Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak si koupit vlastní doménu?

Tímto článkem začíná měsíční seriál, ve kterém bychom vám chtěli poradit, jak si počínat při zřizování vašich nových internetových stránek. Kromě toho si určitě rádi přečtete něco o trendech a cenách internetu a nebo o bloggerech a o tom, jak si zřídit vlastní blogg zdarma.

Výběr domény je jedním z prvních dilemat při tvorbě internetové prezentace. Dobrá adresa může ulehčit vaší dosažitelnost i bez vyhledávačů. Volit můžete také mezi doménami národními a nebo nadnárodními.

Možností je mnoho. My se vám pokusíme poradit a nabídnout vám možná východiska při rozhodování, na jakou adresu umístit vaše stránky. A jak si konečně i doménu zajistit.

Čeští registrátoři v současné době spravují přes 193 000 adres v doméně .cz. Dnes funguje registrace domén .cz na principu konkurenčního boje registrátorů. Ještě v loňském roce se ale české národní domény registrovaly pouze prostřednictvím sdružení CZ.NIC. To fungovalo tak, že jak běžný uživatel, tak firma zprostředkovávající registrace, měli při registraci domény stejné podmínky.

Systém více registrátorů firmy zprostředkovávající registrace zvýhodňuje v tom smyslu, že jim za určitý poplatek umožňuje získat statut registrátora a s tím možnost registrovat domény za velkoobchodní ceny.

Jakou koncovku za jméno? .com nebo .cz?

Jak jsou odstupňované domény?

Doména prvního řádu jsou všeobecně známé .cz nebo .com na konci vaší adresy.

Druhý stupeň domény je samotná adresa, tedy například idnes. V adrese idnes.cz už tedy můžete vidět domény prvního a druhého řádu.

Třetí řád je pak jednoduše všechno, co se nachází před idnes.cz. Abychom nechodili daleko, tak třetí stupeň domény je vidět i v adrese našeho magazínu technet.idnes.cz.

Volba mezi národní a nebo mezinárodní doménou bývá asi nejtěžší pro firmy. Jednotlivci, kapely a další  podobná sdružení mají volbu jasnou. Většinou rozhodují peníze a ty nahrávají mezinárodním doménám com, net, info a podobně.

Na scéně se však ještě pohybují freeweby, které vám kromě padesátimegového prostoru zdarma poskytnou i doménu třetího řádu. Jeden z největších samostatných českých freewebů webzdarma.cz nabízí až šestnáct volných domén.

Ověřujeme a kupujeme doménu
Než se upnete k vaší vysněné adrese, radši si ji ověřte. České domény můžete vyzkoušet přímo na stránkách www.nic.cz, kde zjistíte i informace o tom, jestli je vaše doména volná. V případě, že je zabraná, tak se dovíte, kdo ji vlastní, kde je hostovaná a jaký registrátor ji spravuje. Dobré je také zjistit si, jestli doménu opravdu někdo využívá a nebo dokdy ji má zaplacenou.

Ověřovací formuláře ale najdete na internetu na různých stránkách. Dále ho nabízejí ho registrátoři, ale i poskytovatelé hostingu a nebo některá webdesignerská studia.

Jakmile se ujistíte, že vaší doménu už nikdo nevlastní, můžete přistoupit k dalšímu kroku, samotnému nákupu. Ten probíhá jako každý nákup na internetu – vyplněním formuláře.

Ceny, ceny a ceny
Registrátoři mohou mít rozdílné ceny, ale vzhledem ke konkurenci se nebudou lišit až tak ve výši, ale spíš ve speciálních akcích, kterými se vás budou snažit přilákat do své databáze.

Velkoobchodní nabídku českých národních domén totiž určuje sdružení cz.NIC. Ušetřit můžete u platby na více let dopředu, to si konečně můžete ověřit i v následující tabulce.  Ceny jsme vzali od největšího českého registrátora.

 Doména Registrace  1 rok  2 roky 
 .cz 475  713  1416 
 .com 356*  356  643 
 .net 356*  356  643 
 .info 356*  356  643 
 .biz 356*  356  643 
 .org 356*  356  643 

Ceny jsou uvedeny včetně 19% DPH
* u nadnárodních domén je v rámci registrace i první rok provozu

Na první pohled výhodnější ceny nadnárodních domén mohou být trochu matoucí. Platíte totiž registraci a udržování domény v jednom. Za jednoletý provoz i s registrací tedy zaplatíte 356 korun jen jednou.

Dejte si pozor nato, že když je registrujete jen na jeden rok, musíte při prodlužování zaplatit částku vyšší. Ta se za dvanáct měsíců vyšplhá na 415 korun na další rok. Zde se tedy vyplatí registrovat doménu rovnou na období delší.

U národních domény .cz je sice vyšší pořizovací cena, ale na druhou stranu platíte poplatek pořád stejný. Výhodné nabídky najdete také u firem, poskytující hosting. Detailněji si to rozebereme v příští části, ale s ročním hostingem můžete získat i slevu na doménu.

Co se chystá ve světě domén?

Diakritika nebude
Sdružení Cz.nic, které zajišťuje registraci internetových doménových jmen druhé úrovně pod doménou .cz, provedlo mezi držiteli domén průzkum zájmu o domény s diakritikou. Výsledky ukázaly, že se háčky a čárky do českým domén zatím zavádět nebudou. Z výzkumu, kterého se zúčastnilo 313 respondentů vyplynulo, že 76 % organizací nemá o zavedení diakritiky pražádný zájem.

Zavedení diakritiky do doménových jmen umožňuje koncept Internationalized Domain Names (IDN), který je v současné době implementován v národních doménách několika evropských zemí, mezi něž patří Polsko, Švédsko, Dánsko, Německo, Maďarsko a další.

Blíží se i evropské domény .eu
Podle Europe’s Information Society by měla už v červnu letošního roku začít  1. fáze SUNRISE periody, kdy by se měly podávat žádosti o registrace veřejných institucí a držitelů ochranných známek. V srpnu pak pravděpodobně nastoupí 2. fáze, ve které se k akcím fáze první přijímají žádosti držitelů názvů dle národních zákonů. Na podzim by pak měla začít volná registace. 


V příští části se podíváme na to, jak umístit svou doménu na server a jaký hosting vybrat pro vaše stránky.

Autor:
  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo obavy mnoha profesionálů z oboru, že Titan se nikdy neměl nořit do takových...

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

Premium

Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se tentokrát můžeme těšit nejen na nové funkce, ale očekává se i odstranění tří aktuálních. Jaký byl...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již nějakou dobu se však pozornost vědců zaměřuje i na rotaci vnitřního jádra. Nová studie zkoumající...

Čeští potápěči vyřešili záhadu z války. V Jadranu identifikovali ponorku

Po třech letech práce se českému týmu technických potápěčů podařilo jasně identifikovat vrak ponorky z první světové války u chorvatských břehů. Díky badatelskému výzkumu a 22 ponorům do hloubky 85...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem nové výzkumy vrhly na tuto problematiku mnohem více světla.

Čína dovezla jako první na světě vzorky z odvrácené strany Měsíce

Pouzdro z čínské lunární sonda Čchang-e 6 přistálo podle plánu v úterý ráno v severočínském regionu Vnitřní Mongolsko. Uvnitř pouzdra se nachází vzorky odebrané z odvrácené strany Měsíce. Asijská...

Čeští potápěči vyřešili záhadu z války. V Jadranu identifikovali ponorku

Po třech letech práce se českému týmu technických potápěčů podařilo jasně identifikovat vrak ponorky z první světové války u chorvatských břehů. Díky badatelskému výzkumu a 22 ponorům do hloubky 85...

Nastal čas rozmyslet si, zda je dost bezpečné používat klasické heslo

V digitálním světě se hesla stala klíčovým prvkem pro ochranu našich online identit a přístupu k citlivým informacím. Nicméně počet hesel a jejich správa se stává čím dál náročnější a riziko...

Nejen Apple a Microsoft, i Google má zařízení se svou AI. A není to mobil

O generativní umělé inteligenci Gemini od Googlu se hovoří především jako systému spuštěném přes internet v prohlížeči nebo aplikaci nebo jako pomocníkovi v mobilních telefonech. Nyní ho společnost...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...