Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podívejte se, jak Facebook zkresluje realitu. Vybírá to, co se vám líbí

Věci, které na Facebooku vidíte, tam nejsou jen tak náhodou. Sofistikovaný algoritmus je vybral, protože by se vám mohly líbit. Může to vést k omezenému vidění reality. Připravili jsme pro vás video, které názorně ukazuje, jak fungují „facebookové brýle“, skrze které se díváme na realitu.

Největší sociální síť Facebook používá přes 1,5 miliardy lidí. V Česku má Facebook přibližně 4,5 milionu uživatelů (alespoň tolik lidí v ČR ukazuje facebookový nástroj pro správu a cílení reklamy). Většina lidí přistupuje na Facebook alespoň jednou denně, a to i díky nástupu chytrých mobilních telefonů (zdroj: statistiky Facebooku z října 2015).

Zvláště na mobilu vám Facebook nemůže zobrazit všechny příspěvky od lidí a stránek, které sledujete. Nevešly by se na displej, ani kdybyste listovali hodinu.
Facebook proto musí vybrat ty nejzajímavější příspěvky, aby zaujal netrpělivé uživatele i na malé mobilní obrazovce. Jedině pak se budete rádi vracet, naučíte se spouštět facebookovou aplikaci několikrát během dne a vytvoříte si návyk.

Jak se Facebook učí, co jste zač

Aby Facebook nabízel uživatelům to, co chtějí vidět, musí je co nejlépe poznat. Pomocí sofistikovaných algoritmů proto do detailu analyzuje vše, k čemu má díky digitální povaze služby přístup.

Základem jsou samozřejmě lidé, které si přidáte do přátel, a stránky, které na Facebooku označíte tlačítkem „To se mi líbí“. Tím to ovšem zdaleka nekončí.
Facebook ví, které konkrétní věci jste lajkovali, pod jakými příspěvky diskutujete, jaké máte záliby, jaké obrázky se vám líbí, se kterými přáteli nejčastěji komunikujete a kde se právě nacházíte. To všechno se projeví v tom, co na Facebooku uvidíte a co vám naopak zůstane skryto.

Při vybírání příspěvků Facebook analyzuje, co se vám líbí a nelíbí, kdo jsou vaši přátelé a jak s vámi komunikují, na jaké fotky se díváte a jak dlouho nebo jak komentujete ostatní příspěvky.

Při analýze vašich návyků jde však Facebook ještě mnohem dále: sleduje třeba to, jak dlouho zíráte na fotku vaší nové lásky, jaké máte vzdělání, co se vám nelíbí a řadu dalších věcí, které si o sobě nejspíš ani neuvědomujete.

Příspěvky pečlivě vybrané pro vaši pohodu

Někteří lidé si myslí, že když se přihlásí na Facebook, vidí prostě přehled všech příspěvků od kontaktů a sledovaných stránek v chronologickém pořadí, ale tak to už dávno není. Když si pustíte Facebook, algoritmus automaticky vybere ten obsah, který má největší šanci zaujmout právě vás. Třeba proto, že je oblíbený mezi vašimi přáteli. Nebo jde o příspěvek osoby, na jejíž fotku jste včera koukali neobvykle dlouho.

A samozřejmě jsou zde i příspěvky, za které firmy nebo jednotlivci zaplatili. Tento sponzorovaný obsah se také dostane na vaši obrazovku. Podvědomě jste si zvykli, že Facebook vám nabízí, co máte rádi. Pro inzerenty je tato možnost vetřít se do vaší pozornosti o to lákavější.

Je zcela logické, že Facebook nabízí uživatelům vysoce personalizovaný obsah. Zvyšuje tím svou oblíbenost a také příjmy z reklamy. Výsledkem je však určitým způsobem přizpůsobená a nevyvážená reprezentace reality.

Svět viděný přes Facebook: polarizovaný a zjednodušený

Podobá se to situaci, kdybyste se bavili s kopiemi vás samotných. Samozřejmě, že si budete notovat. Sociologové a psychologové označují podobné situace termíny jako potvrzovací zkreslení a komnatě ozvěn (více o komnatě ozvěn v našem rozhovoru se sociologem Zygmuntem Baumanem).

Studie o Facebooku a názorové pluralitě
Backstrom, et al. (AAAI, 2011)„Lze (matematicky) modelovat, jak uživatel rozprostírá svou pozornost mezi jednotlivé sociální interakce, a návrháři (sociální sítě) pak mohou ušít na míru obsah přímo podle preferencí daného uživatele...“
Kramer, et al. (PNAS, 2014)„Když jsme uživatelům Facebooku omezili počet zobrazených pozitivních příspěvků, psali tito uživatelů méně příspěvků a více příspěvků negativních.“ (více o této kontroverzní studii)
Bakshy, et al. (Science, 2015)„Individuální volba hrála při vyhledávání stejnorodého (nepluralitního) obsahu větší roli, než algoritmus řazení zpráv.“
Del Vicario et al.,(PNAS 2016) „Informace týkající se některých narativů, třeba konspiračních teorií nebo zpráv o vědě, se na Facebooku šíří skrze homogenní a polarizované komnaty ozvěn.“

Vybírat si spíše informace, se kterými souhlasíme, je přirozená lidská tendence. Na Facebooku je tento trend akcentovaný a přitom skrytý, což často vede k polarizaci názorů nebo šíření nepravdivých informací.

Neznamená to, že Facebook neprezentuje realitu nebo znemožňuje komunikaci. Ale je dobré pamatovat si, že svět je přes facebookové brýle trochu jiný než ve skutečnosti. A že tyto brýle nám Facebook vytváří na míru, abychom na něm strávili ještě více času. Tak nezapomeňte modré brýle občas sundat a opustit návykové pohodlí oné virtuální komnaty ozvěn.

Podívejte se také na přednášku o Facebooku na AV ČR z roku 2012:

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Pozor, letadlovka! Se stotisícitunovým ocelovým kolosem se srazit nechcete

Nedávná srážka americké letadlové lodě s obchodním plavidlem dopadla celkem dobře. Nedošlo ke zraněním. Materiální škody byly zřejmě jen malé. Ne každý, kdo se pohyboval v blízkosti letadlové lodě...

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

Proč ten poprask? Oneplay má fajn aplikaci, hodně obsahu, technicky nenadchne

Premium

Na šesti různých zařízeních jsme vyzkoušeli novou službu Oneplay, která nahradila Voyo a O2 TV. Prozkoumali jsme jak aplikace a nabídku, tak technická omezení podporovaných zařízení i příslušné...

Senioři, nebo vzdělaní? Studie překvapila. Kdo nejvíc věří dezinformacím

Panuje představa, že například senioři jsou nejvíc zranitelnou skupinou, co se odolnosti vůči dezinformacím týče. Zároveň se předpokládá, že vyšší vzdělání lidem pomáhá odlišit falešné zprávy od...

Je to marné. Za touhu po sladkém mohou přirozené procesy v mozku

Premium

Proč je někdy tak těžké nespořádat večer velké porce jídla nebo se vystříhat cukru? Není to vždycky jen důsledek slabé vůle. Vynucuje si to náš mozek.

17. března 2025

Levnější a lepší? Negativa se na novém MacBooku Air hledají těžko

V podstatě v superlativech jsme mluvili již o předchozí verzi, v této se mnohé zlepšilo. Největší slabinou je displej, který se již mnoho let nezměnil a oproti dnešní konkurenci v některých ohledech...

17. března 2025

Pitvy mimozemšťanů studenty učí myslet jinak a neskočit na špek, říká astrobiolog

Premium

Tomáš Petrásek jako oceňovaný vědec má dar nekonvenčního myšlení, poutavými přednáškami umí zaujmout studenty i veřejnost. Nezdráhá se vyprávět třeba o mimozemšťanech. Jak říká, pokud je vesmír...

16. března 2025

Vynalezli ruchadlo v roce 1825, či o dva roky později? Národní listy měly jasno

V březnu 1925 slavily české Národní listy sto let od velkého vynálezu: ruchadla bratranců Veverkových. Obecně se spíš uznává pozdější datum: rok 1827.

16. března 2025

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

16. března 2025

Ojedinělá prohlídka. Podívejte se do šachty pod vodní turbínou staré továrny

Pří opravách opěrného zdiva Jizerskohorského technického muzea – původně přádelny – nastala jedinečná příležitost prozkoumat náhon a vývařiště vodní turbíny, která celý provoz kdysi poháněla....

15. března 2025  17:09

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Herečka Adamová excelovala vedle Wericha. Proslavily ji pohádky, rozhlas i dabing

Před 100 lety, 15. března 1925, se narodila česká divadelní, filmová, rozhlasová a dabingová herečka Jaroslava Adamová.

15. března 2025  13:20

Z USA odstartovala raketa Falcon 9, vyzvedne dva astronauty uvázlé na ISS

Z mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty na palubě. Mise umožní návrat dvou astronautů, kteří po nevydařeném...

15. března 2025  7:12

Model messerschmittu v maďarských barvách připomíná příběh leteckého esa

„Maďarské stroje nejsou příliš často zobrazované, na druhou stranu k nim je dost historických fotek,“ vysvětluje modelář Petr Záras důvod, proč oblékl „svůj“ Messerschmitt Bf-109F do kamufláže...

15. března 2025

Umělá inteligence bude řídit výrobu vodíku. Revoluční prototyp zvýší účinnost

Brněnský startup Nano Advanced představil průlom v oblasti zelené energetiky. Jeden ze zakladatelů firmy Jakub Drnec spolu s ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem (STAN) dnes spustili...

14. března 2025  17:46

Astronomové přehlédli supermasivní černou díru. Váží jako 600 000 Sluncí

Ve středu Velkého Magellanova mračna nejspíš sedí černá díra podobná té uprostřed naší vlastní Galaxie. Je však přibližně sedmkrát lehčí. Její přítomnost naznačuje analýza drah hvězd, které...

14. března 2025  14:02,  aktualizováno  14:02

Páteční zatmění Měsíce uchvátilo fotografy po celém světě. Podívejte se

Pokud vám oblačnost neumožnila vidět ani kousek ze začátku zatmění Měsíce, které bylo z Česka možné pozorovat v pátek ráno, můžete si to vynahradit na snímcích fotografů. Ti jej zachytili po celém...

14. března 2025  13:40