Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Počítače se vzdávají bezpečnostním útokům až příliš snadno

Zdá se, že chránit data na počítači není zase až tak jednoduché, jak by se dalo čekat díky různým druhům zabezpečení, která jsou nyní na trhu. V poslední době se objevuje stále více návodů a postupů, jak obejít ochranné systémy či špehovat práci na počítači. Je zajímavé, že tyto nápady a praktické návody pocházejí z akademického prostředí.
Neustále vznikající nové zabezpečovací systémy a snižování cen donedávna nedostupných řešení dávají uživatelům naději, že může být o jejich data nebo i soukromí poměrně dobře postaráno. Bohužel se však některé z nich dají až příliš jednoduše obejít.

Zakryjte si monitor

Jedno z bezpečnostních rizik se skrývá ve vyzařování monitoru. Speciální světelný detektor, který vyvinuli vědci z Cambridgeské univerzity, dokáže z nasnímaného záření a blikání monitoru rekonstruovat práci, která je na počítači dělána.Jedinou ochranou proti tomuto špehování se tak zdá být použití jiného zobrazovacího zařízení, než je klasický CRT monitor. Například LCD.

I když zatím testy probíhaly v laboratorních podmínkách, kde byl monitor otočen čelem ke zdi, od které byl vzdálen cca 1 metr a detektor byl za tímto monitorem ve vzdálenosti půl metru, může do budoucna tato technologie přinést velké nepříjemnosti všem, kteří pracují s tajnými materiály, nebo jen mají rádi své soukromí.

Crackněte si čip u smartkarty

Ve staré dobré Anglii na jedné z nejprestižnějších univerzit světa Cambridgi, byl v počítačové laboratoři vyvinut postgraduálním studentem způsob, jak obejít počítačové bezpečnostní systémy založené na čipových smartkartách.

Sergei Skororbogatov objevil možnost, jak laserem nebo jiným úzce zaměřeným zdrojem energie vytvořit zkrat na čipu. Tento postup lze aplikovat na čipové smartkarty, mikrokontrolery a další typy čipů. Dle slov vedoucího Cambridgeské počítačové laboratoře Rosse Andersona umožňuje tento způsob „odpojení“ bezpečnostního čipu využít v praxi do té doby teoretické postupy napadení počítačového systému vyvíjené od roku 1990.

Ačkoliv asi nikdo z běžných uživatelů patrně nemá doma laserový zdroj, který by se dal tímto způsobem využít, v Cambridgi přišli i na jiný způsob, jak čip zneškodnit. Stačí k němu mít silný fotografický blesk a mikroskop. Pak je již jen nutná přesnost v zaměření toho správného tranzistoru a načasování. Kvůli překonání ochrany podobným způsobem byly vyvinuty postupy, které však nemohly nikdy být použity univerzálně. Jedním z postupů byl například pokus o vyvolání zkratu přetížením čipu přes jeho napájení, ale mnoho z čipů je vybaveno okruhy, které podobné útoky zastaví.

Na celé kauze je zajímavé to, že výše uvedený postup byl vyvinut již před rokem, ale veřejnost s ním byla seznámena až poté, co byl vyvinut obranný systém, který takový útok odsoudí k nezdaru. Přičemž dle zveřejněných údajů nestačí pouze čip zakrýt kovovou vrstvou. Skrze spodní křemíkovou část totiž tranzistory vyzařují energii ve formě infračerveného světla, a tak by mohl být útok veden tímto směrem.

Váš prst nahradí modelína a želatina

Vzhledem ke klesajícím cenám biometrických autentifikačních systémů je začíná používat stále více zákazníků, dokonce je lze nalézt jako dodatečné vybavení klávesnic nebo počítačových myší. Jedná se i o systémy snímající otisk palce, který je u každé osoby unikátní. Bohužel však čím levnější systémy, tím snadnější jejich překonání.

Praktický návod, jak tuto ochranu překonat u téměř čtyř pětin těchto zařízení, přinesla studie z Yokohamské univerzity.

Je až překvapivě jednoduché, jak jsou na první pohled důvěryhodné systémy pro zabezpečení přístupu snadno obejitelné. Ze studie vyplývá, že většina těchto autentifikačních systémů nedokáže rozeznat uměle vytvořený otisk ( či chcete-li prst od pravého).

Je to samozřejmě dáno technologií, kterou tyto systémy používají. Čtečky otisků v zásadě kombinují několik způsobů. První snímá obraz otisku prstu a porovná jej s podobou v systému. V podstatě se jedná o jakýsi skener, který snímá obraz na základě odrazu světla. Tato technologie bývá kombinována se sledováním teploty, popřípadě snímáním tepu nebo povrchového napětí, ale to se týká modernějších produktů, jejichž oklamání není tak snadné.

Ve studii je jednak popsán způsob, kterým vznikne umělý želatinový prst z otisku v modelíně, ale také způsob, jak vytvořit umělý otisk ze sejmutého otisku na ploše, jakou je například sklenička.

Největší problém však asi budou mít případní útočníci se získáním se získáním kvalitního otisku prstu. To již možná bude pro ně jednoduší použít výhružky násilím.

Závěrem

Jak je vidět, ne vždy je dobré spoléhat se na jednu možnost ochrany citlivých dat a vždy se vyplatí kombinovat několik způsobů. Také nové technologie nemusí s sebou vždy přinášet účelnost a požadované výsledky.

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 15 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi jsou 3 příspěvky

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Vědci zkoumají, jaký šum nám nejvíce prospívá. Místo bílého nastupuje růžový

v diskusi nejsou příspěvky

22. května 2024

Premium S pojmem bílý šum se patrně setkala většina z nás. Někteří slyšeli i o dalších barvách šumu, o čemž...

Microsoft vám chce dát do kanceláře nového kolegu a sází na malé AI

v diskusi jsou 2 příspěvky

21. května 2024  23:42

Microsoft ukázal, jakou budoucnost generativní umělé inteligence si představuje. Vedle velkých...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...