Nový „virus“ jménem Facebook - kolik přesně máte přátel?

Do Česka dorazil fenomén jménem Facebook. Komplexní systém pro internetovou komunikaci vybočuje jak mnoha možnostmi, tak neodolatelnou virální kampaní. Proč byste tam (ne)měli být také?

Facebook.com začal jako aplikace pro studenty | foto: Profimedia.cz

Přestože v Česku není tato síť nijak masově rozšířena, v zahraničí je již otázka "a jsi na facebooku?" samozřejmou součástí seznamování. Komunitní server Facebook.com ostatně mezi studenty začínal a až do září roku 2006 byl omezen pouze na držitele univerzitních adres.

Poté, co toto omezení padlo, se Facebook.com vydal na raketový start. Láká inzerenty i velké počítačové společnosti, otevírá se reklamě a dělá vše pro to, aby se stal budoucí hvězdou komunitních serverů. Míří do ostatních zemí, tedy i k nám, a tak je na čase podívat se na Facebook.com očima českého uživatele.

Facebook - komunitní server se vším všudy

Co se vlastně pod pojmem "komunitní server" skrývá? Všechno možné, v tomto případě tím rozumíme nástroj, který umožňuje registrovaným uživatelům vzájemnou komunikaci, sdružování do skupin, sdílení fotografií a dalších informací. Mezi české zástupce patří např. Ukažse.cz sdružující statisíce českých uživatelů.

Facebook je v mnoha směrech odlišný od jiných známých služeb. Začíná to už úvodní stránkou, jejíž strohost a stručnost (a tedy i přehlednost a rychlost) mnohé překvapí.

Facebook - Login
Jako unikátní identifikace uživatele zde slouží e-mailová adresa, nikoli přezdívka. Je tak vyřešen potenciální problém duplicity - nemusíte si vymýšlet jiná jména, protože to vaše už je zabrané. Zároveň je služba méně anonymní (což může být výhoda i nevýhoda).

Pro registraci toho moc zadávat nemusíte - stačí jméno, e-mail, zvolíte si heslo a sdělíte, zda jste studentem, zaměstnancem společnosti či ničím z uvedeného.

Jakmile se stanete uživateli Facebooku, zjistíte, že téměř vše se zde točí kolem vašich přátel (Friends). To je hezké, říkáte si, ale jak mám zjistit, jestli jsou moji přátelé "na Facebooku"? A zde se dostáváme k první lišácké vlastnosti Facebooku: neustále vám program nabízí, abyste pozvali své přátele, kteří se ještě do komunity nezařadili. Prostředků k tomu má mnoho, vy se seznámíte s jedním z nejsilnějších hned ze začátku.

All your mails are belong to us...

Pokud máte e-mailový účet u některé ze světoznámých služeb (Yahoo, Gmail...), nabídne vám Facebook, že si přečte váš adresář kontaktů a vyhledá vaše přátele na Facebooku. Pak stačí zadat heslo, které používáte pro přihlášení k e-mailu (pokud vám právě v hlavě zní výstražný zvonek, máte úplnou pravdu... zvykejte si). Alternativně můžete nahrát svůj adresář z některých běžně rozšířených e-mailových klientů.

Jakmile se adresář nahraje, zaškrtáte, které z uživatelů Facebooku nacházejících se ve vašem adresáři chcete zařadit mezi přátele. A co ti přátelé, kteří na Facebooku nejsou? "Pozvěte je," povzbuzuje vás Facebook prakticky na každém kroku.

31 milionů aktivních uživatelů

A jak se zdá, tak to funguje. Od chvíle, kdy se Facebook v září 2006 otevřel "veřejnosti", se počet jeho uživatelů zdvojnásobil. Zde jsou některá data:

  • více než 31 milionů aktivních uživatelů
  • více než sto tisíc registrací denně od ledna 2007
  • více než polovina uživatelů nejsou (již) studenti univerzit
  • návštěvnost v květnu přesáhla 40 miliard zobrazení
  • více statistik (pdf)
 Srovnání komunitních serverů

Srovnání tří světově nejoblíbenějších komunitních serverů. Myspace si stále drží prvenství, následován Orkutem. Těsně za ním je však Facebook.com, jehož křivka naznačuje exponenciální start. Zdroj: Alexa.com


Víc než e-mail a ICQ?

Je tedy jasné, že Facebookem má smysl se zabývat. Celosvětově je tato doména desátá nejnavštěvovanější (zdroj: Alexa.com) a má nakročeno k ještě lepším výsledkům. Čím si ale Facebook tuto popularitu zasloužil? Co uživatelům nabízí?

Podívejme se na úvodní stránku, která uživatele přivítá po přihlášení:

Úvodní stránka (Facebook.com)

Vlevo je hlavní navigace po používaných aplikacích, nahoře je lišta s nabídkou. Obsah je obvykle uspořádán do dvou sloupců. Na první straně jsme hned informování o novinkách (News Feed), které se odehrály v životech našich přátel. Či spíše na jejich facebookových profilech - dozvíme se, kdo přidal nové fotky, kdo je přítel s kým, kdo přidal na svou stránku jakou aplikaci, kdo slaví narozeniny, kdo co čte... Veškeré tyto novinky jsou proklikávací - můžeme se tak přes odkaz dostat buď na osobní profil přátel, nebo přímo na danou událost.

Profil - kdo skutečně jste?

Zde se právě projevuje hlavní rys Facebooku. Každý z uživatelů má svůj osobní profil, stránku, na které může ostatním sdělit informace o sobě, uveřejňovat fotografie, novinky, dát sem místo pro vzkazy či cokoli jiného.

Profil (Facebook.com)

Jsou zde také vidět vaši přátelé, a pavouk společenských vztahů si tak může hledat svou cestu. Svůj osobní profil můžete skrýt před lidmi, které nemáte v seznamu svých přátel (neznámí návštěvníci tak uvidí pouze několik základních informací).

Profil je možné rozšířit prakticky neomezeně, ostatně to je jediný způsob, jak se odlišit od milionů dalších uživatelů. Výsledkem však často může být spíše přeplácaná a nepřehledná stránka, ačkoli neměnný strohý design stále ještě udržuje jakous takous přehlednost.

Aplikace na osobním profilu (Facebook.com)

Ovšem s příchodem aplikací se skutečně z profilů stal často nepřehledně blikající vánoční stromeček. To ovšem záleží na každém, co na svůj profil dá a zda udrží funkčnost a přehlednost na únosné úrovni, či zda podlehne tlaku programátorů aplikací i svých přátel a bude celé dny upravovat svůj profil...

Aplikace Likeness (Facebook.com)

Ano, slyšíte správně, tlaku přátel... Pokaždé, když si přidáte aplikaci, jste vybídnuti k tomu, abyste k jejímu používání pozvali i své přátele. To samé se na oplátku stane vám, když si někdo z vašich facebookových přátel vyzdobí profil novým pokusem.

Nezapomínejte, že aplikace má obvykle přístup k vašemu profilu. Protože výrobcem je často třetí osoba, dáváte tak své informace k dispozici neznámo kam. To je jeden z důvodů, proč si pamatovat, že soukromé informace na Facebook nepatří.

Na všechno se dá kliknout

Když jsem přemýšlel, co charakterizuje službu Facebook.com, dospěl jsem právě k této jednoduché definici: prakticky vše je klikatelné, z každé stránky vedou odkazy na další související stránky, procházet lze téměř všechno. Kdo je tohle na té fotce? Jaké má ta dívka přátele? Máme nějaké společné přátele? Jsou k dispozici jejich fotky? Můžu si přidat tuhle věc k sobě na profil? Kdo má podobné zájmy jako já? Ve které skupině se nachází?

 Skupiny (Facebook.com)
Vyhledávání ve skupinách
Skupiny slouží pro sdružování uživatelů např. na základě zájmů.

Skupiny jsou dalším rysem, který činí Facebook komunitním nástrojem. Uživatel se může stát členem libovolného počtu skupin, a dát tak např. najevo své sympatie či antipatie. Existují zde např. skupiny studentů, kteří se učí ten který jazyk, a mohou se tak vzájemně podporovat ve svém snažení nebo se podělit s ostatními o zajímavé odkazy nebo videa. Najít ale v tisícovkách skupin něco hodnotného často není lehká práce (ovšem často je zajímavé sledovat, jaké všechny skupiny to existují).

Česká skupina (Facebook.com)

Skupina "Mluvím česky"

Sítě - dříve studenti, dnes i firmy

Dalším důležitým hierarchickým celkem jsou sítě (networks). Původně šlo pouze o univerzity a to dnes do určité míry přetrvává. Ovšem v Česku si zatím z velkého množství univerzit vybírat nemůžeme:

Vysoké školy ČR (Facebook.com)
Síť České republiky tu ovšem existuje a v době vzniku tohoto článku čítala 5675 členů.

Akce v ČR (Facebook.com)

Odkazy, zdroje:

Nejčtenější

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

Atentát na Kima. Diktátora zachránil sovětský důstojník skokem na granát

V zemích s nestabilním uspořádáním nejsou politicky motivované atentáty ničím neobvyklým. Severní Korea, jako jedna z nejtužších komunistických diktatur světa, nebyla výjimkou. Prvního diktátora Kim...

Z vesmíru se vrátila ryze ženská posádka s Katy Perry i přítelkyní Bezose

Teprve podruhé v historii se dostala do kosmického prostoru posádka složená pouze z žen. Právě v pondělí totiž odstartoval nosič New Shepard, aby posádku vynesl. Nejznámější členkou týmu mise NS-31...

Nejtemnější doba Sudet. Mrtvé pohřbívali jen tak po lesích

V dalším dílu našeho seriálu o konci druhé světové války v Sudetech se díky rozsáhlé badatelské práci dozvíme o skutečnostech, které se podařilo odkrýt teprve nedávno. Jde o velmi temnou kapitolu...

Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

Vzácné a netradiční vozidlo pro motorizovaný přesun pěchoty, které najdete i ve znělce našeho seriálu Poklady z depozitáře, určitě stojí za zmínku. Tříkolka je dílem belgické zbrojovky FN, nicméně...

Filozofové předpověděli, kterak zlé myslící stroje ovládnou svět. Už zase

Posledních několik dnů se hodně mluví o prognóze AI 2027. Jde o jednasedmdesátistránkový dokument, mapující možný vývoj velkých jazykových modelů v blízké budoucnosti. V tomto článku shrneme jeho...

18. dubna 2025  15:58

Výzkum 14 153 443 projevů v americkém Kongresu: zákonodárci opouštějí fakta

Zástupci amerických občanů se ve svých řečech přestávají odkazovat na ověřitelné skutečnosti. Nahrazují je intuicí a osobními dojmy. Pokles začal už v sedmdesátých letech minulého století. Současný...

18. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

18. dubna 2025

Vzdálená planeta má známky života, hlásí vědci. Je tu však několik „ale“

Vesmírný teleskop Jamese Webba přinesl podle skupiny vědců z Cambridgeské univerzity zajímavý objev na 124 světelných let vzdálené planetě K2-18b. V atmosféře této planety totiž odhalili molekuly...

17. dubna 2025  12:57

Bulharsko zažilo před 100 lety nejbrutálnější teroristický útok v dějinách

V polovině dubna 1925 se v bulharské Sofii odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Konečná bilance: 213 mrtvých a 500 zraněných. Bombový útok měli na svědomí místní komunisté, spekulovalo...

17. dubna 2025  10:30

Apple připravuje systém, který má změnit to, jak využíváte jeho iPady

Za necelé dva měsíce by měla společnost Apple představit novou generaci operačního systému pro své tablety. A mohla by to být změna, která konečně přinese větší využití potenciálu, který toto...

17. dubna 2025

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

17. dubna 2025,  aktualizováno  12:05

Spotify postupně nabíhá po masivnímu výpadku po celém světě

Pokud vám dnes hudební služba Spotify nefunguje, nejste sami. Uživatelé z celého světa hlásí výpadky této nejrozšířenější cloudové hudební platformy.

16. dubna 2025  15:54,  aktualizováno  16:46

„Ségro, nežer mě,“ pavouci mají podivné skrupule vůči pojídání sourozenců

Pokoutníci nálevkovití se zdráhají žrát své bratry a sestry. Chovají se tak ale jen, když vyrůstají v kolektivu. Jedináčci si na nich klidně smlsnou.

16. dubna 2025  15:02,  aktualizováno  15:02

OpenAI buduje sociální síť. Když bude úspěšná, může být zdrojem dat pro AI

OpenAI před dvěma a půl lety nastartovala současný boom generativní umělé inteligence. Nyní podle portálu The Verge pokukuje po možnosti vytvořit vlastní sociální síť. Může se jí hodit, když bude...

16. dubna 2025  10:22

Co udělá s tělem těhotenství? Kosti a játra se vzpamatovávají i déle než rok

Ani rok nestačí na to, aby se organismus matky vrátil po porodu do stavu, v jakém byl před otěhotněním. Nejpomaleji se vzpamatovávají po enormní zátěži kosti a játra. Dlouho „dohořívají“ v organismu...

16. dubna 2025

Velká francouzská železniční revoluce měla barvu oranžovou

Ikonické TGV první generace, kterým na kráse přidávaly decentní hrany, začínaly v barvě oranžové. Připomeňme si tento povedený vytříbený design na fotografiích. Podíváme se mimo jiné i na první...

16. dubna 2025