TESTOVÁNO V PRAXI: Jak překonat ochranu Audio CD? Velice jednoduše!

  0:01
SafeAudio, Cactus Data Shield a Key2Audio jsou názvy nejčastěji používaných technologií pro zabezpečení Audio CD proti kopírování. Ochrany za miliony dolarů však může prolomit úplně každý freewarovým nástrojem, dostupnou vypalovačkou či domácím náčíním. Jak na to? Podívejte se s námi.

Trh s hudebními disky zaplavil nový fenomén, kterým hodlá nahrávací průmysl hájit své tučné zisky. Ochrana do té doby naprosto bezbranných CDDA proti kopírování znepříjemňuje život nejen pirátům, kteří vydávají nová alba a singly na internetu, ale také běžným konzumentům. Těm je odepřena v zákoně zakotvená možnost zkopírovat si disk pro svou vlastní potřebu. Jak bylo ale také několikrát podotknuto, zákon už producentům CD neukládá povinnost umožnit vám takovou kopii vyrobit. Labely se do svého nového hobby pustily opravdu s vervou. Výsledkem jsou následující nejpoužívanější technologie zabezpečení Audio CD:

SafeAudio
Z laboratoří firmy Macrovision přichází podobný systém, jaký brání v kopírování videokazet a DVD disků analogovou cestou. Jednoduše řečeno, při masteringu jsou do audio stop přidány chyby, které běžný přehrávač ignoruje. Při grabování se však ve výsledných souborech objeví intenzivní praskání a nahrávka je nepoužitelná. Tato ochrana má ovšem dvě slabá místa. Zaprvé, podle ohlasu uživatelů mají disky zabezpečené SafeAudiem znatelně nižší kvalitu zvuku. Zadruhé, je velice snadno pokořitelná. Osobně jsem tento postup netestoval, neboť jsem nenarazil na žádné CD, které by obsahovalo toto řešení, nicméně na internetu radí jediné: Nainstalovat modifikovaný driver CDFS.VXD pro Windows, který umožňuje přímé stažení CDDA stop ve formě WAVu na harddisk. Účinek je prý stoprocentní. Unikátní perličkou je fakt, že tato knihovna už se potuluje po internetu pěkných pár let! Na druhou stranu je třeba uznat, že jako jediná ochrana zachovává formát audio CD podle standardu Red Book. V současnosti se pracuje na třetí verzi SafeAudio, která obsahuje větší možnosti zabezpečení a dává prostor i pro CD-ROM data na disku, např. komprimované stopy s DRM systémem.

Kompilace Bravo Hits 35 upozorňuje na začlenění 

technologie proti kopírování

Cactus Data Shield
Potomek izraelské společnosti MidBar Technologies byl úspěšně nasazen ve druhé polovině loňského roku. Prvním vydaným titulem bylo album zpěvačky Natalie Imbruglii s názvem White Lillies Island. Label BMG však obdržel tolik reklamací na nečitelnost CD, že byl nucen vydat nechráněnou edici a všechny "vadné" disky vyměnit. I vydání, které se dostalo do rukou mně, bylo zcela Cactus Free. V naší zemi se od vydání tohoto systému strhla skutečná Cactus mánie a tuzemské nahrávací firmy používají CDS téměř na všechny nové tituly. Kupříkladu nové CD Dana Landy má na zadní straně obalu velkou samolepku s logem CDS100. Princip ochrany je následující. Za oblastí s hudebními stopami je přidána další, "poškozená" datová stopa. Její tabulka obsahu zmate počítačovou mechaniku natolik, že CD nenačte buď vůbec, nebo jen částečně. Naneštěstí ochrana CDS zároveň způsobovala, že disk nebylo možné přehrát i na některých stolních přístrojích, DVD playerech či autorádiích.

Bravo 35 s ochranou CDS300

Midbar měl donedávna v portfoliu pouze dvě verze své technologie označené CDS100 a CDS200. Druhá jmenovaná měla zajistit dokonalejší kompatibilitu se všemi možnými typy CD přehrávačů. Letos k nim přibyla třetí, logicky s označením CDS-300. Ta už zcela podporuje PC mechaniky, ovšem ne tak, že by jim dovolila CD přímo přehrát. Za audio stopami a devatero "corrupt" datovými oblastmi se nachází zcela standardní datová session. Ta obsahuje například všechny tracky disku v podobě souborů ve formátu některé z populárních ztrátových kompresí zabezpečené DRM systémem. Takový disk pak po vložení do počítače spustí z datové oblasti přehrávač CactusPJ, který balík s komprimovanými soubory přehraje. Kvalita je však žalostná - v případě kompilace Bravo 35 mě firma Universal obdarovala nahrávkami ve 22 kHz při 64 kbps. Nicméně tudy někudy možná vede cesta...

Přehrávač CactusPJ na disku s CDS300

Key2Audio
Produkt dceřinné firmy elektronického giganta SONY, Sony DADC. Pracuje na podobné bázi jako CDS, může se však pochlubit kompatibilitou se širokým spektrem zařízení, včetně herních konzolí Playstation (samozřejmě! Nebudeme přece bojkotovat vlastní výrobky, že?) a Xbox, DVD přehrávačů a plejády stolních a přenosných CD přehrávačů. O to hůř dopadly počítače. Disky s touto ochranou jsou označeny zřetelným nápisem "Will Not Play On PC/Mac" a uživatelé jim dávají zapravdu. Nejenže je mechaniky nenačtou, tato technologie může způsobit i zamrznutí počítače. Takové poznatky mají především uživatelé Maců. Provařené album A New Day Has Come od Celine Dion způsobí, že CD mechanika Macintoshů přestane reagovat na pokyny k softwarovému vysunutí plotny, a protože tlačítko "Eject" na jednotce samotné chybí, nezbývá než tvrdý reset. Stejné problémy jsem měl kupodivu i u svého PC, když se Windows při pokusu o přehrání v systémovém playeru jednou zakously, následně se s Celine Dion v mechanice (Creative DVD 12x) zarazily uprostřed bootování a napotřetí konečně naběhly.

Ano. Tohle skutečně přehrát nelze. Většinou...

Jak na ně? S lepenkou a fixou!
Způsoby, jak obejít ochranu audio disků, samozřejmě existují. Některé jsou velice jednoduché, jiné vyžadují jistou dávku zručnosti. První hardwarové řešení, které se naskytlo, bylo na bázi DIY - Do It Yourself. Na CDS stačil kousek samolepky, kterým se přelepila poslední session. Mechanika ji následně nenašla a korektně načetla a grabnula audio stopy, většinou však bez posledního tracku, který bylo třeba analogově nasamplovat, třeba z věže. Na Key2Audio nedávno praskla další finta. Nepotřebujete nic jiného, než tlustou lihovou fixu, přes níž laser mechaniky neprokoukne, a zabarvit poškozenou datovou oblast. Hádám, že by to fungovalo i na CDS. Naskýtají se však také mnohem elegantnější řešení.

Ochrana za miliony prolomena fixem za pár korun!

Software
Pokud si chcete udělat čistě kopii chráněného CD, budete potřebovat software, který dokáže vytvářet přesné 1:1 kopie. Několik takových existuje už hodně dlouho a neustále se úspěšně vyvíjí s novými technologiemi na zřeteli. Výborný je německý CloneCD 4.x, legendární CDRwin 5.x, mezi novinkami stoupá jako hvězda BlindWrite. Ovšem to jsou programy, s jejichž pomocí CD pouze zkopírujete - a když jej chcete grabnout na disk a nakrmit nenasytný MP3 přehrávač? Velice zajímavou utilitkou je IsoBuster. Zjistí v systému dostupné mechaniky, prošmejdí disk od začátku do konce a nabídne možnost uložit jednotlivé oblasti. Nejdůležitější je zde volba konverze nalezených stop na uživatelská data - v našem případě do WAVu. Velmi užitečnou a neocenitelnou vlastností IsoBusteru je kromě toho také schopnost zachránit data ze zničených (ať už mechanickým poškozením nebo podtečením bufferu při vypalování) médií.

Hardware
Tady je volba celkem jasná. Když se objevily první zmínky o Single Session módu nových vypalovaček Plextor, byl jsem u vytržení. Pomocí jednoho zatržítka v systémové utilitě PlexTools bylo možné mechaniku přesvědčit, že se na disku nachází pouze první session, v tomto případě pouze oblast s audio stopami! Nelenil jsem, zavolal distributorům a mechaniku PlexWriter 40/12/40 zapůjčil a vyzkoušel s chráněnými CD.

Mód Single Session přikáže mechanice vidět 

pouze první oblast disku

Plextor ovšem předčil mé očekávání. Ať jsem vložil disk s Cactus Data Shield nebo Key2Audio, vše hrálo. Ale i bez aktivovaného módu Single Session! Prostě si drive jen tak přehrával, graboval, dodávané Nero konvertovalo. Mechanika se chovala naprosto korektně a nenastal jediný problém. Zatímco DVD drive sténal a přehrávač vyhazoval jedno chybové hlášení za druhým, Celine Dion v Plextoru neprotestovala nejen proti přehrávání analogovou cestou na zvukovou kartu, ale ani digitálně a už vůbec se nebránila zkopírování na disk. Plextor fungoval bez problémů s vypnutým single session i po čistém startu s odinstalovanými PlexTools. Nero načetlo CD Text, zeptalo se na adresář a už jelo...

Bezproblémové grabování disku s Key2Audio

Plextor má kromě výborných rychlostních parametrů čtení, přepisování a zápisu i několik unikátních vlastností. Kromě ochrany při podtečení bufferu (BURN-Proof) si pozornost zaslouží technologie VariRec, optimalizující vypalování při čtyřrychlostním zápisu pro co nejvyšší kvalitu Audio CD, a také funkce PoweRec II pro dokonalé kopie při dosažení co nejvyšší rychlosti vypalování.

Závěrem
Jak vidno, ochrana audio CD neobstojí před ničím, stejně jako argumenty nahrávacích firem, že za jejich ušlé zisky mohou především internetoví piráti. Držme palce, ať se zástupcům internetových organizací podaří prosadit globální licenci pro sdílení hudby a videa. Pak už žádné kaktusy a klíče k audiu nebudou zapotřebí a hudební a filmový průmysl bude nasycen. Nynější investování ohromných finančních prostředků do zabezpečovacích technologií nelze nazvat jinak než plýtváním penězi. Obejít je lze vždy, ať už hardwarovou nebo softwarovou cestou. Račte si vybrat.

Odkazy na problematiku zabezpečení CDDA:
www.cdr.cz, www.cdfreaks.com, www.boycott-riaa.com

Mechaniku PlexWriter 40/12/40A zapůjčila firma Diskus.

  • Nejčtenější

K čemu „ty brýle od Applu“ vlastně jsou? Odpovídáme na překvapivý dotaz

v diskusi je 162 příspěvků

22. února 2024

K čemu to je? To byla nejčastější reakce na headset Apple Vision Pro pod článkem, kde jsme jej jako...

Návrat USA na Měsíc po více než 50 letech. První soukromý modul úspěšně přistál

v diskusi je 94 příspěvků

22. února 2024  16:09,  aktualizováno  23.2

Měsíční přistávací modul Nova-C pojmenovaný Odysseus se v pátek dostal na povrch Měsíce. Splnil tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravda o mobilech. Profesor Vrba vysvětluje vliv záření na lidské zdraví

20. února 2024

Premium Francouzi vloni zakázali prodej celé série mobilních telefonů iPhone 12. Podle nich z přístrojů...

Lodní výzbroj na pásech. Sturmtiger používal náboje o hmotnosti 350 kg

v diskusi je 12 příspěvků

19. února 2024

Německý vůdce Adolf Hitler byl známý megaloman. V řadě případů nebyla při zavádění techniky do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejvzdálenější sonda ve vesmírném prostoru neodpovídá. NASA neví, co s tím

v diskusi je 40 příspěvků

22. února 2024

Premium Je to více než deset let, co sonda Voyager 1 vyletěla jako první stále funkční lidský výtvor...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Podívejte se do budoucnosti. Lenovo ukázalo notebook s průhledným displejem

v diskusi je 15 příspěvků

26. února 2024  14:16

Barcelona (Od zpravodaje Technet.cz) Na lednovém veletrhu spotřební elektroniky CES ukázali někteří výrobci průhlednou televizní...

To že má nahradit recepční? Největší exponát vyvolal spíš rozpaky

v diskusi je 12 příspěvků

26. února 2024  9:30

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Velký zájem a údiv v různém smyslu slova vzbudil v předvečer veletrhu Mobile World Congress exponát...

Před 100 lety začal v Německu soud s Hitlerem. Odseděl si nakonec devět měsíců

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. února 2024

Šestadvacátého února 1924 se vůdce nacistické strany Adolf Hitler dostal před soud v Mnichově. Na...

Pět alternativ, které strčí poznámkovač Evernote do kapsy a nestojí nic

v diskusi je 9 příspěvků

26. února 2024

Nechcete už snášet neustálé změny k horšímu v případě zdarma dostupné verze dříve velmi oblíbené...

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...