Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pozor na zamilované škodlivé valentýnské e-maily

Valentýn je mezi počítačovými zlosyny velmi oblíben. Rozesílají elektronické valentýnky, které nakazí váš počítač. Přáníčko přitom může vypadat zcela nevinně.

Pošlete valentýnské přáníčko své lásce | foto: Profimedia.cz

Na internetu najdete řadu služeb, které nám jako uživatelům zjednodušují život, pomáhají řešit problémy, slouží pro informaci či zábavu. Nejsou ale vždy dokonalé, a tak obsahují i chyby, které v nich jejich tvůrci a programátoři nevědomky zanechali a z toho mohou profitovat připravení.

Potenciální nebezpečí se snaží objevit lidé, kteří na něm dále chtějí vydělat. Například hacker. Snaží se o neoprávněný průnik do systému a o poškození dat. Získá-li to, co potřebuje, pak vy můžete být v ohrožení a on na tom může vydělat.

Rok od roku se na internetu stává populárnější služba pro zasílání elektronických přání (či pohlednic). Čím méně lidé posílají přání prostřednictvím klasické pošty, tím je elektronická verze oblíbenější. Zejména v období různých svátků zažívají provozovatelé těchto serverů zvýšený zájem a naše e-mailové schránky se plní více či méně humornými přáníčky. Největší provoz je o Vánocích, kolem Nového roku, Velikonoc či Valentýna. A právě poslední dvě zmiňovaná období se blíží.

Ilustrační foto

Pozor na elektronické pohlednice
Výzkum provedený společností AVG loni zjistil, že v období Vánoc a Nového roku se rozeslalo na 500 milionů elektronických pohlednic a pozdravů. Pokud by pouhé 0,1 % těchto vánočních zpráv obsahovalo nějakou bezpečnostní hrozbu, představovalo by to desetitisíce poškozených počítačů. Přitom skoro tři čtvrtiny (74 %) z 200 dotazovaných uživatelů by automaticky otevřely elektronickou pohlednici, kdyby jim ji zaslal přítel nebo kolega. A právě v tom je kámen úrazu.

Phishing

Co vám hrozí
Za miliony elektronických pohlednic, které na první pohled vypadají jako opravdové, se může skrývat škodlivý software a nákaza pro váš operační systém či zasažení do vašeho soukromí. V případě sv. Valentýna může takový e-mail s textem předmětu či těla vypadat jako zamilovaný e-mail. Uvnitř se však může nacházet nebezpečný počítačový kód. Útočníci pak předpokládají, že ve svátečních obdobích lidé ve větší míře otevírají přílohy e-mailů, které se tváří jako sváteční pozdrav nebo pohlednice. Je sice pravdou, že většinou jde o e-maily psané anglickým či jiným jazykem, ale neznalého českého uživatele toto neodradí. Na tom má svůj podíl i tzv. přeposílání různých vtípků, videí a prezentací. Ty jsou mezi lidmi populární a uživatelé otevřou téměř cokoli a červům se tak daří počítače nakazit. Pak již během okamžiku může dojít k instalaci škodlivých programů, například pro zobrazování reklamy nebo při prohlížení internetu spouští další okna s reklamním obsahem, případně umožní odesílat z PC informace o vás či rovnou vaše data.

Nebezpečné Valentýnské přání

Jak takové podvodné přání může vypadat
Nebezpečné přání má mnoho podob. Na první pohled nemusí být k rozeznání od toho bezpečného. Je-li však psané anglicky či česky, avšak se špatnou gramatikou a stylistikou, pak byste měli zpozornět. Je-li v e-mailu nějaký odkaz či formulář k vyplnění, pak ho v žádném případě nevyplňujte. Může jít buď o pokus instalace nějakého programového vybavení, které nabourá operační systém za účelem umístit do něj nežádoucí programy, anebo vylákat z vás jméno a přihlašovací heslo například k nějaké vaší službě.

Nebezpečné Valentýnské přání

Riziku předejděte dodržováním pravidel
Jak co možná nejvíce riziko nákazy snížit? Stačí dodržovat několik jednoduchých rad a u požívání internetového prohlížeče a e-mailů více přemýšlet a neklikat na vše, co vidíte.

   
1. Většina bezpečných elektronických pohlednic se vyzvedává na speciálním odkazu vedoucím na stránky, ze kterých byly zaslány.
2. Pokud nějaká zpráva působí divně nebo se vám nezdá například jméno odesílatele nebo má příliš obecný předmět, prostě ji vymažte. Je lepší minout jeden dobře míněný pozdrav, než riskovat napadení počítače.
3.  Používejte bezpečnostní software, který rozpoznává stránky obsahující on-line hrozby, instalace škodlivého softwaru, zavirované přílohy nebo jiné stahované soubory, které by mohly poškodit váš počítač. To dnes splňuje většina komplexních balíků např. Symantec, Kaspersky, AVG, Avast! NOD32 apod.
4.  Přestože většina podvodných elektronických pohlednic působí na první pohled v pořádku, existují určité náznaky, na které byste si měli dávat pozor. Opatrní buďte zejména, pokud je e-mail psaný v anglickém jazyce. Jestliže je v českém, pak sledujte, zda zpráva není napsána špatně gramaticky. Také byste si neměli všímat e-mailů od neznámých odesílatelů a už vůbec ne těch, které jsou označené jako od „tajného obdivovatele“ nebo pokud zpráva přišla z podezřelé adresy.
5.  Ujistěte se, že jste opravdu přečetli veškerý drobný text, než s čímkoli udělíte souhlas. Někteří podvodní poskytovatelé elektronických pohlednic mají ve svých podmínkách dokonce udělení souhlasu s rozesíláním e-mailů na všechny adresy ve vašem adresáři.

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Na olympiádě v Paříži propukly před 100 lety výtržnosti proti sportovcům USA

v diskusi nejsou příspěvky

26. května 2024

Olympiáda v Paříži začala 4. května 1924 a trvala až do 27. července. Soutěžilo přes 3 tisíce...

OBRAZEM: Na Dračí skálu. Nejstarší německá zubačka má všechny pražce ocelové

v diskusi nejsou příspěvky

26. května 2024

Nejstarší německou ozubnicovou železnicí je Drachenfelsbahn. Při svém zprovoznění v roce 1883 byla...

Zamáčkněte slzu, ICQ definitivně končí. Zprávy doručoval 28 let

v diskusi je 23 příspěvků

25. května 2024  15:13

S tou slzou je to samozřejmě trochu vtip, protože většina uživatelů již dávno přešla ke konkurenci...

Rozhlas místo rádia. O novém názvu rozhodl jediný článek v Národních listech

v diskusi je 25 příspěvků

25. května 2024

Rok po začátku vysílání v Československu nastal konec „radiofonie“ a „broadcastingu“. V květnu 1924...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...