Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

Netflix slaví 20 let. V ČR už nabízí více než polovinu toho, co v USA

  11:58aktualizováno  31. srpna 18:20
Narcos, House of Cards, Orange is the New Black, to jsou jen některé z mnoha celosvětově úspěšných seriálů společnosti Netflix. Některé z nich můžete sledovat i v češtině. Nabídka filmů a seriálů je ale mimo USA značně omezená. Firma slaví 20 let od založení.

Sony 4K: House of Cards na Netflixu | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

On-line streamovací video služba Netflix začala tuzemským divákům fungovat loni v lednu. Počet filmů a seriálů s lokalizací do češtiny od té doby stoupl na 110. Není to mnoho, ale situace se každým měsícem pozvolna zlepšuje. Prvním českým filmem, který se v nabídce globální videotéky objevil, je Lída Baarová Filipa Renče.

Dnes, 29. srpna, oslaví Netflix 20 let od založení v roce 1997. Služba je přístupná prakticky na jakémkoli zařízení, které má připojení k internetu, včetně osobních počítačů, tabletů, chytrých telefonů, chytrých televizí a herních konzolí. Služba je nyní dostupná ve více než 190 zemích a předplacenu ji má zhruba 104 milionů předplatitelů.

Nabídka Netflixu je v každé zemi jiná. V ČR asi 50 %

V USA nabízí Netflix divákům 1 479 seriálů a 4 046 filmů (údaje z unogs.com). V jiných zemích je nabídka omezená i na polovinu.

Za osm dolarů měsíčně (přibližně 175 Kč) má americký divák na Netflixu přístup k ohromné databázi seriálů a filmů. Český divák platí o trochu vyšší cenu (8 eur, tedy asi 210 Kč), ale nabídka je oproti té americké o něco menší, přibližně poloviční.
(Oprava: některé zdroje uvádějí výrazně menší čísla, která jsou ale neaktuální, proto jsme článek opravili a doplnili, pozn. red.)

Nabídka Netflixu po světě (statistiky: unogs.com, opraveno)

Dostupnost filmů i seriálů se v českém Netflixu za poslední rok rapidně zlepšila. Zatímco ještě v roce 2016 měli čeští diváci k dispozici „jen“ 204 seriálů a 570 filmů (sotva pětina tehdejší americké nabídky), nyní je již na českém Netflixu 2131 filmů a 931 seriálů, což odpovídá více než polovině americké nabídky (statistiky: unogs.com a filmtoro.cz).

Oněch 931 seriálů navíc pochopitelně znamená desetitisíce hodin obsahu (například Breaking Bad od začátku do konce trvá 44 hodin 26 minut, pokud v každé epizodě přeskočíte úvodní znělky a záverečné titulky).

Pokud navíc český uživatel vyjede do zahraničí, může se svým účtem sledovat nabídku dostupnou v dané zemi. Netflix se ovšem snaží blokovat VPN, aby uživatelům zamezil přístupu na zahraniční verze streamovací knihovny.

Společnost založili počítačový expert, matematik a současný šéf Netflixu Reed Hastings Jr. (56), který rovněž působí ve vedení společnosti Facebook, a podnikatel Marc Bernays Randolph (59) v malém městečku Scotts Valley v Kalifornii. Firma nyní sídlí v v kalifornském Los Gatos. Začátky byly velmi skromné: 30 zaměstnanců a necelá tisícovka DVD nosičů. Princip fungování půjčovny zaujal zákazníky svou jednoduchostí. Zákazník si objednal film, který mu přišel poštou, a on ho po zhlédnutí poslal zpátky. O několik let později začala firma poskytovat streamování obsahu přes internet.

Česká stopa

V roce 2000 zakladatelé čelili nabídce na převzetí tehdy největším americkým řetězcem videopůjčoven Blockbuster. Nakonec z toho sešlo a Blockbuster v roce 2010 vyhlásil bankrot, právě kvůli růstu obliby služeb jako Netflix. V roce 2002 Netflix vstoupil na burzu a postupně expandoval do celého světa. O rok později do společnosti přišel i Robert Kyncl, o kterém se v jistých kruzích říká, že je nejmocnějším Čechem v USA. Stojí totiž za úspěchem jiné streamovací služby - YouTube. Tam odešel právě z Netflixu.

Dnes pan YouTube, dříve pan Netflix

Robert Kyncl

Je to nejmocnější Čech v Americe. Minimálně v zábavním průmyslu a na internetu. Pracoval mimo jiné pro televizní stanici HBO a známou internetovou videopůjčovnu Netflix. Dnes je šéfem pro obsah a provoz serveru YouTube v Googlu, který mu svěřil velký úkol, aby tuto internetovou službu o něco přiblížil televizi.

Robert Kyncl, šéf obsahu YouTube

Na evropský trh vstoupil Netflix v roce 2012. Nabídka byla však zprvu dostupná pouze v angličtině, španělštině a portugalštině. Nyní již nabízí programy ve 20 jazycích.

Netflix denně odstreamuje kolem 125 milionů hodin seriálů a dalších pořadů. Uživatelům nabízí využití služeb na měsíc zdarma a poté je měsíční předplatné od 7,99 eura (209 korun) do 11,99 eura (313 korun). Firma vyrábí i vlastní pořady, jako jsou například populární seriál House of Cards (Dům z karet) nebo momentálně asi nejpopulárnější Orange is the New Black (Oranžová je nová černá - název naráží na barvu vězeňského oděvu.). Letos chce za vlastní programy utratit šest miliard dolarů. Celkem nabízí na 5 500 filmů, seriálů, zábavních pořadů či dokumentů.

Společnost má podle odborníků stále prostor na to, aby dohnala HBO, oblíbenou placenou televizi, která mu slouží jako model. HBO má po celém světě 134 milionu předplatitelů. Dalším konkurentem Netflixu je služba Amazon Prime Video, která má podle vlastních údajů zákazníky ve více než 200 zemích a teritoriích na celém světě. Podle médií má 65 milionů zákazníků.

Netflix zaměstnává 4 700 lidí. Loni utržil 8,8 miliardy dolarů, což bylo o dvě miliardy více než v roce 2015. Čistý zisk činil 186,6 milionu dolarů oproti 122 milionům v roce 2015.

Letos Netflix uskutečnil důležitou akvizici. Koupil vydavatele komiksů Millarworld a s hrdiny z této stáje plánuje točit filmy a seriály. Finanční podmínky transakce nebyly zveřejněny. Naopak se Netflixu nepodařilo udržet lukrativní smlouvu se studiem Disney a nové „Pixarovky“ tak diváci služby už neuvidí (více zde).

Tituly studia Disney v české nabidce Netflixu. Nové už tam od příštího roku nenajdete.

S českými titulky si mohou diváci pustit několik animovaných seriálů (především Pokémonů), ale i starší hity jako je Nespoutaný Django, Resident Evil, Amazing Spider-Man nebo seriály Orange Is The New Black, Daredevil, House of cards a Narcos.

Netflix kromě filmu Lída Baarová zakoupil práva i na vznikající film Martina Mrnky o Miladě Horákové, který se v kinech objeví 2. listopadu. Režisér na něj dlouho sháněl finance. Posun znamenala právě účast Netflixu zakoupením práv na streamování po celém světě.

Stopa této značky se objevila i na Karlovarském festivalu, kde mohli diváci vidět snímek Bestie bez vlasti, který Netflix produkoval, nebo film Belgica, který koupil po premiéře v Sundance.

Mezi nejznámější původní počiny Netflixu patří kromě již zmíněných děl historický The Crown, fantasy Stranger Things, ale také teenagerský 13 Reasons Why (13 důvodů proč), který letos vyvolal kontroverzní reakce, protože příběh o sebevraždě dospívající dívky je podle některých kritiků návodný. Mezi oceňované tituly patří také komediální série Master of None o třicátníkovi, který žije v New Yorku a snaží se prorazit jako herec.

Vkus mladších diváků se Netflix pokusil kultivovat také filmy, jako je jihokorejský snímek Okja, jenž vypráví o dívce žijící s velkým prasátkem a letos sklidil ovace i pobouření na filmovém festivalu v Cannes (více zde).

Hrozí něco Netflixu?

Někteří experti varují, že služba je rozkročena příliš doširoka, což může její další vývoj přibrzdit. Investice do nových seriálů a filmů se firmě zatím vyplácejí a daří se jí oslovovat diváky, kteří už nejsou ochotni přizpůsobovat volný čas programovému diktátu televizních stanic.

Je to „odměna za to, že vyrábíme skvělý obsah“, pochvaloval si poslední výsledky firmy její šéf Reed Hastings. Společnost oznámila, že ve druhém čtvrtletí tohoto roku získala dalších 5,2 milionu předplatitelů, většinou mimo Spojené státy. Neameričané tak už tvoří zhruba polovinu netflixové komunity.

Firma si za zmíněné období připsala zisk 65,6 milionu dolarů, což znamená nárůst o 60 procent oproti stejnému období minulého roku a také příslib, že bude dost peněz na investice do dalších původních filmových projektů. Cílem Netflixu je, aby tvořily polovinu jeho nabídky a letos do své vlastní tvorby investuje šest miliard dolarů. V příštím roce to má být o další miliardu více.

Jak ovšem poznamenal deník The Washington Post, Netflix postrádá jasnou identitu ve snaze být vším. Na jedné straně je schopen vyrábět prestižní dramata, která sklízejí skvělé kritiky a spoustu nominací na televizní ceny Emmy, ale na druhou stranu produkuje tituly, jako jsou „zběsilá“ letní rodinná krimi sága Ozark nebo už zmíněný 13 Reasons Why, které si podle respektovaného listu měly ještě nějaký čas pobýt ve vývojovém inkubátoru.

„V tuto chvíli si Netflix stojí za heslem více je více,“ konstatoval washingtonský list. Nyní má Netflix na kontě více než 200 původních seriálů, talkshow či kulinářských show. Netflix jenom na příští rok chystá také 50 reality show.

Nyní pracuje na tom, aby do svých služeb získal prakticky každého stand-up komika v USA. Od příštího roku bude mít na Netflixu svou konverzačních show moderátorská legenda David Letterman (psali jsme zde), která v roce 2015 opustila televizi CBS. Rovněž tvůrce animovaných seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening nově pracuje pro Netflix, konkrétně na seriálu Disenchantment. Slavný režisér Martin Scorsese pak pro streamovací službu natáčí akční kriminálku The Irishman s Robertem De Nirem a Al Pacinem v hlavních rolích.

Netflix je dokonce ochoten se i přes rostoucí tržby v zájmu investic do nových původních projektů zadlužovat. Dosud nashromáždil přes 20,5 miliardy dolarů dluhů.

Někteří experti varují, že údajná bublina kolem Netflixu může splasknout, pokud se firmě nebude dařit vyrábět dostatek vysoce oblíbených seriálů, jimiž by vábila nové předplatitele. „Nikdo nezůstane dominantním hráčem navěky,“ řekl listu Los Angeles Times Mike Vorhaus, šéf poradenské firmy Magid Advisors působící v mediální a digitální branži. „Myslím, že budou potřebovat určitou dávku štěstí, aby nezabředli do dluhů v nejhorší fázi zpomalení růstu,“ varoval Vorhaus.

Aktualizace: Opravili jsme údaje o dostupnosti obsahu v ČR. Původně článek uváděl zastaralé informace.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

ANALÝZA: Jak se bude dál vyvíjet válka na Ukrajině?

S tím, jak postupuje čas, se pomalu obnažují důvody účastníků války, pro které do ní šli. Zároveň již odpadly některé...

Proti invazi bojují i české tanky. Máme jen málo munice, říká ukrajinský tankista

Premium Česká republika byla jednou z prvních zemí, které poskytly bojující Ukrajině těžké zbraně, včetně bojových tanků T-72....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejblíž za 22 let. Vysloužilá sonda pořídila snímky Jupiterova měsíce Europa

Pět let letěla sonda Juno k Jupiteru, aby v roce 2016 u něj začala svou práci. Přestože již má své původní úkoly dávno...

Chcete YouTube ve vysokém rozlišení? Zaplaťte. Uživatelé zuří

Server YouTube začal testovat novou funkci, která však pobouřila diváky. Je totiž možné, že v budoucnu bude nutné za 4K...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Windows 11 dostal balíček vylepšení. Novinky vás mohou nalákat na upgrade

Systém Windows 11 slaví svůj první rok na trhu. Týden před jeho narozeninami vydala společnost Microsoft první velkou...

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Kde sledovat olympiádu? Víme, kde bude nejlepší obraz a nejvíc přenosů

Letní olympijské hry začnou za pár dní, takže máte poslední příležitost se nachystat na jejich sledování. Zjistili...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Ve čtvrtek utichne v Čechách i na Moravě řada vysílačů současné televize

V noci ze čtvrtka na pátek skončí vysílání současného DVB-T signálu na mnoha místech v Česku. Na DVB-T2 budou přecházet...

Do pozemního TV vysílání míří první erotický kanál. Bude v placené síti

V Česku se poprvé spouští placené televizní vysílání v pozemním DVB-T2. Za příjem deseti kanálů, z toho osmi v HD...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...