Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Zemřel zvukový pionýr Ray Dolby, díky němu jsou filmy bez šumu

  10:34
V San Francisku ve věku 80 let zemřel ve čtvrtek zvukový pionýr a miliardář Ray Dolby. Inženýr a zakladatel společnosti Dolby Laboratories, díky jehož vynálezu na nahrávkách na zvukové pásky výrazně ubylo šumu, několik let před smrtí trpěl Alzheimerovou chorobou, k níž se letos přidala leukemie.

Zvukový pionýr a miliardář Ray Dolby na předávání Oscarů v únoru 2013 | foto: Profimedia.cz

Rodák z Portlandu v americkém státu Oregon svou kariéru zahájil už v 16 letech ve společnosti Ampex, kde se například podílel na vývoji nahrávání na videopásky. Vystudoval elektrotechniku v Cambridge v roce 1961. Další čtyři roky strávil na různých postech, dva roky z toho pracoval v Indii pro OSN.

Svou firmu založil v roce 1965 v Londýně. Podnik měl zpočátku pouze čtyři zaměstnance, do povědomí lidí se později zapsal především díky technologii prostorového zvuku pro filmové plátno. Do kin se nový zvuk dostal poprvé v Mechanickém pomeranči Stanleyho Kubricka v roce 1971.

Velký článek o Ray Dolbym

a společnosti Dolby Laboratories

najdete na Technet.cz ZDE.

Technologie se rozvíjí i dále. V loňském roce firma přišla na trh s Dolby Atmos. Jde o zvukový formát, který je schopen pojmout až 128 samostatných kanálů a reprodukovat zvuk skrze až 64 samostatných zvukových jednotek. Kina s filmem dostávají "zvukový soubor", který může jednotlivé zvuky přiřadit přímo určitým reproduktorům v sále. Zvuk díky tomu může "cestovat" z jednoho reproduktoru do druhého podle dění na plátně.

Ray Dolby v roce 1976 firmu přestěhoval do San Franciska a rozšířil ji o další kanceláře, laboratoře a výrobní závody v Kalifornii. Značka Dolby Digital je dnes nepostradatelná pro přehrávání řady digitálních médií a její software se používá všude od streamování videa na internetu po Blu-ray disky. Dnes nemůžete udělat produkt větší než smartphone bez použití dekodérů Dolby Digital, shrnul to asi nejlépe server Gizmodo.

Narozen do špatné doby?

Ale i když je dnes byznys se zvukem převážně digitální, Dolby samotný se cítil doma spíše ve světě mechanickém: "Vždycky jsem si říkal, že by ze mě byl skvělý vynálezce 19. století, protože miluji stroje. Hrozně rád bych vylepšoval parní stroj nebo vynalezl první spalovací motor či pracoval na prvním autě. Celý život jsem miloval všechno, co se hýbe; myslím kola, motorky, auta, džípy, lodě s plachtami i bez, letadla, helikoptéry. Všechno to mám moc rád a jen lituji, že jsem se narodil v době, kdy už je většina mechanických problémů vyřešená a zůstávají nám především elektronické."

Ale i když nebyl možná se svou dobou tak úplně spokojený, Dolby v ní rozhodně nebyl neúspěšný. Když v roce 2005 vstoupila společnost Dolby Laboratories na burzu, její zakladatel se stal dolarovým miliardářem. V loňském roce vydělala 900 milionů dolarů a vypsala mimořádnou dividendu, ze které si Dolby se svými 56 miliony akcií odnesl 200 milionů dolarů.

Nenechal si je všechny pro sebe. Letos věnoval 35 milionů dolarů na rozvoj technologie kmenových buněk. Ta je dnes považována za jeden z perspektivně nejslibnějších způsobů léčby Alzheimerovy choroby (a nejen jí), se kterou se sám Dolby tak dlouho potýkal.

Syn filmaře a spisovatele Toma Dolbyho byl majitelem více než 50 patentů registrovaných v USA. Za svou práci dostal ocenění Oscar, Emmy a Grammy. Podle současného předsedy správní rady společnosti Dolby Laboratories Kevina Yeamana byl "skutečným vizionářem".

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....