Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Acer se rozděluje a má velké plány. Kam kráčí počítačový gigant

  0:30
Na tiskové konferenci v Budapešti byla přestavena nová strategie pro další roky. Logo Aceru budeme vídat již jen u dražších sestav.

Acer TravelMate 7730 | foto: Acer

A ani ty nebudou - jak je to již u Aceru zvykem - nikterak předražené.

Rozdělení trhu
Acer se rozhodl být technologickým lídrem a levnější výpočetní techniku postupně převést pod jinou značku. Další dvě firmy, které před časem koupil, využije k rozšíření působnosti v některých regionech. Celkem si tedy zapamatujme firmy Packard Bell, Gateway a eMachines.


A začneme od konce. Možná jste již v Česku zaznamenali prodej notebooků eMachines, které mají nápadně podobný design s Acerem Aspire nové generace (koncept Gemstone). Hlavním rozdílem jsou plasty v matné povrchové úpravě, které sice nevypadají tak hodnotně jako v leštěné úpravě, jsou ale navýsost praktické a nepotřebují časté čištění. Zpravidla notebooky eMachines obsahují low-endové komponenty, výkon tak není jejich hlavní devizou. Orientují se na co možná nejnižší cenu při zachování standardu Aceru, tzn. mají nadprůměrně povedené displeje a slušnou nabídku rozhraní. Pod logem eMachines hodlá Acer prodávat své nejlevnější produkty, a to nejenom notebooky, ale i stolní počítače a displeje. Cílovými zeměmi jsou Evropa, USA a Asie.

eMachines E510 eMachines H5270

Značka eMachines byla v roce 2004 koupena společností Gateway. S koupí Gatewaye pak přešla pod křídla Aceru.


Gateway má v nové hierarchii Aceru vyšší postavení než eMachines, bude dodávat počítače vyšší jakosti. Společně s Packard Bellem je orientován na střední segment uživatelů, u nás jsou to notebooky od přibližně 15 000 Kč. Gateway nás však příliš zajímat nemusí, cílovými trhy jsou totiž Asie a USA.

Gateway E100M Gateway MX8000 Gateway GM Series

Gateway T Series Gateway MT3000

Gateway odkoupil Acer minulý rok za částku 710 milionů dolarů, společnosti se tímto krokem otevřely dveře pro růst v dalších regionech.


Packard Bell je pro Česko již podstatnější, je totiž určen pro prodej výpočetní techniky v Evropě. Bude nabízet podobný sortiment jako Gateway, hlavním rozdílem pro zákazníky je především design, který by měl být více přizpůsobený nárokům Evropanů. Zatímco Gateway tak nabízí spíše střízlivé tvary a působí uhlazeněji, Packard Belly jsou hravější a mají například nezvyklé kulaté touchpady. Za zmínku stojí i extravagantní desktopy, které svým designem budily na konferenci velkou pozornost. S dříve představeným netbookem od Packard Bellu se zatím nepočítá, Acer sází na svou novinku Aspire One. 

Packard Bell EasyNote MX Packard Bell EasyNote MB white Packard Bell EasyNote BG

Packard Bell /imax Packard Bell /ipower

Rozšíření na náš trh chvíli potrvá. S desktopy, notebooky, displeji nebo MP3 přehrávači od Packard Bellu se tak lze setkat nejblíže v Německu.


Samotný Acer si ponechá nejvyšší segment výpočetní techniky, z notebooků tak jmenujme například Acer Ferrari nebo Aspire s designem Gemstone Blue. Jak již bylo řečeno, trh s netbooky obstará především Aspire One, který je dostupný již i u nás za cenu 9 599 Kč včetně daně a Windows XP. Zatím je k dispozici pouze s 9" displejem, z prezentace lze ale vydedukovat, že Acer počítá rovněž s 10" variantou.

 Historie společnosti

Acer je tchajwanská nadnárodní společnost zabývající se výrobou výpočetní techniky. Firma s původním jménem Multitech byla založena roku 1976 Stanem Shih, v roce 1986 pak byla přejmenována na Acer. Acer v prezentaci přeložil svůj název jako "velký strom", což má symbolizovat sílu, velikost, dlouhověkost a rozšíření na všechny kontinenty. V latině znamená Acer přídavné jméno "ostrý".

Stan Shih

Původním záměrem bylo výpočetní techniku pouze distribuovat a poskytovat poradenství, s časem se však sortiment rozšiřoval. Společnost s velmi agresivní cenovou politikou působila na tradiční výrobce jako ledová sprcha. Především v polovině devadesátých let prodávala o desítky procent levnější výpočetní techniku, která nabízela stejný, popř. vyšší výkon. Nižší marže si firma mohla dovolit, neboť prodávala daleko více produktů než konkurence. U notebooků dala také vzniknout prvním ladným tvarům a křivkám. Zatímco Apple a další výrobci si nechávali výjimečnost designu řádně zaplatit, Acer byl dostupný větší skupině uživatelů.

Lenovo ThinkPad T400 Acer Aspire 5100

Po uvedení několika problémových šasi, která se často stávala předmětem reklamací, udělal Acer tlustou čáru za minulostí a v roce 2007 uvedl nové koncepty Gemstone a Profile. Ty mají kromě nezaměnitelného designu také robustnější konstrukci, cena přitom zůstala stále na velmi nízké úrovni. Pošramocená reputace se však neobnovuje snadno.

Acer Gemstone Acer TravelMate 6292

Díky lákavému poměru cena/výkon se Acer rozrostl do dnešních rozměrů a patří ke světové dvojce v prodeji notebooků, lepší je již jen HP. V oblasti EMEA (Evropa a střední Asie) se za první čtvrtletí tohoto roku Acer vyhoupl dokonce na první pozici, následován HP, Dellem, Toshibou a Asusem.

Podíl na celosvětovém trhu s notebooky Podíl na trhu notebooků v oblasti EMEA, 1. čtvrtletí 2007 a 2008

Nejvíce se očekává v dalších letech od trhu BRIC (Brazil, Russia, India, China), ve kterém v současnosti Acer sleduje nárůst v desítkách procent. V Indii sice Acer ztrácí, trh s miliardou lidí je však pro každého výrobce velmi atraktivní.

Narůst / propad pro jednotlivé trhy. Poslední dva sloupce označují pozici Aceru na daném trhu pro PC a notebooky

V současné době je zakladatel společnosti a multimilionář v jedné osobě Stan Shih na penzi, řízení společnosti přenechal Italovi Gianfrancu Lancimu. Acer dosáhl za první pololetí tohoto roku zisku po zdanění 189,98 milionu USD.

Gianfranco Lanci, prezident Acer Int.


Acer Aspire 6920G Acer Aspire 6920G Detail levého boku

Multimediální ovladač ve tmě Acer Ferrari 1100

Se zajímavou poznámkou přišel samotný prezident Aceru Int. Gianfranco Lanci, kterému na trhu chybí konkurence pro MacBook Air. Jestli se dočkáme alternativy k často diskutovanému ultralehkému notebooku také od Aceru, je zatím jen ve hvězdách, minimálně se Acer bude snažit zvýšit výdrž svých notebooků.

Další střípky
Celá prezentace byla vedena v řeči čísel, ze kterých jsme vybrali několik nejzajímavějších. Předně jde o meziroční nárůst 35,3 % v prodeji notebooků, zatímco u desktopů je to jen 1,7 %. Trend nakupování přenosných počítačů je tak zřejmý, desktopy se pomalu stávají jen kancelářským příslušenstvím. Zároveň stoupají prodeje herních konzolí, hráčské desktopy za mnoho desítek tisíc korun tak mají velmi vážnou konkurenci. Růst prodejů notebooků v dvouciferných číslech Acer očekává i v dalších letech, zároveň je díky stoupající konkurenci očekáváno i další klesání cen. Na našem trhu je zlevňování výpočetní techniky umocněno ještě donedávna sílící korunou.

Velké plány mají výrobci s netbooky, Acer plánuje výrobu 25 milionů kusů do konce roku 2009. Společně s Asusem a dalšími konkurenty tak bude netbooků více než dost a budeme se s nimi setkávat čím dál tím častěji. Opět je očekávána rovněž snižující se cena.

Sám Acer se rozhodl rozdělit pole působnosti pod více značek kvůli heslu "počítače více osobní". Sází se tak na flexibilnější plánování výroby a individuálnější přístup k jednotlivým trhům. Příbuznost mezi jednotlivými značkami však není zatajována, například servis probíhá v Brně jak pro Acer, tak pro eMachines dohromady.

Velmi důležitou zprávou je rozhodnutí o upřednostnění výroby displejů v poměru 16:9 místo 16:10. Při prohlížení internetových stránek tak budeme nuceni častěji rolovat, neboť se zmenší viditelná výška stránky. Takový displej nalezneme například u již zmíněného konceptu Gemstone Blue, který má 16" displej s rozlišením 1 366 x 768.

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 49 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi je 7 příspěvků

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Microsoft vstupuje tam, kde se už jednou spálil. Windows spojuje s ARM

v diskusi je 1 příspěvek

20. května 2024  22:34

Procesory ARM jsme ještě donedávna spojovali s mobilními telefony a tablety. Na jejich schopnosti v...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 23 příspěvků

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 34 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....