Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Čína k sobě přesměrovala internet z celého světa, může to kdykoli zopakovat

Skandální a úmyslný útok na on-line data USA, podle jiných možná jen technická chyba. Internet je zranitelnější, než si mnozí myslí, není problém podvrhnout údaje o připojení a odposlouchávat tok dat.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

V dubnu 2010 bylo 15 procent všech internetových tras přesměrováno na China Telecom, čínskou státem provozovanou telekomunikační společnost. Incident je označován za "masivní čínský útok na data Američanů a jejich spojenců."

Princip útoku

Velice zjednodušeně: Data jsou po internetové síti posílána po balíčcích (paketech) ze serveru na server, dokud nedojdou do cíle. Routery si mezi sebou dávají vědět, kudy skrze ně vede nejkratší cesta.

Pokud některý z routerů falešně ohlásí, že přes něj vede nejkratší cesta do místa X, ostatní na něj začnou posílat pakety určené do tohoto místa. Tyto pakety pak útočník může nejen přesměrovávat, ale také číst nebo upravovat.

Tento BGP útok zkoušel využít např. Pákistán pro blokaci YouTube v roce 2008.

"Dne 8. dubna 2010, v 15:54 GMT, jsme zachytili signál čínských routerů, který v důsledku vedl k přesměrování 15 procent světových internetových tras skrze servery čínského China Telecom," píše blog McAfee. "Po následujících přinejmenším 18 minut toto přesměrování trvalo a přes Čínu proudila armádní i civilní data z USA a jejich spojenců."

Co se s těmi daty dělo, není jisté. "Možností je mnoho a jsou dost děsivé," mluví blog třeba o uchovávání e-mailů, zpráv a hovorů nebo dokonce o jejich pozměnění.

"Je to jeden z největších útoků, jaké jsme kdy viděli, jestli ne dokonce ten vůbec největší," uvedl Smitri Alperovitch z McAfee. Jeho nebezpečí tkví podle něj i v tom, že jej postižení uživatelé prakticky nemohli zaznamenat.

Únos na síti

Tyto "internetové únosy", za které může špatná instrukce, se občas stanou vinou chyby na routerech nebo serverech. Ale pak se obvykle na chybu přijde, neboť přesměrované pakety nedorazí na místo doručení. V případě čínského cyberúnosu byl ovšem přenos dat pouze mírně pozdržen.

Alperovitch píše, že Čína má možnost ke zneužití svého postavení coby důvěryhodné certifikační autority (dalšími autoritami jsou např. Verisign, Microsoft, Deutsche Telecom, Visa aj.). Incident podle něj ukazuje na zranitelnosti současného systému zabezpečení. "Nevíme, zda šlo o úmyslné zneužití nebo chybu, ale je téměř jisté, že k podobným incidentům dojde znovu," uzavírá Alperovitch.

Nezabezpečený internet?

Jak je to s bezpečností internetových protokolů? Je Čína v tomto ohledu specifickou výjimkou? Na naše otázky odpovídá Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC .

Jde o problém specifický pro Čínu, nebo může podobný útok zorganizovat i někdo jiný?
Rozhodně není specifický, tento útok je způsoben absencí zabezpečení již zmiňovaného BGP protokolu a může jej v podstatě provést každý větší operátor na Internetu. Dalším příkladem tohoto útoku může být zablokování YouTube provedené pakistánským Telecomem z února 2008.

V internetové komunitě se již pracuje na mechanismu, který by měl podobným (úmyslným či neúmyslným) útokům bránit, této technologii se říka Resource Public Key Infrastructure - RPKI.

Do jaké míry jde o reálnou hrozbu pro fungování Internetu?
K samotnému útoku lze uvést, že jeho podstata je velmi dobře známa a prozkoumána. I tento konkrétní útok byl poměrně dobře zdokumentován. Vzhledem k tomu, jak jednoduše byl proveden, se osobně kloním k názoru, že šlo spíše o chybu operátora dané sítě. Celá věc nebyla nijak maskována, nedošlo k přesměrování pouze amerických síti, ale i mnoha čínských, korejských, australských, mexických a podobně. Ke stejnému přesvědčení mě vede i fakt, že s vložením nesprávných informací do protokolu BGP byl použit i tzv. BGP prepending, což je mechanismus, který snižuje váhu vložených informací a údajný útok by pak měl mnohem menší účinnost.

Na úrovni protokolu BGP existuje mnohem zákeřnější útok, který se výrazně hůře detekuje. (Pozn.: Útok spočívá ve využití protismyčkových opatření na routerech a je téměř nezjistitelný, neboť o jeho průběhu nejsou v cestě paketů žádné či téměř žádné památky. Jeho podrobný popis najdete v anglickém PDF)

Je podobný útok možný i po zavedení bezpečného DNS? (více zde)
Bohužel bezpečné DNS v tomto případě nijak nepomůže. Tento útok byl namířen proti směrovacímu protokolu BGP, do kterého byly vloženy nesprávné informace o směrování daných sítí. To způsobí, že útočník přesměruje tok informací mezi dvěma komunikujícími stranami tak, že informace (aspoň v jednom směru) proudí přes něj. Tedy trochu analogie toho, pokud by byl útočník "na drátě" mezi oběma komunikujícími stranami.

Kdo může odposlechnout HTTPS komunikaci a jak?
Odposlechnout již probíhající HTTPS komunikaci je velice obtížné. Nicméně v případě, že dokážete přesměrovat komunikaci určenou pro nějaký HTTPS server (například pomocí útoku na protokol BGP) a zároveň vlastníte ve světě uznávanou certifikační autoritu, můžete cílovou www stránku podvrhnout tak, že klient nepozná, že se připojuje na vaše falešné stránky. Tím je pak možné zjistit například klientská hesla a podobně.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....