ICQ je v České republice nejpopulárnější internetový messenger - což je poměrně unikátní, v celosvětovém měřítku jde spíše o minoritní síť. Protože jde o komerční produkt s uzavřeným protokolem, jeho provozovatel může libovolně měnit parametry a funkčnost sítě. Což také dělá.
Nejčastěji jde o drobné změny protokolu - ať už kvůli nabídce nových funkcí, nebo kvůli znemožnění komunikace těm, co využívají některého z alternativních klientů - například Mirandu nebo QIP.
Originální ICQ klient totiž disponuje reklamními plochami, které provozovatel dle své potřeby a objednávek obchodních partnerů plní - a má z toho příjem. Uživatelé alternativních klientů takovou reklamu nevidí, čímž provozovateli ICQ, společnosti AOL, negenerují zisk.
Zpravidla jde řádově o hodiny, maximálně dny, než programátoři těchto klientů problém vyřeší. Jejich uživatelé jsou po tuto dobu off-line, případně komunikace nefunguje korektně.
Odpojení starého protokolu?
V posledních dnech došlo k zásahu většímu než obvykle. Dle nepotvrzených informací byl zkušebně odříznut provoz protokolu TOC, známého pod označením ICQ2000. (Mimochodem - klient ICQ 2000 bylo poslední verzí ICQ bez reklamnich ploch.)
To vedlo k tomu, že někteří uživatelé starších ICQ klientů, alternativních klientů nebo například Jabber transportů všechny své kontakty viděli jako off-line, ačkoli zprávy samotné odcházely a přicházely.
Na rozdíl od originálního klienta, který běží na protokolu OSCAR, totiž alternativní klienti využívají prolomeného staršího protokolu. A nový protokol vyžaduje například to, aby všechny kontakty byly uloženy a oboustranně autorizovány přímo na serverech ICQ (v SCL - server side contact list), což právě způsobovalo potíže s indikací stavu.
Během včerejší noci byl provoz TOC obnoven a alternativní klienti a Jabber ICQ transport funguje normálně. Otázkou je, na jak dlouho.
Vyjádření společnosti ICQ
Přesně týden po vydání článku dorazilo oficiální vyjádření společnosti ICQ, které všechny informace popírá. Ke změně protokolu prý nedošlo. Vyjádření otiskujeme v plném znění:
„V tomto roce nebyl protokol ICQ nijak měněn. 2 miliony uživatelů v České republice si tak mohou užívat spolehlivé a vzrušující komunikační centrum, díky kterému si užijí jedinečný interaktivní a zábavný zážitek.“
Do příčin výpadků v komunikaci a chybného zobrazování stavu uživatelů vyjádření mnoho světla nevneslo. Stále také nevíme, zda se ICQ k zásadnější změně protokolu chystá.
Co bude dál?
Lze předpokládat, že podobných problémů bude přibývat. Provozovatel si tím hájí své zájmy a má na to samozřejmě plné právo. Zastavení TOC by pro uživatele alternativních klientů a služeb znamenalo (při komunikaci s uživateli ICQ) velký problém.
Otázkou je, zda to budou uživatelé akceptovat, pokud mají k dispozici v lecčems lákavější alternativy. Například stále populárnější je otevřený systém Jabber (v Čechách můžete využívat například služeb Jabbim.cz), který vás neomezí výběrem klienta, neotráví reklamou a možnými bezpečnostními riziky, a naopak nabídne různé nadstandardní služby.
Jeho zatím zásadní nevýhodou je, že komunikace s uživateli u nás populárního ICQ není stoprocentní a závisí právě na funkci starého protokolu TOC.
Za konzultaci děkuji Janu Pinkasovi ze serveru Jabbim.cz.