Sekunda, která rozděluje svět. Půlka lidí slyší něco jiného než vy

  8:47aktualizováno  22. května 13:13
Laurel nebo Yanny? Touto zvukovou kontroverzí žily americké sociální sítě celý týden. Půlka lidí totiž na nahrávce slyší jiné slovo než zbytek. A co slyšíte vy? Podívejte se s námi, jak iluze funguje a proč slyší různí lidé různá slova. Na konci také prozradíme, která odpověď je správná.

Když v roce 2015 rozdělovala svět iluze modro-černých/bílo-zlatých šatů, dlouho jsme odolávali, než jsme napsali vysvětlující článek. Také tentokrát jsme si dali na čas, ale zase to budete mít s kompletním vysvětlením. S vaší pomocí také zkusíme lépe zmapovat, proč kdo slyší které slovo.

Laurel? Yanny? Že vůbec netušíte, o co jde? V Česku tato zvuková iluze zatím rekordy neláme, ale v USA se několik dní držela na předních příčkách (dokonce na ni reagoval i Bílý dům). Pro začátek nepotřebujete vědět nic jiného, než otázku: Slyšíte na následující nahrávce slovo Laurel (čti lórl), nebo slovo Yanny (čti jény)?

V závislosti na tom, na jakém zařízení zvuk posloucháte, jste zřejmě slyšeli buď jedno nebo druhé slovo. Klidně se vám může stát, že pustíte naprosto stejný zvuk člověku, který stojí vedle vás, a on tam uslyší zvuk jiný. Tím se iluze podobá oněm slavným šatům, kde rovněž různí lidé při pohledu na stejnou fotku viděli různé barvy.

Vyzkoušejte si, jak je možné slyšet různá slova:

Posuvníkem nastavíte posunutí nahrávky o oktávu výše či níže. Lidé obvykle slyší slovo Yanny, když frekvenci sníží (posuvník vlevo), a slovo Laurel, když frekvenci zvýší (posuvník vpravo). Interaktivní widget: Marcel Šulek

Jak je to možné? Mozek nám chce usnadnit život

Nahrávku Laurel/Yanny lze označit za zvukovou verzi slavné optické iluze tzv. Rubinovy vázy. Co vidíte při pohledu na obrázek níže?

Rubinova váza - optická iluze

Někdo vidí bílou vázu. Jiní si okamžitě všimnou dvou na sebe hledících osob zabraných z profilu. Ať jste původně viděli vázu či tváře, zřejmě vám nyní nedělá problém mezi oběma stavy přepínat. Obraz obsahuje informace, ze kterých si váš mozek může vybrat jednu nebo druhou variantu. A zřejmě vám zatají, že si vybral.

Podobné je to se zvukovou iluzí Laurel/Yanny. Obsahuje více informací a mozek si z nich na základě svých zkušeností vybírá jen jednu. Dodejme, že pro mozek není filtrování informací nic neobvyklého. Našimi smysly se na nás valí kvanta informací každou sekundu a mozek si z nich musí vybrat jen ty důležité, neobvyklé, překvapivé nebo kritické. Vše ostatní musí zahodit, abychom se z laviny vjemů nezbláznili.

Vysvětlení: Proč někdo slyší Laurel a někdo Yanny? (video Technet.cz)

Dvě slova v jedné nahrávce

Možná stále těžko věříte tomu, že někdo může ve zvuku slyšet něco jiného než vy. A to i když si zvuk pustíte vícekrát.

K tomu, abychom porozuměli, kde se v té nahrávce skrývají obě slova, se podíváme na vizuální reprezentaci frekvenčního spektra:

Spektrogram nahrávky „Laurel/Yanny“

Na první pohled z tohoto obrázku nejspíše nic nevykoukáte. Pokud začnete experimentovat s posloucháním různých frekvencí izolovaně, brzy zjistíte, že ve vyšších frekvencích se ukrývá slovo „Yanny“ (foneticky „jeny“, někomu zní spíše jako „jemy“), zatímco v hlubších frekvencích jasně slyšíme slovo Laurel (čti „lórl“).

Analýza zvuku „Laurel/Yanny“ ukazuje, že ve spodních frekvencích (zelený...
Rozdělení zvuku na nižší a vyšší frekvence

Analýza zvuku „Laurel/Yanny“ ukazuje, že ve spodních frekvencích (zelený obdélník) slyšíme slovo Laurel, zatímco ve vyšších (červený obdélník) slyšíme cosi jako Yanny.

Izolované hlubší frekvence, poté izolované vyšší frekvence:

Znovu původní zvuk:

Podrobněji se na tyto souvislosti můžete podívat v našem vysvětlení ve videu výše.

Pomozte nám zmapovat iluzi

Už tedy víme, kde se ve zvuku ukrývají ona dvě slova. Proč však někdo slyší hlubší slovo Laurel a někomu mozek „prozradí“ jen slovo skrývající se ve vyšších frekvencích.

Experiment: Odhalíme tajemství zvuku?

Připravili jsme krátký dotazník, ve kterém se ptáme, které slovo v nahrávce slyšíte, kolik vám je let apod. Cílem je zjistit, zda existují nějaké souvislosti. O výsledcích vás budeme informovat na Technet.cz.

Část odpovědi spočívá jistě v reproduktorech, na kterých si nahrávku pouštíte. Například kvalitní sluchátka vám mohou zdůraznit basy, čímž dojde ke zvýraznění slova Laurel, zatímco malý reproduktor mobilního telefonu bude mít s reprodukováním nižších frekvencí problém a vy tak spíše uslyšíte slovo Yanny, které zazní ve frekvencích nad 1 kHz.

Co je frekvence zvuku?

Frekvence zvuku udává počet kmitů zvukových vln za sekundu. Izolovaný tón je vlastně vlna o určité frekvenci (například komorní A má frekvenci 440 Hz, tedy 440 kmitů za sekundu).

Svou roli také hraje, jak daleko jste od reproduktoru. Znovu to souvisí se zvukovými charakteristikami zařízení a schopností reprodukovat různé frekvence. Hluboké frekvence (basy) mohou být z dálky hůře slyšitelné, a tak někteří lidé slyší zblízka slovo Laurel, z dálky ale spíše slovo Yanny.

Inu dobrá, řeknete si, rozdíl na základě reproduktoru je zřejmý. Ale jak to, že někdo stojí vedle vás, slyší jasné Laurel a vy pořád slyšíte Yanny? Na to, proč různí lidé na stejném zařízení uslyší různé slovo, je odpověď složitější. Zjednodušeně se dá říci, že různí lidé jsou zvyklí podvědomě preferovat různé frekvence, například na základě toho, kde je jejich mozek zvyklý detekovat řeč. Hypoteticky: pokud by se někdo bavil výhradně s muži, jeho mozek by si zřejmě při rozpoznávání slov všímal spíše frekvencí hlubších a naopak.

Pokud chcete vyzkoušet, co že to ta druhá strana slyší, poslechněte si následující nahrávky. Po posunutí frekvence o pět půltónů uslyšíte to druhé slovo. Pokud tedy na původní nahrávce slyšíte Laurel, zkuste nahrávku vyšší, a uslyšíte zřejmě Yanny.

Původní zvuk:

Nahrávka posunutá níže:

Nahrávka posunutá výše:

Zde si to můžete vyzkoušet interaktivně:

Posuvníkem můžete nastavit posunutí nahrávky o oktávu výše či níže. Lidé obvykle slyší slovo Yanny, když frekvenci sníží (posuvník vlevo), a slovo Laurel, když frekvenci zvýší (posuvník vpravo).

Iluze vznikla náhodou, šířil ji i Bílý dům

Prozatím jsme se bavili o tom, že někdo slyší jedno slovo, jiný druhé, a nedělali jsme žádné soudy. To však není jedna z těch relativistických postmodernistických iluzí, kdy není pravda ani na jedné straně. Naopak. Otázka, „které slovo zní“, má jednoznačnou odpověď.

Tato iluze totiž vůbec nevznikala s cílem vytvořit iluzi. Jak zjistil magazín Wired, zvuk vznikl jako nekvalitní nahrávka pořízená telefonem z reproduktoru počítače. Původní zvuk pochází ze slovníku Vocabulary.com a ilustruje výslovnost anglického slova laurel (kromě toho, že slovo Laurel je křestní jméno, existuje i jako podstatné jméno laurel, znamená vavřín).

Nahrávku pořídila studentka střední školy v americké Georgii. Když si ze slovníku nahrála do telefonu „laurel“ a pustila si nahrávku, slyšela slovo „yanny“. „Zeptala jsem se spolužáků a ani oni se nedokázali shodnout, které slovo na nahrávce slyší,“ řekla pro Wired Katie Hetzelová. Nahrávku publikovala na svém Instagramu, odkud se rozšířila na Reddit a dále na Twitter. Dostala se nakonec i do Bílého domu:

 Jak vypadá původní zvuk ze slovníku ve srovnání se zvukem, který obletěl internet jako nejednoznačná zvuková iluze?

Srovnání původní nahrávky ze stránky „Vocabulary.com“ (vlevo) a nekvalitní nahrávky (vpravo), která upozadila nižší frekvence a dala tak vyniknout „slovu“ ve vyšších frekvencích.

Je zřejmé, že nekvalitní nahrávka z nekvalitního reproduktoru ořezala vyšší tóny a zcela upozadila basy. Poslechněte si původní zvuk ze slovníku a poté zvuk zkreslený nahrávkou:

Takže „pravdu“ mají v tomto případě ti, kteří slyší slovo Laurel. Naopak slovo Yanny se v původní nahrávce nevyskytuje (v tom smyslu, že nikdo do mikrofonu nepronesl slovo Yanny ani nic podobného). Jde zkrátka o šum ve vyšších frekvencích, který náhodou tvoří shluky (formanty), které někomu zní jako slovo.

Možná vás překvapilo, že něco, co vám připadá jednoznačné, někdo vnímá úplně jinak. Obecně řečeno je to proto, že náš mozek zpracovává vjemy na základě svého „nastavení“.

To platí nejen u zvukových a optických iluzí, ale i u mnohem komplexnějších problémů. I tam často dáme na první dojem. A jakmile jsme o něčem přesvědčení, je velmi těžké svůj pohled změnit, navzdory faktům. Proto se vyplatí připomínat, jak tyto iluze fungují a že různí lidé vnímají svět různě.

15.května 2018 v 04:39, příspěvek archivován: 20.května 2018 v 21:08

VIDEO: What do you hear?! Yanny or Laurel https://t.co/jvHhCbMc8I

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

What do you hear?! Yanny or Laurel https://t.co/jvHhCbMc8I

Aktualizace: Do článku jsme doplnili vysvětlení frekvence. Rozšířili jsme vysvětlení vzniku nahrávky. Doplnili jsme interaktivní nástroj pro vyzkoušení různých frekvencí.

Slyšeli jste v původním videu „Laurel“ nebo „Yanny“?

celkem hlasů: 8177
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 27. května 2018. Anketa je uzavřena.

Nejčtenější

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

Varování rozvědky dalo vzniknout „provizornímu“ tanku, který slouží dodnes

První představitel kategorie MBT(hlavní bojový tank) americké armády – tank M60 Patton navázal na svého předchůdce M48, které trpěl mnohými neduhy. Je to legendární stroj, který poprvé bojoval v...

Zemřel muž, který pomocí hadice, ponožky či pytlíku zachránil osádku Apolla 13

Zemřel Ed Smylie. Inženýr NASA, který se svým týmem v roce 1970 přišel na to, jak po explozi zachránit astronauty mise Apolla 13 před otravou oxidem uhličitým. Smylie zemřel ve věku 95 let, téměř na...

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

Praha před 100 lety přemisťovala Vltavu do dnešního koryta

Práce na přeložení koryta Vltavy mezi pražskými Holešovicemi, Karlínem a Libní pokračovaly před sto lety naplno. Stavěl se také Libeňský most.

Zemřel muž, který pomocí hadice, ponožky či pytlíku zachránil osádku Apolla 13

Zemřel Ed Smylie. Inženýr NASA, který se svým týmem v roce 1970 přišel na to, jak po explozi zachránit astronauty mise Apolla 13 před otravou oxidem uhličitým. Smylie zemřel ve věku 95 let, téměř na...

29. dubna 2025  10:31

Neotročte. Využijte přepis řeči od AI s působivými funkcemi

Služby pro přepis řeči do textu představují v dnešní době velmi užitečný nástroj s širokým spektrem využití. S rozvojem umělé inteligence jsou jejich schopnosti velice dobré a ušetří spoustu času. Na...

29. dubna 2025

Varování rozvědky dalo vzniknout „provizornímu“ tanku, který slouží dodnes

První představitel kategorie MBT(hlavní bojový tank) americké armády – tank M60 Patton navázal na svého předchůdce M48, které trpěl mnohými neduhy. Je to legendární stroj, který poprvé bojoval v...

29. dubna 2025

Je to jako letět na židli. Ultralehké balony ovládnou nebe nad Berounkou

Vznést se a plout nad krajinou jen v jednoduché sedačce, s plynovou láhví na zádech a balonem nad hlavou, může na první pohled působit trochu děsivě. Piloti však tomuto způsobu vzduchoplavby lehce...

28. dubna 2025

Před 20 lety poprvé vzlétl Airbus A380. Piloti mrzli, ale byli nadšeni

Když se 27. dubna 2005 poprvé odlepil od ranveje ve francouzském Toulouse, bylo na jeho palubě jen šest lidí. Největší dopravní letoun Airbus A380 okamžitě piloty nadchl lehkostí, s jakou reagoval na...

27. dubna 2025

Praha před 100 lety přemisťovala Vltavu do dnešního koryta

Práce na přeložení koryta Vltavy mezi pražskými Holešovicemi, Karlínem a Libní pokračovaly před sto lety naplno. Stavěl se také Libeňský most.

27. dubna 2025

Maršál prezidentem. Před 100 lety si Němci zvolili Hindenburga do čela státu

Dne 26. dubna 1925 si Němci ve 2. kole první přímé volby prezidenta v dějinách zvolili hlavou státu polního maršála Paula von Hindenburga.

26. dubna 2025

KVÍZ: Poznejte, co ukrývají unikátní kolorované snímky z druhé světové války, a soutěžte o výhru

Soutěž

U příležitosti letošních kulatých výročí konců druhé světové války – za necelé dva týdny v Evropě a začátkem září v Pacifiku a na Dálném východě – se můžete pokusit probojovat kvízem v rozpoznávání...

vydáno 26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

O víkendu bude novoluní. Přináší příležitosti pro noční fotografy

V neděli 27. dubna nastane nov – fáze Měsíce, při níž jeho strana přivrácená k Zemi zůstává zcela neosvětlená. Právě díky absenci měsíčního svitu je tato noc ideální pro pozorování a fotografování...

25. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Apple připravuje levnější VR soupravu, ale pošilhává po brýlích

Pře téměř dvěma roky společnost Apple představila svou náhlavní soupravu pro virtuální a rozšířenou realitu Vision Pro. Do prodeje se dostala v únoru 2024. I přes technickou vyspělost to však nebyl...

25. dubna 2025

Před 65 lety padl rekord. Americká ponorka obeplula svět pod vodou

Ponorka USS Triton byla ve své době největší svého typu na světě. Měla také primát nejdelší americké ponorky, až v 80. letech ji překonala raketonosná třída Ohio. Jako první americká ponorka měla tři...

25. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.