Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Na své internetové stránky si nemůžete dát, co chcete

Jste majitelem internetových stránek, či si je právě chystáte zřídit? Víte o problémech, které můžete mít s obsahem vašich webů, jak se vyvarovat nejen porušení autorských práv a zda nesete zodpovědnost i za přípěvky v diskuzi? Přinášíme rady právníka, které by vám měly pomoci se vyvarovat chyb.

Za obsah je vždycky odpovědný majitel stránek

Tiskový zákon, který se ale vztahuje pouze na „papírová“, nikoliv čistě internetová periodika, jednoznačně stanoví, že za obsah periodického tisku odpovídá vydavatel, když zároveň poměrně jasně osobu vydavatele i definuje. Vydavatel periodického tisku se tak nemůže odpovědnosti (za protiprávní obsah) zprostit ani známými prohlášeními, že některé názory nevyjadřují stanovisko redakce či listu. Nic takového ovšem pro internet výslovně stanoveno není. Musíme vystačit s obecnými ustanoveními. Odpovědnost za obsah internetových stránek má primárně osoba, o jejíž projev (vůle) jde. Tedy osoba, která rozhoduje, co na příslušných internetových stránkách bude. Označujeme ji zpravidla jako „content providera“ nebo „provozovatele stránek“. Vlastní projev (vůle) má samozřejmě i osoba právnická, tudíž odpovědnost za obsah firemních stránek má příslušná společnost, nikoliv sám webmaster.

Na internetových stránkách jsou ale často i data, která sám provozovatel nevkládá a k jejichž „vložení“ poskytuje pouze třetím osobám prostor. To jsou zejména oblíbené internetové diskuse. Pro odpovědnost za jejich obsah platí shora uvedené: odpovídá ten, o jehož projev se jedná. Tedy sám diskutující. Provozovatel internetových stránek v takovém případě odpovídá pouze tzv. sekundárně. To znamená, že pokud se provozovatel stránek hodnověrným způsobem dozví, že diskusní příspěvek zasahuje do práv třetích osob (např. jedná se o nepravdivou informaci, která zasahuje do cti fyzické osoby nebo dobré pověsti právnické osoby), má povinnost jej ze svých stránek odstranit. Pokud tak neučiní, bude odpovídat (vedle autora příspěvku) za škodu, která vznikla tím, že diskusní příspěvek včas neodstranil. V případě, že provozovatel internetových stránek poskytne prostor k diskusi, dostává se v podstatě do pozice „webhostera“ (viz dále).

Provozovatel stránek odpovídá za veškerý obsah, vyjma diskusí a reklamy.

Samostatnou kapitolou je zobrazování reklamy na internetových stránkách. Podle zákona o regulaci reklamy platí, že obsah reklamy odpovídá její zadavatel. Provozovatel stránek je, jakožto „pouhý“ šiřitel, odpovědný, podle zákona o regulaci reklamy, za způsob šíření reklamy. Tedy například, aby reklama byla oddělená od ostatního redakčního obsahu tak, aby ji běžný uživatel rozlišil. Za případné neoprávněné užití autorského díla nebo podobizny v reklamě třetí osoby zobrazené na internetových stránkách je primárně odpovědný zadavatel, neboť se jedná o jeho projev (sdělení).

Čeští provozovatelé stránek je můžou, ale nemusí mít podepsané

Provozovatel stránek je zpravidla snadno odhalitelný, neboť bývá v zápatí uveden jako provozovatel a zároveň nositel autorských práv k obsahu se známým označením „©“. U těch stránek, které jsou „plánovaně“ nelegální však většinou žádný provozovatel uveden není. Zatímco povinnost uvádět mimo jiné identifikaci vydavatele v rámci tzv. povinných údajů zná jak zákon o periodických publikacích, tak zákon o neperiodických publikacích, obecná povinnost stránky označit alespoň identifikací osoby provozovatele v českém právu chybí. I když by neměla …

Evropská směrnice o elektronickém obchodu ve svém ustanovení článku 5 odstavec 1 říká, že „vedle ostatních informačních požadavků podle práva Společenství dbají členské státy, aby poskytovatel služeb umožnil příjemcům služby a příslušným orgánům snadný, přímý a trvalý přístup přinejmenším k těmto informacím: a) jméno poskytovatele služeb, b) zeměpisná adresa, na níž je poskytovatel služeb usazen, c) údaje, které umožňují rychlé navázání kontaktu s poskytovatelem služeb a přímou a účinnou komunikaci s ním, včetně adresy jeho elektronické pošty, d) je-li poskytovatel služeb zapsán v obchodním rejstříku nebo v obdobném veřejném rejstříku, obchodní rejstřík, v němž je zapsán, a jeho identifikační číslo, nebo obdobné identifikační prostředky uvedené v rejstříku, …“

Český zákonodárce bohužel nepochopil definici „služby informační společnosti“ podle evropského práva, když si pojem „poskytovaná zpravidla za úplatu“ vysvětlil tak, že se nutně musí jednat o úplatné služby a povinnost označit takto internetové stránky je stanovena pouze těm osobám, které uzavírají se spotřebiteli přes internet (a jiné prostředky dálkového přístupu) tzv. spotřebitelské smlouvy.

Zprostředkovatelé služeb nejsou přímo zodpovědní

Pokud se týká případné odpovědnosti poskytovatelů tzv. zprostředkovacích služeb, jakými jsou zejména připojení k síti internet nebo webhosting, pak se bude vždycky jednat jen o tzv. odpovědnost sekundární. To znamená nikoliv odpovědnost za zpřístupňování protiprávního obsahu, ale za to, že přes výzvu nebyl obsah odstraněn nebo k němu nebyl znemožněn přístup. Tato odpovědnost se bude dovozovat z obecných předpisů (např. ustanovení o náhradě škody v občanském zákoníku) s tím, že je potřeba vždy uplatnit omezení odpovědnosti, které stanoví speciální zákon, konkrétně zákon č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti a o změně některých zákonů (zákon o některých službách informační společnosti).

Poskytovatel připojení ani poskytovatel webhostingu za "cizí" obsah neodpovídají.

V případě poskytovatele připojení například v ustanovení § 3 stanoví, že za obsah přenášených informací odpovídá (podle obecných předpisů) jen pokud přenos sám iniciuje, zvolí uživatele přenášené informace nebo zvolí či změní obsah přenášené informace. V případě webhostingu pak v ustanovení § 5 stanoví, že poskytovatel webhostingu odpovídá za „cizí“ uložený obsah jen v případě, že si je vědom nebo si s ohledem na okolnosti měl být vědom, že se jedná o protiprávní obsah a v případě, kdy se hodnověrným způsobem dozví, že se jedná o protiprávní obsah a bez zbytečného odkladu jej neodstraní, resp. neznemožní k němu přístup. Zákon dále výslovně v ustanovení § 6 stanoví, že poskytovatelé připojení a webhostingu (a cashingu) nejsou povinni dohlížet na obsah jimi přenášených nebo ukládaných informací ani aktivně vyhledávat skutečnosti a okolnosti poukazující na protiprávní obsah informace.

Kdy na mě dopadne rameno spravedlnosti?

Zajímavou otázkou je, jakým právem se bude případné posouzení odpovědnosti za protiprávní obsah internetových stránek řídit. Stranou bych ponechala případnou trestní odpovědnost za spáchání trestného činu pomluvy, podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka apod.

Ustanovení § 17 trestního zákona stanoví, kdy se bude trestnost činu posuzovat podle českého trestního zákona tak, že rozhodující je místo spáchání trestného činu s tím, že trestný čin se považuje za spáchaný na území ČR, dopustil-li se tu pachatel jednání, i když porušení nebo ohrožení zájmu chráněného trestním zákonem nastalo nebo mělo nastat zcela nebo zčásti v cizině, nebo porušil-li nebo ohrozil-li tu pachatel zájem chráněný trestním zákonem nebo měl-li tu alespoň zčásti takový následek nastat, i když se jednání dopustil v cizině.

Český autorský zákon může být aplikován i na doménách ".com".

V praxi česká policie stíhá kriminalitu na internetu v případě, že je příslušný server fyzicky umístěn v České republice. V oblasti autorského práva platí, že se uplatňuje vždy právo státu, ve kterém dochází k (neoprávněnému) užití díla. Na internetu ale není úplně jasné, kde vlastně k užití díla dochází. Přestože byla snaha, zejména v rámci tzv. internetových smluv přijatých v rámci světové organizace duševního vlastnictví určit jednoznačně místo užití a tak i aplikovatelné právo, nakonec k žádné dohodě nedošlo. To znamená, že z pohledu autorského práva dochází k užití všude, kde lze příslušné dílo „vnímat“ (zrakem, sluchem či obojím). Platí, že soud vždy uplatňuje právo, které zná, a žaloba bývá podána tam, kde lze právo vůči porušovateli nejlépe uplatnit, tedy ve státě, kde daná osoba podniká nebo kde se zdržuje.

To znamená, že v žádném případě neplatí, že na doménu „.com“ či „.net“ český autorský zákon „nedosáhne“ a přesunutím nelegálního obsahu z českých serverů na ty zahraniční má provozovatel vyhráno. I v takovém případě bude (může být) dovozena českým soudem odpovědnost podle českého autorského zákona.

Pokračování článku naleznete zde.

  • Obsah stránek versus autorský zákon
  • Co smíte bez obav zkopírovat?
  • Na co se vztahuje ochrana autorským zákonem?
  • Můžete dílo použít i bez souhlasu jeho autora?

Odpovědi naleznete v pokračování naší právní poradny zde.

Témata: Prakticky, Tipy
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....