Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Terorista, oběť, parodie? Sociální sítě zrychlují zprávy a vnášejí zmatky

  19:11
Bostonský atentát názorně demonstroval mediální paniku, zmatek i systematičnost na sociálních sítích. Facebook a Twitter bouřlivě reagují na výjimečné zprávy a přispívají k jejich lavinovému šíření. Ověřování jde stranou, důležitá je rychlost, údernost a emoce. Vyšetřovatelé i média si musejí zvykat, že už v éteru nejsou sami.
Facebook je zločinu v patách (ilustrační foto)

Facebook je zločinu v patách (ilustrační foto)

"Twitter je rychlejší než oficiální média," šíří se po Twitteru. Skutečně, sociální sítě, a v kontextu bostonské tragédie především Twitter, nabízejí mnohonásobně víc informací než kterýkoliv on-line deník na světě. Na Twitteru najdete zaručeně pravý profil bostonského atentátníka, kde vyhrožuje, že všechny zabije, koluje tady video, na kterém si dělá legraci z nejrůznějších nářečí, atd.

Sociální sítě a média

V této na první pohled bohaté informační mozaice je ovšem jeden zásadní háček. Žádná z informací nebyla ověřena a v krátkém tweetu (140 znaků) ji nikdo ani nemůže dát do správného kontextu. Paradoxně se tak na Twitteru šíří zkomolené informace, které původně uveřejnila seriózní média.

V jejich podání však šlo například o domněnky: "Jedna z možností je, že útočník byl Arab". Na Twitteru se však informace změní na fakt: "Byl to Arab!" Takovéto tvrzení pak stačí doplnit o subjektivní názor: "Bylo by dobré tam poslat naše vojáky, aby to tam trochu vyčistili." A je na světě informace, která zaujme velkou část podobně smýšlejících uživatelů. Ti ji ochotně sdílejí a vylepšují podle svého.

Doplní ji o fotografie zkrvavených ostatků (co na tom, že jsou úplně z jiného roku a z autohavárie), citace "očitých" svědků (znám člověka, který zná člověka ... ) a další "důkazy". Této lavině pochopitelně nemohou a ani by neměla chtít seriózní média konkurovat. Přesto se o to snaží. Tím vlastně celý chaos vzniká. Lidé takto zabarvené informace chtějí, vyhledávají je, a proto je oficiální média alespoň zpochybňují. Tím jim paradoxně dodávají na důležitosti a pomáhají v jejich šíření.
Zároveň tak však hrají, a v aktuálním případě bostonské tragédie to platí zvlášť, spíše roli důležitého hlídacího psa. Na Twitteru se totiž šíří tweety falešných dobročinných organizací, které zneužívají fotografie dětských obětí, na YouTube je řádka videí s titulkem "Boston bombing", která dostala toto pojmenování jen proto, aby se účtu uživatele dostalo větší návštěvnosti (více o tomto trendu čtěte na Huffington Post, v angličtině).

Vysílačka na Twitteru

Významnější - a škodlivější - dopad mají informace, které se tváří jako autentické, možná dokonce jejich autor v jejich pravost věří. Třeba údajný záznam z policejních vysílaček se dočkal tisíce přeposlání (retweetů), uváděl však jména dvou nevinných studentů - Mike Mulugeta a Sunil Tripathi. Brzy se ukázalo, že je to falešná informace, to už ovšem tato žila vlastním životem nejen na Twitteru, ale i v mainstreamových médiích. "Myslím, že lidé by při tweetování měli být v takto extrémních situacích opatrní. Měli by se zeptat, jestli nenapomáhají šířit zmatek nebo nepomáhají útočníkovi," domnívá se Clint Van Zandt, bývalý expert z FBI. Podle něj mohl útočníkům pomoci i rychlý přepis policejních vysílaček.

Skutečně rychlejší jsou zprávy na sociálních sítích pouze v některých nahodilých případech, a to ještě většinou pouze náhodou. Příkladem za všechny budiž tweet jistého Athara, obyvatele města Abbottábád ve státě Pákistán. Athar na svém Twitteru napsal, že nad městem se vznáší helikoptéry, což je v noci velmi neobvyklé. "Vypadněte pryč, než vytáhnu svou obří plácačku," postěžoval si v dalším tweetu. Postupně pak nevědomky popsal i další zvukové a vizuální vjemy, které zaznamenal. Nevěděl, že píše v přímém přenosu o posledních minutách života nejhledanějšího teroristy světa Usámy Bin Ládina (více najdete zde).

Instantní emoce

Mediální panika není ničím novým, mediální analytik Bernard Cohen ji definoval už v roce 1972. Několik událostí vede k přehnané mediaci těchto událostí, jejich nafouknutí a brzy nato i ke stereotypizaci jednotlivých událostí ve fenomén. K tomuto fenoménu se pak vyjadřují experti, autority a samozřejmě i publikum, čímž je mediální panika nadále přiživována a udržována na předních stránkách.

Nejsem atentátník, musel se bránit nevinný teenager

Sedmnáctiletý Salah Barhoun strávil poslední den očišťováním svého jména. New York Post uveřejnil jeho fotku (která se neshodovala s fotkou podezřelých, kterou uveřejnilo FBI, což z článku nebylo zřejmé) a po mladém Arabovi začali pátrat všichni jeho známí. Ukázalo se, že jde jen o mladého běžce, který v cíli sledoval maraton. Přihlásil se na policii, aby očistil své jméno.

I toto je ukázka mediální paniky, která se umí slepě zaměřit na stereotyp. Kritická byla i rychlost sdílení bez příslušného kontextu - z nejasného portrétu se najednou stal podezřelý.

Zatímco v tradičních, tištěných médiích trvá rozvinutí takové paniky několik dní, na Twitteru k tomu stačí několik minut. Tak tomu bylo i v případě atentátu v Bostonu. Pod klíčovým slovem (hashtagem) #boston se už několik minut po výbuchu rozpoutala lavina tweetů, postupně přinášejících nafouknuté informace, které se průběžně upřesňovaly. Mezitím už se samozřejmě nepřesné informace mohou šířit dále, nebo přinejmenším rozvíří příslušné emocionální zapojení. Je to logické, v případě takto vypjaté situace všichni lační po informacích.

Až na výjimky ovšem informace ze sociálních sítí nepocházejí. Dokonce i kdyby se na Twitteru objevila naprosto perfektně ověřená informace, nemusí to v té záplavě nic znamenat a tichá pošta ji stejně zředí. Respektovaná média, které situaci zpravodajsky pokrývala (nejenom monitorovala) se rozhodně musela spoléhat na oficiální zdroje a výpovědi očitých svědků.

Původně na ruské sociální síti VKontakte (v Rusku poráží Facebook) se objevilo i toto video. Je na něm údajně zachycen údajný atentátník z Bostonu a dělá si legraci z nejrůznějších nářečí a přízvuků. Všimněte si také, jak se na screenshotu tváří. Ačkoliv celé video je laděno humorně, fotografie jej zdánlivě zachycuje jako zuřícího člověka. I takto často vznikají fámy.

Rychleji, osobněji a přesněji: zvolte dvě ze tří

Na vlně ohromné poptávky po faktech z Bostonu se svezla řada blogů, které nemají se zpravodajstvím nic společného. Jako příklad lze uvést třeba technologický blog Mashable. Jejich autoři neměli na místě reportéra ani neměli zvláštní přístup k informacím. Zkrátka "filtrovali" tweety lidí, kteří na místě byli, vznešeně si pak říkali "kurátoři zpráv". To podle novináře MG Sieglera ukazuje na nechutný "hlad po kliknutích a zobrazeních", a tedy zisk z reklam, kvůli kterým stojí za to přiživit se na tragédii.

Stejně jako v případě přírodních katastrof nebo nového iPhonu se Twitter (a Facebook) ukázaly býti velmi variabilní a rychlé prostředky komunikace. Téma, které si získá pozornost celé společnosti, se zde obvykle začne diskutovat záhy po svém vzniku. Každý se k němu chce vyjádřit, být jeho součástí. Je to pochopitelné a lidské, ukazuje navíc, že sociální média si získala důvěru a oblibu mas. "Twitter je předurčený k tomu být dobrým indikátorem signálů přes celou společnost, kdy téma jde napříč komunitami," uvedl Josef Šlerka, český odborník na nová média.

Je toto pravý účet atentátníka z Bostonu? A je tento mladý muž skutečně tím atentátníkem? Na Twitteru a na Facebooku už má celá řada uživatelů jasno.

V srpnu 1968 se lidé po půlnoci shromažďovali u rozhlasových přijímačů a budili se klepáním na dveře. V září 2001 si posílali esemesky a utíkali k televizním obrazovkám. V roce 2013 roli okamžitého zdroje informací převzal mobilní telefon, internetový prohlížeč, zpravodajské portály a sociální sítě. Lidé vědí, že pokud je zpráva opravdu důležitá, tak si je najde.

Pro tradiční i internetová média jsou sociální sítě významnou výzvou. Představují snadný, prohledávatelný a okamžitý zdroj informací, byť kusých a z kontextu vytržených. Tyto výkřiky jsou odkazatelné mnohem lépe než rozhovory posbírané na ulici. Je lákavé informovat od klávesnice, okamžitě a jakoby z místa. Jenže z výkřiků a bez kontextu se zpráva poskládat nedá. Ukazují to nakonec masově sdílené odkazy na tradiční média - pořád ještě se na ucelené články pohlíží jako na potvrzené a ucelené sdělení.

Novináři by se neměli snažit v podobných mediálních panikách dohnat, nebo dokonce předběhnout Twitter. Je to lákavé, ale zcestné. Měli by se spíš ujmout role informovaného odborníka, který je imunní vůči výkřikům a umí podat informace uceleně, v kontextu. Sociální média jim to zjednodušují a zesložiťují zároveň.

  • Nejčtenější

Nejtěžší dělostřelecká baterie bojující proti invazi měla kanony z Plzně

v diskusi je 36 příspěvků

2. června 2024

Invazní síly mířící přes Kanál k plážím Normandie spatřila jako první posádka těžké dělostřelecké...

ANALÝZA: Štve vás elektromobilita? Možná vás překvapí, co vám utvořilo názor

v diskusi je 704 příspěvků

5. června 2024

Informace se na nás valí ze všech stran, a zejména s rozvojem sociálních sítí začalo být běžné, že...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Muskově SpaceX se podařilo poprvé i přes problémy uspět při testu Starship

v diskusi je 89 příspěvků

6. června 2024  12:12,  aktualizováno 

Přes 120 metrů vysoká sestava rakety Starship se ze vzletové rampy kosmodromu Starbase vydala na...

Stalin, nebo Trockij? Před 100 lety se v Moskvě konal klíčový sjezd bolševiků

v diskusi je 23 příspěvků

1. června 2024

Před 100 lety probíhal v Moskvě třináctý sjezd ruských bolševiků, první sjezd po Leninově smrti....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Před 100 lety zemřel v sanatoriu u Vídně světoznámý spisovatel Franz Kafka

v diskusi je 1 příspěvek

3. června 2024

Pražský německý spisovatel židovského původu Franz Kafka zemřel před 100 lety, třetího června 1924,...

Únik hélia a potíže s tryskami, ale i tak se loď Starliner připojila k ISS

v diskusi je 7 příspěvků

7. června 2024  9:24

Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing se v noci na pátek úspěšně připojila k Mezinárodní...

Jestřábi i kobylky. Slavné spojenecké letouny předvedly společnou formaci

v diskusi je 1 příspěvek

7. června 2024

U příležitosti kulatého výročí vylodění Spojenců na plážích Normandie vzlétla na druhém břehu...

Muskově SpaceX se podařilo poprvé i přes problémy uspět při testu Starship

v diskusi je 89 příspěvků

6. června 2024  12:12,  aktualizováno 

Přes 120 metrů vysoká sestava rakety Starship se ze vzletové rampy kosmodromu Starbase vydala na...

Spolehlivý dříč, který nesl lví podíl na úspěchu Dne D, zářil v Duxfordu

v diskusi jsou 2 příspěvky

6. června 2024

V předvečer 80. výročí vylodění Spojenců v Normandii, jsme navštívili leteckou show na druhé straně...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...