Jak si koupit vlastní doménu?

Tímto článkem začíná měsíční seriál, ve kterém bychom vám chtěli poradit, jak si počínat při zřizování vašich nových internetových stránek. Kromě toho si určitě rádi přečtete něco o trendech a cenách internetu a nebo o bloggerech a o tom, jak si zřídit vlastní blogg zdarma.

Výběr domény je jedním z prvních dilemat při tvorbě internetové prezentace. Dobrá adresa může ulehčit vaší dosažitelnost i bez vyhledávačů. Volit můžete také mezi doménami národními a nebo nadnárodními.

Možností je mnoho. My se vám pokusíme poradit a nabídnout vám možná východiska při rozhodování, na jakou adresu umístit vaše stránky. A jak si konečně i doménu zajistit.

Čeští registrátoři v současné době spravují přes 193 000 adres v doméně .cz. Dnes funguje registrace domén .cz na principu konkurenčního boje registrátorů. Ještě v loňském roce se ale české národní domény registrovaly pouze prostřednictvím sdružení CZ.NIC. To fungovalo tak, že jak běžný uživatel, tak firma zprostředkovávající registrace, měli při registraci domény stejné podmínky.

Systém více registrátorů firmy zprostředkovávající registrace zvýhodňuje v tom smyslu, že jim za určitý poplatek umožňuje získat statut registrátora a s tím možnost registrovat domény za velkoobchodní ceny.

Jakou koncovku za jméno? .com nebo .cz?

Jak jsou odstupňované domény?

Doména prvního řádu jsou všeobecně známé .cz nebo .com na konci vaší adresy.

Druhý stupeň domény je samotná adresa, tedy například idnes. V adrese idnes.cz už tedy můžete vidět domény prvního a druhého řádu.

Třetí řád je pak jednoduše všechno, co se nachází před idnes.cz. Abychom nechodili daleko, tak třetí stupeň domény je vidět i v adrese našeho magazínu technet.idnes.cz.

Volba mezi národní a nebo mezinárodní doménou bývá asi nejtěžší pro firmy. Jednotlivci, kapely a další  podobná sdružení mají volbu jasnou. Většinou rozhodují peníze a ty nahrávají mezinárodním doménám com, net, info a podobně.

Na scéně se však ještě pohybují freeweby, které vám kromě padesátimegového prostoru zdarma poskytnou i doménu třetího řádu. Jeden z největších samostatných českých freewebů webzdarma.cz nabízí až šestnáct volných domén.

Ověřujeme a kupujeme doménu
Než se upnete k vaší vysněné adrese, radši si ji ověřte. České domény můžete vyzkoušet přímo na stránkách www.nic.cz, kde zjistíte i informace o tom, jestli je vaše doména volná. V případě, že je zabraná, tak se dovíte, kdo ji vlastní, kde je hostovaná a jaký registrátor ji spravuje. Dobré je také zjistit si, jestli doménu opravdu někdo využívá a nebo dokdy ji má zaplacenou.

Ověřovací formuláře ale najdete na internetu na různých stránkách. Dále ho nabízejí ho registrátoři, ale i poskytovatelé hostingu a nebo některá webdesignerská studia.

Jakmile se ujistíte, že vaší doménu už nikdo nevlastní, můžete přistoupit k dalšímu kroku, samotnému nákupu. Ten probíhá jako každý nákup na internetu – vyplněním formuláře.

Ceny, ceny a ceny
Registrátoři mohou mít rozdílné ceny, ale vzhledem ke konkurenci se nebudou lišit až tak ve výši, ale spíš ve speciálních akcích, kterými se vás budou snažit přilákat do své databáze.

Velkoobchodní nabídku českých národních domén totiž určuje sdružení cz.NIC. Ušetřit můžete u platby na více let dopředu, to si konečně můžete ověřit i v následující tabulce.  Ceny jsme vzali od největšího českého registrátora.

 Doména Registrace  1 rok  2 roky 
 .cz 475  713  1416 
 .com 356*  356  643 
 .net 356*  356  643 
 .info 356*  356  643 
 .biz 356*  356  643 
 .org 356*  356  643 

Ceny jsou uvedeny včetně 19% DPH
* u nadnárodních domén je v rámci registrace i první rok provozu

Na první pohled výhodnější ceny nadnárodních domén mohou být trochu matoucí. Platíte totiž registraci a udržování domény v jednom. Za jednoletý provoz i s registrací tedy zaplatíte 356 korun jen jednou.

Dejte si pozor nato, že když je registrujete jen na jeden rok, musíte při prodlužování zaplatit částku vyšší. Ta se za dvanáct měsíců vyšplhá na 415 korun na další rok. Zde se tedy vyplatí registrovat doménu rovnou na období delší.

U národních domény .cz je sice vyšší pořizovací cena, ale na druhou stranu platíte poplatek pořád stejný. Výhodné nabídky najdete také u firem, poskytující hosting. Detailněji si to rozebereme v příští části, ale s ročním hostingem můžete získat i slevu na doménu.

Co se chystá ve světě domén?

Diakritika nebude
Sdružení Cz.nic, které zajišťuje registraci internetových doménových jmen druhé úrovně pod doménou .cz, provedlo mezi držiteli domén průzkum zájmu o domény s diakritikou. Výsledky ukázaly, že se háčky a čárky do českým domén zatím zavádět nebudou. Z výzkumu, kterého se zúčastnilo 313 respondentů vyplynulo, že 76 % organizací nemá o zavedení diakritiky pražádný zájem.

Zavedení diakritiky do doménových jmen umožňuje koncept Internationalized Domain Names (IDN), který je v současné době implementován v národních doménách několika evropských zemí, mezi něž patří Polsko, Švédsko, Dánsko, Německo, Maďarsko a další.

Blíží se i evropské domény .eu
Podle Europe’s Information Society by měla už v červnu letošního roku začít  1. fáze SUNRISE periody, kdy by se měly podávat žádosti o registrace veřejných institucí a držitelů ochranných známek. V srpnu pak pravděpodobně nastoupí 2. fáze, ve které se k akcím fáze první přijímají žádosti držitelů názvů dle národních zákonů. Na podzim by pak měla začít volná registace. 


V příští části se podíváme na to, jak umístit svou doménu na server a jaký hosting vybrat pro vaše stránky.

Nejčtenější

ANALÝZA: Tragédie letu Air India. Je na vině chyba pilotů, nebo selhání motorů?

Nad Ahmadábádem se ještě nerozptýlil dým po výbuchu zhruba 126 tisíc litrů leteckého paliva a hned jsme měli možnost číst výčet možných příčin katastrofy letu Air India AI-171. S delším časovým...

Parní lokomotivy s budkou na přídi nepůsobily uklidňujícím dojmem

Parní lokomotivy se stavěly i s kabinou vpředu. Výhodou byl výtečný výhled strojvedoucího, to se s klasikou vůbec nedalo srovnat. Druhá zásadní výhoda přicházela ke slovu při jízdě v dlouhých...

Apple uvedl „tekuté sklo“, zcela mění design systému pro všechna zařízení

Technologický gigant Apple se rozhodl zcela přepracovat vizáž operačního systému pro všechna svá zařízení. Je to největší změna designu od roku 2013, kdy byl představen systém iOS 7. Soustředí se na...

Aviatická pouť předvedla premiéry hned tří letounů: Hurricane, Anson a Skyfox

Letošní Aviatická pouť nabídla nejen zajímavé letecké premiéry. I přes složité meteorologické podmínky se opět organizátorům podařilo sestavit a dodržet nabitý program. Ohlédněme se za minulým...

Slavná letadlová loď Enterprise jde do šrotu. Bude to náročná operace

Osud nejstarší americké letadlové lodě s jaderným pohonem je definitivně zpečetěn. Námořnictvo podepsalo kontrakt na její demontáž. Část recyklované ocele skončí v novém plavidle stejného jména.

Plyn už nebude zbraní. Před 100 lety svět zakázal chemické a biologické útoky

Dne 17. června 1925 podepsalo v Ženevě 38 států zásadní dokument – protokol o zákazu použití dusivých plynů a bakteriologických metod vedení války. Šlo o první vážný mezinárodní krok ke kontrole...

17. června 2025

Ruš, nebo budeš zrušen. Na Ukrajině probíhá revoluce elektronického boje

Od našich zpravodajů na Ukrajině Je to neviditelná součást války, ale možná nejdůležitější. S masivním nasazením dronů na Ukrajině se pojí i revoluce v elektronickém boji, obě strany se neustále snaží překonat protivníkovy rušičky a...

17. června 2025

Příběh mého modelu: Dokončit model „Turbíka“ trvalo čtvrt století

Soutěž

Než něco vyhodíte, dobře si to rozmyslete. To platí i v modelařině. Tento příběh odloženého a znovu nalezeného modelu nám poslal Lukáš Ondák. Po 26 letech se vrátil ke stavbě modelu stroje Let L-410...

17. června 2025

Kdy sopka vybuchne znovu? Červnová erupce Etny ukázala, že stromy napovědí

Premium

Pozoruhodný objev: krátce před erupcí vulkánu bývá listí na okolních stromech zelenější než obvykle. Vegetace v okolí sopek se proto bude hlídat z vesmíru. Sopky jsou fascinující. Nespoutané a...

16. června 2025

Před sto lety vznikl tábor Artěk, pionýrská legenda na Krymu

16. června 1925 se na Krymu otevřel první sovětský pionýrský tábor Artěk. Zdravotní zařízení pro děti nemocné tuberkulózou se postupně proměnilo v prestižní rekreační centrum mládeže, kam jezdily...

16. června 2025

Videochat dostává novou, ale drahou dimenzi. „Přenese“ vás do místnosti

Nepotřebujete žádné brýle s virtuální nebo rozšířenou realitou ani sluchátka, abyste měli pocit, že člověk s nímž komunikujete, opravdu sedí na druhém konci stolu. Zařízení HP Dimension s Google Beam...

16. června 2025

Firma shání legendární stíhačky Phantom. Chce je používat k vypouštění družic

Potřebujete dostat nějaký drobný náklad na nízkou oběžnou dráhu Země? Brzo se budete moci obrátit na americkou společnost Starfighters International. Chce nakoupit flotilu legendárních námořních...

16. června 2025

Když kus Slunce spadne na zem. Vševěd ví o kráterech po dopadu meteoritů

Premium

Bylo pozdní jaro, tak roku 66 500 000 př. n. l. plus minus milion let. Z ničeho nic se nad místy, kterým dnes říkáme Severní Amerika, objevila obří ohnivá koule. Dinosauři se nestačili ani ohlédnout,...

15. června 2025

ANALÝZA: Tragédie letu Air India. Je na vině chyba pilotů, nebo selhání motorů?

Nad Ahmadábádem se ještě nerozptýlil dým po výbuchu zhruba 126 tisíc litrů leteckého paliva a hned jsme měli možnost číst výčet možných příčin katastrofy letu Air India AI-171. S delším časovým...

15. června 2025  9:20

Aviatická pouť předvedla premiéry hned tří letounů: Hurricane, Anson a Skyfox

Letošní Aviatická pouť nabídla nejen zajímavé letecké premiéry. I přes složité meteorologické podmínky se opět organizátorům podařilo sestavit a dodržet nabitý program. Ohlédněme se za minulým...

15. června 2025

Móda mezi šrapnely. Pro materiál na zákopový prsten někdy riskovali i život

Z hlediska vojenských dějin lze o prstenech říci, že se jedná o ozdobu historicky pevně spojenou s prostředím armády. Podle řecké mytologie byl prvním nositelem prstenu bájný Prométheus a...

14. června 2025

Příběh mého modelu: Svítily mu oči. MiG-21 byl pro pilota překvapením

Soutěž

Přinášíme vám první příběh z naší letní modelářské soutěže. Modelář Aleš Růženec se s námi podělil o okolnosti vzniku svého modelu letounu MiG-21. Brzy se můžete těšit na další příspěvky čtenářů do...

14. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.