Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Budoucnost falešných zpráv: za tři roky budou videa nedůvěryhodná

Kvůli fotomontážím se už dlouho nedá jen tak věřit fotografiím. Nové technologie povedou ke stejně přesvědčivým manipulacím i v oblasti lidského hlasu a dokonce i videí. Falešné zprávy nedaleké budoucnosti tak mohou obsahovat libovolnou osobnost, která řekne svým hlasem cokoli, co se jí zadá.

Uměle vytvořené video Barracka Obamy | foto: stanford.edu

Šíření falešných zpráv se věnuje poměrně dost pozornosti, zejména v kontextu „ultrastranických“ politických serverů. Na internetu se uchytí i zjevný nesmysl, třeba zpráva o tom, že se dají vědomosti do mozku nahrát jako ve filmu Matrix. S přibývajícími technologickými pokroky a rozvojem umělé inteligence budou ovšem podvrhy čím dál tím přesvědčivější a nebudou se omezovat jen na text nebo fotky upravené v grafickém editoru.

Falešný Obama

Tři výzkumníci z Washingtonské univerzity nedávno předvedli, že to není nijak vzdálená budoucnost. V článku „Synthesizing Obama: Learning Lip Sync from Audio“ popisují, jak zvládli za využití strojového učení (machine learning) vytvořit fotorealistické video minulého amerického prezidenta, jak pronáší některý ze svých prezidentských proslovů. Jejich výsledek je mnohem přesvědčivější než dosavadní pokusy a zároveň potřebuje jako vstupní data jen zvukovou nahrávku řeči.

Podobný projekt ze Stanfordovy univerzity, Face2Face, dokázal v reálném čase přenášet mimiku živého „herce“ do videa, kde stejné pohyby obličeje prováděl například George Bush nebo Arnold Schwarzenegger. U nové metody pak není vůbec potřeba, aby žádané pohyby někdo vykonával, sám je vytvoří z nahraného slovního projevu. Nejprve je však potřeba, aby se algoritmus naučil, jak to má vypadat. Proto byl k imitaci zvolen právě Barack Obama, u kterého jsou veřejně dostupné hodiny videonahrávek proslovů ve vysokém rozlišení. Program se na nich učil, jak hýbe pusou při kterém fonému, stejně jako další prvky jeho mimiky. Poté dokázal tyto pohyby uměle vytvořit jen z audio nahrávky Obamova projevu.

Výzkumníci si zde zjednodušili práci tím, že tuto „syntetizovanou“ pusu a její okolí vložili do existujícího videa Obamova projevu, a nevytvářeli tedy pohyby hlavy ani mimiku horní části obličeje. Ale i toto omezení nabízelo dost využití. Mohli například vzít projev z roku 2016 a velmi přesvědčivě ho vložit do videa o mnoho let mladšího nebo třeba vzít zvukovou stopu z nějakého rozhovoru s prezidentem a udělat z ní oficiální televizní projev. Možnosti podvrhu jsou zde zatím spíše omezené, je to spíše demonstrace toho, jak může vývoj dále postupovat.

Algoritmus nevytvořil zcela nové video, pouze pozměnil jeho část, a pracoval tak s originální nahrávkou osoby, část jejíž mimiky měl imitovat. Synchronizovat pohyby úst jednoho člověka s projevem pocházejícím od někoho se zcela odlišným způsobem mluvy bude samozřejmě mnohem složitější, stejně jako umělé vytvoření celých pohybů hlavy a nejen samotné pusy.

U většiny lidí se však nedá dostat k takovému množství video materiálu, aby bylo možné dosáhnout dost dobrého výsledku. To je vidět třeba u podobného pokusu, kdy byla slova poradkyně prezidenta Trumpa Kellyanne Conwayové vložena do úst francouzské zpěvačky Françoise Hardyové.

Zde se (odlišný) algoritmus učil jen z jejích hudebních videí, která samozřejmě nejsou tak dobrým zdrojem jako prezidentské projevy a video výstup je mnohem méně kvalitní.

Ale již tyto prvotní úspěchy ukazují, že samotný princip je funkční a není nijak zvlášť složitý. S pokroky strojového učení pak budou videa čím dál kvalitnější a nároky na materiál potřebný k jejich vytvoření se budou stále snižovat.

Umělý hlas

Vše se stává ještě děsivější v okamžiku, kdy k „umělému Obamovi“ a Face2Face přidáme technologie na syntetizaci lidského hlasu, které jsou taktéž ve vývoji.

Společnost Adobe, jejíž Photoshop způsobil, že se již nedá věřit fotografiím, teď pracuje na VoCo, programu, který má stejně dobrou editaci přinést i pro práci s hlasem. Ten dokáže například přeházet slova ve větě, kterou někdo řekl, nebo jeho hlasem pronést i zcela jiná slova. Samozřejmě po „natrénování“.

Podobný projekt Lyrebird pak dokonce chce dosáhnout toho, že bude stačit jen minuta něčí mluvy pro to, aby program dokázal tímto hlasem pronést cokoliv. Již dnes nabízí ukázky toho, jak dokáže hlasem Trumpa, Obamy nebo Hillary Clintonové pronést jednu větu v mnoha odlišných intonacích.

Zatím se dá velmi snadno poznat, že jde o počítačem syntetizovaný projev, ale to se zcela jistě změní. Bude pak teoreticky možné napsat úplně cokoli, vytvořit z toho zvukovou nahrávku s hlasem amerického prezidenta a posléze ji vložit do programu, který vytvoří odpovídající pohyby rtů a vloží ji do existujícího videa či dokonce vytvoří zcela nové. V tomto případě už jsou potenciální podvrhy velmi nebezpečné.

V budoucnu tedy bude ještě mnohem těžší rozeznat falešnou zprávu od té pravdivé. Podle některých odhadů je přitom doba přesvědčivě působících falešných videí vzdálená už jenom tři roky.

Budou samozřejmě možnosti, jak autenticitu videa ověřit. Kromě obrazových chyb se mluví o vyžadování metadat ukazujících, kdy a kde bylo video natočeno, nebo kryptografickém podpisu. Ale to vše také nutně nemusí pomoct v situaci, kdy je šíření falešné zprávy přímo něčím cílem.

Velké množství lidí bez důkazu uvěřilo tomu, že CNN vysílalo porno nebo že je možné nahrát schopnosti pilotování letadla přímo do mozku. Příchod realistických videí, kde libovolná osobnost říká svým hlasem cokoli, co se tvůrci falešné zprávy zachce, bude pak obrovskou výzvou. Zvlášť pokud to bude zpráva, které lidé budou chtít věřit.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 7 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...