Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Deset filmů a dost. Vyzkoušeli jsme televizor s unikátní službou

Nové televizory Bravia XR dostaly do vínku nejen „kognitivní obrazový procesor“ a systém Google TV, ale také unikátní streamovací službu Bravia Core. Podívali jsme se na ně podrobněji.

55" VA LCD televizor Sony Bravia XR-55X90J | foto: Sony, Václav Nývlt,  Technet.cz

Nové řady televizorů představených pro rok 2021 pomalu přichází na trh a zároveň i do redakce na recenze. Jako první jsme vyzkoušeli novinku Sony, model XR-55X90J. Je to první vlaštovka přinášející nové uživatelské rozhraní Google TV a také streamovací službu Bravia Core, která je exkluzivní pro nejvyšší řady letošních televizorů Bravia.

S Google TV jsme se měli možnost seznámit díky adaptéru Chromecast with Google TV již na začátku roku, to ale ještě nebyl pro český trh oficiálně spuštěn. To se s příchodem nových televizorů na trh sice změnilo, ale jak se ukázalo, jeden lokální neduh zatím v systému přetrval.

Lokální trable malého trhu

V rozhraní Google TV totiž chybí přímý přístup do aplikačního obchodu Google Play a aplikace se vyhledávají pomocí centrálního vyhledávacího pole, ať již pomocí klávesnice, nebo hlasem. Problém je, že zde vyhledávání v českém prostředí moc nefunguje, takže po zadání názvu aplikace vám systém nabídne videa na YouTube, kde o dané aplikaci někdo hovoří, ale nikoli možnost její instalace z obchodu.

Uživatel tak má tři možnosti – buď si vystačí s tím, co mu televizor nabízí v rámci doporučených aplikací, nebo si vybere z nabídky aplikací, které má na jiných zařízeních se stejným Google účtem. Pokud chce instalovat aplikaci, kterou mu systém takto nenabídne, musí se na nějakém počítači přihlásit do Google Play ve webovém prohlížeči, najít si aplikaci a v rámci „instalovat do“ si vybrat televizor. O chvíli později se mu v televizoru objeví zástupce aplikace a tím je hotovo.

Aplikace v systému Google TV

Trošku více schovaná je možnost instalace aplikací z neautorizovaných zdrojů pomocí .apk souborů z USB paměti, ale stále to jde. I když nemálo aplikací, co jsme takto zkusili nainstalovat (zejména pro měření sítě, ale k tomu se dostaneme později), selhala na tom, že nedostala správná povolení, nebo na nic nereagovala.

Přepínání uživatelů jen na půl

Tradiční nevýhodou chytrých televizorů je nemožnost přepínání uživatelských účtů. Algoritmy televizoru se tak mohou snažit, jak chtějí, ale pokud se u televize střídají děti, puberťáci a dospělí, těžko v hlavním menu nabídnou relevantní doporučený obsah – výsledek je pro všechny a pro nikoho. U Google TV jsme zaplesali, protože v menu je možnost přidat další účty a rychle mezi nimi přepínat.

Bohužel však nefunguje pro hlavní obrazovku televizoru a jím doporučovaný obsah, ale jen pro některé Google služby, například YouTube nebo Google Filmy. I to je ovšem fajn.

Jinak nás Google TV potěšila velmi elegantní instalací, která nezapomíná ani na seřazení naladěných TV kanálů do preferovaného pořadí, a díky Google účtu se přihlásí i některé aplikace, například Netflix (na což jsme zvyklí z Android TV).

Samotné rozhraní hlavní obrazovky je přehledné a celkem příjemné, jen jsme si seřadili aplikace v nabídce podle četnosti použití.

Streamování v takřka studiové kvalitě

Jedním z lákadel pro nákup televizoru Bravia XR by měla být služba videa na přání Bravia Core. Je exkluzivně jen v těchto televizorech, nabízí tituly z katalogů Sony Picture Entertainment a IMAX, a především nabízí i streamování v extrémně vysoké kvalitě.

Sony Bravia Core

Tu najdete zejména v kategoriích Pure Stream a IMAX Enhanced, kde se může datový tok pohybovat na hranici 30 nebo 80 Mbit/s, podle toho, co vaše internetová přípojka dovolí. Zda tomu tak opravdu je, se nám nepodařilo ověřit, protože televizor a aplikace nikde datový tok nebo přenesená data neukazují, žádnou měřící aplikaci se nám v televizoru nepodařilo zprovoznit, a když jsme (ano, trochu naivně) vyzkoušeli stream přes hotspot z chytrého telefonu, datový tok LTE připojení nestačil a televizor kvalitu obrazu adekvátně snížil.

Kvalita obrazu titulů v Pure Stream a IMAX Enhanced byla subjektivně naprosto skvělá, rozdíl oproti klasickému 4K HDR streamu Netflixu (kolem 15 Mbit/s) by ještě více vynikl na větší úhlopříčce, na to je 55" přeci jen docela skromných.

Celkem je ve službě v tuto chvíli v ČR dostupných a lokalizovaných (vždy alespoň české titulky) zhruba 100 titulů (v jiných zemích až 300), z nichž je část volně kdykoli k dispozici k přehrání, jiné si musíte „zakoupit“. K tomu slouží pět nebo deset bodů, které dostanete spolu s televizorem, každý jediný bod lze směnit za jeden titul. Tyto body nelze nijak dokoupit (alespoň v tuto chvíli ne), takže jakmile je proměníte v tituly, jiné nebudou. Ty zakoupené zůstanou v „knihovničce“ a můžete si je pouštět opakovaně. Je tedy dobré si body šetřit na dobré filmy, které opravdu chcete vidět ve skvělé kvalitě a nejsou jinde dostupné – půjde tedy zejména o nové blockbustery SPE a IMAXu, které se do Bravia Core dostanou nejdříve.

Sony Bravia Core

Neomezený stream titulů je přitom dostupný na 12 či 24 měsíců po aktivaci služby (stejně jako u počtu bodů záleží na modelu televizoru), zklamáním byl fakt, že část titulů je v nabídce v obyčejném plném HD rozlišení – ne že by se na 1080p nedalo na 55" obrazovce podpořené výkonným upscalingem obraz ukoukat, ale přeci jen 4K HDR je někde jinde.

Obraz a zvuk

Když jsme nakousli upscaling, nemůžeme se nezmínit o novém obrazovém procesoru, který Sony nazvalo Cognitive Processor XR. Podle výrobce jde o procesor využívající pokročilý systém umělé inteligence, která byla strojovým učením vycepována k tomu, aby dokázala analyzovat obraz za použití rozpoznání jednotlivých objektů a dějů a s ohledem na fungování lidského oka. Procesor by tak měl rozpoznat první a druhý plán, vědět na jaký objekt bude oko diváka upoutáno ... a podle toho upraví různé parametry obrazu tak, aby byl výsledek co nejlepší.

Zda něco takového procesor skutečně umí, nedokážeme ověřit, nicméně výsledek je výborný. Obraz má hloubku i prostor, syté, ale do přirozeného podání snadno nastavitelné barvy, výborný kontrast a obrovský světelný výkon – i v nezatemněné denní místnosti umí v HDR (podporuje HDR10, HLG, Dolby Vision) opravdu zazářit.

Službu Bravia Core si nejlépe vychutnáte jen s opravdu rychlým připojením k internetu.

Gradace šedé je výborná, pohybová neostrost zanedbatelná, bleeding světla ve tmě kolem světlých objektů minimální – dohromady skvělé. Zamrzely nás pouze o trochu užší pozorovací úhly z boků, ale toho jsme si všimli až při pohledu z míst, odkud bychom na televizi koukat nechtěli – pokud se však díváte hodně z boku, na toto je třeba pamatovat. Hráče potěší, že HDMI 2.1 port umí přijmout 4K/120Hz obrazový signál.

Zvuk překvapivě dobrý, rozhodně velmi dobrý s ohledem na to, že jde o čistý televizor bez soundbaru v podstavci. O reprodukci se stará vícero reproduktorů, z nichž některé míří dolů pod televizor, některé do stran a o optimalizaci výsledku v daném prostoru se postará automatická kalibrace pomocí mikrofonu zabudovaného v dálkovém ovladači.

Diváka čekají hutné středy, plný a dobře srozumitelný vokál, při vřavě i velmi solidní výrazné výšky s detaily. Basy jsou spíše naznačené a decentní, nicméně alespoň okatě nechybí. Televizor dokáže reprodukovat i Dolby Atmos, umí vytvořit docela prostornou a místnost naplňující zvukovou kulisu, ale „domácí kino“ bychom tomu spíše neříkali.

Připojení na Bluetooth sluchátka fungovalo výborně.

Závěr

Sony XR-55X90J  je výborný televizor, cena 39 990 Kč nám připadá přiměřená kvalitě, kterou zákazník dostane. Doufáme jen, že se podaří lépe rozběhat vyhledávání i v české verzi systému a do televizoru dorazí v podobě softwarové aktualizace.

Mírnou rozpačitost v nás zanechala služba Bravia Core. Nabízí zajímavé tituly, mnohé nabízí v naprosto parádní kvalitě, a funguje velmi dobře. Finální omezenost na pět nebo deset prémiových titulů na jeden televizor by ve mne jako v zákazníkovi nejspíše vzbudila výběrovou úzkost – je právě toto film, za který chci vyměnit jeden z mála svých bodů? Tento pocit jsem měl i během testu, a to jsem věděl, že přístroj během čtrnácti dní vrátím a když body nepoužiji, tak propadnou. Možnost dokoupit si – byť klidně za velmi prémiovou cenu – další body by byla opravdu fajn.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Ticho, nebo povědomí o okolí? Nová sportovní sluchátka Sennheiser dají vybrat

Sennheiser Sport True Wireless

Nová zcela bezdrátová in-ear sluchátka Sport True Wireless od společnosti Sennheiser nás zaujala...

Obrněnec za pár korun vlastně dává smysl. Test Oscal S60

Oscal S60

U outdoorových telefonů často pochybujeme o jejich smyslu. Příplatek oproti běžným telefonům je...

Velice střídmá evoluce. Test Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G

Redmi Note 11 Pro 5G

U letošního modelu Redmi Note 11 Pro 5G nevymýšlelo Xiaomi žádné složitosti a vsadilo na poměrně...

První top model od levné značky ukázal potenciál. Test Realme GT 2 Pro

Realme GT 2 Pro

Model GT 2 Pro je prvním opravdu špičkovým modelem značky Realme, která v posledních letech...

Na trik s měňavou barvou na zádech sází až příliš. Test Realme 9 Pro+

Realme 9 Pro+

Nejlépe vybavený model střední třídy od výrobce Realme vedle dobré výbavy nabídne také unikátní...

Solidní tablet, který potěší široké publikum. Test Nokie T20

Nokia T20

Finská značka Nokia tabletům nikdy moc neholdovala. Tento segment sice kdysi pomáhala svým modelem...

Vyzkoušeli jsme webkamery od 400 do 4500 Kč, překvapily nás mikrofony

Sedm webových kamer v ceně 400 až 4500 Kč

VIDEO Připravili jsme video, ve kterém se sami můžete přesvědčit, jak se liší obraz i zvuk jednotlivých...

Témata: Test - recenze, Sony
  • Nejčtenější

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Microsoft kdysi vyřešil jeden problém monočlánků. Trik se však nevyužívá

Bez monočlánků a baterií se dnes už jen těžko obejdeme. Musíme však mít na paměti, že jejich životnost je omezena, u...

Stop pro letoun F-35? Švýcaři prověřují podezřelé nesrovnalosti v tendru

Úspěšné tažení letounů F-35 Evropou v roce 2021 pokračovalo ve Finsku a Švýcarsku. V alpské zemi se však nad nákupem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenské ministerstvo popřelo, že by chtělo koupit stíhačky F-35 místo F-16

Válka na Ukrajině významně rozhýbala mezinárodní obchod se zbraněmi. Mnoho zemí se najednou cítí být ohroženo tak, jak...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

O2TV přechází na Android, změna čeká statisíce diváků

Všechny „moderní“ set-top-boxy služby O2TV čeká v příštích dvou měsících přechod na operační systém Android TV....

Nové televizory Samsung zkalibrujete mobilem a konečně se dočkáme OLED

Profesionální kalibrace obrazu pomocí smartphonu, matné panely lifestylových modelů, vylepšené QLED obrazovky a...

Propad ceny z ní udělal skvělou koupi. Televize od TCL překvapí i zvukem

Premium S vestavěným soundbarem a subwooferem od Onkya hraje jako z praku, poradí si se všemi HDR formáty a navíc nabízí...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...