Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Manuál pro agenty USA: jak hledat na webu neveřejné informace

Obsáhlý návod pro agenty NSA (National Security Agency) ukazuje, jak legálním způsobem na internetu hledat veřejně dostupné informace, které nikdo neměl v úmyslu zveřejnit.
Americká Agentura pro národní bezpečnost (NSA) zpřístupnila na svých stránkách

Americká Agentura pro národní bezpečnost (NSA) zpřístupnila na svých stránkách návod, který měl umožnit jejím zaměstnancům efektivně získávat informace na internetu. (Ilustrační snímek) | foto: koláž iDNES.cz

Americká Agentura pro národní bezpečnost na svých stránkách zpřístupnila návod, který měl jejím zaměstnancům umožnit efektivně získávat informace na internetu. Zveřejnila ho na základě zákona o veřejném přístupu k informacím na žádost organizace MuckRock, která se zabývá podáváním těchto požadavků za novináře a jiné profesionály. Jako první si toho všiml server Wired.

NSA

Příručka byla určena pro potřeby úřadu s plným názvem The National Security Agency/Central Security Service (Národní bezpečnostní agentura/Centrální bezpečnostní služba, NSA/CSS). Jde o kryptologickou organizaci spadající pod ministerstvo obrany USA, která byla založena v roce 1952.

Zaměřuje se hlavně na zpravodajský "boj" se zahraničními rozvědkami a je odpovědná i za ochranu informačních systémů vlády USA.

Manuál nese název Untangling the Web: A Guide to Internet Research (česky by se dalo přeložit: "Jak rozmotat síť: Průvodce pro vyhledávání informací na internetu"). Rozsah příručky je úctyhodných 643 stran. Narůstala zřejmě postupně, protože podle tvrzení v předmluvě jde o 12. vydání původně útlé brožurky. Zabývá se všemi možnými aspekty internetu, od základů vyhledávání informací přes sestavování vlastních dotazů a algoritmů pro vyhledávání až po otázky zabezpečení vlastních údajů.

Největší zájem novinářů samozřejmě vzbudila kapitola o vyhledávání informací pomocí internetových vyhledávačů, především Googlu. Poplatně době vzniku se však objevují i kapitoly o vyhledávání ve Windows Live či Yahoo. Nedoporučuje nic nezákonného, dokonce ani zpřístupnění neveřejných údajů. Jde výhradně o využití běžných internetových vyhledávačů k získání "veřejně dostupných informací, které téměř určitě neměly být veřejně dostupné", uvádí příručka.

"Za internet platíme méně v penězích a více v měnách naší doby: času, energii a soukromí."

Příručka NSA

Společnosti mohou díky špatnému nastavení sítě či neopatrnosti zaměstnanců například omylem vyhledávačům zpřístupnit soubory s důvěrnými údaji nebo třeba přístupovými údaji pro uživatele jejich sítí. Cenným zdrojem informací tak mohou být mimo jiné špatně nastavené servery, které zveřejňují více informací, než by měly.

Jak takový přístup může vypadat v praxi? Skutečně primitivní ukázkou by mohl být např. dotaz pro Google "filetype:xls site:cz login", tedy "hledej na všech českých serverech soubory Excel (*.xls) obsahující slovo login". Slova jako password či login se používají i v jiných než anglických jazykových oblastech, poznamenává příručka. Stejně dobře je možné hledat dokumenty obsahující slova důvěrné, pro interní použití apod.

Za hackery do knihovny

Pronikání k cizím údajům není počítačová hra, ale především práce. Těm, kteří se o web a nové technologie zajímají a ještě nečetli žádnou knihu některého ze slavných hackerů, to rozhodně doporučujeme napravit. V češtině vyšlo třeba Umění klamu od snad nejslavnějšího "hackera" vůbec Kevina Mitnicka.

Pro rozšíření znalostí o tématu našeho dnešního článku by se asi nejvíce hodila publikace Google Hacking od Johnyho Longa, která už je dostupná i v češtině. Autor je známý díky svým znalostem v pronikání k utajeným údajům pomocí internetových vyhledávačů, pro které se vžil výraz "google hacking".

V podobných dokumentech se jen těžko najde rovnou heslo od e-mailového účtu ředitele, ale mohou se v nich objevit střípky informací, které mohou zpravodajcům, nebo třeba hackerům posloužit dále. V případě potřeby k získání důvěry ("login má, tak asi opravdu mohl zapomenout heslo a já mu dám nové") a poté třeba průniku ke skutečně zajímavým informacím. Ale to už je samozřejmě ilegální a autor příručky to přímo nedoporučuje.

Podobné rady nejsou samozřejmě nic originálního. Tzv. "google hacking" vznikl už před sepsáním příručky a ve stále rafinovanějších podobách ho využívá celá skupina uživatelů od odborníků na počítačovou bezpečnost po pravověrné zločince.

Sídlo NSA ve Fort Meade v Marylandu

Praktickou užitečnost příručky do jisté míry omezuje stáří textu z roku 2007. Server Gawker si všiml, že uvádí: "Hledání konkrétních osob je na internetu jedno z nejoblíbenějších, ale také nejnáročnějších vyhledávání." Proto do textu zahrnul celou kapitolu na toto téma. Ale to bylo ještě před Facebookem, Twitterem a všemi dalšími službami, do kterých se prakticky všichni dobrovolně hlásíme pod vlastním jménem. V tomto ohledu mají dnes (nejen) tajné služby podstatně jednodušší práci.

Přečtete si s námi

Rozsah dokumentu je takový, že zatím jsme do něj zatím v redakci pouze nahlédli. Hodláme se do něj ponořit hlouběji, ale pokud by se mezi čtenáři našel někdo, koho dokument zaujme, rádi uvítáme vaše postřehy a poznámky na emailu: redakce@technet.cz

Z Bagdádu do Buenos Aires

Na závěr ještě vějička pro potenciální čtenáře. Příručka je napsaná překvapivě lehkým stylem, s řadou komentářů a odkazů na klasickou i moderní kulturu a literaturu. Začíná příběhem bagdádského vezíra Sahib Ismail Ibn Abbada, který odmítl pozvání cizího panovníka na jeho dvůr s tím, že jen knihovnu by mu muselo převážet 400 velbloudů a srovnává jeho situaci se záplavou informací dostupných dnes.

Po tomto výletu do 10. století předmluva končí odkazem na Borgesovu povídku Tlön, Uqbar, Orbis Tertius, která líčí spiknutí intelektuálů. Chtějí nahradit skutečný svět svým, který vymýšlí pomocí falešné encyklopedie. Argentinský klasik literatury 20. století je zřejmě vůbec oblíbencem autorů příručky, protože odkazů na něj je v knize více.

  • Nejčtenější

Nejtěžší dělostřelecká baterie bojující proti invazi měla kanony z Plzně

v diskusi je 36 příspěvků

2. června 2024

Invazní síly mířící přes Kanál k plážím Normandie spatřila jako první posádka těžké dělostřelecké...

Muskově SpaceX se podařilo poprvé i přes problémy uspět při testu Starship

v diskusi je 89 příspěvků

6. června 2024  12:12,  aktualizováno 

Přes 120 metrů vysoká sestava rakety Starship se ze vzletové rampy kosmodromu Starbase vydala na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

ANALÝZA: Štve vás elektromobilita? Možná vás překvapí, co vám utvořilo názor

v diskusi je 704 příspěvků

5. června 2024

Informace se na nás valí ze všech stran, a zejména s rozvojem sociálních sítí začalo být běžné, že...

Stalin, nebo Trockij? Před 100 lety se v Moskvě konal klíčový sjezd bolševiků

v diskusi je 23 příspěvků

1. června 2024

Před 100 lety probíhal v Moskvě třináctý sjezd ruských bolševiků, první sjezd po Leninově smrti....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Před 100 lety zemřel v sanatoriu u Vídně světoznámý spisovatel Franz Kafka

v diskusi je 1 příspěvek

3. června 2024

Pražský německý spisovatel židovského původu Franz Kafka zemřel před 100 lety, třetího června 1924,...

Herec Josef Bláha se proslavil jako Brůžek či akademik Filip

v diskusi je 10 příspěvků

8. června 2024

Čtyřruký pohádkový ředitel z Dívky na koštěti, Vrah Halík z detektivky Na kolejích čeká vrah či...

SpaceX se na Ukrajině brání ruským snahám rušit a zneužívat Starlink

v diskusi jsou 2 příspěvky

8. června 2024

Americká armáda se ve spolupráci se SpaceX snaží zamezit tomu, aby antény Starlinku fungovaly na...

Únik hélia a potíže s tryskami, ale i tak se loď Starliner připojila k ISS

v diskusi je 9 příspěvků

7. června 2024  9:24

Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing se v noci na pátek úspěšně připojila k Mezinárodní...

Jestřábi i kobylky. Slavné spojenecké letouny předvedly společnou formaci

v diskusi je 1 příspěvek

7. června 2024

U příležitosti kulatého výročí vylodění Spojenců na plážích Normandie vzlétla na druhém břehu...

Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?
Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?

Jaké jsou zkušenosti našich testerů a jejich dětí s dětskou opalovací kosmetikou Lirene? Ochránil pokročilý systém fotostabilních organických a...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Modelka Huntington-Whiteleyová se vyfotila nahá. Přestaňte, jste matka, píší jí

Britská modelka a herečka Rosie Huntington-Whiteleyová (37) zveřejnila na Instagramu fotku, na které leží zcela nahá na...