Apple představil očekávaný trumf. Nový tablet se jmenuje iPad

Doporučujeme   18:36aktualizováno  28. ledna 0:04
Konec tajemství a čekání, Apple představil dlouho tutlaný trumf. Je to tablet, mezičlánek mezi mobilním telefonem a notebookem. Jmenuje se iPad, vypadá jako přerostlý iPhone a ovládá se přes multidotykový displej. Stali jsme se největším výrobcem mobilních zařízení na světě, zároveň hrdě oznámil šéf firmy Steve Jobs.

Apple iPad - první multidotykový tablet od Applu | foto: AP

Steve Jobs v Yerba Buena Center v San Franciscu za velkého potlesku vystoupil na pódium. V úvodní řeči mimo jiné prohlásil, že Apple je největší výrobce mobilních zařízení na světě. "Jsme větší než Sony, než Samsung a větší než Nokia, co se příjmů týče."

CENY tabletu ipad:

499 dolarů za 16GB verzi s Wi-Fi, 629 USD s 3G
699 dolarů za 64 GB verzi s Wi-Fi, 829 USD s 3G

V Evropě by se měl začít iPad prodávat v březnu.

Pak už se ale dostal k hlavnímu bodu programu. Vlastně ještě ne, napřed je potřeba davu novinářů připomenout historii notebooků a jejich vývoj v posledních letech. "Netbooky neřeší nic," říká Jobs na adresu populárních minipočítačů. "Jsou to jen levnější notebooky." To Apple má v plánu - přinést zařízení nové kategorie.

"Říkáme mu iPad," oznamuje tleskajícímu sálu Jobs. Nový iPad je podle něj mezičlánkem mezi iPhonem a MacBookem. Multidotykový IPS displej má úhlopříčku 9,7 palců a poměr stran má blíže ke klasickému formátu 4:3 než k módnímu širokoúhlému 16:9. Celý přístroj působí málem čtvercovým dojmem.

iPad je pouhých 1,27 cm tlustý a váží 680 gramů. Dostupný bude s disky o kapacitách 16, 32 a 64 GB. Je vybaven akcelerometrem a kompasem. Nechybí Wi-Fi rychlého standardu "n", Bluetooth 2.0 s EDR a 3G modem (není blokován na konkrétního operátora). Ten využívá nových 3G microSIM karet, mezinárodně by měly být dostupné v červnu. Na jedno nabití vydrží iPad celých 10 hodin.

Novinku pohání nový procesor Apple A4 taktovaný na 1 GHz. Bohužel, iPad (stejně jako iPhone) nepodporuje multitasking.

iPad keypad

iPad keypad - Pokud chcete například psát e-mail, automaticky vyskočí virtuální klávesnice. Steve Jobs na ní při předvádění psal velmi svižně.

Steve Jobs je nyní v zaujetí svého přístroje. Sedí v pohodlném křesle a ukazuje aplikaci za aplikací. "Můžete s ním brouzdat po webu. Je to neuvěřitelně skvělé, mnohem lepší, než notebook, mnohem lepší, než smartphone," libuje si Jobs. "Držíte internet ve vašich dlaních - je to neuvěřitelný zážitek." Díky akcelerometru reaguje tablet na otáčení a stránka se mu přizpůsobí.

Co chybí ?

USB konektor, GPS, kamera, multitasking...

11 věcí, které jsme u nového iPadu hledali marně

Mezi další aplikace patří emaily, kalendář, adresář, mapy, hudební přehrávač, iTunes Store... zatím to vypadá na přerostlý iPhone.

iPad je vybaven aplikacemi pro Google mapy, iTunes store i pro YouTube HD. Počítač běží na operačním systému iPhone OS. Můžete na něm spustit jakékoli aplikace pro iPhone, díky zdvojenému zobrazení pixelů mohou běžet i v celoobrazovkovém režimu.

Přímo na iPadu můžete poslouchat ukázky písniček z iTunes i nakupovat (oficiálně neplatí pro tuzemské zákazníky). Samozřejmostí je podpora HD videa, které se teď na YouTube rozmáhá. Zklamáním je naopak absence podpory pro Adobe Flash.

Na každém iPadu bude rovnou nainstalovaný i AppStore. Vývojový kit (takzvané SDK) pro programátory je ke stažení již dnes. Na nové aplikace tedy dlouho čekat nebudeme. Důležité je, že i ty staré, programované pro iPhone, na tabletu fungují. To vypadá zatím jako jeho největší konkurenční výhoda.

Klávesnice vyskakuje podle potřeby, například při kliknutí na "compose" v mailovém klientu. Na vyťukávání Steva Jobse reaguje dle přítomných novinářů svižně.

Hry se na iPadu ovládají dotyky podobně jako na iPhonu nebo iPodu Touch. Dotyková gesta si však může každý uživatel naprogramovat sám. Předváděná střílečka FPS Nova vypadá opravdu velmi dobře. Mimo toho si můžete zahrát třeba Need For Speed Shift od Electronic Art, grafika prý vypadá velmi hladce a plynule.

Apple iPad

Při hraní her si bude moci uživatel vymýšlet svá vlastní dotyková gesta, kterými bude hru ovládat.

Hraní her v HD rozlišení tak blízko obličeji je prý výborný zážitek. Apple ale nechce přinést jen herní konzoli, jak jsme předpokládali, chystá také obsah přímo pro tablet.

Čtečka elektronických knih

Dalším dárkem je tedy aplikace iBooks, čtečka elektronických knih. Obsah dodají vydavatelství Penguin, Simon&Schuster Macmillan a Hachette Book, Harper Collins a další. Rozhraní je podobné iTunes, ceny nevypadají špatně ... v příkladech vidíme částky mezi 8 a 11 dolary (cca 150 - 200 Kč). U každé publikace si mohu uživatelé podle potřeby měnit font a jeho velikost.

Apple iPad

S fotografiemi se pracuje na iPadu stejně, jako na iPhonu. Stačí hnout prstem.

Přepracována byla aplikace pro čtení deníku New York Times, kterou ve verzi pro iPhone stáhly tři miliony lidí. Ve verzi pro iPad vypadá na celé obrazovce skvěle, samozřejmostí je okamžité přehrávání videí a zvukových příloh.

Slibně vypadá malovací aplikace Brushes, ukázkové kresby svědčily i o proměnlivé tloušťce štětce - s největší pravděpodobností se řídí tlakem na displej.

Kompletně přepracováno bylo rozhraní kancelářského balíku iWork. Je složen ze tří aplikací (Documents, Spredsheets, Presentations), každá stojí 9,99 USD (cca 185 Kč). Koupit si je možné přímo na AppStoru. Na první pohled působí robustně, jejich ovládání je přizpůsobeno multidotykovému displeji. Jsou navíc plně kompatibilní s verzí pro Mac. Kancelářský balík přizpůsobený tabletu by skutečně mohl být zajímavý, i když na delší práci pravděpodobně nemá šanci překonat notebook či desktopový počítač.

iPad - Šéf Applu Steve Jobs představuje nový tablet

Ceny

Datové přenosy pro iPad jsou za 14,99 s 250MB limitem dat, bez datových limitů za 29,99 USD, tedy zhruba 560 Kč (polovina běžného neomezeného připojení). V ceně je volné použití na Wi-Fi hotspotech AT&T bez podpisu smlouvy.

16 GB verze bude stát 499 USD (cca 9 240 Kč), 32 GB 599 USD (cca 11 100 Kč) a 64 GB za 699 USD (cca 12 900 Kč) s předplaceným Wi-Fi bez 3G. S 3G modemem budou ceny 629, 729 a 829 dolarů. Po celém světe budou nejprve dostupné pouze Wi-Fi modely.

A kdy budou v prodeji? Celosvětově bude nový iPad dostupný do 60 dnů, modely s 3G připojením do 90 dnů.

Příslušenství

Dokovací stanice, dokovací stanice s hardwarovou klávesnicí (připomíná Lenovo IdeaPad U1) a transportní pouzdro, které zároveň může sloužit jako stojánek.

Spekulace o tabletu od Applu

Spekulací se před uvedením iPadu vyrojilo tisíce. O většině si můžete přečíst v jednom z našich dvou článků: Čermák: Nic vám neřekneme. Ale vy to všechno napíšete a Jobs představí "své nejdůležitější dílo" už dnes. Revoluční Apple iTablet?

Pokud ještě někdo pochybuje o tom, že tento rok bude patřit tabletům, může polemizovat v článku Novinky 2010: éra tabletů, pokus o 3D, cokoli se dvěma displeji a e-booky.

Apple

San Francisco, Yerba Buena Center for the Arts - místo, kde Apple představil svůj tablet iPad.

Autoři: , , ,
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Najdete na iDNES.cz