Tři roky poté, co státní správa téměř nehnula ani prstem, aby rozvoj internetu podpořila a kdy český internet rostl jako dříví v lese ovládán pouze neviditelnou rukou trhu a desítkami viditelných rukou nadšenců, je kupodivu co hodnotit.
Na českém internetovém trhu existují zhruba dvě desítky větších specializovaných internetových firem zabývajících se tvorbou obsahu - některé z nich už mají desítky zaměstnanců, takže se řadí i v kontextu celé české ekonomiky mezi slušné malé firmy. Mobil server zaměstnává napřímo 10 lidí, o něco více Seznam, redakce iDnes je údajně na 14 lidech, přes desítku se určitě dostane i Atlas, MIA počítá personál ke třem desítkám. Pokud si spočítáte jen personál firem zabývajících se tvorbou internetového obsahu, dostanete se k číslu cca. 100 zaměstnanců. Méně rychle budou počty zaměstnanců naskakovat u drobnějších serverů; začasto dokonce jeho autor pracuje v jiné firmě a server má jako svoje hobby.
Další pracovní místa vytváří internet mezi programátory a administrátory webhostingových firem - vzhledem k boomu této oblasti a vzhledem k tomu, že jde o jistější živobití, než internetový reklama, lze počítat lidi zaměstnané v tomto sektoru internetu na stovky.
Soudím, že nebudu daleko od pravdy, když odhadnu z počtu internetových serverů a webhostingových a programátorských firem, že interner v České republice dnes dává práci více jak tisícovce lidí. Z tohoto čísla jsem ovšem vyjal internetové providery, jejichž zaměstnanci dnes spíše spadají do kategorie telekomunikace.
Další pracovní místa zprostředkovává internet samotný zcela mimo obor - na internetových firmách žijí účetní, uklizečky, ale také - a to především - dodavatelé počítačů, digitálních zařízení a fotoaparátů. Ti všichni pobírají peníze z balíku vydělaného na internetu. Kolik takových lidí může být, lze jen těžko odhadnout - nedávný průzkum NERA (National Economic Research Assosiates) odhadl, že v IT a telekomunikační branži je poměr mezi přímou a nepřímou zaměstnaností zhruba 1:1,5 - 1,7. V praxi by to znamenalo, že na tisícovku pracovních míst vytvořených přímo internetem, připadá dalších alespoň 1500 pracovních míst, které internet ze svého balíku peněz živí. Samozřejmě jsou v tom zahrnuti nájemní programátoři, kteří normálně na internetu nepracují, ale jednou za čas dostanou internetovou zakázku a na ní pak je vytvořeno třeba třetina pracovního místa atd.
Internet je velmi úzce propojen s IT a telekomunikační branží - již jsem naznačil, že v těchto číslech není zahrnuto ISP a další místa ne zcela souvisící s internetem - například lidé provozující Internet Call.
Internet kromě tvorby nových pracovních míst nabízí i jejich prostorovou distribuci - u většiny internetových profesí není nutné, aby lidé seděli v kanceláři v centru Prahy. Naopak - výrazně se uplatňuje outsourcing. Lidé programují z Ostravy, Plzně a výsledky své práce posílají po internetu do Prahy, Brna nebo New Yorku či Helsinek. Pracovní místa tedy lze vytvářet i v oblastech s vysokou pracovní nezaměstnaností a lidé s odbornou specializací a potenciálem vyšších příjmů tyto oblasti nemusí opouštět a hledat práci. Tím lze podpořit ekonomickou i sociální stabilitu oblastí - metropole se vyhýbají přelidnění a okrajové oblasti nevymírají.
Tento scénář v Čechách zatím tak přesně neplatí - už proto, že těch pracovních míst není tolik, počtem to odpovídá množství lidí zaměstnaných například v EuroTelu.
Co z této malé a stručné rekapitulace vyplývá?
Internet již v dnešní době dává slušný potenciál k tomu, aby se spolupodílel na řešení problému nezaměstnanosti. Otázka zní, zda by při ještě aktivnější podpoře internetu nebyla jeho expanze rychlejší - tím ani tak nemyslím telekomunikační poplatky, u kterých se stát ošívá co může, ale například tak "triviální" věci, jako je zákon o digitálním podpisu. Na druhou stranu je záslužné, že státní správa již mnoho věcí na internet přesouvá: výpisy z obchodního rejstříku nebo databáze DIČO, zákony, novely, výnosy a generální povolení, to vše je důvod pro firmu, proč mít internet.
Jak se bude český internet vyvíjet dál, ukáže čas - vhodným místem pro rekapitulace bude letošní Invex, který ukáže velmi výrazně, jak daleko internet v domácích papučích pokročil.