Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ultrakompaktní digifoťáky, které nelze přehlédnout - Canon IXUS versus Casio Exilim (duel)

Stále oblíbenější digitální fotoaparáty s minimálními rozměry již musí nabídnout více než jen možnost stisknout spoušť. Jak se s tímto požadavkem popraly modely Canon Digital IXUS 400 a Casio Exilim Ex-Z3?
Čím menší a lehčí, tím lepší - to si říkáte možná pokaždé, když musíte tahat poměrně objemný „přenosný“ výrobek. Je samozřejmé, že výrobci se snaží na podobná přání reagovat, a tak se můžeme setkat s celou řadou výrobků, u nich je hlavní důraz kladen především na rozměry. Že to však není jediné hledisko, ukazují námi testované modely Canon Digital IXUS 400 a Casio Exilim EX-Z3. Mohou se chlubit jak malými rozměry a váhou, tak množstvím funkcí.

Výbava

Téměř stejně veliké balení u obou modelů skrývá vedle samotných přístrojů USB kabel, síťový kabel a Li-ION akumulátor, který má při napětí 3,7 V u Casia výdrž 680 mAh a v případě Canonu pak 840 mAh.

V základní výbavě přístroje Digital IXUS 400 je 32MB paměťová Compact Flash (CF) karta, dále nabíječka akumulátoru, A/V kabel, řemínek a CD se software (ovladače a komunikační software). Poněkud jsme postrádali český manuál.

Digitální fotoaparáty Canon IXUS 400 a Casio Exilim EX-Z3 

Součástí výbavy Exilima EX-Z3 je mimo výše zmíněných produktů dokovací stanice, jejímž prostřednictvím se může přístroj jednak dobíjet (i když transformátor je externí) a pak také komunikovat s PC. Z toho vyplývá, že se při cestách bez tohoto malého zařízení asi neobejdete. K Exilimovi není dodávána žádná paměťová karta, zato je k disposici slot na MMC/SD karty. Uživatelé mohou využít 10 MB interní paměti. Součástí standardní dodávky jsou dvě CD se softwarem (Kodak Easy Share a CD s ovladači a jednoduchým editorem) a manuál s českým překladem.

Design fotoaparátů

Oba přístroje soupeří především svou velikostí a váhou. V tomto ohledu má menší náskok Casio, který je v důsledku rozměrů 87 x 57 x 22,9 mm tenčí než Canon. Ten je velký 87 x 57 x 27. Pokud porovnáme váhu, pak v případě EX-Z3 uživatel ponese necelých 170 gramů (s baterií, bez MMC/SD karty), zatímco Canon mu přitíží váhou přes 240 gramů (s baterií a CF kartou).

Co se designu týká, možná i díky menší tloušťce vypadá Exilim, dle našeho subjektivního názoru, poněkud elegantněji než Canon. Ten totiž budí spíše pocit technologicky vyspělejšího modelu. U Exilimu na první pohled zaujme 2palcový náhledový LCD displej. Oba modely mají barvu krytu matně stříbrnou.

 

Digitální fotoaparáty Canon IXUS 400 a Casio Exilim EX-Z3 z boku 

Při bližším pohledu asi nepřekvapí rozložení jednotlivých prvků, které odpovídá současným trendům a zároveň vychází ze zkušeností obou firem. Zatímco nad vpravo umístěným objektivem nalezne uživatel u IXUSu hledáček a systém pro podporu ostření, Exilim má v blízkosti objektivu mikrofon a kontrolku samospouště. Optický hledáček má tento fotoaparát umístěn v pravém horním rohu, tedy tam, kde je prostor pro blesk u Canonu. Do horní části těla obou modelů výrobci umístili spoušť a tlačítko „power“. U Digital IXUSu 400 je na horní ploše umístěn mikrofon a pro změnu ohniskové vzdálenosti kruhový ovladač kolem spouště. K přibližování objektů při práci s Casiem slouží kolébkové tlačítko v pravém horním rohu zadní části.

Jeden z boků Canonu je vybaven krytem, za nímž se skrývá slot pro CF karty. Na druhém boku se pod ochranou z měkkého plastu ukrývají konektory USB a A/V. Jediný výstup na těle Exilimu je vespod a slouží ke komunikaci s dokovací stanicí. Digital IXUS skrývá pod krytem na spodní hraně baterii. Oba modely je možno připevnit ke stojanu.

Pohled na zadní stranu nám odkryje další ovládací prvky. Mezi ty nejdůležitější patří dvoupolohové tlačítko, kterým uživatel přepíná mezi režimem snímání a prohlížení. To je v obou případech umístěno na horní hraně. Vedle hledáčku mají oba přístroje dvě kontrolní diody. V levém horním rohu modelu z dílen společnosti Canon uživatel nalezne kruhový přepínač, jímž může nastavit způsob snímání (automat, manuál, sekvence, video). Ostatní tlačítka včetně křížových ovladačů slouží pro pohyb v menu, práci s bleskem, zapínání makrorežimu, mazání snímků atd.

Trocha technických dat

Canon Digital IXUS 400 nabízí 4,1Mpix CCD čip, s nímž uživatel vytvoří snímky až o rozměrech 2272 x 1704 obrazových bodů. Optika Canon disponuje trojnásobným zoomem a režimem „macro“, jenž snímá od 5 cm. Citlivost podle standardů ISO je v rozmezí 50 – 400. Rychlost závěrky je 15 –1/2000 sekundy. Celkem sedm předprogramovaných režimů pro vyvážení bílé skrývá i automatické nebo vlastní nastavení. Uživatel může v rámci možností využít manuální nastavení expozice, v tomto režimu lze využít tří druhů měření expozice: zonálního, integrálního se zdůrazněným středem a bodového či některý z fotoefektů. K náhledu a pořizování snímků je možno využít 1,5palcový LCD nízkoteplotní displej, který tedy spotřebuje méně energie než standardní. Blesk má dosah kolem 3,5 metru.

Digitální fotoaparáty Canon IXUS 400 a Casio Exilim EX-Z3 s vnitřsnostmi 

IXUS je vybaven procesorem s označením „Digic“, který kombinuje automatické ostření, expozici, vyvážení bílé, zpracování signálu a JPEG kompresi tak, aby mohla být pořízena optimální fotografie. Ke zrychlení běhu přístroje slouží iSAPS technologie. Ta na základě porovnání dat ve své paměti s těmi, které aktuálně dostává, mnohem rychleji nastaví přístroj.

Fotoaparátu EX-Z3 dovoluje CCD čip s rozlišením 3,34 Mpix pořizovat snímky až do maximální velikosti 2048 x 1536 bodů. Optika pochází z dílen firmy Pentax a zvládne trojnásobný optický zoom. Režim makro umožňuje snímat fotografie ze vzdálenosti šesti cm od objektu. Citlivost je možno nastavit od 50 do 200 ISO. Automatickou expozici lze upravit v rozmezí +/-2.0 EV po krocích 0.3 ENT. Rychlost závěrky je 1 - 1/2000 sekundy a třicetisekundové videoklipy je možno snímat v rozlišení 320 x 240 obrazových bodů. Blesk dosáhne do vzdálenosti 2,3 metru. Prohlížet pořízené záběry lze na 2palcovém LCD panelu, který má rozlišení 84 960 pixelů.

Menu a ovládání

Oba přístroje nabízejí podobným způsobem strukturované menu, jehož nabídka se mění v závislosti na zvoleném pracovním režimu (pořízení nebo prohlížení snímku). U IXUSu se nabídka mění ještě v závislosti na zvoleném druhu záznamu (automat, manuál atd.). Mnohem rychleji se ke kýžené položce v menu uživatel „propracuje“ u Casia, kde mu k ovládání stačí jedna ruka.

Vzhledem ke skutečnosti, že EX-Z3 nemá samostatný ovladač druhu záznamu, nabízí tuto položku v menu. Na výběr je možnost pořízení snímku nebo videosekvence a snímek v režimu „BestShot“, při němž se využívá již někdy použitého nastavení. Oba modely dovolují nastavit ISO, velikost a kvalitu snímků (není k dispozici TIFF formát), korekci expozice, vyvážení bílé či citlivost. V obou případech je možno vypnout digitální zoom. Většinu těchto nabídek lze ponechat na automatice. Samozřejmostí je možnost nastavovat datum a čas. U Exilima je k dispozici automatické vypnutí či uspání přístroje, když není využíván, a také množství přednastavených scén. Mezi nimi je nejzajímavější režim „Couple“, který umožňuje pořídit snímky s ostrým pozadím i popředím na základě toho, že konečný snímek vytvoří ze dvou, s různým zaostřením. Netřeba dodávat, že je potřeba fotit ze stativu.

Digitální fotoaparát Canon IXUS 400 - zadní stěna Digitální fotoaparát Casio Exilim EX-Z3 - zadní stěna

V sekci prohlížení lze pracovat s několika snímky najednou nebo je různě zvětšovat. Oba modely podporují přímý tisk.

Praktické postřehy

Při pořizování snímků mají mírně pokročilejší uživatelé možnost u obou přístrojů využít histogram. Ačkoliv 2palcové LCD Exilima EX-Z3 má podprůměrný počet zobrazovacích bodů, pracuje se s ním mnohem lépe než s menšími displeji. Další předností digitálního fotoaprátu z produkce Casia je možnost zoomu během pořizování videoskvencí. Exilim není vybaven reproduktorem, proto si u nahraných videosekvencí v digitálním fotoaparátu nemůžete poslechnout zvuk.

Příjemný je u přístroje IXUS 400 senzor pro detekci orientace fotoaparátu, který v případě focení „na výšku“ automaticky otočí fotografii tak, aby jednotlivé objekty na snímku měly správnou polohu.

Oba přístroje mají přibližně stejně rychlý start - první snímek z vypnutého stavu zvládají vytvořit již ve 4. sekundě. Mírný rozdíl je u následujícího snímku. Ten Canon dovolí vytvořit již za 1,5 sekundy po prvním a Casio za přibližně dvě vteřiny.

Nabití baterií, které v obou případech při běžném provozu zvládnou více než 200 fotografií, je v případě Casia i Canonu otázkou necelých 120 minut.

Kvalita snímků

Na základě přiložených fotografií můžete sami posoudit, jak se oba přístroje vypořádaly s tím nejdůležitějším co mají na starosti – tedy s fotografiemi. Při podrobnějším pohledu je jasné, že Canon zvládá tuto úlohu poněkud lépe. Exilim tvoří fotografie, které jsou méně ostré, mají výraznější moiré a u teplých barev má fotografie tendenci k jejich slévání. Na druhou stranu Canon tvoří snímky s poněkud chladnějším nádechem.

Detailní snímek pořízený Canonem Digital IXUS 400 (odkaz 657 kB) Fotografie mostu pořízená Canonem Digital IXUS 400(odkaz 408 kB) Noční snímek pořízený Canonem Digital IXUS 400 (odkaz 382 kB)
Detailní snímek pořízený Casiem Exilim EX-Z3 (odkaz 687 kB) Fotografie mostu pořízená Casiem Exilim EX-Z3 (odkaz 484 kB) Noční snímek pořízený Casiem Exilim EX-Z3 (odkaz 469 kB)

Závěrečné hodnocení

Za Canon Digital IXUS 400 (můžete jej také vidět s názvem PowerShot S400) potenciální uživatel zaplatí necelých 19 500 korun. Poněkud vyšší cenu patrně vyváží velice slušná kvalita snímků a množství manuálně nastavitelných funkcí.

Casio Exilim EX-Z3 nabízí za cenu kolem 14 500 včetně DPH množství funkcí, které využije i pokročilý fotograf. Pro něj hovoří také velký LCD displej a elegantní design. Mírně horší je to s kvalitou snímků.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 17 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 1 příspěvek

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 11 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...