Washingtonova univerzita v St. Louis uspěla s hodně nezvyklou, byť ne zrovna obří grantovou žádostí. Tým Baranidharana Ramana dostane od amerického námořnictva (přesněji jeho úřadu pro výzkum) 750 tisíc dolarů na výzkum vojenského využití sarančat. Cílem je vyvinout technologii, která by umožnila využít vyvinutého čichu zvířat k hledání min a dalších výbušných zařízení na bojišti.
Systém tvoří kromě hmyzu dva technologické prvky. Prvním jsou elektrody napojené přímo na neurony v těle sarančat, které jsou propojeny s jednoduchou elektronikou v „batůžku“ na zádech. Pokud čich hmyzu zachytí ve vzduchu určitý pach, elektrody by to měly zachytit, a dát signál operátorovi (zatím jde prý o jednoduchou LEDku, která svítí červeně, nebo zeleně).
Další součástí systému je „terčík“, který půjde připevnit na křídla sarančete. Měl by být z materiálu, který se dobře ohřívá po ozáření laserem, a měl by tedy sloužit jako „řídicí systém“ pro hmyz. Ozáření jednoho či druhého křídla by mělo hmyz donutit, aby změnil směr letu podle přání operátora směrem od nepříjemného podnětu.
Nasazení v praxi zatím není přesně naplánováno, ale první „funkční prototyp“ by mohl být podle autorů být k dispozici už příští rok.