8 Nitro tuto rychlost zvedá o 25 MHz. Výroba probíhá pokročilým 0,13mikronovým procesem a samozřejmostí je podpora DirectX 9.0b. Cenově se má nová grafika pohybovat na úrovni čipů Radeon 9600XT a GF FX 5700 Ultra, za jejich výkony však mírně zaostává. Dá se však očekávat, že přijde vylepšení ovladačů, které výkon těchto karet posune směrem vzhůru. Karty mají být překvapivě uvedeny nejdříve v Evropě pod značkou Club-3D.

Také S3 myslí na PCI Express a pro toto rozhraní uvede karty s označením GammaChrome.

Samostatnou ligu tvoří společnost Matrox, která má své stálé příznivce, i když zlí jazykové tvrdí, že jí pomalu ujíždí grafický vlak. Tato společnost se rozhodla mírně upravit svůj nejvýkonnější produkt Parhelia. Ti, kdo se tedy těšili na podporu DirectX 9.0, si budou muset ještě chvíli počkat.

Nově si budou moci zájemci o kartu z dílen Matroxu zakoupit Parhelii do PCI slotu ve verzi Parhelia PCI 256MB. Další karta do PCI je Matrox QID Pro, která nabízí podporu čtyř displejů. Ti, kdo chtějí mírně vylepšenou Parhelii, se však budou muset poohlédnout po verzích s označením „8x“. Ty nově podporují AGP 8X a mají mírně pozvednutý takt čipu a pamětí. Také došlo k vyladění některých technologií, které také přispějí k nárůstu výkonu. Verze pro PCI Express zatím nebyla oznámena, ale všeobecně se sní počítá.

Závěrem

Do konce června letošního roku se nabídka grafických karet rozroste o několik nových modelů. Především u novinky od Nvidie se dá očekávat, že si ji budou pořizovat spíše nadšenci, kteří musí mít okamžitě to nejnovější, ať to stojí co to stojí. Třeba si ale měsíc počkají na verzi pro PCI Express, aby byli absolutně in. Budou si však muset hlídat aktualizace ovladačů, které u technologických novinek přicházejí poměrně často.

Kdo se zajímá především o stabilní výkon a raději sází na jistotu, může vyzkoušet nový akcelerátor od Ati (navíc ušetří za elektřinu). U ATI se očekává příchod modelů RADEON X600, RADEON X600 PRO a RADEON X300 SE, které nahradí současnou nabídku levnějších karet. A také nejlevnější RADEON 9550 s podporou DirectX 9.0 a taktem 250 MHz.

Někdo však dokáže trochu toho výkonu oželet a přesto žádá moderní technologie. Ten by si měl počkat, než budou uvedeny očekávané pomalejší verze současných novinek.

Každopádně vydělá každý, kdo se rozhoduje ke koupi starší grafiky. Jejich ceny s uvedením novinek půjdou dolů.

  • Nejčtenější

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...

Až dostaneme západní tanky, Rusové budou zase utíkat, říkají vojáci

Exkluzivně V těchto dnech se s napětím očekává rozhodnutí ve věci poskytnutí německých tanků Leopard 2 obráncům Ukrajiny, kteří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Několik důvodů, proč (ne)přejít na Windows 11

S novým počítačem pracujícím na Windows dnes automaticky dostanete nejnovější verzi tohoto operačního systému. Avšak...

Český fyzik: Jaderná fúze může způsobit energetickou revoluci, jež změní svět

Rozstřel Český vědec Milan Holec je součástí týmu, který se postaral o přelomovou událost ve fyzice. Vědcům se totiž v prosinci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapitán letadla měl infarkt. Tragicky havarovalo v poli za Londýnem

Jednu z nejhorších leteckých katastrof zapříčinil infarkt kapitána letadla Trident společnosti British European...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Jak se dostat k datům v nefunkčním PC

Počítače jsou jen stroje a i ony se mohou snadno rozbít. Pokud se to stane, pak to ještě neznamená, že vaše soubory...

Vítěze určíte vy. Srovnáváme nesrovnatelné, ale skvělé notebooky

Premium Za cenu jednoho koupíte druhý skoro dvakrát. Mají přitom prakticky stejný procesor, stejně paměti. A ten levnější...

Nový notebook Aceru se nevejde do batohu, výběr displeje vám dá zabrat

Na veletrhu CES 2023, který pomalu začíná v Las Vegas, představila notebookové novinky společnost Acer. Nás zaujaly...

Apple představil nové čipy a hned je dal do malého počítače i MacBooku Pro

Firma Apple se rozhodla, že v rámci uvedení nových počítačů a notebooků také vydá nové verze svých procesorů M2. V...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...