Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Acer se rozděluje a má velké plány. Kam kráčí počítačový gigant

  0:30
Na tiskové konferenci v Budapešti byla přestavena nová strategie pro další roky. Logo Aceru budeme vídat již jen u dražších sestav.

Acer TravelMate 7730 | foto: Acer

A ani ty nebudou - jak je to již u Aceru zvykem - nikterak předražené.

Rozdělení trhu
Acer se rozhodl být technologickým lídrem a levnější výpočetní techniku postupně převést pod jinou značku. Další dvě firmy, které před časem koupil, využije k rozšíření působnosti v některých regionech. Celkem si tedy zapamatujme firmy Packard Bell, Gateway a eMachines.


A začneme od konce. Možná jste již v Česku zaznamenali prodej notebooků eMachines, které mají nápadně podobný design s Acerem Aspire nové generace (koncept Gemstone). Hlavním rozdílem jsou plasty v matné povrchové úpravě, které sice nevypadají tak hodnotně jako v leštěné úpravě, jsou ale navýsost praktické a nepotřebují časté čištění. Zpravidla notebooky eMachines obsahují low-endové komponenty, výkon tak není jejich hlavní devizou. Orientují se na co možná nejnižší cenu při zachování standardu Aceru, tzn. mají nadprůměrně povedené displeje a slušnou nabídku rozhraní. Pod logem eMachines hodlá Acer prodávat své nejlevnější produkty, a to nejenom notebooky, ale i stolní počítače a displeje. Cílovými zeměmi jsou Evropa, USA a Asie.

eMachines E510 eMachines H5270

Značka eMachines byla v roce 2004 koupena společností Gateway. S koupí Gatewaye pak přešla pod křídla Aceru.


Gateway má v nové hierarchii Aceru vyšší postavení než eMachines, bude dodávat počítače vyšší jakosti. Společně s Packard Bellem je orientován na střední segment uživatelů, u nás jsou to notebooky od přibližně 15 000 Kč. Gateway nás však příliš zajímat nemusí, cílovými trhy jsou totiž Asie a USA.

Gateway E100M Gateway MX8000 Gateway GM Series

Gateway T Series Gateway MT3000

Gateway odkoupil Acer minulý rok za částku 710 milionů dolarů, společnosti se tímto krokem otevřely dveře pro růst v dalších regionech.


Packard Bell je pro Česko již podstatnější, je totiž určen pro prodej výpočetní techniky v Evropě. Bude nabízet podobný sortiment jako Gateway, hlavním rozdílem pro zákazníky je především design, který by měl být více přizpůsobený nárokům Evropanů. Zatímco Gateway tak nabízí spíše střízlivé tvary a působí uhlazeněji, Packard Belly jsou hravější a mají například nezvyklé kulaté touchpady. Za zmínku stojí i extravagantní desktopy, které svým designem budily na konferenci velkou pozornost. S dříve představeným netbookem od Packard Bellu se zatím nepočítá, Acer sází na svou novinku Aspire One. 

Packard Bell EasyNote MX Packard Bell EasyNote MB white Packard Bell EasyNote BG

Packard Bell /imax Packard Bell /ipower

Rozšíření na náš trh chvíli potrvá. S desktopy, notebooky, displeji nebo MP3 přehrávači od Packard Bellu se tak lze setkat nejblíže v Německu.


Samotný Acer si ponechá nejvyšší segment výpočetní techniky, z notebooků tak jmenujme například Acer Ferrari nebo Aspire s designem Gemstone Blue. Jak již bylo řečeno, trh s netbooky obstará především Aspire One, který je dostupný již i u nás za cenu 9 599 Kč včetně daně a Windows XP. Zatím je k dispozici pouze s 9" displejem, z prezentace lze ale vydedukovat, že Acer počítá rovněž s 10" variantou.

 Historie společnosti

Acer je tchajwanská nadnárodní společnost zabývající se výrobou výpočetní techniky. Firma s původním jménem Multitech byla založena roku 1976 Stanem Shih, v roce 1986 pak byla přejmenována na Acer. Acer v prezentaci přeložil svůj název jako "velký strom", což má symbolizovat sílu, velikost, dlouhověkost a rozšíření na všechny kontinenty. V latině znamená Acer přídavné jméno "ostrý".

Stan Shih

Původním záměrem bylo výpočetní techniku pouze distribuovat a poskytovat poradenství, s časem se však sortiment rozšiřoval. Společnost s velmi agresivní cenovou politikou působila na tradiční výrobce jako ledová sprcha. Především v polovině devadesátých let prodávala o desítky procent levnější výpočetní techniku, která nabízela stejný, popř. vyšší výkon. Nižší marže si firma mohla dovolit, neboť prodávala daleko více produktů než konkurence. U notebooků dala také vzniknout prvním ladným tvarům a křivkám. Zatímco Apple a další výrobci si nechávali výjimečnost designu řádně zaplatit, Acer byl dostupný větší skupině uživatelů.

Lenovo ThinkPad T400 Acer Aspire 5100

Po uvedení několika problémových šasi, která se často stávala předmětem reklamací, udělal Acer tlustou čáru za minulostí a v roce 2007 uvedl nové koncepty Gemstone a Profile. Ty mají kromě nezaměnitelného designu také robustnější konstrukci, cena přitom zůstala stále na velmi nízké úrovni. Pošramocená reputace se však neobnovuje snadno.

Acer Gemstone Acer TravelMate 6292

Díky lákavému poměru cena/výkon se Acer rozrostl do dnešních rozměrů a patří ke světové dvojce v prodeji notebooků, lepší je již jen HP. V oblasti EMEA (Evropa a střední Asie) se za první čtvrtletí tohoto roku Acer vyhoupl dokonce na první pozici, následován HP, Dellem, Toshibou a Asusem.

Podíl na celosvětovém trhu s notebooky Podíl na trhu notebooků v oblasti EMEA, 1. čtvrtletí 2007 a 2008

Nejvíce se očekává v dalších letech od trhu BRIC (Brazil, Russia, India, China), ve kterém v současnosti Acer sleduje nárůst v desítkách procent. V Indii sice Acer ztrácí, trh s miliardou lidí je však pro každého výrobce velmi atraktivní.

Narůst / propad pro jednotlivé trhy. Poslední dva sloupce označují pozici Aceru na daném trhu pro PC a notebooky

V současné době je zakladatel společnosti a multimilionář v jedné osobě Stan Shih na penzi, řízení společnosti přenechal Italovi Gianfrancu Lancimu. Acer dosáhl za první pololetí tohoto roku zisku po zdanění 189,98 milionu USD.

Gianfranco Lanci, prezident Acer Int.


Acer Aspire 6920G Acer Aspire 6920G Detail levého boku

Multimediální ovladač ve tmě Acer Ferrari 1100

Se zajímavou poznámkou přišel samotný prezident Aceru Int. Gianfranco Lanci, kterému na trhu chybí konkurence pro MacBook Air. Jestli se dočkáme alternativy k často diskutovanému ultralehkému notebooku také od Aceru, je zatím jen ve hvězdách, minimálně se Acer bude snažit zvýšit výdrž svých notebooků.

Další střípky
Celá prezentace byla vedena v řeči čísel, ze kterých jsme vybrali několik nejzajímavějších. Předně jde o meziroční nárůst 35,3 % v prodeji notebooků, zatímco u desktopů je to jen 1,7 %. Trend nakupování přenosných počítačů je tak zřejmý, desktopy se pomalu stávají jen kancelářským příslušenstvím. Zároveň stoupají prodeje herních konzolí, hráčské desktopy za mnoho desítek tisíc korun tak mají velmi vážnou konkurenci. Růst prodejů notebooků v dvouciferných číslech Acer očekává i v dalších letech, zároveň je díky stoupající konkurenci očekáváno i další klesání cen. Na našem trhu je zlevňování výpočetní techniky umocněno ještě donedávna sílící korunou.

Velké plány mají výrobci s netbooky, Acer plánuje výrobu 25 milionů kusů do konce roku 2009. Společně s Asusem a dalšími konkurenty tak bude netbooků více než dost a budeme se s nimi setkávat čím dál tím častěji. Opět je očekávána rovněž snižující se cena.

Sám Acer se rozhodl rozdělit pole působnosti pod více značek kvůli heslu "počítače více osobní". Sází se tak na flexibilnější plánování výroby a individuálnější přístup k jednotlivým trhům. Příbuznost mezi jednotlivými značkami však není zatajována, například servis probíhá v Brně jak pro Acer, tak pro eMachines dohromady.

Velmi důležitou zprávou je rozhodnutí o upřednostnění výroby displejů v poměru 16:9 místo 16:10. Při prohlížení internetových stránek tak budeme nuceni častěji rolovat, neboť se zmenší viditelná výška stránky. Takový displej nalezneme například u již zmíněného konceptu Gemstone Blue, který má 16" displej s rozlišením 1 366 x 768.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....