Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Doporučujeme 50 nejlepších dárků, které bychom sami chtěli

  2:15
Proti předvánočnímu šílenství nasazujeme šílenství technologické. Virtuální realita, Playstation 3 a syčící trouba. Dejte při výběru dárků na nás...

Radost z dárků může být obrovská | foto: Profimedia.cz

Multimediální zábava, dokonalý zvuk, rychlé počítače a ostré fotografie, co jiného byste od redaktorů Technetu čekali, že? V přehledu se ale objevuje i kultura, sport, cestování, a dokonce i vaření. Naším cílem nebylo jen se vám svěřit s naším seznamem, ale tak trochu shrnout tento rok, co nového se objevilo, co starého vytrvalo a jaké věci byste mohli koupit sobě či blízkým. Tady jsou naše tipy a přání.

Tipy na vánoční dárky podle: 
Honzy Kužníka 
Vaška Nývlta
Romana Všetečky
Pavla Kasíka
Jiřího Zahrádky
naší Helenky 

Dárky podle redaktorů Technet.cz

Dárky podle Honzy

Moc dobře si pamatuji, jak jsem po rodičích vytrvale vyžadoval dvoupatrový penál s He-Manem, Lego Star Wars, pušku a vláčky „Tétéčka“. Nikdy jsem nic z toho nedostal a s odstupem času chápu, že to bylo dobře. Lego samozřejmě nakonec ano, ale až to pokročilejší bez panáčků ze série Technik. Vláčky jsem zdědil po tátovi. Dnes jim je hodně přes osmdesát a v antiku bych za ně dostal balík (nikdy je samozřejmě neprodám a navíc je máme s bráchou napůl). O pušce na Vánoce nemohla být v naší přísně protivojenské rodině ani řeč.

Ne vždy je nutné všechna přání vyplnit. Dnešním rodičům však nezávidím. Pocit a někdy i fakt, že jejich potomek je ze společnosti vyřazen jen proto, že nemá značkové oblečení nebo penál s Rihanou, musí být frustrující. Mnohem víc než před třiceti lety.


dárky podle
Honzy Kužníka

Plazmová televize Panasonic Viera TH-42PX80 nebo Full HD model TH-46PZ85EA

Plazmová televize Panasonic

Na televizi se skoro nedívám, protože není na co. Ale televize s úhlopříčkou (42 palců) 106 centimetrů propojená s Blu-ray přehrávačem, AV receiverem a pořádnými reprosoustavami, to by bylo něco jiného. Při redakčním testování jsme u Panasoniku kvitovali dokonalý kontrast (černá je opravdu černá). Díky 100 Hz se na obrazovce nerozmazal ani ten nejakčnější pohyb.

Rozlišení Full HD je u modelu TH-46PZ85EA samozřejmostí. Levnější PX80 je "pouze" HD. U obou oceňuji dostatek přípojných míst (3x HDMI), a to i vpředu pro připojení kamery, fotoaparátu, atd. Vzhledem k velmi slabé kvalitě signálu digitální televize DVB-T kvituji, že Panasonic má kromě digitálního tuneru i analogový. I když, jak jsem říkal, na televizi se stejně nedívám…

Plazmovou televizi Panasonic máme i v naší redakční referenční sestavě. Celou si ji můžete prohlédnout zde (na konci článku).

Herní konzole a Blu-ray přehrávač Sony Playstation 3

PlayStation 3 refer

Občas tahle mašinka dokáže udělat víc radosti než lednička. Slovy Horsta Fuchse (tedy klasika) se jedná o zcela ultimátní zařízení. Prohlížeč internetu na obrazovce televize, 60GB harddisk pro uložení fotografií, filmů a hudby v MP3, přehrávač filmů na DVD i Blu-ray, a to včetně BD Live, možnost připojit přes Bluetooth klávesnici atd., přímý přístup do on-line obchodu a samozřejmě hry – taková je PS3. A to jmenuji pouze funkce, které bych využíval já.

Svého času se jednalo o nejlevnější Blu-ray přehrávač na trhu. Dnes je jedním z mála, který umí BD live (tj. stahování bonusových materiálů k BD filmům z internetu). Pokud uvažujete o vysokém rozlišení (HD), PS3 je stále i cenově výhodnou volbou.

Kutily bude zajímat, že do něj lze nainstalovat i operační systém Linux i Windows XP. Nedivil bych se, kdyby potom konzole uměla i stahovat žaluzie.

Recenzi naleznete zde.

 Filmy a koncerty na Blu-ray

Blu-ray B. B. King Live

Sebedokonalejší technologie je na nic, když pro ni neexistuje využití. V každém elektru narazíte na desítky obřích televizí olepených nálepkami HD, Full HD, HD ready a podobně. Bohužel pro většinu kupujících je právě ta samolepka umístěná na imitaci klavírního laku tím jediným setkáním s vysokým rozlišením.

Prodej Blu-ray disků se zatím příliš neokotil, a to i přesto, že distributoři Bonton, Magic Box a BrickBox se snaží, seč mohou. Televizní vysílání v HD je také v nedohlednu, i když nastávající maminku Borhyovou ve zprávách na Nově si v rámci zkušebního HD vysílání prohlédnout můžete velmi podrobně. (Musíte však mít MPEG4 set-top box, což v tuhle chvíli splňuje kolega Vašek a ještě asi tak další dva lidé v republice). Nepočítám placené kabelové kanály, kde nabídka beztak není nijak široká (i když zajímavá).

Pod stromečkem na Blu-ray discích očekávám: B. B. King - Live , David Gilmour – Remember that Night, Paul McCartney - The Space Within Us , Bruce Springsteen with the Sessions Band - Live in Dublin atd.

Předem upozorňuji Ježíška, že cestu do USA si platí sám. PS: Rolling Stones už mám.

Recenze Blu-ray disků naleznete v rubrice HD a zde

 Kapesní kino Cowon A3 s DVB-T tunerem

Cowon A3

Na trhu podle mne není lepší kapesní kino. Přiznám se, že ještě žádný přehrávač se značkou Cowon (iAudio) mě nezklamal a model A3 mě přímo nadchnul. Nejenže přehraje prakticky všechno, co do něj nahrajete (od MP3, přes FLAC až po dokumenty v PDF), ale poradí si i s filmy ve vysokém rozlišení až 720p (většinou uložené v kontejneru MKV). Po připojení k televizi tak může Cowon sloužit jako miniaturní přenosné a velmi výkonné video.

Cowon A3 + modul na příjem DVB-T Cowon A3 - modul na příjem DVB-T

Navíc umí filmy i nahrávat. Stačí jej připojit například k set-top boxu nebo satelitnímu receiveru. Po doplnění o DVB-T modul (prodává se zvlášť) získáte přenosnou televizi s nahráváním podle elektronického průvodce (EPG). Jako jeden z mála zobrazuje k filmům i české titulky (SRT, SMI, SUB). Nechybí samozřejmě FM tuner, diktafon a prohlížení fotografií (včetně RAW snímků).

Jemný displej má úhlopříčku 10 centimetrů. Bezkonkurenční je výdrž akumulátoru, která pro video čítá sedm hodin.

Informace o modelu naleznete zde.

 Gramofon Pro-ject Debut III

Gramofon Pro-Ject Debut III

Pro někoho je gramofon nostalgie, pro někoho zdroj nejkvalitnějšího dostupného zvuku. Pro mě je obojím. Těším se, až si přehraji praskající desky s Návštěvními dny Šimka a Grossmanna, ale třeba i novou a zvukově dokonalou nahrávku Davida Gilmoura.

Pro-ject se vyrábí v Česku a patří mezi velmi oblíbené gramofony i v zahraničí. Model Debut III je z řady nejlevnější, přesto konkurenci kvalitou reprodukce převyšuje. K dispozici v několika barevných provedeních. Navíc ta elegance…

 Digitální rozhlas v DAB

Přístroje pro příjem DAB a DMB vysílání

Nahlas to nesmím moc říkat, ale tuzemská nabídka komerčních FM rádií je pro mne, slušně řečeno, neposlouchatelná. Mají to prý všechno dobře spočítané, na reprezentativním vzorku vyzkoušené, počítačem doladěné a vtipnými moderátory odmoderované. Moje uši to ale jaksi přesto odmítají poslouchat. Digitální rozhlas DAB by mohl být pro ně řešením.

Technologie umožňuje vysílání několika desítek rádií v rámci jediného multiplexu (podobně jako DVB-T televize). Kvalitu zvuku lze uzpůsobit dle vysílaného obsahu. Stanice s klasickou hudbou bude mít větší datový tok (klidně i přesahující audio CD) než například stanice vysílající pouze zprávy. Každý pořad by mohl vysílat speciální doplňkové informace (podobně jako RDS u FM) včetně obrázků, přebalů alb atd.

Konečně bych se možná dočkal rádia, kde by celý den běželo pouze mluvené slovo: povídky, čtené knihy apod. Zatím je nutné hledat spásu na internetu. Ten však do auta a vůbec na cesty vzít nejde. DAB vysílání se u nás občas testuje. Naposledy teď v listopadu. Mezi hlavní průkopníky patří Český rozhlas.

Informace o DAB vysílání v ČR naleznete na stránkách provozovatele a na Technetu zde.

 FM rádio, internetové rádio i DAB rádio iBlik  RadioStation

iBlik RadioStation

V naší recenzi jsme jej nazvali rádiem budoucnosti a něco na tom bude. Revo iBlik RadioStation nabízí poslech rozhlasu a hudby jako žádný jiný přístroj před ním. Naladíte na něm FM rádio i kteroukoliv z tisíců internetových stanic. Dokáže bezdrátově streamovat hudbu z externího disku nebo počítače a třešinkou na pomyslném dortu je DAB tuner pro příjem digitálního rozhlasu. Nechybí automatické ladění, RDS, 10 pamětí s přímým tlačítkovým vstupem na dálkovém ovládání. Pro bezdrátovou distribuci hudby po bytě stačí mít alba uložena na sdíleném disku nebo počítači a přístroj je najde, na displeji zobrazí jejich adresářovou strukturu a samozřejmě také přehraje.

iBlik slouží i jako dokina a zároveň zesilovač s reproduktorem pro iPod. Ten lze také ovládat na dálku přiloženým ovladačem. Přes audio vstup lze připojit i jakýkoliv jiný MP3 přehrávač. Hudební fanoušek může navíc iBlik přes audio výstup (2x cinche) propojit s domácí aparaturou. Zvukový výsledek je pak vynikající. Ve výbavě nechybí hodiny, datumovka a budík. Na nočním stolku těžko můžete mít vybavenější rádio.

Recenzi modelu Blik Radiostation, který se od tohoto liší pouze absencí kolébky pro iPod a zásuvky pro UTP kabel (nutná WiFi síť), naleznete zde.

Další info na stránkách dovozce zde.

 Domácí pekárna na chleba

Pekárna Panasonic SD-255

Loni to byl hit, ale naše domácnost odolala. Máme totiž ve městě skvělého pekaře pana Frydrycha. Bez jeho housek v sobotu odmítám vstávat. Ve všední den ale není na ranní nákup čas. Občas se taky stane, že housky nejsou a chleba dovezou jenom z Michle.

Jak jsem tak koukal do našeho testu, vidím to na Panasonic SD 255. Je malá na šířku, takže se nám vejde na linku, umí těsto na pizzu a tři stupně propečenosti kůrky. Start lze odložit až o 13 hodin, takže i když půjdu jednou výjimečně spát před jednou hodinou ranní, půjde pekárna nastavit dopředu.

Rozsáhlý test pekáren chleba naleznete zde.

 Mediabox Emgeton Guru 4 Tvix

Guru 4 Tvix

Tuhle hračku ocení asi každý filmový fanoušek, který se nespoléhá pouze na oficiální distribuci. Filmy, a to i v plném vysokém rozlišení (Full HD 1920 x 1080 pixelů), lze sehnat i jinde než v obchodě na Blu-ray discích. Nejskloňovanějším je v tomto oboru kontejner MKV a kodek H.264. Oba a ještě mnoho dalších umí Guru bez problémů přehrát. Výstup je zajištěn přes HDMi, takže úbytek obrazové kvality cestou nehrozí. Uvnitř přístroje se podle ceny může otáčet klidně i terabytový disk. Guru z něj přehraje jak filmy, tak i fotografie a písničky (MP3, FLAC, OGG Vorbis atd.).

Vzadu na Tvixu naleznete i USB konektor pro připojení dalšího paměťového (klíčenky, USB disku atd.). Mediabox pracuje i v síti, což znamená, že jej můžete plnit daty i v rámci domácí sítě bez toho, abyste jej pokaždé připojovali k počítači přes USB kabel.

 Mupy Mup
 Beze srandy. Tohle bych si opravdu přál.

Dárky podle Vaška

Původně jsem, po vzoru děvčat na přehlídkových molech, chtěl celý sloupeček odbýt obligátním (avšak upřímným) přáním světového míru. Ale bylo mi to oficiálně zakázáno (tím ve vedlejším sloupečku).

Nakonec mi však byl sloupeček malý, a to (na rozdíl od Haliny Pawlowské na jakékoli společenské události) nenarážím na svoji velkorysejší prostorovou koncepci. Těch technických hraček a "vychytávek" je prostě moc.

Co se nevešlo? Například domácí pekárna chleba Panasonic, špičková pecková sluchátka Sennheiser IE8, Wi-fi přijímač internetových rádií Revo Mondo, Micro 4/3 fotoaparát Panasonic G1, Microsoft XBox 360 Elite s hrou BurnOut ... a mnoho dalších.

 
dárky podle
Vaška Nývlta

HomePlug adaptéry pro ethernetovou síť v elektrické zásuvce AirLive PowerLine HP-3000E

dárky - AirLive

Od chvíle, co jsem HomePlug vyzkoušel ve vlastní domácí síti, považuji úvahy typu „kudy povedu kabel“ za naprosto bezpředmětné. Do jednoho adaptéru zapojíte modem či router, do druhého počítač, do třetího třeba NAS, nastavíte případné šifrování signálu a vše bez problémů funguje.

Nemusíte řešit, jak maskovat UTP kabely či spekulovat nad zatížením a dosahem WiFi sítě. Propustnost 200 Mbit/s pro domácí sítě bohatě stačí. Na služební cestě zase adaptéry přemostí cestu mezi ethernetovou zásuvkou u stolku a měkkou matrací postele. -- více zde


tichý, úsporný, výkonný MediaCentre PC
Asus DAV D22

dárky - Asus

Přestože skoro vše řeším na notebooku (v práci, ve škole, doma, na cestách ...), stále více zvažuji pořízení tichého a úsporného desktopu do obýváku. Sloužit by měl jako server pro multimediální přehrávače, ve spolupráci s NASem spravovat hudební a filmovou sbírku a zároveň fungovat jako přehrávač HD filmů na připojeném LCD televizoru.

Počítám s možností vzdáleného přístupu k veškerým datům, včetně sdílení diskového prostoru s přáteli a kolegy. Mediacentrum od Asusu těmto představám odpovídá, díky HDMI výstupu odpadají potíže s připojením FullHD zobrazovače i AV zesilovače. Připojením externí Blu-ray vypalovací mechaniky LG BE-06 rozšíří možnosti mediacentra o přehrávání Blu-ray a HD-DVD disků a vypalování BD médií. -- více zde


Pečicí trouba s přežhavenou párou
Sharp AX-700

dárky - Sharp para

Protože se z principu odmítám zabývat vařením, které vyžaduje moji přímou asistenci delší šedesáti minut, těším se na uvedení pečicí trouby Sharp AX-700 na evropský trh. Proces vaření zde zajišťuje vysokotlaký proud přežhavené páry o teplotě až 290 °C, který je hnán přímo na pokrm.

Vysoká teplota rozpouští veškeré tuky, zároveň však neodvádí páry – v jídle tak zůstanou chutě, vůně a vitamíny. Díky dvacítce inteligentních přednastavených programů a kupě vyzkoušených doporučení v manuálu by na uživatele mělo zbýt jen zkombinování surovin dle chuti a fantazie, ostatní by měla vyřešit trouba. Tedy, pevně v to doufám. Zatím je k dostání jen v Japonsku a omezeně v USA.


Špičkový set reprosoustav pro domácí kina
Elac série 240

Elac 240


Nejvíce podceňovaným a zároveň nejdůležitějším článkem poslechové sestavy či domácího kina jsou reprosoustavy. Mají totiž nejtěžší úkol – co nejpřesněji převést elektrickou energii na mechanický pohyb, tedy zvuk. Reprosoustavy Elac řady 240 jsou příkladným zástupcem špičkové kategorie.

Těžké rigidní ozvučnice jsou osazeny speciálními ručně vyráběnými výškovými JET měniči. O reprodukci středních a nízkých tónů se starají reproduktory se sendvičovými Crystal membránami. Jejich povrch je tvořen desítkami různě nakloněných plošek, což zvětšuje jejich tuhost a zároveň potlačuje parazitní vzduchové vlnění. Spolu s 300W subwooferem tvoří ideální sestavu pro moderní domácí kino i pozorný poslech hudby v nejvyšší kvalitě. 

Jeden z prvních do České republiky dovezených setů se stal součástí redakční referenční sestavy.


Multikanálový AV zesilovač
Pioneer SC-LX71

Pioneer

 
Svaly a mozkem domácího kina, které přepínají, dekódují, zpracovávají a samozřejmě zesilují zvukové signály, je AV zesilovač. Pioneer LX-71 se řadí mezi zesilovače snů - poradí si i s nejnovějšími zvukovými formáty Blu-ray disků DTS HD Master Audio a Dolby TrueHD, o zesílení se stará sedm 180W koncových zesilovačů s ICE Power Technology a o dokonalé nastavení se postará MCACC kalibrace.

Disponuje nevyčerpatelnou škálou analogových i digitálních přípojných míst, mezi kterými navíc dokáže signály konvertovat. Ve výbavě nechybí například ethernetové připojení pro reprodukci zvukových nahrávek z domácího serveru či internetových rozhlasových stanic.

Zvukový projev ladili odborníci v londýnských AIR Studios, zesilovač se pyšní certifikací THX. V prosinci letošního roku se stal součástí redakční referenční sestavy.


LCD televizor
Samsung LE52F96BD

Samsung

 Kvalitní domácí kino technickou úrovní obrazu a zvuku diametrálně překoná naprostou většinu současných českých kin, včetně populárních multiplexů. A bude tomu tak až do rozšíření kinosálů vybavených podle specifikace DCI.

Plnohodnotný filmový zážitek si mimo mohutného zvuku žádá také rozměrný obraz. Já volím 52“ LCD televizor LE52F96BD, především díky skvělé technologii LED Smart Lightning. Jednotlivé diody LED podsvětlení upravují svůj jas (od plného svitu až do úplného zhasnutí) podle konkrétního obrazu, díky čemuž televizor dosahuje skvělých hodnot kontrastu – bílá je opravdu bílá a černá se velmi blíží perfektní černé. Skvěle ostrý a prokreslený obraz a perfektní výbava jen podtrhují jeho místo pod stromečkem. 


Blu-ray přehrávač

Sony BDP-S550

Sony BDP

Formát Blu-ray je v současnosti nejkvalitnějším domácím zdrojem audiovizuálního signálu. Jinými slovy, filmy a koncerty v lepší kvalitě neseženete. Obrovský televizor a špičkové ozvučení si žádají kvalitní přehrávač.

BDP-S550 dostane z BD disků vše – nezastaví se před zvukovým formátem DTS HD Master Audio, díky Precision Drive HD si poradí i s opotřebovanými disky, obrazový výstup dovede zpracovat rozšířené barevné spektrum x.v.Colour a s pomocí internetového připojení můžete prozkoumávat i interaktivní multimediální obsah BD-Live (profil 2.0).

MP3 přehrávač s potlačením okolního hluku
Sony NWZ-S738FB

Sony MP3

 Tento malý drobný přehrávač je excelentním společníkem na cesty veřejnou dopravou i džunglí. Silnou zbraní přehrávače je funkce Noise Cancelling, což je elektronický systém pro potlačení okolního hluku. Miniaturními mikrofony ve sluchátkách snímá okolní hluk, elektronicky ho otočí do protifáze a přehraje ze sluchátek. Ve zvukovodu se zvukové vlny hluku „srazí“ s vlnami protihluku a vzájemně se vyruší. Hluk není potlačen úplně, ale na velice nízkou úroveň.

Při cestách do práce (autobus a dvě metra) jsem zjistil, že když jedu akusticky izolován od okolí, nepřijedu do redakce tolik podrážděný či unavený. Díky ztišení hluku také můžete poslouchat hudbu, která by normálně nepřipadala v úvahu – například jazz.

Přehrávač si poradí s muzikou v MP3, WMA a ACC, fotografiemi v JPEG a videem v MP4. Prodává se v kapacitách do 16 GB.

 Opravdový vysokorychlostní internet

CERN - 11 internet exchange point

S tímto přáním se neobracím na Ježíška, ale na telekomunikační operátory. Ačkoli nabídky vysokorychlostního připojení křičí z každého třetího billboardu, plakátu či banneru, stále jsem nenarazil na žádnou uspokojivou a celorepublikově dostupnou. Na co je mi 10 Mbit/s download, když je upload omezen zpravidla na 0,5 Mbit/s? Chci a potřebuji data nejen stahovat, ale i odesílat, chci mít možnost domácí počítač využívat i jako server pro sdílení dat. 

A rád bych měl data i na cestách. Tam by mi stačilo symetrických 512 Kbit/s. Ale kdekoli a kdykoli, nikoli jen v hlavních městech a když ostatní usnou. 


Lucie s kladivem

(znáte z redakčního crashtestu)

Lucie Vjaterová

Lucie by se pod mým vánočním stromečkem rozhodně vyjímala. Při redakčním crashtestu plazmového televizoru předvedla strhující výkon, její práce s panenkou a kladivem byla kombinací něhy a energie.

U mě by s kladivem pracovat nemusela. Dokonce bych ji nenutil ani instalovat síť a konfigurovat nové mediacentrum. Určitě by si však užívala filmové novinky z Blu-ray disků na obřím televizoru s plným vysokým rozlišením, excelentním AV zesilovači a high-endové sestavě reprosoustav. A možná bych jí přehřátou parou v high-tech troubě uvařil i nějakou dobrotu.

Více v crashtestu a zdeDárky podle Romana

Věříte na Ježíška? Pokud ano, pak si můžete přát pod vánoční stromeček, co chcete. Jen on totiž dokáže zázraky. A i když se jedná o věci zbytné, proč si nepustit fantazii na procházku. No, raději se nebudeme dívat na ceny.


dárky podle
Romana Všetečky

 E-book Sony PRS-700

Čtečka elektronických knih Sony PRS-700

 
Vždy jsem si rád četl a i nyní k tomu využívám každou volnou chvilku. To v podstatě znamená pouze čas cesty do práce a z práce. Proto dokáži ocenit zařízení, které mi umožní číst a ovládat jej jednou rukou na přímém denním světle i ve tmě. A pokud nabídne i komfort velikosti stránky alespoň A6, jsem spokojen. O výdrži na baterii nemluvím, protože technologie elektronického inkoustu (e-ink) vydrží virtuální otočení několik set až tisíc stránek, než je potřeba zařízení znovu dobít.

V Česku se však bohužel zařízení, které by splňovalo takové požadavky, neprodává. Jediné dva oficiálně dovážené modely totiž nelze použít ve tmě. Proto jsem se podíval za hranice a našel model, který by se mi pod vánočním stromečkem líbil. Je to Sony PRS-700, který vedle již klasických funkcí čteček elektronických knih nabízí i dotykový displej, ale především LED lampičku, která text osvítí.

Test v česku prodávané elektronické knihy jsme přinesli v článku Celá knihovna v kapse: test první čtečky elektronických knih v Česku.

 Mobilní digitální vysílání

sharp dmb

 
Když už náhodou cestou nic nečtu, poslouchám rádio či zpravodajskou televizi. Jako na potvoru jsou moje oblíbené stanice šířeny pouze digitálně, ale současná technologie DVB-T není pro pohybující se posluchače příliš vhodná.

To kdyby se v Česku jako zázrakem rozprostřela síť mobilního digitálního vysílání, jako jsou formáty DMB či DVB-H, to by se mi líbilo. No a od zázraků by tu mohl být právě Ježíšek.

Mobilní digitální vysílání jsme popsali v článku Vyzkoušeli jsme digitální rozhlas budoucnosti

 Chytré oblečení

Ředitel společnosti Applycon Milan Baxa ukazuje

 
Také jste již narazili na problém, kdy máte přehrávač či přijímač zastrčený v kapse a chtěli jste přeskočit na další skladbu nebo stanici či jen ztlumit/zesílit zvuk a pracně jste zařízení lovili? A co teprve, když je venku zima, vy máte rukavice a jste třeba na sjezdovce.

Tady pomůže jen tzv. inteligentní oblečení. To má různé varianty, ale v našem hypotetickém případě bude stačit třeba bunda s ovládacími prvky integrovanými v rukávu.

Vše je vyrobeno tak, aby odolalo náročnému provozu a zvládlo i čištění.

O chytrém oblečení z Česka jsme psali v článku V Plzni vyrábějí chytré oblečení. Umí volat i nabíjet

 Tancující MP3 přehrávač Sony Rolly

Sony Rolly

 
Na první pohled veselý společník na party Sony Rolly slušně zahraje a ještě zatancuje. Když začíná být nuda, může pozvednout náladu. Navíc se kolem tohoto šíleného vajíčka vytváří komunita, která ho učí novým kouskům.

Podívejte se na něj v článku Z první ruky: Nástupce LCD se již prodává - nabízí jej Sony

 Miniprojektor od 3M

3M projektor MPro110

 
I když se zatím první zástupce nadějné technologie potýká s kvalitou zobrazování, není to tak hrozné, aby byl nepoužitelný. A spojení mobility a zábavnosti je v tomto případě na jedničku.

Mohu jej mít prakticky všude s sebou a stačí trochu tmavší prostor, abych doslova z ruky vykouzlil obraz o úhlopříčce až několika desítek palců (přímo úměrné hustotě tmy – ideální je rákosníčkova černočerná).

Přístroj nehlučí, trochu víc hřeje a přehraje obraz z počítače či téměř jakéhokoliv stolního či přenosného přehrávače. Určitě by se hodil Ježíškovi.

Co projektor umí, zjistíte z článku Otestovali jsme první projektor na prezentace i filmy, který se vejde do kapsy

 Odolný notebook Panasonic Toughbook

Panasonic Toughbook CF-30

 

Je až neuvěřitelné, co někdy musí vydržet obyčejný notebook na cestách. Ostatně technici v opravnách by mohli vyprávět. Mně samému se kdysi podařilo naštípnout víko displeje poté, co jsem uklouzl na neposypaném zledovatělém chodníku, nohy vyletěly nahoru a já plnou parou padl na batoh s notebookem.

A tak bych si Ježíšku přál ten Panasonic, co přes něj může přejet i auto. Je to přenosný notebook s otočným dotykovým displejem (CF-19 nebo CF-30), který je určen pro nejnáročnější použití. Nevadí mu pád z výšky třeba do sněhové závěje, všechny konektory má totiž chráněné, takže ani hustý déšť by mu neměl ublížit.

Představu o notebooku si můžete udělat z článku Notebook do nepohody: představujeme „zodolněný” Panasonic Toughbook

 Rychlonabíječka Varta

Varta Professional Charger

 
Jsou věci, které mne dokáží dovést k šílenství. Třeba ve chvíli, kdy dojdou baterie v některém z používaných přístrojů a v domě nejsou náhradní, které by překonaly dobu, než se mi ty akumulátorové nabijí.

Naštěstí jsem si všiml, že již existují nabíječky, které tento zdlouhavý proces zkrátí až na zhruba čtvrt hodiny. Sice u toho funí – to ale aby chladily baterie, které se při tak rychlém ládování energie rády zahřívají. A když je tu navíc možnost nabíjet přes USB, jako v případě Varty, není co řešit. Takže Ježíšku, jsme domluveni, jo.

Podrobněji o nabíječce v článku Nabije akumulátory, iPod, mobil, PDA i GPS. Nová nabíječka Varta nepotřebuje zásuvku

 Set pro virtuální realitu

Stereoskopické 3D brýle eMagin Z800 včetně řídícího členu

 
Někdy stačí pouhé speciální brýle, ale ten pravý zážitek je až se speciálními datovými rukavicemi. Bohužel systém potřebuje softwarovou podporu, kterou však již řada programů nabízí, a to včetně některých her.

Určitou výhodu mají uživatelé karet NVIDIA, které dokáží obraz rozložit do dvou mírně posunutých snímků, které jsou pak promítány zvlášť pro každé oko a vzniká tak díky stereoskopii obraz v pseudo 3D. Je to tak asi jedna z mála možností, jak vidět trojrozměrného Ježíška na vlastní oči.

Více se dozvíte v článku Test: Nechte se unést počítačovými 3D brýlemi

 MP3 hodinky

Hodinky Sony Ericsson Bluetooth Watch MBW-100 

 
Práce redaktora nás v týmu někdy nutí provádět psí kusy. Pokud si třeba chci zapisovat poznámky, přitom nahrávat na diktafon a ještě u toho fotit, většinou něco z toho nezvládnu.

Objevil jsem však zajímavé hodinky, které nejen ukazují čas, ale také mají flash paměť, zvládnou přehrát MP3 skladby a především mají mikrofon a umějí nahrávat. Viděl jsem i modely s displejem, který umí přehrát i video, ale ne vždy bylo za denního světla vše vidět, jak má být. Bezejmenní asijští výrobci jich chrlí opravdu hodně.

Tak mne napadlo, že kdyby je měl Ježíšek, nemusel by si psát přání na papír a ušetřil by naše lesy.

O takových hodinkách jsme psali třeba v článku LAKS: Hodinky s MP3, záznamníkem a Flash diskem

 Výlet do vesmíru

Model cestovního raketoplánu SpaceShipTwo americké společnosti Virgin Galactic

 
Je to sice pekelně (promiň, Ježíšku) drahé, ale když už si můžeme přát, co chceme, tak proč ne toto. Na klasickou vesmírnou turistiku s pobytem na stanici ISS by asi padl rozpočet naší rodiny v součtu tak pro následujících zhruba tisíc generací. Ale vyletět k hranicím vesmíru, to už by stačilo zadlužit potomky jen do desáté generace.

Několik minut v kosmu by mělo stát zhruba 200 tisíc dolarů (3,3 milionu korun). Se zájemci z Česka i z dalších států teď jedná americká společnost Virgin Galactic, kterou v Česku zastupuje cestovní kancelář Typ Agency.

Speciální cestovní raketoplán SpaceShipTwo bude startovat z mateřského nosného letadla, které ho vynese do patnáctikilometrové výše.

O tomto projektu se dočtete v článku Lístek do vesmíru bude za pár milionů pro každého

Dárky podle Pavla

Kupovat technologické vychytávky pro technologického nadšence může být celkem nevděčný úkol. Vánoce se naštěstí netočí, nebo točit nemají, jen okolo dárků, ale hlavně kolem společných okamžiků a společné naděje.

Zkusme stejný postup aplikovat na dárky - není důležitý počet GB a Mpix, ale to, co dárek druhému sděluje. Nejkrásnější dárky jsou takové, které nečekáte a ze kterých pochopíte, jak vás darující zná... Takový dárek ale musíte vymyslet sami, takže já vám přináším jen pár tipů na zajímavé (obvykle) technologické artefakty. Neberte je prosím jako reklamu, ale jako inspiraci.


dárky podle
Pavla Kasíka

Canon PowerShot G10 a A720 IS

Canon PowerShot G10

Přehled dárků začnu fotoaparáty, které i o letošních Vánocích ukrojí pořádný díl z koláče nakoupené elektroniky. Pro značku Canon mám subjektivní slabost, a proto i mnou doporučené fotoaparáty vyjíždějí z této stáje. Zatímco Canon G10 je se svými 14,7 megapixely, kvalitní optikou a odolnou konstrukcí určen pro seriózní zájemce o digitální fotografii (troufám si říci, že i jako druhý fotoaparát do kapsy profesionálů), Canon 720 IS doporučuji bez obav i nadšeným amatérům, kteří mají rádi pod kontrolou výslednou fotografii. A oba fotoaparáty samozřejmě nabízejí i automatické režimy. Ještě dodám, že G10 nabízí sáňky pro blesk, což je taky možnost dárku pro fotografy - externí blesk je jeden z těch kusů příslušenství, kterým žádný fotoamatér se zrcadlovkou nepohrdne... Těm, co to myslí s fotografováním vážně, radím podívat se po zrcadlovce, tu si ale nenechte koupit jako překvapení pod stromeček, tu si musíte napřed pořádně ohmatat.

Zde jsou další doporučení na foťáky pod stromeček

 Frisbee disky

Disk Frisbee - Discraft

Nezbytné vybavení pro jedinečnou hru Frisbee Ultimate i chvíle společného aktivního odpočinku, doma i na cestách. Frisbee disky od společnosti Discraft jsou k dostání i u nás za ceny mezi 300 - 500 Kč, při objednání z USA zaplatíte o poznání méně. Doporučuji neobětovat značku kvůli ceně, protože různé napodobeniny obvykle nedosahují kvalit osvědčených výrobků (Discraft, Wham-O). Pro hru Frisbee Ultimate volte 175g disk.

Co všechno lze dělat s Frisbee, si přečtěte zde

 iPod Touch druhé generace

iPod Touch hand

Kamenujte mne za to, že přiživuji kult, ale iPhone a iPod mají něco do sebe. Zatímco však iPhone, jakkoli promakaný telefon to je, pro mne ztrácí body třeba absencí hardwarové klávesnice, u iPhonu bez GSM modulu, tedy přehrávače iPod Touch, tento problém nemám. Naopak, tam by hardwarová klávesnice byla jaksi nadbytečným prvkem. A fotky nebo filmy na velkém dotykovém displeji iPod Touch vypadají skutečně dobře. Na můj stařičký iRiver IFP-795 sice nemá, chybí mu totiž kvalitní diktafon, ale pro mnohé to myslím bude přehrávač snů.

První generaci jsme testovali zde, druhá nabízí navíc třeba extra tlačítka pro kontrolu hlasitosti.

 Creative Zen Mozaic

Creative Mozaic

Kdybych měl dnes nahradit svůj přehrávač, asi bych volil přehrávač Creative Zen Mozaic. Na ovládání jsem si po chvíli zvykl, malé rozměry mi vyhovují a kvalita diktafonu mne příjemně překvapila. Chyběla mi jen možnost vyměnit baterky, ovšem nabíjení přes USB při běžném městském provozu plně dostačuje. Připojení k PC proběhlo bez problémů a Creative Zen Mozaic by mi navíc sedl i designem.

O přehrávači jsme psali mj. i v tomto přehledu

Lenovo ThinkPad X200

Lenovo ThinkPad X200 tablet

Skoro padesát tisíc za miniaturní notebook? Poněkud dražší legrácka, že? Tablet X200 navazuje na předchozí modely značky ThinkPad a rád by spojil výhody plnohodnotného notebooku a lehkého přenosného zařízení s dotykovým displejem. Kdybych jej našel pod stromečkem, určitě bych se nezlobil :-)

Více o Lenovo ThinkPad X200

Software, manuály, kurzy

Ilustrační foto

Zdá se, že i v Česku se konečně programy přestávají krást a začínají kupovat. Podpořte legální software a kupte svým studujícím dětem program, který skutečně využijí. Doporučuji ty, které jsem si koupil já: Microsoft Office (verze pro studenty a domácnosti za asi 1.400 Kč za tři licence) a Adobe Creative Suite (Photoshop, InDesign, Adobe Acrobat atd. za studentskou cenu 2.500 Kč).

Kromě toho můžete uživatelské schopnosti rozšířit různými kurzy a manuály, nabídka je široká, a tak vybírejte raději osvědčené edice.

O studentských licencích si přečtěte zde

Rukavice pro hračičky

Rukavice The North Face Etip

Ať už hodláte v zimě fotografovat, mobilovat nebo jinak ovládat elektroniku, dejte pozor na omrzlé prsty. Řešením je buď nechat zařízení v kapse a kochat se krásami zasněžené krajiny, nebo, jako správní geekové, mít speciální rukavice pro ovládání vašich udělátek. Kromě rukavic popsaných zde mohu doporučit třeba rukavice Freehands s odklápěcím palcem a ukazováčkem. Postupně na trhu přibývají podobné rukavice, chce si je dopředu vyzkoušet v kombinaci se zařízením, se kterým je budete používat. Já měl skvělé zkušenosti s fotografickými rukavicemi LowePro v kombinaci se zrcadlovkou Canon EOS 30D. Bez nich nebo podobných je pro mne v zimě rozkládání stativu a čekání na fotku nemyslitelné.

Příspěvek na charitu jménem obdarovaného

Ilustrační foto

Možná zní takový dárek hodně podezřele, ale mne by potěšil. Vědět, že někdo ví, na čem vám záleží, a že je vaše přesvědčení ochoten nebo ochotna podpořit konkrétním činem, to je přece krásný pocit. Máte na výběr z tisíce zahraničních i domácích organizací. Pro inspiraci přidávám malý přehled několika takových.

Kolekce DVD s oblíbeným seriálem

Monty Python a Svatý grál

 Přestože dnes není problém podívat se on-line na téměř jakýkoli film či seriál, přeci jen je pěkné a vůči tvůrcům férové podpořit oblíbená díla zakoupením jejich originální verze. Kdybych tu doporučoval konkrétní seriály, získáte dojem, že jenom sedím a koukám na bednu. Doporučím tedy jenom Monty Pythony, jejichž sbírkou DVD skalní fandy určitě potěšíte. Jejich českou obdobou mohou pro někoho být "Cimrmani", soubor jejich her je rovněž v prodeji na DVD a CD. Pro technologické nadšence zkuste sehnat MythBusters.

Myš Logitech VX Revolution

VX revolution

Poněkud starší model revoluční myši, který ovšem mohu doporučit, neboť jsem si jej koupil k minulým svátkům. Deset programovatelných tlačítek umožňuje nejen velmi pohodlné brouzdání po internetu (třeba naklánění kolečka mi teď přepíná mezi taby v prohlížeči), ale taky si můžete myš proměnit v dálkové ovládání libovolného videopřehrávače na počítači. Také pro Photoshop a podobné grafické aplikace se vám bude hodit možnost upravit si akce u jednotlivých tlačítek pro konkrétní aplikaci.

Pro grafiky-amatéry je určitě zajímavým dárkem nějaký levnější tablet, třeba Wacom Bamboo. Stojí kolem tisícovky a umožní práci s grafikou na úplně nové úrovni.


Dárky podle Jiřího

Máte rádi Červeného trpaslíka? Rimmer v jedné epizodě začíná smířlivou seanci slovy: "Víte, z čeho je mi opravdu na zvracení?" V mém případě jsou to notebooky. Píši o nich po celý rok a alespoň několik dní v roce bych o nich nechtěl nic slyšet. Malé, velké, laciné, drahé, dokonce by mi pod vánočním stromkem stačilo zahlédnout i jen kousek notebooku -  a nejspíše bych se neudržel.


dárky podle
Jiřího Zahrádky
Notebooky / netbooky

Netbook ASUS Eee

Takže promiň kočko v růžových ponožkách, ale v mých deseti tipech se víckrát neukážeš. Doporučuji přečíst alespoň Velký test netbooků, které jsou poměrně levné a mohou udělat pod stromkem hodně radosti. Mně ne. A o přenosných počítačích už ani slovo. Pšt.

Hodinky

Ilustrační foto.

Velkou radost by mi udělaly nějaké pěkné hodinky. Za částku lehce přesahující cenu jeté Fabie lze koupit "kvalitní hodinky odrážející majitelův charakter." Můj charakter je zcela v pořádku, takže by mi stačily i nějaké do ceny jetého iPhonu. Hlavně, že by se mi líbily. Pěkný článek o hodinkách ve filmech jsme měli na Technetu asi před měsícem, něco o posedlosti hodinkami a návodem, jak udělat z vidláka princeznu, najdete v článku na Xmanovi.

Malý kompaktní fotoaparát

Olympus Mju 790 SW

Pro nejrůznější denní použití by se mi hodil nějaký malý kapesní foťák. Podobně jako Pavel fandím Canonu, ale na značce čehokoli mi začíná záležet čím dál tím méně. Můj současný kompakt PowerShot 620 je příliš velký, chtěl bych raději něco velmi malého s kovovým tělem. Celokovový Pentax Optio totiž vydržel i poměrně brutální zacházení a na pevnosti konstrukce bych proto určitě nešetřil. Jen tak letmo jsem prošel katalog foťáků s možností parametrického vyhledávání a všechny moje požadavky by splnil třeba Olympus mjůůů 720SW.

Sluchátka

Sluchátka Sony MDR-NC500D

Z audio koutku Václava se mi líbí dvě hračky. Tou první jsou sluchátka, která dokáží potlačit okolní ruch, a pro nerušený poslech tak není nutné zbytečně přidávat na hlasitosti. Otestovali jsme... Vašek otestoval takováto sluchátka od Sony, která stojí nemalých 9 000 Kč. Na trhu se ale vyskytuje ještě několik dalších modelů, které lze zakoupit i za polovinu. Jediným záporem je pro mě velikost, pecky, které doporučuje Václav o několik pater výše, jsou ještě o něco lákavější.

Reproduktory

Holosonic 5

Druhou "vychytávkou" jsou směrové reproduktory. Namíříte je směrem, kam má být zvuk reprodukován a nikdo jiný v okolí nemá šanci něco zaslechnout. Hodí se třeba do kancelářského prostředí, kdy se lze snadno zbavit hlasitého poslechu tyrolských písní vašeho kolegy.
Domácí pekárna

Domácí pekárna

Domácí pekárny patřily spíše k hitům minulých Vánoc, ale doma zatím ještě žádnou nemám. Není to zrovna dvakrát technický dárek, ale určitě se neztratí. Pečivo udělané doma je přibližně 1000x chutnější než od pekaře ve vašem megamarketu.

Dovolená v Asii

Thajsko, Phuket

Celý rok jsem byl poměrně hodný a poctivě pracoval. Čas na odpočinek se tím ale omezil jen na pár hodin za týden, které jsem věnoval spánku. Skutečně pěkným dárkem by proto byla dovolená u moře. Evropa je v současnosti docela studená a po přečtení několika cestovatelských článků již delší dobu koketuji s myšlenkou odjezdu do Asie. Ceny za takový výlet jsou velmi příjemné a když si k tomu přičteme zcela neokoukané prostředí a netradiční zvyklosti, jde o druhý nejhezčí tip na dárek v mém výběru.

Redaktorka Veronika

Jedenáct DVD přehrávačů po skončení testu

První příčku zabírá redaktorka Veronika. Prostě proto
Let vrtulníkem

Policejní vrtulník EC 135 T2

Na webu je mnoho "létacích" nabídek. Na "let padákem" již není počasí, ale třeba pro let letadlem, vrtulníkem nebo balónem stačí vybrat jen trochu jasnější den. Hlavně pro děti to může být zážitek na celý život.
Jak se fotí volný pád
Jak vypadá nejrychlejší vrtulník na světě

Počítačové hry

PC hry budoucnosti

Počítačové hry nepatří k zábavě jen pro náctileté, skvěle se u nich odreaguje i vytížený byznysmen. Osobně by mi udělala radost nějaká strategická hra, kterou bych si pustil třeba na nějakém pěkném herním notebooku... Notebooku?! Tak to už je vážně diagnóza...


dárek podle
naší Helenky

 Měnič napětí 12V na 220V

redukce z 12 V na 220 V

Helenka by pod stromečkem ráda objevila měnič napětí do auta, aby i během cest mohla pracovat na notebooku, dobíjet všechny telefony, kapesní přehrávače, přenosné DVD přehrávače dětí a další elektronická zařízení, kterými se ráda obklopuje. Vyobrazený model je kompaktní, zapojuje se přímo do zdířky zapalovače. Snese trvalé zatížení 75 W, krátkodobé až 100 W. Díky USB portu (5 V) dokáže přímo nabíjet zařízení s USB vstupem. Z automobilového rozvodu si vezme maximálně 15 A, má pojistku proti přetížení i přehřátí, více ZDE.


  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi je 7 příspěvků

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 1 příspěvek

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

HBO MAX se v noci proměnil v MAX. Nabídne víc obsahu za víc peněz

v diskusi je 22 příspěvků

21. května 2024  9:54

Služba videa na přání HBO MAX se v noci z pondělí na úterý proměnila ve službu MAX. S novou...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 12 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....