Netflix je v Česku podle počtu děl dražší než v Kanadě či Pákistánu

  11:29aktualizováno  11:29
Společnost Comparitech porovnala cenu Netflixu v různých zemích světa v souvislosti s šíří nabídky a v poměru k průměrnému platu. Česká republika v tomto srovnání nedopadla nejlépe.

Je americká videostreamovací služba Netflix v Česku drahá? Podle analýzy společnosti Comparitech poměrně ano. Tedy pokud počítáte nabídku obsahu v poměru k ceně předplatného.

Společnost srovnala tento ukazatel v téměř osmdesátce zemí po celém světě. Aby zjistila, jaká cena je v dané zemi za měsíční předplatné a přitom tam neodcestovat, využila systém VPN. To je zkratka pro virtuální privátní sítě a v podstatě znamená, že se firma propojila k serveru nebo počítači na daném území a přes něj pak zkoušela nabídku Netflixu. Počet děl v katalogu zjišťovala přes služby uNoGS a Finder.com.

Pokud se podíváme na výsledky, které z tohoto průzkumu vyšly, měl v době konání testu Netflix v ČR katalog se 4 496 díly. Z toho bylo 1 387 televizních show a 3 109 filmů. České předplatné stojí 199 korun na měsíc. V přepočtu na americké dolary pak vychází na 8,64 USD. V rámci měsíčního předplatného tak za jednu položku z katalogu uživatel v ČR zaplatí 0,192 centu.

Rozdělení zemí podle počtu děl v katalogu Netflixu (osa Y) a přepočítané ceně...

Rozdělení zemí podle počtu děl v katalogu Netflixu (osa Y) a přepočítané ceny za jedno dílo podle měsíčního předplatného (osa X).

Podle tohoto ukazatele se řadíme na sdílené 27. až 28. místo mezi sledovanými státy. První je Kanada s poměrem 0,124 centu za pořad. Tabulku uzavírá Dánsko s 0,361 centu za dílo a s katalogem čítajícím 3 305 pořadů a filmů.

Zajímavý je i pohled na přepočet podle kupní síly obyvatelstva, respektive průměrného platu. Comparitech v tomto případě vychází ze statistik organizace OECD, které udávají roční příjem. V případě České republiky je to 25 372 dolarů. Podíl dvanáctiměsíčního předplatného na ročním platu tak činní 0,41 procent.

Seřazení států podle měsíčního předplatného Netflixu.

Seřazení států podle měsíčního předplatného Netflixu.

Podobný podíl má například Portugalsko, kde je průměrný příjem 25 367 a cena měsíčního Netflixu je 9,01 dolaru. Ale například v Brazílii, kde je měsíční předplatné nejlevnější a činí 5,24 dolarů, je průměrný plat jen 8 850 dolarů. Poměr předplatného k platu pak vychází na 0,71 procenta. 

Na druhou stranu v Kanadě je předplatné 6,9 dolaru a průměrný roční plat 47 662 USD a to ve výsledku dělá 0,17 procenta. Stejný podíl má Lucembursko, kde stojí předplatné Netflixu 9,01 dolaru a průměrný plat je zde 63 062 dolarů.

Vůbec nejdražší je předplatné Netflixu v Dánsku, kde za něj zájemce zaplatí 11,94 dolaru měsíčně. Při průměrném platu 51 466 dolarů to však dělá podíl 0,28 procenta.

Údaje je však třeba brát se značnou rezervou. Už jen počet titulů v katalogu je těžké přesně spočítat a navíc se může měnit každou chvíli. Také přepočet na průměrný příjem je možná statisticky zajímavý, ale je spíše na úrovni populárního „hamburgerového indexu“. Uvedená čísla mohou sloužit jen jako hrubý pohled na to, jak drahý je Netflix v dané zemi v porovnání s ostatními státy.

Autor:
 

Nejčtenější

Krušné chvíle v obrněnci. Kam chodí tankisté na záchod?

Novou generaci ruských tanků zastupuje na přehlídce už v minulosti přítomný typ...

Ve druhém březnovém týdnu proběhla snad všemi ruskými medii informace o toaletě v ruském tanku T-14 Armata. Podívejme...

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

MySpace ztratil všechna data, co na něj uživatelé za dvanáct let nahráli

Aktuální homepage MySpace.com.

Kdysi to byla největší sociální síť na světě. Začínající umělci na ni nahrávali svoji tvorbu, odstartovala tu sláva...

Jen 0,86 sekundy. ISS se prohnala před Měsícem, byla vidět na Olomoucku

Měsíc, ISS, Mezinárodní vesmírná stanice, transit, (22. března, 2019, Nové...

Mezinárodní vesmírná stanice proletěla po půlnoci nad Evropou. Na Olomoucku bylo možné její siluetu spatřit na pozadí...

Další z rubriky

Tipy na weby: zjistěte, kam na dovolenou, či kde pojistit mazlíčka

Ilustrační foto - cestování

Zajímavá a netradiční místa dovolené vám pomohu objevit cestovatelé na portálu Hedvábnástezka.cz. S louskáním přesmyček...

Česká Wikipedie „stávkuje“ na protest proti plánované směrnici EU

Otevřená encyklopedie bude na den zavřená. Wikipedia tak protestuje proti...

Dnes, ve čtvrtek 21. března je česká verze populární encyklopedie Wikipedia zcela nedostupná. Ke stejnému kroku...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na iDNES.cz