Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ultrakompaktní digifoťáky, které nelze přehlédnout - Canon IXUS versus Casio Exilim (duel)

Stále oblíbenější digitální fotoaparáty s minimálními rozměry již musí nabídnout více než jen možnost stisknout spoušť. Jak se s tímto požadavkem popraly modely Canon Digital IXUS 400 a Casio Exilim Ex-Z3?
Čím menší a lehčí, tím lepší - to si říkáte možná pokaždé, když musíte tahat poměrně objemný „přenosný“ výrobek. Je samozřejmé, že výrobci se snaží na podobná přání reagovat, a tak se můžeme setkat s celou řadou výrobků, u nich je hlavní důraz kladen především na rozměry. Že to však není jediné hledisko, ukazují námi testované modely Canon Digital IXUS 400 a Casio Exilim EX-Z3. Mohou se chlubit jak malými rozměry a váhou, tak množstvím funkcí.

Výbava

Téměř stejně veliké balení u obou modelů skrývá vedle samotných přístrojů USB kabel, síťový kabel a Li-ION akumulátor, který má při napětí 3,7 V u Casia výdrž 680 mAh a v případě Canonu pak 840 mAh.

V základní výbavě přístroje Digital IXUS 400 je 32MB paměťová Compact Flash (CF) karta, dále nabíječka akumulátoru, A/V kabel, řemínek a CD se software (ovladače a komunikační software). Poněkud jsme postrádali český manuál.

Digitální fotoaparáty Canon IXUS 400 a Casio Exilim EX-Z3 

Součástí výbavy Exilima EX-Z3 je mimo výše zmíněných produktů dokovací stanice, jejímž prostřednictvím se může přístroj jednak dobíjet (i když transformátor je externí) a pak také komunikovat s PC. Z toho vyplývá, že se při cestách bez tohoto malého zařízení asi neobejdete. K Exilimovi není dodávána žádná paměťová karta, zato je k disposici slot na MMC/SD karty. Uživatelé mohou využít 10 MB interní paměti. Součástí standardní dodávky jsou dvě CD se softwarem (Kodak Easy Share a CD s ovladači a jednoduchým editorem) a manuál s českým překladem.

Design fotoaparátů

Oba přístroje soupeří především svou velikostí a váhou. V tomto ohledu má menší náskok Casio, který je v důsledku rozměrů 87 x 57 x 22,9 mm tenčí než Canon. Ten je velký 87 x 57 x 27. Pokud porovnáme váhu, pak v případě EX-Z3 uživatel ponese necelých 170 gramů (s baterií, bez MMC/SD karty), zatímco Canon mu přitíží váhou přes 240 gramů (s baterií a CF kartou).

Co se designu týká, možná i díky menší tloušťce vypadá Exilim, dle našeho subjektivního názoru, poněkud elegantněji než Canon. Ten totiž budí spíše pocit technologicky vyspělejšího modelu. U Exilimu na první pohled zaujme 2palcový náhledový LCD displej. Oba modely mají barvu krytu matně stříbrnou.

 

Digitální fotoaparáty Canon IXUS 400 a Casio Exilim EX-Z3 z boku 

Při bližším pohledu asi nepřekvapí rozložení jednotlivých prvků, které odpovídá současným trendům a zároveň vychází ze zkušeností obou firem. Zatímco nad vpravo umístěným objektivem nalezne uživatel u IXUSu hledáček a systém pro podporu ostření, Exilim má v blízkosti objektivu mikrofon a kontrolku samospouště. Optický hledáček má tento fotoaparát umístěn v pravém horním rohu, tedy tam, kde je prostor pro blesk u Canonu. Do horní části těla obou modelů výrobci umístili spoušť a tlačítko „power“. U Digital IXUSu 400 je na horní ploše umístěn mikrofon a pro změnu ohniskové vzdálenosti kruhový ovladač kolem spouště. K přibližování objektů při práci s Casiem slouží kolébkové tlačítko v pravém horním rohu zadní části.

Jeden z boků Canonu je vybaven krytem, za nímž se skrývá slot pro CF karty. Na druhém boku se pod ochranou z měkkého plastu ukrývají konektory USB a A/V. Jediný výstup na těle Exilimu je vespod a slouží ke komunikaci s dokovací stanicí. Digital IXUS skrývá pod krytem na spodní hraně baterii. Oba modely je možno připevnit ke stojanu.

Pohled na zadní stranu nám odkryje další ovládací prvky. Mezi ty nejdůležitější patří dvoupolohové tlačítko, kterým uživatel přepíná mezi režimem snímání a prohlížení. To je v obou případech umístěno na horní hraně. Vedle hledáčku mají oba přístroje dvě kontrolní diody. V levém horním rohu modelu z dílen společnosti Canon uživatel nalezne kruhový přepínač, jímž může nastavit způsob snímání (automat, manuál, sekvence, video). Ostatní tlačítka včetně křížových ovladačů slouží pro pohyb v menu, práci s bleskem, zapínání makrorežimu, mazání snímků atd.

Trocha technických dat

Canon Digital IXUS 400 nabízí 4,1Mpix CCD čip, s nímž uživatel vytvoří snímky až o rozměrech 2272 x 1704 obrazových bodů. Optika Canon disponuje trojnásobným zoomem a režimem „macro“, jenž snímá od 5 cm. Citlivost podle standardů ISO je v rozmezí 50 – 400. Rychlost závěrky je 15 –1/2000 sekundy. Celkem sedm předprogramovaných režimů pro vyvážení bílé skrývá i automatické nebo vlastní nastavení. Uživatel může v rámci možností využít manuální nastavení expozice, v tomto režimu lze využít tří druhů měření expozice: zonálního, integrálního se zdůrazněným středem a bodového či některý z fotoefektů. K náhledu a pořizování snímků je možno využít 1,5palcový LCD nízkoteplotní displej, který tedy spotřebuje méně energie než standardní. Blesk má dosah kolem 3,5 metru.

Digitální fotoaparáty Canon IXUS 400 a Casio Exilim EX-Z3 s vnitřsnostmi 

IXUS je vybaven procesorem s označením „Digic“, který kombinuje automatické ostření, expozici, vyvážení bílé, zpracování signálu a JPEG kompresi tak, aby mohla být pořízena optimální fotografie. Ke zrychlení běhu přístroje slouží iSAPS technologie. Ta na základě porovnání dat ve své paměti s těmi, které aktuálně dostává, mnohem rychleji nastaví přístroj.

Fotoaparátu EX-Z3 dovoluje CCD čip s rozlišením 3,34 Mpix pořizovat snímky až do maximální velikosti 2048 x 1536 bodů. Optika pochází z dílen firmy Pentax a zvládne trojnásobný optický zoom. Režim makro umožňuje snímat fotografie ze vzdálenosti šesti cm od objektu. Citlivost je možno nastavit od 50 do 200 ISO. Automatickou expozici lze upravit v rozmezí +/-2.0 EV po krocích 0.3 ENT. Rychlost závěrky je 1 - 1/2000 sekundy a třicetisekundové videoklipy je možno snímat v rozlišení 320 x 240 obrazových bodů. Blesk dosáhne do vzdálenosti 2,3 metru. Prohlížet pořízené záběry lze na 2palcovém LCD panelu, který má rozlišení 84 960 pixelů.

Menu a ovládání

Oba přístroje nabízejí podobným způsobem strukturované menu, jehož nabídka se mění v závislosti na zvoleném pracovním režimu (pořízení nebo prohlížení snímku). U IXUSu se nabídka mění ještě v závislosti na zvoleném druhu záznamu (automat, manuál atd.). Mnohem rychleji se ke kýžené položce v menu uživatel „propracuje“ u Casia, kde mu k ovládání stačí jedna ruka.

Vzhledem ke skutečnosti, že EX-Z3 nemá samostatný ovladač druhu záznamu, nabízí tuto položku v menu. Na výběr je možnost pořízení snímku nebo videosekvence a snímek v režimu „BestShot“, při němž se využívá již někdy použitého nastavení. Oba modely dovolují nastavit ISO, velikost a kvalitu snímků (není k dispozici TIFF formát), korekci expozice, vyvážení bílé či citlivost. V obou případech je možno vypnout digitální zoom. Většinu těchto nabídek lze ponechat na automatice. Samozřejmostí je možnost nastavovat datum a čas. U Exilima je k dispozici automatické vypnutí či uspání přístroje, když není využíván, a také množství přednastavených scén. Mezi nimi je nejzajímavější režim „Couple“, který umožňuje pořídit snímky s ostrým pozadím i popředím na základě toho, že konečný snímek vytvoří ze dvou, s různým zaostřením. Netřeba dodávat, že je potřeba fotit ze stativu.

Digitální fotoaparát Canon IXUS 400 - zadní stěna Digitální fotoaparát Casio Exilim EX-Z3 - zadní stěna

V sekci prohlížení lze pracovat s několika snímky najednou nebo je různě zvětšovat. Oba modely podporují přímý tisk.

Praktické postřehy

Při pořizování snímků mají mírně pokročilejší uživatelé možnost u obou přístrojů využít histogram. Ačkoliv 2palcové LCD Exilima EX-Z3 má podprůměrný počet zobrazovacích bodů, pracuje se s ním mnohem lépe než s menšími displeji. Další předností digitálního fotoaprátu z produkce Casia je možnost zoomu během pořizování videoskvencí. Exilim není vybaven reproduktorem, proto si u nahraných videosekvencí v digitálním fotoaparátu nemůžete poslechnout zvuk.

Příjemný je u přístroje IXUS 400 senzor pro detekci orientace fotoaparátu, který v případě focení „na výšku“ automaticky otočí fotografii tak, aby jednotlivé objekty na snímku měly správnou polohu.

Oba přístroje mají přibližně stejně rychlý start - první snímek z vypnutého stavu zvládají vytvořit již ve 4. sekundě. Mírný rozdíl je u následujícího snímku. Ten Canon dovolí vytvořit již za 1,5 sekundy po prvním a Casio za přibližně dvě vteřiny.

Nabití baterií, které v obou případech při běžném provozu zvládnou více než 200 fotografií, je v případě Casia i Canonu otázkou necelých 120 minut.

Kvalita snímků

Na základě přiložených fotografií můžete sami posoudit, jak se oba přístroje vypořádaly s tím nejdůležitějším co mají na starosti – tedy s fotografiemi. Při podrobnějším pohledu je jasné, že Canon zvládá tuto úlohu poněkud lépe. Exilim tvoří fotografie, které jsou méně ostré, mají výraznější moiré a u teplých barev má fotografie tendenci k jejich slévání. Na druhou stranu Canon tvoří snímky s poněkud chladnějším nádechem.

Detailní snímek pořízený Canonem Digital IXUS 400 (odkaz 657 kB) Fotografie mostu pořízená Canonem Digital IXUS 400(odkaz 408 kB) Noční snímek pořízený Canonem Digital IXUS 400 (odkaz 382 kB)
Detailní snímek pořízený Casiem Exilim EX-Z3 (odkaz 687 kB) Fotografie mostu pořízená Casiem Exilim EX-Z3 (odkaz 484 kB) Noční snímek pořízený Casiem Exilim EX-Z3 (odkaz 469 kB)

Závěrečné hodnocení

Za Canon Digital IXUS 400 (můžete jej také vidět s názvem PowerShot S400) potenciální uživatel zaplatí necelých 19 500 korun. Poněkud vyšší cenu patrně vyváží velice slušná kvalita snímků a množství manuálně nastavitelných funkcí.

Casio Exilim EX-Z3 nabízí za cenu kolem 14 500 včetně DPH množství funkcí, které využije i pokročilý fotograf. Pro něj hovoří také velký LCD displej a elegantní design. Mírně horší je to s kvalitou snímků.

  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 111 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 108 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 9 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

v diskusi je 31 příspěvků

23. června 2024

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 27 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Nejen Apple a Microsoft, i Google má zařízení se svou AI. A není to mobil

v diskusi nejsou příspěvky

24. června 2024

O generativní umělé inteligenci Gemini od Googlu se hovoří především jako systému spuštěném přes...

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

v diskusi je 31 příspěvků

23. června 2024

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již...

Masaryk před 100 lety poprvé navštívil „svou“ Masarykovu univerzitu v Brně

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil 22. června 1924 poprvé univerzitu, která nesla a stále...

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

v diskusi je 1 příspěvek

22. června 2024

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...