Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Netflix slaví 20 let. V ČR už nabízí více než polovinu toho, co v USA

  11:58aktualizováno  31. srpna 18:20
Narcos, House of Cards, Orange is the New Black, to jsou jen některé z mnoha celosvětově úspěšných seriálů společnosti Netflix. Některé z nich můžete sledovat i v češtině. Nabídka filmů a seriálů je ale mimo USA značně omezená. Firma slaví 20 let od založení.

Sony 4K: House of Cards na Netflixu | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

On-line streamovací video služba Netflix začala tuzemským divákům fungovat loni v lednu. Počet filmů a seriálů s lokalizací do češtiny od té doby stoupl na 110. Není to mnoho, ale situace se každým měsícem pozvolna zlepšuje. Prvním českým filmem, který se v nabídce globální videotéky objevil, je Lída Baarová Filipa Renče.

Dnes, 29. srpna, oslaví Netflix 20 let od založení v roce 1997. Služba je přístupná prakticky na jakémkoli zařízení, které má připojení k internetu, včetně osobních počítačů, tabletů, chytrých telefonů, chytrých televizí a herních konzolí. Služba je nyní dostupná ve více než 190 zemích a předplacenu ji má zhruba 104 milionů předplatitelů.

Nabídka Netflixu je v každé zemi jiná. V ČR asi 50 %

V USA nabízí Netflix divákům 1 479 seriálů a 4 046 filmů (údaje z unogs.com). V jiných zemích je nabídka omezená i na polovinu.

Za osm dolarů měsíčně (přibližně 175 Kč) má americký divák na Netflixu přístup k ohromné databázi seriálů a filmů. Český divák platí o trochu vyšší cenu (8 eur, tedy asi 210 Kč), ale nabídka je oproti té americké o něco menší, přibližně poloviční.
(Oprava: některé zdroje uvádějí výrazně menší čísla, která jsou ale neaktuální, proto jsme článek opravili a doplnili, pozn. red.)

Nabídka Netflixu po světě (statistiky: unogs.com)

Nabídka Netflixu po světě (statistiky: unogs.com, opraveno)

Dostupnost filmů i seriálů se v českém Netflixu za poslední rok rapidně zlepšila. Zatímco ještě v roce 2016 měli čeští diváci k dispozici „jen“ 204 seriálů a 570 filmů (sotva pětina tehdejší americké nabídky), nyní je již na českém Netflixu 2131 filmů a 931 seriálů, což odpovídá více než polovině americké nabídky (statistiky: unogs.com a filmtoro.cz).

Oněch 931 seriálů navíc pochopitelně znamená desetitisíce hodin obsahu (například Breaking Bad od začátku do konce trvá 44 hodin 26 minut, pokud v každé epizodě přeskočíte úvodní znělky a záverečné titulky).

Pokud navíc český uživatel vyjede do zahraničí, může se svým účtem sledovat nabídku dostupnou v dané zemi. Netflix se ovšem snaží blokovat VPN, aby uživatelům zamezil přístupu na zahraniční verze streamovací knihovny.

Společnost založili počítačový expert, matematik a současný šéf Netflixu Reed Hastings Jr. (56), který rovněž působí ve vedení společnosti Facebook, a podnikatel Marc Bernays Randolph (59) v malém městečku Scotts Valley v Kalifornii. Firma nyní sídlí v v kalifornském Los Gatos. Začátky byly velmi skromné: 30 zaměstnanců a necelá tisícovka DVD nosičů. Princip fungování půjčovny zaujal zákazníky svou jednoduchostí. Zákazník si objednal film, který mu přišel poštou, a on ho po zhlédnutí poslal zpátky. O několik let později začala firma poskytovat streamování obsahu přes internet.

Česká stopa

V roce 2000 zakladatelé čelili nabídce na převzetí tehdy největším americkým řetězcem videopůjčoven Blockbuster. Nakonec z toho sešlo a Blockbuster v roce 2010 vyhlásil bankrot, právě kvůli růstu obliby služeb jako Netflix. V roce 2002 Netflix vstoupil na burzu a postupně expandoval do celého světa. O rok později do společnosti přišel i Robert Kyncl, o kterém se v jistých kruzích říká, že je nejmocnějším Čechem v USA. Stojí totiž za úspěchem jiné streamovací služby - YouTube. Tam odešel právě z Netflixu.

Dnes pan YouTube, dříve pan Netflix

Robert Kyncl

Je to nejmocnější Čech v Americe. Minimálně v zábavním průmyslu a na internetu. Pracoval mimo jiné pro televizní stanici HBO a známou internetovou videopůjčovnu Netflix. Dnes je šéfem pro obsah a provoz serveru YouTube v Googlu, který mu svěřil velký úkol, aby tuto internetovou službu o něco přiblížil televizi.

Robert Kyncl, šéf obsahu YouTube

Robert Kyncl, šéf obsahu YouTube

Na evropský trh vstoupil Netflix v roce 2012. Nabídka byla však zprvu dostupná pouze v angličtině, španělštině a portugalštině. Nyní již nabízí programy ve 20 jazycích.

Netflix denně odstreamuje kolem 125 milionů hodin seriálů a dalších pořadů. Uživatelům nabízí využití služeb na měsíc zdarma a poté je měsíční předplatné od 7,99 eura (209 korun) do 11,99 eura (313 korun). Firma vyrábí i vlastní pořady, jako jsou například populární seriál House of Cards (Dům z karet) nebo momentálně asi nejpopulárnější Orange is the New Black (Oranžová je nová černá - název naráží na barvu vězeňského oděvu.). Letos chce za vlastní programy utratit šest miliard dolarů. Celkem nabízí na 5 500 filmů, seriálů, zábavních pořadů či dokumentů.

Společnost má podle odborníků stále prostor na to, aby dohnala HBO, oblíbenou placenou televizi, která mu slouží jako model. HBO má po celém světě 134 milionu předplatitelů. Dalším konkurentem Netflixu je služba Amazon Prime Video, která má podle vlastních údajů zákazníky ve více než 200 zemích a teritoriích na celém světě. Podle médií má 65 milionů zákazníků.

Netflix zaměstnává 4 700 lidí. Loni utržil 8,8 miliardy dolarů, což bylo o dvě miliardy více než v roce 2015. Čistý zisk činil 186,6 milionu dolarů oproti 122 milionům v roce 2015.

Letos Netflix uskutečnil důležitou akvizici. Koupil vydavatele komiksů Millarworld a s hrdiny z této stáje plánuje točit filmy a seriály. Finanční podmínky transakce nebyly zveřejněny. Naopak se Netflixu nepodařilo udržet lukrativní smlouvu se studiem Disney a nové „Pixarovky“ tak diváci služby už neuvidí (více zde).

Tituly studia Disney v české nabidce Netflixu

Tituly studia Disney v české nabidce Netflixu. Nové už tam od příštího roku nenajdete.

S českými titulky si mohou diváci pustit několik animovaných seriálů (především Pokémonů), ale i starší hity jako je Nespoutaný Django, Resident Evil, Amazing Spider-Man nebo seriály Orange Is The New Black, Daredevil, House of cards a Narcos.

Netflix kromě filmu Lída Baarová zakoupil práva i na vznikající film Martina Mrnky o Miladě Horákové, který se v kinech objeví 2. listopadu. Režisér na něj dlouho sháněl finance. Posun znamenala právě účast Netflixu zakoupením práv na streamování po celém světě.

Stopa této značky se objevila i na Karlovarském festivalu, kde mohli diváci vidět snímek Bestie bez vlasti, který Netflix produkoval, nebo film Belgica, který koupil po premiéře v Sundance.

Mezi nejznámější původní počiny Netflixu patří kromě již zmíněných děl historický The Crown, fantasy Stranger Things, ale také teenagerský 13 Reasons Why (13 důvodů proč), který letos vyvolal kontroverzní reakce, protože příběh o sebevraždě dospívající dívky je podle některých kritiků návodný. Mezi oceňované tituly patří také komediální série Master of None o třicátníkovi, který žije v New Yorku a snaží se prorazit jako herec.

Vkus mladších diváků se Netflix pokusil kultivovat také filmy, jako je jihokorejský snímek Okja, jenž vypráví o dívce žijící s velkým prasátkem a letos sklidil ovace i pobouření na filmovém festivalu v Cannes (více zde).

Hrozí něco Netflixu?

Někteří experti varují, že služba je rozkročena příliš doširoka, což může její další vývoj přibrzdit. Investice do nových seriálů a filmů se firmě zatím vyplácejí a daří se jí oslovovat diváky, kteří už nejsou ochotni přizpůsobovat volný čas programovému diktátu televizních stanic.

Je to „odměna za to, že vyrábíme skvělý obsah“, pochvaloval si poslední výsledky firmy její šéf Reed Hastings. Společnost oznámila, že ve druhém čtvrtletí tohoto roku získala dalších 5,2 milionu předplatitelů, většinou mimo Spojené státy. Neameričané tak už tvoří zhruba polovinu netflixové komunity.

Firma si za zmíněné období připsala zisk 65,6 milionu dolarů, což znamená nárůst o 60 procent oproti stejnému období minulého roku a také příslib, že bude dost peněz na investice do dalších původních filmových projektů. Cílem Netflixu je, aby tvořily polovinu jeho nabídky a letos do své vlastní tvorby investuje šest miliard dolarů. V příštím roce to má být o další miliardu více.

Jak ovšem poznamenal deník The Washington Post, Netflix postrádá jasnou identitu ve snaze být vším. Na jedné straně je schopen vyrábět prestižní dramata, která sklízejí skvělé kritiky a spoustu nominací na televizní ceny Emmy, ale na druhou stranu produkuje tituly, jako jsou „zběsilá“ letní rodinná krimi sága Ozark nebo už zmíněný 13 Reasons Why, které si podle respektovaného listu měly ještě nějaký čas pobýt ve vývojovém inkubátoru.

„V tuto chvíli si Netflix stojí za heslem více je více,“ konstatoval washingtonský list. Nyní má Netflix na kontě více než 200 původních seriálů, talkshow či kulinářských show. Netflix jenom na příští rok chystá také 50 reality show.

Nyní pracuje na tom, aby do svých služeb získal prakticky každého stand-up komika v USA. Od příštího roku bude mít na Netflixu svou konverzačních show moderátorská legenda David Letterman (psali jsme zde), která v roce 2015 opustila televizi CBS. Rovněž tvůrce animovaných seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening nově pracuje pro Netflix, konkrétně na seriálu Disenchantment. Slavný režisér Martin Scorsese pak pro streamovací službu natáčí akční kriminálku The Irishman s Robertem De Nirem a Al Pacinem v hlavních rolích.

Netflix je dokonce ochoten se i přes rostoucí tržby v zájmu investic do nových původních projektů zadlužovat. Dosud nashromáždil přes 20,5 miliardy dolarů dluhů.

Někteří experti varují, že údajná bublina kolem Netflixu může splasknout, pokud se firmě nebude dařit vyrábět dostatek vysoce oblíbených seriálů, jimiž by vábila nové předplatitele. „Nikdo nezůstane dominantním hráčem navěky,“ řekl listu Los Angeles Times Mike Vorhaus, šéf poradenské firmy Magid Advisors působící v mediální a digitální branži. „Myslím, že budou potřebovat určitou dávku štěstí, aby nezabředli do dluhů v nejhorší fázi zpomalení růstu,“ varoval Vorhaus.

Aktualizace: Opravili jsme údaje o dostupnosti obsahu v ČR. Původně článek uváděl zastaralé informace.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

Vakcíny renomovaných západních firem proti covidu-19 budou bezpečné. V Rozstřelu po Skypu to řekl ředitel Asociace...

Stačí jen pár lidí a riziko nákazy vyletí. Matematika pandemie je zrádná

Čím víc lidí pohromadě, tím větší riziko nákazy. Tomu zřejmě už rozumí každý. Jak rychle ale roste riziko nákazy s...

Popularizátora LSD Learyho se bál i Nixon, nechal si natočit své umírání

Kontroverzní americký psycholog Timothy Leary, který se narodil 22. října 1920, proslul zejména jako popularizátor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Americká stíhačka zprvu ztrácela dech, pak sláva její se dotýkala hvězd

Podle mnohých představuje americký P-51 Mustang v komplexním hodnocení nejlepší stíhací letoun druhé světové války. V...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Končí současné DVB-T pozemní vysílání komerčních TV na severu Česka

Diváci, kteří doposud přijímali hlavní komerční televizní stanice z vysílačů Ústí nad Labem – Buková hora a Chomutov –...

Satelitní operátor chce v Praze vyzkoušet placené pozemní DVB-T2 vysílání

Společnost M7 Group, která v Česku provozuje satelitní platformu Skylink, se chystá vstoupit do pozemního vysílání....

Ve čtvrtek utichne v Čechách i na Moravě řada vysílačů současné televize

V noci ze čtvrtka na pátek skončí vysílání současného DVB-T signálu na mnoha místech v Česku. Na DVB-T2 budou přecházet...

Končí pozemní Barrandov, Nova a Prima na západě Čech v DVB-T

Po vynucené několikaměsíční přestávce pokračuje přechod na nový televizní formát pozemního vysílání podle hlavního...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...