Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Elektronický stát podle Vladimíra Mlynáře

Vladimír Mlynář se stává ministrem informatiky zodpovědným za realizace eGovernmentu. O co jde? Jak bude vypadat "elektronizovaný stát" a kdy budeme konečně podávat daňové přiznání po internetu
Středeční invexová přednáška ministra Vladimíra Mlynáře měla jednoduchý název eGovernment, jenže ne každý si pod tímto termínem něco konkrétního vybaví. Pro mnoho lidí jde o příliš politický pojem vznášející se v mlhách neuskutečnitelné budoucnosti. Vladimír Mlynář na své přednášce objasňoval, co vlastně kryptické slovo eGovernment znamená. Zefektivnění procesů a agend ve státní správě pomocí moderní výpočetní techniky a zároveň s tím větši efektivnost chodu státu vůči občanům – například propojením státních systémů tak, abyste kvůli vyřízení jedné záležitosti nemuseli obcházet více úřadů. Nebo abyste mohli podávat daňové přiznání po internetu. I to má být eGovernment.

Ještě než se pustíte do článku, upozorňujeme na online rozhovor s Vladimírem Mlynářem, který proběhne v pátek ve 11:30 na adrese invex.idnes.cz a kde můžete sami pokládat ministrovi vlezlé otázky na téma „elektronické vlády“…

Priority

Státní politika „elektronizace státní správy“ má mít čtveřici hlavních priorit pro toto volební období:

  1. až 25% agend veřejné správy má být přístupné přes internet, ČR se má stát leaderem v tomto směru ve střední Evropě.
  2. Počítačová gramotnost populace se má dostat přes 50 procent
  3. Počítačový průmysl a vzrůst počítačové gramotnosti by se měly příznivě projevit na růstu HDP
  4. Česká pošta by se měla stát podnikem 21. století

Jednotlivé body si zasluhují větší rozvedení.

Elektronizace agend veřejné správy

Agendou veřejné správy je každý úkon, který úřady provádějí. Některé z těchto agend jsou na první pohled viditelné, jinou jsou pro občany více skryté. Některé agendy se dotýkají každého jednotlivce, jiné jsou určené jen podnikatelům atd.

Podle Vladimíra Mlynáře zatím neexistuje jednoznačné číselné vyjádření, kolik takových agend existuje, natož aby bylo známo, jak které agendy zatěžují. Proto se v současné době začíná zpracovávat průzkum jak počtu těchto agend, tak zátěže, kterou generují na občany i na úřady a podle toho bude rozhodnuto, kterých 25 procent nejpoužívanějších agend bude digitalizováno v první linii. Je nutno si uvědomit, že taková agenda není jen formulář, který odešle nějaká data na server, ale také všechny návazné aplikace a především legislativa a zabezpečení i autorizace – asi byste se divili, kdyby ono vysněné daňové přiznání za vás podal někdo jiný, nebo ho někdo jiný za vás upravil, případně kdyby si finanční úřad či soud najednou vzpomněly, že takto podané přiznání neuznávají…

Ročně by se mělo implementovat tak 7 až 10 agend, v nejbližší době by například měl být zpřístupněn elektronický rejstřík trestů, v prvé řadě určený pro soudce a státní úředníky k tomu, aby například žadatel o založení společnosti tyto dokumenty nemusel sám shánět.

Zvýšení počítačové gramotnosti 

Co se rozumí zvyšováním počítačové gramotnosti je asi jasné a nepochybně záslužné, zajímavější je způsob, jakým to chce ministerstvo provádět. Knihovny a internetové kavárny budou pořádat kurzy práce s počítačem, na které ministerstvo přispěje stokorunou, další stokorunu si zaplatí člověk, který bude mít o školení zájem. Výsledkem kurzu by měla být schopnost práce s emailem i s webem a další podobné drobnosti. Našim čtenářům to možná přijde směšné, ale mnoha lidem taková aktivita přijde vhod a ministr sám přiznal, že se nechal inspirovat podobnou aktivitou Intelu v níž takovými kurzy prošlo přes 3000 lidí.

Vliv na HDP

Také to, jakým způsobem by se počítačová gramotnost měla podílet na růstu hrubého domácího produktu (HDP) je asi poměrně zřejmé a je logické, že stát podporuje přeměnu ČR ze země vystavující na odiv svůj socialistický těžký průmysl v moderní technologické a vývojářské centrum.

Česká pošta

Zajímavým bodem je právě ta zmínka o České poště. Podle Mlynáře není privatizace Pošty prioritou této vlády, protože Česká pošta by měla fungovat jako základní občanská služba. Pošta je totiž dnes místem schopným identifikovat jednoznačně uživatele, protože kvůli výplatám důchodů atd smí nahlížet do občanských průkazů. Tak by se mohla stát kontaktním místem mezi elektronickými úřady a obyvatelstvem nevybaveným internetem, přičemž ověření totožnosti by nebylo děláno nutně digitálním certifikátem, ale občanským průkazem. Česká pošta hraje v plánech eGovernmentu evidentně velkou roli a tak není se čemu divit, že stát se její kontroly nechce vzdávat.

Postoje státu v telekomunikační politice

Kromě těchto čtyř cílů jsou také důležité postoje státu v oblasti telekomunikační politiky. Ty ostatně působí jako rozhodující faktory na to, zda bude cílů dosaženo. ̈

  1. posílení autority ČTÚ co se týká jeho důvěryhodnosti, akceschopnosti a vymahatelnosti jeho výroků
  2. dotažení privatizace Českého Telecomu a konec schizofrenního stavu, kdy stát zastupuje jak Telecom coby jeho akcionář, tak občany jako regulátor trh.
  3. Zákon o elektronických komunikacích (bude předložen koncem roku 2003)
  4. Odmítnutí privatizace České pošty a definování její pozice mimo jinéh jako veřejné služby a jako kontaktního místa.
  5. Vytvoření Bílé knihy ekomerce – tedy definice podmínek důvěryhodnosti elektronického obchodu.

Výše uvedené úkoly a cíle se samozřejmě nesplní jen tak, samy od sebe. Je potřeba k tomu vytvořit několik předpokladů a prvním takovým z nich bude sjednocení infrastruktury veřejné správy tak, aby jednotlivé resortní sítě a služby spolu mohly bezpečně a jednoduše komunikovat. V současné době má každý resort, každé ministerstvo vlastní síť propojující jeho úřady a bude třeba vše uzpůsobit tak, aby byly splněny bezpečnostní i další parametry jednotlivých resortů.

Dalším problémem bude samotná úřednická mentalita – ne každý úředník veřejné správy umí dnes zacházet s počítačem a bude se to prostě muset naučit. Ministerstvo proto chystá školení a certifikační kurzy pro úředníky, aby se nestalo, že sice bude existovat skvělý systém, ale jeho obsluha bude váznout…

Dalším důležitým poznatkem je, že ministerstvo informatiky bude otevřeno veřejnosti – v tom smyslu, že všechna důležitá témata budou veřejně projednávána vystavením na webu ministerstva www.mi.cz (nová verze bude fungovat od příštího roku!) a otevřením neformální diskuse a jejím vyhodnocením. Ministr si navíc vytvořil několik odborných poradních orgánů a vyzval ke spolupráci soukromý sektor s tím, že firmy mají přicházet se svými iniciativami, které by mohlo ministerstvo podpořit.

EGovernment slibuje ve výhledu sejmout z lidí nepříliš milované obcházení úřadů s běžnými záležitostmi, k nimž je pozornost úřadu potřebná nebo vyžadovaná. Už proto stojí za to, věnovat mu pozornost a nyní se alespoň seznámit s výhledy, jež ministr Mlynář představil.

Pokud vás zajímá něco konkrétně, nezapomínejte na odpolední chat s ministrem Vladimírem Mlynářem, začíná v pátek ve 11:30 na adrese invex.idnes.cz.

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 50 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 12 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi je 1 příspěvek

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 12 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 50 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...