Už více než rok jsme svědky boje o relativně levný způsob šíření internetu do oblastí, kam se vzhledem k malé hustotě a nízké kupní síle obyvatel nevyplatí zavádět připojení k internetu pozemní cestou. Z plánů na šíření internetu ve stratosféře různými prostředky se pomalu firmy dostávají až do vesmíru. Důvodem jsou stále menší ceny letů do kosmu, které snižují náklady na vytvoření internetu, a hlavně konkurence, která v této oblasti přechází od slov k činům.
Internet z vesmíru
Internet z vesmíru není žádná novinka, ale teprve s příchodem minisatelitů je šance, že se by se mohl rozšířit globálně a mohli by na něj dosáhnout i chudší obyvatelé naší planety. I proto tento měsíc ohlásil Google spolu s firmou Fidelity investici jedné miliardy amerických dolarů (cca 24,5 miliardy korun) do firmy SpaceX. Tím získaly zhruba deset procent v této společnosti.
Šéf SpaceX Elon Musk se nedlouho před tím pochlubil, že plánuje vytvořit síť satelitů, které pokryjí internetem celou Zemi a později i Mars. Má jich zhruba čtyři tisíce a pohybovat se budou na nízké oběžné dráze (asi 1 200 km). Právě nízká orbita je klíčová, protože satelity nemusí mít takový výkon a zároveň budou lépe dosažitelné signálem ze Země.
Podobný nápad měla už před několika lety skupina Hackerspace Global Grid, která na začátku roku 2013 ukázala nápad, jak vytvořit nezávislou a necenzurovanou internetovou síť pomocí minisatelitů na orbitě. Byť nyní projekt poněkud usnul, jeho tvůrci se jej stále nevzdávají.
Google chce internet v balonech i dronech
Google přitom není v pokusech o netradiční síření internetu nováčkem. Jeden z jeho prvních plánů se jmenuje Loom a jeho páteří se mají stát stratosférické balony, které ponesou datová komunikační zařízení.
Balony se mají pohybovat ve stratosféře ve výšce kolem 20 kilometrů. Finální plány pak počítají s vysláním tisíců takových balonů, které signálem pokryjí zajímavou část zemského povrchu. Google udává, že jeden balon je schopen pokrýt na zemi kruh o průměru 40 km. V současnosti probíhají testy.
To však není jediné želízko v ohni, které Google v boji o šíření internetu má. Loni na jaře koupil společnost Titan Aerospace, která vyrábí bezpilotní letadla na solární pohon. Původně s touto firmou přitom počítal Facebook, ale Google mu ji doslova vyfoukl před nosem.
Firma Titan Aerospace byla založena v roce 2012 Maxem Yaneyem a plánuje vyrábět drony Solara 60, označované jako „atmosats“ (atmosférické satelity). Ty mohou létat ve výšce kolem 20 kilometrů s maximální rychlostí asi 100 km/h a bez přistání vydrží až pět let. Rozpětí křídel mají 50 metrů. V komerčním provozu by mohly být již letos.
Podobný stroj plánuje vyrábět řada firem a asi nejdále je v tom Airbus. Ten s přípravami vývoje letounů HAPS (High Altitude Pseudo-Satellite, volně přeloženo jako vysoko letící pseudo-satelity) začal již v roce 2008. Loni pak stroj absolvoval asi 11denní nepřetržitý let. V noci byl napájen z baterií, ve dne pak využíval energii ze Slunce. Na konci vývoje má zařízení Zephyr (česky vánek) vydržet ve vzduchu dlouhé roky.
Loni v březnu získali od britské společnosti Qinetiq, která Zephyr vyvíjela původně, vše potřebné včetně zaměstnanců vývoje a nyní hlásí první úspěchy. Původní Zephyr přitom dosáhl ještě lepších výsledků, když v roce 2010 vydržel ve vzduchu přes 14 dnů, což se podle našich informací dosud nepodařilo žádnému letounu překonat.
Dron s hmotností přes 50 kg je schopen nést náklad s až destinou své hmotnosti. Firmě při posledním testu šlo spíše než o rekord v době letu o vyzkoušení novinek. Zephyr vezl i malý „balíček“ britského Ministerstva obrany.
Drony Zephyr: