Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Evropa se do rychlého internetu nehrne

  12:00
Podle studie GartnerG2 nebude mít rychlý internet v Evropě na růžích ustláno. Pro uživatele je drahý a přináší jen málo navíc. Jak bude vypadat rychlý internet v Evropě do roku 2005?
Až příliš mnoho evropských uživatelů nehodlá vydávat vyšší peníze za zrychlení svého přístupu k internetu v příštích třech letech. Podle studie GartnerG2 se tedy vysokorychlostní internetové připojení v nejbližší době v Evropě příliš nerozšíří. Výsledky této studie korespondují se zkušenostmi z USA.

Příčiny tohoto stavu jsou podle Gartnerů trojího charakteru. Tak především jde o vysoké poplatky za širokopásmový internet. S tím souvisí také fakt, že uživatelé neshledávají v širokopásmovém připojení mnoho výhod, které by jim přinášelo navíc. Ukazuje se, že samotná vyšší rychlost na internetu nestačí – uživatelé požadují služby, které by jim umožnily vyšší rychlost dostatečně využít. Třetím problémem je vysoká cena za tvorbu obsahu a služeb pro vysoké rychlosti, tedy problém uzavírající kruh. Zatímco kupříkladu články se vytvářejí poměrně jednoduše, širokopásmový obsah třeba v podobě videoreportáží je podstatně náročnější a nákladnější. Tyto tři faktory přímo ovlivňují poptávku po rychlém internetu v Británii, Německu a Francii, třech největších evropských trzích.

Podle průzkumů GartnerG2 méně jak deset procent domácích uživatelů internetu se domnívá, že je širokopásmový přenos dobrou hodnotou za investované peníze. Není nijak překvapující, že země jako Británie, kde jsou ceny za širokopásmový internet vysoké, má toto procento ještě nižší.

Typická evropská domácnost nehodlá podle průzkumů platit zvýšenou cenu za vysokorychlostní internet, která se pohybuje mezi 45-60 euro, tedy na zhruba dvojnásobku výdajů za tradiční komutované připojení k internetu. Pokud ceny neklesnou dramaticky, bude do roku 2005 v Německu, Francii a Británii jen 10% domácností využívat širokopásmové internetové služby.

Studie vychází z průzkumu v celkem 6000 domácnostech na konci roku 2001.

Německý poskytovatel připojení k internetu T-Online, Španělský Terra-Lycos a francouzský Wanadoo investují v současné době značné prostředky do popularizace a nasazování technologie širokopásmového internetu ADSL. Analytici původně očekávali, že s poklesem objemu internetové inzerce budou širokopásmové služby představovat do budoucnosti možnost značných příjmů z internetu.

Jenže pesimistické prognózy rozvoje širokopásmových přenosů ukazují, že tak jednoduché to vůbec nebude. Vysokorychlostní internet je v současné době používaný pouze pro rychlé přenášení souborů a streamovaného videa. A tady se naráží na problém atraktivity – údajně více jak 80% přenášených souborů představuje nelegální programy a podobně tak video. Namísto streamovaného videa se přenášejí filmy komprimované v DivX a namísto ze serverů držitelů práv se tyto filmy kopírují ze stále se stěhujících pirátských archivů. Jenže jiná alternativa není – stále není možné „zajít si“ do digitální půjčovny filmů, stáhnout si nejnovější hit a v klidu se na něj doma podívat bez toho, abyste vytáhli paty z bytu. A bez takových služeb opravdu rychlý internet nemá smysl – připlácet si dvojnásobek ceny za klasické vytáčené připojení pouze s výhledem rychlejšího natahování web stránek, má opravdu smysl jen pro skalní fandy. A ti trh netvoří.

Stejně situaci hodnotí i šéf italskéko Tiscali Renato Soru, když prohlásil, že jeho společnost nehodlá v nejbližší době investovat velké prostředky do rozvoje širokopásmových služeb a přístupu, dokud neucítí poptávku trhu. „Pro nejbližší dobu se budeme soustředovat na dial-up služby. Zde je stále mnoho prostoru,“ říká Renato Soru.

GartnerG2 upozorňuje na to, že společnosti by měly zvažovat svůj postoj k širokopásmovému připojení a službám. Například při vývoji webů a služeb by stále měly počítat s tím, že převážná většina uživatelů bude používat pomalejší úzkopásmové připojení.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....