První odsouzený bloger se musí omluvit za puncovaného blbce

  15:23aktualizováno  15:23
První soud s blogerem v ČR je u konce. Autor v diskuzi pod svým článkem na blogu označil jednoho z debatujících čtenářů za rasistu a puncovaného blbce. Čtenář jej zažaloval a soud vyhrál, ovšem pouze částečně. Nemá právo na odškodnění nebo stažení příspěvku, soudkyně navíc uvedla, že skutečně šlo o komentář, který lze označit za rasistický.
Rasismus v internetových diskuzích

Rasismus v internetových diskuzích | foto: Profimedia.cz

V srpnu roku 2008 napsal Michal Matoušek na svůj blog u Respekt.cz článek s titulkem Z magických střípků šachu, tolerance i lásky. Pod na blogy nijak výjimečným textem se objevovaly komentáře, na které jsou čtenáři internetových diskuzí v podstatě zvyklí.

Jeden z komentářů (nyní nedustupný, byl odstraněn administrátorem, jeho kopie je např. zde), reagoval na článek komentářem začínajícím slovy: "Když si potomek, dejme tomu syn přivede domů přítele, feťačku, kriminálnici nebo echtovní cikánku, tak máte zaděláno na problémy do konce života..."

Matoušek na komentář reagoval ostrou obecnou i osobní kritikou, ve které použil kromě jiného i výrazů "vyblil pod text", "rasistický rypák" a přímo k osobě pana Martina Ondrejáta, autora zmíněného komentáře, pak "puncovaný blbec".

Soudkyně: jde o střet dvou základních lidských práv

Ondreját se cítil uražen a osočen z něčeho, čeho se nedopustil. Jelikož se nejednalo o blog, respektive diskuzi anonymní, podal na blogera Matouška žalobu pro urážku na cti. Obžaloba nemusela dokazovat, že Michal Matoušek je skutečně autorem inkriminovaného komentáře, neboť tento fakt obhajoba nepopírala. Obhájce zakládal na tom, že v případě komentáře pana Matouška na adresu pana Ondrejáta šlo o "hodnotící soudy" na "veřejně přístupné, tzv. diskuzní stránce", tedy ne v samotném textu blogu.

Soudní přelíčení a jeho průběh ze svého pohledu popsali například Adam Javůrek (online.zurnalistika.cz) nebo Ivan Derer (zde a zde), který rovněž závěr soudu včetně rozsudku zaznamenal na videokameru.

Soudkyně Martina Štolbová vynesla 19.1. rozsudek: žalovaný je povinen se žalujícímu omluvit dopisem za "veřejné, sprosté a nevybíravé osočení nadávkami." Text je tedy výrazně kratší než žalobcem požadovaná omluva, která obsahovala také zmínku o "neoprávněném nařčení z rasismu", a soudkyně také rozhodla, že omluva nemusí být zveřejněna na blogu žalovaného. Nikdo nemá právo na uhrazení soudních výloh. Obě strany mají možnost se proti rozsudku odvolat.

Později soudkyně podotkla, že jde o typický příklad sporu, kde se do střetu dostávají právo na ochranu osobnosti a právo na svobodu slova. "Nelze říci, že by jednání na blogu nebo na internetu nepodléhalo právním předpisům," zdůraznila soudkyně. "Pokud se někdo na internetu nějak vyjadřuje nebo zasahuje do práv někoho jiného (...) musí počítat s možnými důsledky."

Podle soudkyně použité výrazy "překročily meze slušnosti v demokratické společnosti", uznala ale, že některá spojení, která žalobce použil, mohla vzbuzovat dojem diskriminace určité rasy. Na závěr soudkyně podotkla, že ze žalobou navrhovaného textu omluvy vyškrtla také slovo "upřímně", neboť vynucená omluva logicky není omluvou dobrovolnou a upřímnou.

Jak diskutovat na internetu?

Na internetových diskuzích platí určitá pravidla, ačkoli se může zdát, že tomu tak není. Jedním z obecných principů je vedle lidské slušnosti také tzv. netiketa. Její základní pravidlo, "Pamatuj, že na druhé straně je člověk," asi patří k těm nejčastěji porušovaným. Otázkou je, zda a jak má tyto sporné případy řešit soud.

Autor:
Témata: blog, láska, Rasismus

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Podílel se na revolučním objevu. Teď se bojí, jak ho veřejnost přijme

Samuel Sternberg se podílel na objevu nástroje na editaci genu (CRISPR)

Geneticky modifikované děti jsou nezodpovědný, hloupý experiment, myslí si Samuel Sternberg. Americký genetik, který se...

Další z rubriky

Facebook spouští seznamku. Rok ji testoval mezi zaměstnanci

Facebook se nejspíše rozšíří o seznamku.

Americká internetová společnost Facebook ve čtvrtek ve Spojených státech spustila novou službu Facebook Dating. Ta...

Velký úspěch Slavie. Provoz na českém internetovém uzlu byl rekordní

Graf provozu na internetovém uzlu NIX, kde je vidět rekordní provoz...

Největší český internetový uzel, kde se propojují sítě různých poskytovatelů, NIX.CZ, zaznamenal v úterý večer zatím...

Apple chystá pořady za šest miliard dolarů, podpoří vlastní TV platformu

Streamovací služba Apple se jmenuje TV+

Společnost Apple se chystá vydat přes šest miliard dolarů (140 miliard Kč) na výrobu vlastních pořadů. Ty se mají...

Tipy na zajímavé weby: nejlepší města podle cyklistů nebo prodej věcí

Ilustrační foto - cyklo

Která města jsou k cyklistům nejvstřícnější, zjistíte na webu Cyklobarometr.cz. Staré, nefunkční či ještě funkční, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz