Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Čermák: Máme slovo roku. Ale připravte se na to, že neznamená nic pěkného

Slovo "unfriend", které by se dalo přeložit jako "odpřátelit", se stalo novým "slovem roku". Každoročně ho vyhlašuje americký New Oxford Dictionary. Jde o průhledný trik, jak se dostat do médií, nicméně je třeba uznat, že se tenhle pochybný titul stal svého druhu institucí. Veřejnost se jejím prostřednictvím poprvé dozvěděla o slovech jako "blog" nebo "podcast", která dnes běžně používáme.
Konec přátelství; Ilustrační foto

Konec přátelství; Ilustrační foto | foto: Profimedia

Budeme podobně bez okolků vyslovovat nebo psát za pár let i slovo "unfriend"? To záleží na tom, jak dopadne experiment se sociální sítí Facebook. Dnes se zdá, že jde o největší událost, která se na Internetu děje od vzniku služby zvané web - tedy od počátku devadesátých let.

Pokud se potvrdí, že nejde jen o módní vlnku, ale skutečně celospolečenský fenomén, pak do budoucna téměř jistě přežije i podivné slovo "odpřátelit". Člověka v této souvislosti napadají nejrůznější myšlenky. Například to, zda vůbec je možné se s někým "odpřátelit".

Když se s někým "spřátelíte" na Facebooku, je to technický termín, který znamená, že s daným člověkem budete sdílet určitý internetový obsah. Budete mít například přístup ke svým fotografiím, informacím ze soukromí či aktualitám ze života. To jsou takzvané statusy, ale tohle slovo se kupodivu zatím "slovem roku" nestalo. Ale nic víc!

Není to vztah, do kterého byste investovali nějaké emoce nebo naděje. Logicky z toho plyne, že když ho zrušíte, nemělo by to ani žádné emoce vyvolat. Prostě se už jen nebudete moci dívat na své soukromé fotky a sdílet vzájemně zážitky. Může to být smutné, ale zároveň to není nijak stresující. Vztah mezi dvěma lidmi to vrací tam, kde byl na začátku.

V běžném životě to tak nefunguje. Všimněme si, že opakem slova "spřátelit" je "znepřátelit". A to je zatraceně velký rozdíl. Emoce ve vzájemném vztahu nemizí, ale mění se její znaménka. Podívejme se na partnerské páry, které se rozpadají. Jen zcela výjimečně jsou schopni navázat normální vztah.

Z milenců či manželů se často stávají lidé, kteří se navzájem nemůžou vystát. Ale platí to i ve zcela běžných mezilidských vztazích. A nemusí jít ani o city vzájemné, nebo dokonce opětované. Mnozí jsme byli v devadesátých letech příznivci Václava Klause či Václava Havla, často obou zároveň.

A dnes? Buď je stále obdivujeme, anebo zbyl z někdejších emocí naopak hořký pocit zklamání. Nevyčítáme ho sami sobě, ale paradoxně těm, které jsme měli rádi, byť o tom oni ani neměli tušení. Jakkoliv je to nelogické, tak se jimi cítíme podvedeni. Nejsme "odpřátelení", ale "znepřátelení".

Tím se vracíme ke slovu, které ctihodný New Oxford American Dictionary označil slovem roku. Rozumějme tomu jako holdu sociálním sítím, tedy fenoménu, který dnes nejvíc ovlivňuje společnost. Žádné jiné slovo používané v této souvislosti není tak čistým novotvarem, aby v kritériích ankety obstálo.

Ale řekněme si na rovinu - zároveň není a nikdy nebylo slovem, které se doopravdy bude používat. Je jen teoretickým a nereálným konceptem. Na jednu stranu je to škoda, protože kdyby se mezilidské vztahy daly jednoduše vypnout, ušetřilo by to svět mnoha negativních emocí, vášní i konfliktů.

Jenže stejně teoretickým konceptem je samo facebookové přátelství. Berme jako symptomatické, že v současnosti nejmocnější muž světa Barrack Obama založil svou politickou cestu na vrchol právě na onom virtuálním přátelství. Opanoval sociální sítě a na Internetu získal podporu, příznivce i finance.

Je to rok, co se stal skutečným přítelem většiny Američanů a vlastně i mnoha lidí na světě. Ale už dnes vidíme, že naděje a sympatie vložené do tohoto vztahu se u mnohých z nich nevyhnutelně otočí do opačného znaménka.

Například minulý týden jsme sledovali, jak internetový obchod zabývající se prodejem triček s potiskem CafePress.com stáhl
z prodeje trička s nápisem: "Modleme se za Obamu. Žalm 109, verš osmý." Ten zní: ""Budiž jeho dnů je málo, a úřad jeho ať vezme někdo jiný." Věcí se zabývá americký Secret Service, protože prý je důvodné podezření, že jde o nabádání k atentátu na prezidenta.

Kéž by bylo možné se pouze "odpřátelit" oním jedním kliknutím myši, jak navrhuje nové slovo roku. S Obamou nebo s kýmkoliv jiným. Ve skutečnosti to bude mnohem bolestnější a nepříjemnější. Život ani reálný svět nejsou sociální sítí. Naštěstí i bohužel.

  • Nejčtenější

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 45 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Deset věcí, které by měl znát každý uživatel úložiště myšlenek OneNote

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. května 2024

Zajímavý pomocník v každodenním životě OneNote disponuje velkou paletou funkcí. Osvojte si...

Hokej byl zátěžovým testem pro český internet, padaly rekordy

v diskusi je 11 příspěvků

27. května 2024  14:57

V síti společnosti O2, která přímé přenosy po internetových linkách pro Českou televizi...

Ladislava Chudíka si diváci pamatují hlavně jako laskavého primáře Sovu

v diskusi jsou 3 příspěvky

27. května 2024  14:05

Slovenský herec Ladislav Chudík, který se narodil 27. května 1924, byl v Česku známý a oblíbený...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...