Když budete o sobě lhát, nebude vám fungovat ani lednička. Trendy 2015

  10:17
Las Vegas (Od zpravodajů Technet.cz) - Nejprve vám to možná bude znít směšně, potom logicky a užitečně a nakonec dost možná děsivě. Přichází internet věcí. Věcí, které o nás budou chtít vědět možná víc, než se nám bude líbit. I takové předpovědi zazněly první den veletrhu International CES v Las Vegas.
Stejně jako tato mobilní osobní televize Hugo Gernsbacka z roku 1963 neuspěla,...

Stejně jako tato mobilní osobní televize Hugo Gernsbacka z roku 1963 neuspěla, nemusí uspět ani jediný z níže zmiňovaných výrobků. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Představte si, že máte doma vytápění, které se umí chovat podle toho, jaké je a bude počasí. Tedy nejen podle toho, zda je právě teď venku deset pod nulou, ale i podle předpovědi, která říká, že za pár hodin se oteplí a zítra už bude zase pálit sluníčko. 

Nebo jiný příklad. 

Dnešní systémy automatického zavlažování nanejvýš poznají, že prší a pak logicky šetří vodu a nezavlažují. Ale co kdyby uměly vzít v potaz i předpověď počasí, která říká, že odpoledne vydatně sprchne. Za předpokladu, že budou umět následně vyhodnotit i skutečnost (tj. zda teplota stoupla nebo zda skutečně dostatečně pršelo), bude to znamenat značnou úsporu energie (vody, plynu, atd.) a tedy i peněz.

A teď od začátku.

Senzory všude, kam se podíváš

Podle Shawna Dubravaca, hlavního ekonoma organizace CEA (pořádající agentury veletrhu CES) právě zažíváme začátek éry internetu věcí, pro kterou je zásadní pět následujících pilířů: 

  1. Všudypřítomná výpočetní technika nahrazující současné analogové přístroje, 
  2. levná datové uložiště, 
  3. digitalizace analogového světa, 
  4. připojení (k internetu),
  5. senzorifikace všeho a všude.

Stručně řečeno, náš dosud povětšinou analogový svět se začíná digitalizovat. Jak si to představit? Jednoduše. Už jen „hloupý“ fitness náramek na počítání kroků, převádí dosud běžně nekvantifikovaný údaj do podoby, kdy jej může využít nejen samotný uživatel, ale i další osoby nebo aplikace. Jinými slovy, využíváme zdigitalizovaná data reálného světa pro další ovlivnění našeho fyzického (analogového) světa. Říká se tomu digitální zpětná vazba.

Příklad? Ten nejdivočejší uvedl sám Dubravac. Představte si propojení čtyř zařízení: digitálního termostatu (Nest), kamery snímající byt, chytrých hodinek a TV služby typu Netflix. Podle počtu lidí v místnosti, teploty v bytě, historie, preferencí a aktuálního stavu (nálady) hostitele (stres, uvolněnost, atd.) systém vybere a nabídne film, který se pro danou atmosféru hodí nejlépe.

Detekování nálady uživatele na základě různých měřitelných parametrů je vůbec jeden z nejčastěji zmiňovaných technologických oříšků k řešení. Hodnocení nálady v konkrétním daném okamžiku může být v budoucnu například jedním z parametrů, které budou přilepeny k fotografii, podobně jako třeba poloha podle GPS. Představte si pak to vyhledávání - najdi fotky, kde se cítím nejlépe. A to nemluvíme o marketingovém využití měření nálady.

Jiný a trochu děsivější příklad z nadcházející „doby senzorické“ může znít třeba takto: Vaše zdravotní pojišťovna zjistí z vašeho k internetu připojeného chytrého náramku, že se málo hýbete a tudíž vám hrozí některé nemoci více než ostatním. Zvýší vám proto cenu za pojištění.

Zní to jako sci-fi z románu 1984? Možná, zatím, ale tlak na digitalizaci zdravotnictví existuje a sami uživatelé (pojištěnci) jej většinou dobrovolně nepřímo podporují. Chytré náramky, hodinky a další zařízení, které dokáží sledovat nejen majitelovo zdraví patří aktuálně k rychle se prodávajícímu zboží. Zatím je vše v rovině zábavy, ale ... .

Celou řadu dat, která jsme v minulosti dokázali získat pouze s pomocí odborníků a na specializovaném pracovišti, nyní dokážeme měřit a vyhodnocovat dlouhodobě a podrobně doma. I kvůli pouhému zvážení tělesné hmotnosti musel člověk kdysi k doktorovi. Dnes běžně koupíte váhu, která všechny naměřené údaje o vás uchovává a lze je tedy kdykoliv využít v kontextu vašeho zdraví, životního stylu, stravovacích návyků a tak dále.

Surfař a podobně i snowboardista si mohou pomocí senzorů a mobilní aplikace změřit svou rychlost jízdy, výšku vln, náklony, přenášení váhy a další údaje a vše využít při dalším tréninku. Podobné systémy už dávno existují pro golfisty, tenisty nebo hráče baseballu. Stejně tak bude jednoduše možné diagnostikovat poruchu automobilu nebo třeba prázdnou ledničku. 

Názornou ukázkou smyčky analog - digitál - analog je také 3D tisk. Na začátku je konkrétní skutečný objekt, jeho zdigitalizovaný výkres a následuje výtisk opět reálného předmětu.

IFTTT = If this then that

Dříve jsme s počítačem komunikovali skrze speciální programovací jazyky a prostředky, které byly srozumitelné pro stroje, nikoliv však pro obyčejného člověka (Kdo někdy viděl hromadu děrných štítků se zapsaným programem, ví o čem je řeč.) Postupně se naše komunikace s počítači stávala přirozenější. Přišla klávesnice, myš, první částečné rozpoznávání psaného písma... Nyní se dostáváme do fáze, kdy se stroje učí naší řeči, naší logice uvažování a učí se dokonce i předvídat, co asi po nich budeme chtít v následujících krocích.

Takto se kdysi psalo na palmtopech. Vzpomínáte? Každé písmenko mělo svůj znak vytvořený jedním tahem. (A palmtop byl vlastně předchůdce smarphonů a tabletů).

Nastupuje systém IFTTT (if this then that - když platí toto, udělej tamto). Ve světě internetu věcí si ho můžete představit například takto: ve vašich chytrých hodinkách bude uložen recept s následujícím zněním „Pokud už jsem doma, zapni rádio a rozsviť v kuchyni.“ Podmíněno to může být denní dobou (v poledne není nutno svítit, večer nechci zapínat hudbu, atd.) Stejně tak si sám uživatel může v již existujícím jednoduchém systému IFTTT  nastavit vlastní recepty na základě polohy, teploty, času, spuštění konkrétního programu nebo třeba příchodu e-mailu, atd. 

S tím souvisí také nástup „osobního internetu“, který se v angličtině označuje jako „Internet of ME“. Na internetu dneška, na desktopu, všichni vyhledáváme a konzumujeme podobné informace. Mobilní internet je ovšem jiný. Když hledám přes mobil restauraci, velmi pravděpodobně to je nějaká v mém nejbližším okolí a protože nejsem vegetarian, měla by být velmi masová. To všechno o mě můj mobil (vyhledávač) samozřejmě ví a rovnou mi takové na základě těchto a dalších parametrů (denní doba, způsob dopravy atd.) nabídne. 

Nesmíte lhát, nebo nebudu fungovat

Počítače v nejrůznějších chytrých zařízeních se zároveň učí předvídat naše chování a tedy i následné požadavky. Činí tak na základě sběru informací o našem dosavadním chování a na základě dat, která o sobě do systému přímo nebo nepřímo zadáme (datum narození, pohlaví, zájmy, nákupy, přátelé atd.). V angličtině se tomu říká predictive customization (prediktivní přizpůsobení). Když propojíte v takto fungujícím světě své služby například s Facebookem, kde v rozporu s realitou tvrdíte, že jste obdivovatelem rychlých aut, cestování, drahých šperků a stejků, nemůžete doufat, že budou fungovat správně. Jaké filmy vám asi nabídne vaše VOD půjčovna? Co bude stát v doporučení na příští nákup do vaší ledničky?

Nejjednodušeji si tuto „fičuru“ můžete vyzkoušet už teď, v Googlu stiskem tlačítka „I´m feeling lucky“. Ale prediktivní přizpůsobení ve světě internetu věcí a celkově ve spotřební elektronice bude právě o onom zmíněném automatickém zavlažování, které pozná, že nemá kropit trávník, protože se blíží vydatná bouřka. Sem patří onen chytrý termostat, který už ví, že když je doma víc lidí, má nastavit nižší teplotu, to je Netflix budoucnosti, který vám na základě vašeho momentálního rozpoložení, vašich zájmů a historie shlédnutých videí nabídne film, který se vám zaručeně bude líbit. To je chytrý kartáček, který vás upozorní, že vždy ve středu si zuby čistíte málo, zřejmě proto, že chodíte pozdě z práce. Povede si totiž statistiku čištění a bude ve vaší digitální stopě pátrat po příčinách středeční anomálie. A tak můžeme pokračovat až k absolutně absurdním situacím. I ty totiž před výrobci a vynálezci výše zmíněných technologiích nyní vyvstávají.

Zásadní otázky totiž znějí: Co všechno z výše zmíněného lidé opravdu potřebují a chtějí? Budou ochotni nosit chytré náramky nebo jiná čidla? Které informace o sobě budou chtít sdílet a s kým? Za jakých okolností? Jak se všichni a všechno připojí k internetu? 

Trh se drobí a zájmy uživatelů též. Uvést na trh technologii (výrobek), který by se masově rozšířil, jako kdysi například DVD, je téměř nemožné. Pak však logicky následuje úvaha o ekonomické rentabilitě dané technologie nebo výrobku. Jen pro představu, podle údajů Steva Koeniga, který má jako hlavní analytik statistiky v agentuře CEA na starosti, vlastní DVD přehrávač v USA celých 95 % domácností. Oproti tomu chytrý telefon má „jen“ 58 % amerických domácností a Blu-ray přehrávač dokonce jen 31 % domovů. 

Nejčtenější

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

Z vesmíru se vrátila ryze ženská posádka s Katy Perry i přítelkyní Bezose

Teprve podruhé v historii se dostala do kosmického prostoru posádka složená pouze z žen. Právě v pondělí totiž odstartoval nosič New Shepard, aby posádku vynesl. Nejznámější členkou týmu mise NS-31...

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

Pozor na nová pravidla aerolinek. Na nabíjení z powerbanky pomalu zapomeňte

Porucha powerbanky cestujícího v lednu zapříčinila požár na palubě Airbusu A321. Požár naštěstí vypukl ještě před vzletem, všech 176 cestujících se podařilo evakuovat, ale letadlo bylo zcela zničeno....

Osobní dopravu do vzduchu má přenést unikátní rotor i jednomístný dron

O přenesení osobní dopravy do vzduchu se mluví poměrně dlouho, nechybí ani řada pokusů o výrobu létajícího stroje pro přesun na opravdu krátké vzdálenosti. Nedávno se objevily dvě novinky, které...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

21. dubna 2025

Rozbité vejce přinese zkázu Neapoli. Legenda se pojí s ostrovním hradem

Jméno neapolského Vaječného hradu vychází z legendy, podle které je v jeho útrobách ukryto vejce. Není to ovšem ledajaké vejce, alespoň co se týče jeho funkce. Legenda totiž praví, že rozbije-li se,...

21. dubna 2025

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

20. dubna 2025

Bojíte se svěřit svá data umělé inteligenci? Zkuste to lokálně. Víme jak

Premium

Kolem generativní umělé inteligence panuje řada obav. Jednou z nich může být strach o vlastní data, která při komunikaci se systémem sdílíte. Další problém může nastat, když z nějakého důvodu...

20. dubna 2025

Potápěč si na Facebooku koupil vrak lodi, potopené torpédem v roce 1917

Koupit si loď je krásné, ale zároveň velmi zavazující. Majitele čeká náročná údržba, náklady na kotvení apod. Britský potápěč našel ekonomičtější řešení, když si na portálu Facebook Marketplace...

19. dubna 2025

Filozofové předpověděli, kterak zlé myslící stroje ovládnou svět. Už zase

Posledních několik dnů se hodně mluví o prognóze AI 2027. Jde o jednasedmdesátistránkový dokument, mapující možný vývoj velkých jazykových modelů v blízké budoucnosti. V tomto článku shrneme jeho...

18. dubna 2025  15:58

Výzkum 14 153 443 projevů v americkém Kongresu: zákonodárci opouštějí fakta

Zástupci amerických občanů se ve svých řečech přestávají odkazovat na ověřitelné skutečnosti. Nahrazují je intuicí a osobními dojmy. Pokles začal už v sedmdesátých letech minulého století. Současný...

18. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

18. dubna 2025

Vzdálená planeta má známky života, hlásí vědci. Je tu však několik „ale“

Vesmírný teleskop Jamese Webba přinesl podle skupiny vědců z Cambridgeské univerzity zajímavý objev na 124 světelných let vzdálené planetě K2-18b. V atmosféře této planety totiž odhalili molekuly...

17. dubna 2025  12:57

Bulharsko zažilo před 100 lety nejbrutálnější teroristický útok v dějinách

V polovině dubna 1925 se v bulharské Sofii odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Konečná bilance: 213 mrtvých a 500 zraněných. Bombový útok měli na svědomí místní komunisté, spekulovalo...

17. dubna 2025  10:30

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Apple připravuje systém, který má změnit to, jak využíváte jeho iPady

Za necelé dva měsíce by měla společnost Apple představit novou generaci operačního systému pro své tablety. A mohla by to být změna, která konečně přinese větší využití potenciálu, který toto...

17. dubna 2025

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

17. dubna 2025,  aktualizováno  12:05