Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak si koupit vlastní doménu?

Tímto článkem začíná měsíční seriál, ve kterém bychom vám chtěli poradit, jak si počínat při zřizování vašich nových internetových stránek. Kromě toho si určitě rádi přečtete něco o trendech a cenách internetu a nebo o bloggerech a o tom, jak si zřídit vlastní blogg zdarma.

Výběr domény je jedním z prvních dilemat při tvorbě internetové prezentace. Dobrá adresa může ulehčit vaší dosažitelnost i bez vyhledávačů. Volit můžete také mezi doménami národními a nebo nadnárodními.

Možností je mnoho. My se vám pokusíme poradit a nabídnout vám možná východiska při rozhodování, na jakou adresu umístit vaše stránky. A jak si konečně i doménu zajistit.

Čeští registrátoři v současné době spravují přes 193 000 adres v doméně .cz. Dnes funguje registrace domén .cz na principu konkurenčního boje registrátorů. Ještě v loňském roce se ale české národní domény registrovaly pouze prostřednictvím sdružení CZ.NIC. To fungovalo tak, že jak běžný uživatel, tak firma zprostředkovávající registrace, měli při registraci domény stejné podmínky.

Systém více registrátorů firmy zprostředkovávající registrace zvýhodňuje v tom smyslu, že jim za určitý poplatek umožňuje získat statut registrátora a s tím možnost registrovat domény za velkoobchodní ceny.

Jakou koncovku za jméno? .com nebo .cz?

Jak jsou odstupňované domény?

Doména prvního řádu jsou všeobecně známé .cz nebo .com na konci vaší adresy.

Druhý stupeň domény je samotná adresa, tedy například idnes. V adrese idnes.cz už tedy můžete vidět domény prvního a druhého řádu.

Třetí řád je pak jednoduše všechno, co se nachází před idnes.cz. Abychom nechodili daleko, tak třetí stupeň domény je vidět i v adrese našeho magazínu technet.idnes.cz.

Volba mezi národní a nebo mezinárodní doménou bývá asi nejtěžší pro firmy. Jednotlivci, kapely a další  podobná sdružení mají volbu jasnou. Většinou rozhodují peníze a ty nahrávají mezinárodním doménám com, net, info a podobně.

Na scéně se však ještě pohybují freeweby, které vám kromě padesátimegového prostoru zdarma poskytnou i doménu třetího řádu. Jeden z největších samostatných českých freewebů webzdarma.cz nabízí až šestnáct volných domén.

Ověřujeme a kupujeme doménu
Než se upnete k vaší vysněné adrese, radši si ji ověřte. České domény můžete vyzkoušet přímo na stránkách www.nic.cz, kde zjistíte i informace o tom, jestli je vaše doména volná. V případě, že je zabraná, tak se dovíte, kdo ji vlastní, kde je hostovaná a jaký registrátor ji spravuje. Dobré je také zjistit si, jestli doménu opravdu někdo využívá a nebo dokdy ji má zaplacenou.

Ověřovací formuláře ale najdete na internetu na různých stránkách. Dále ho nabízejí ho registrátoři, ale i poskytovatelé hostingu a nebo některá webdesignerská studia.

Jakmile se ujistíte, že vaší doménu už nikdo nevlastní, můžete přistoupit k dalšímu kroku, samotnému nákupu. Ten probíhá jako každý nákup na internetu – vyplněním formuláře.

Ceny, ceny a ceny
Registrátoři mohou mít rozdílné ceny, ale vzhledem ke konkurenci se nebudou lišit až tak ve výši, ale spíš ve speciálních akcích, kterými se vás budou snažit přilákat do své databáze.

Velkoobchodní nabídku českých národních domén totiž určuje sdružení cz.NIC. Ušetřit můžete u platby na více let dopředu, to si konečně můžete ověřit i v následující tabulce.  Ceny jsme vzali od největšího českého registrátora.

 Doména Registrace  1 rok  2 roky 
 .cz 475  713  1416 
 .com 356*  356  643 
 .net 356*  356  643 
 .info 356*  356  643 
 .biz 356*  356  643 
 .org 356*  356  643 

Ceny jsou uvedeny včetně 19% DPH
* u nadnárodních domén je v rámci registrace i první rok provozu

Na první pohled výhodnější ceny nadnárodních domén mohou být trochu matoucí. Platíte totiž registraci a udržování domény v jednom. Za jednoletý provoz i s registrací tedy zaplatíte 356 korun jen jednou.

Dejte si pozor nato, že když je registrujete jen na jeden rok, musíte při prodlužování zaplatit částku vyšší. Ta se za dvanáct měsíců vyšplhá na 415 korun na další rok. Zde se tedy vyplatí registrovat doménu rovnou na období delší.

U národních domény .cz je sice vyšší pořizovací cena, ale na druhou stranu platíte poplatek pořád stejný. Výhodné nabídky najdete také u firem, poskytující hosting. Detailněji si to rozebereme v příští části, ale s ročním hostingem můžete získat i slevu na doménu.

Co se chystá ve světě domén?

Diakritika nebude
Sdružení Cz.nic, které zajišťuje registraci internetových doménových jmen druhé úrovně pod doménou .cz, provedlo mezi držiteli domén průzkum zájmu o domény s diakritikou. Výsledky ukázaly, že se háčky a čárky do českým domén zatím zavádět nebudou. Z výzkumu, kterého se zúčastnilo 313 respondentů vyplynulo, že 76 % organizací nemá o zavedení diakritiky pražádný zájem.

Zavedení diakritiky do doménových jmen umožňuje koncept Internationalized Domain Names (IDN), který je v současné době implementován v národních doménách několika evropských zemí, mezi něž patří Polsko, Švédsko, Dánsko, Německo, Maďarsko a další.

Blíží se i evropské domény .eu
Podle Europe’s Information Society by měla už v červnu letošního roku začít  1. fáze SUNRISE periody, kdy by se měly podávat žádosti o registrace veřejných institucí a držitelů ochranných známek. V srpnu pak pravděpodobně nastoupí 2. fáze, ve které se k akcím fáze první přijímají žádosti držitelů názvů dle národních zákonů. Na podzim by pak měla začít volná registace. 


V příští části se podíváme na to, jak umístit svou doménu na server a jaký hosting vybrat pro vaše stránky.

Autor:
  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 102 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 108 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 9 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 27 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Masaryk před 100 lety poprvé navštívil „svou“ Masarykovu univerzitu v Brně

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil 22. června 1924 poprvé univerzitu, která nesla a stále...

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem...

Zkoumá žraloky žijící 400 let. Tajemství dlouhověkosti je v DNA, líčí biolog

v diskusi je 1 příspěvek

21. června 2024

Premium Žralok malohlavý má zřejmě ve své DNA nějakou molekulárně-genetickou „vychytávku“, která mu...

Před 20 lety první soukromý stroj s lidmi vystoupal do vesmírného prostoru

v diskusi jsou 4 příspěvky

21. června 2024  13:02

Výšku 100 kilometrů nad povrchem Země, která je považována za hranici vesmíru, překonal před...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...