Přišel vám lákavý "nigerijský dopis"? Vygenerujte ještě lákavější odpověď

aktualizováno 
Na spammery používejte stejný metr. Proč jim neposlat ještě lákavější nabídku, než jakou učinili oni vám? Nemusíte psát sáhodlouhé dopisy slibující milióny, stačí použít generátor takovýchto textů a o zábavu je postaráno.
Asi každému čas od času přijde do e-mailové schránky tzv. nigerijský dopis. Tento spam má vždy téměř identické vlastnosti. Odesílatel, ideálně ministr, poradce či konzul některé z afrických zemí (nejčastěji Nigérie) nabízí milióny či desítky miliónů dolarů za pomoc při převodu peněz ze země.
Nezřídkakdy se najde člověk, který slibům uvěří, odesílatele nakontaktuje a s vidinou tučného zisku postupně dělá vše, co podnikavec přikáže. Scénař je vždy stejný - oslovený musí zaplatit několikero poplatků a nákladů spojených s převodem, které se leckdy vyšplhají do miliónových výší. Závěrem zbudou oběti, kromě vyčerpaného konta a často i dluhů, jen oči pro pláč a po solidně se tvářícím africkém podnikavci se slehne zem.

Jak na "Nigerijce"?

Stoprocentní obrana proti spamu obecně neexistuje. Dříve platívalo, že e-mail - zvláště pracovní - se má dávat pouze "prověřeným" osobám a jeho majitel si na registraci různých služeb má zřídit freemail zdarma. Nyní je situace taková, že spammeři scannují weby a každý e-mail na nich nalezený je dalším přírůstkem do jejich obsáhlé databáze.
Další možností je nastavení blokování spamu podle klíčového slova, ani tato ochrana však není zdaleka tak účinná, aby neproklouzl žádný nevyžádaný e-mail. Leckdy se může stát, že filtr vymaže i poštu, která se spammem nemá společného vůbec nic.

Trumfněte svého spammera

S poměrně úsměvným návodem, jak vyzrát na nigerijské dopisovatele, přišli autoři serveru Flooble.com. Na těchto stránkách je k dispozici jednoduchý generátor odpovědí na dopis vašeho "afrického kamaráda". Stačí zadat jeho jméno a nacionále člověka, kterého zastupujete (co třeba Dr. Gubwano Mumbasa z Nigérie) a především částku, kterou nabízíte za pomoc při zprostředkování finanční transakce. 
Výsledkem je vygenerovaný e-mail v podobném duchu, který od spammera dorazil. Pokud ten věnuje trochu času přečtení textu, můžete si být jisti, že vám příště již žádnou "lákavou" nabídku nezašle.
Jako přídavek můžete zaslat do Nigérie také vlastní verzi podvodného dopisu. Stačí vyplnit údaje jako "příbuzný", co se člověku, kterého zastupuji, přihodilo (zabit, ve výslužbě...), jeho funkci (prezident) a vybrat z pěti nabízených lokalit místo, kde pobýval. Samozřejmě nesmí chybět částka a procento, které jste ochotni poskytnout za ochotu při zprostředkování převodu.

Možná se dočkáte i odpovědi

O tom, že si nigerijští spammeři svoje e-maily - pastičky - poctivě vybírají, svědčí fiktivní zájem o transakci. Redaktoři serveru Silicon.com, vydávající se za zájemce o zprostředkování transakce, na svých stránkách nabízejí přepis komunikace mezi oběma stranami.

O tom, jak takový "nigerijský dopis" vzniká a kolik lidí na něj procentuelně naletí, se můžete dočíst v dalším dnešním článku tomuto tématu se věnujícím.

 
Témata: Nigérie, Zisk

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Facebook chce konkurovat Alexe i Siri. Chystá vlastního asistenta

Facebook Portal v bílé

Společnost Facebook údajně pracuje na vývoji vlastního hlasového asistenta, který by se mohl objevit v jejích...

Tipy na weby: odhalte svůj rodokmen a zjistěte, kde máte nejvíc jmenovců

Ilustrační foto - lidé

Nejčastějším českým příjmením jsou Novákovi. Na webu KdeJsme.cz také zjistíte, jaké pořadí patří vašemu příjmení a kde...

Tipy na weby: mixujte skladby na „gramcích“ nebo poznejte Česko

Ilustrační foto - hudba

Zásoba hudby s možností nahrát svoji, dva gramofony a řada funkcí. To jsou přednosti služby You.dj pro míchání hudby....

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz