Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

aktualizováno 
Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce Dolby Atmos a DTS:X a vše zabalené do jednoho soundbaru. Žádný subwoofer, žádné zadní reprosoustavy, žádné kabely. A přesto naplní obývák skvělým prostorovým zvukem.

Soundbar Sennheiser Ambeo tvoří zvuk třinácti reproduktory. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Některé produkty přicházejí na svět postupně a z pohledu spotřební elektroniky pomalu. Prototyp soundbaru Ambeo jsme slyšeli na veletrhu CES v Las Vegas již před devatenácti měsíci a teprve nyní jej, jako úplně první v České republice, máme možnost otestovat. A jak se v testu ukázalo, na některé věci se vyplatí počkat.

Ambeo dorazilo v jedné úzké dlouhé krabici. A těžké – samotný soundbar váží 18,5 kg. V krabici je sám, na rozdíl od konkurence zde není ani samostatný subwoofer, ani bezdrátové efektové reprosoustavy jako u dříve testovaného Samsungu HW-N950. Vše obstará třinácti reproduktory, z nichž dva míří ke stropu, dva do stran a devět na posluchače.

Jedna bedna na všechno

Soundbar je velký a těžký, s čímž musíte počítat při instalaci. Můžete jej postavit na podložku, například na televizní skříňku, jen musíte počítat s jeho výškou a přizpůsobit umístění televizoru tak, aby soundbar nezakrýval spodní část obrazu. Možná je i montáž na stěnu, umístění konektorů a absence zadních bassreflexů tomu nahrává, ale úchyty si musíte dokoupit zvlášť. 

Soundbar Sennheiser Ambeo

Je to macek. Na šířku má 126,5 cm, na výšku 13,5 a na hloubku 17,1 cm. Váží 18,5 kg.

Pamatovat musíte na to, že dva reproduktory jsou umístěné na vrchní straně a dva hrají do boků, takže jej určitě nemůžete zasunout do nábytkové police. Při instalaci na stěnu by mezi televizorem a Ambeem měl být zachován výškový odstup, na zadní hraně je totiž mřížka, kudy proudí teplo od mohutných chladičů výkonových zesilovačů – a ty při delším poslechu na vysokou hlasitost hřejí poměrně hodně. Chlazení je však pasivní a zcela bezhlučné, což chválíme.

Konektory jsou umístěny ve spodní části tak, že kabely vedou rovnoběžně se spodní stranou v připraveném prostoru směrem dozadu a je zde dostatek místa jak při postavení na podložku, tak zavěšení na stěnu. Najdete zde tři HDMI vstupy a jeden výstup kombinovaný s eARC, tedy rozšířeným zpětným kanálem – stejným kabelem tak putuje obraz z ostatních vstupů dále do televizoru a zároveň jím může jít zvukový signál z televizoru zpět do soundbaru. My to vyzkoušeli s televizorem Samsung QE65Q85R a zpětný kanál fungoval, ale Dolby Atmos a DTS:X jím neprošly, proto jsme UHD Blu-ray přehrávač Samsung UBD-M8500 připojili přímo do soundbaru a dále vedli jen obraz. Aplikace Netflixu pro Tizen navíc Dolby Atmos nepodporuje, takže jsme jej vyzkoušeli jen z Blu-ray disků.

Sennheiser Ambeo

Šikovně umístěné konektory.

Mezi přípojnými místy dále nejdete optický zvukový vstup, stereofonní linkový vstup a výstup pro aktivní subwoofer, pokud byste se rozhodli podpořit basovou sekci. Nechybí ethernetový port pro připojení k routeru domácí sítě a USB port sloužící jen pro servisní účely. Což nevadí, konektory jsou po instalaci uživatelsky nedostupné. Pro hudbu se předpokládá jako hlavní zdroj přehrávání přes vestavěný Chromecast (podporují služby jako Spotify, Tidal a další), DLNA nebo Bluetooth.

Nastavení je jednoduché. Kalibrační mikrofon připojíte do konektoru na čelním panelu soundbaru a postavíte na nejčastější místo posluchače, typicky doprostřed gauče. Mikrofon je na vysoké výklopné nožce a podstavci, proto jej nemusíte ničím podkládat a je ve správné poslechové výšce.

Sennheiser Ambeo

Kavalérie reproduktorů Sennheiser Ambeo, vrchní dvojice je pod kovovou mřížkou.

Spustíte proces kalibrace, ustoupíte na stranu a zhruba minutu počkáte. Reprosoustava zahraje testovací signály, pomocí mikrofonu sejme, jak zní v místnosti, poté je asi dvě minuty zpracovává a je hotovo. Pokud byste měnili dispozici místnosti, posunuli sezení nebo přidali větší kus nábytku, je vhodné kalibraci zopakovat. Nebo pokud byste připojili subwoofer, to pak kalibrace trvá ještě zhruba o půl minuty déle. 

Aplikace Smart Control

Z aplikace Smart Control uřídíte vše co z dálkového ovladače a navíc se dostanete k dalšímu podrobnějšímu nastavení, zejména výběru intenzity zpracování zvuku a jemnějšímu doladění ekvalizace. A samozřejmě nastavení systému, včetně wi-fi, aktivaci chromecastu a podobně. Můžete zde aktivovat subwoofer a nastavit úroveň jeho výstupu. 

Aplikace má v Google Play nepříliš lichotivé hodnocení, což je dáno zejména občas vypadávajícím spojením se soundbarem – musíte několik sekund čekat na obnovení spojení a pak teprve znovu vidíte nabídku funkcí a nastavení. Někdy šlapala jako hodinky, někdy vypadla dvakrát za minutu. Nějakou příčinnou souvislost jsme však neobjevili. Škoda. 

Zvuk

Pokud máte, jako do jisté míry i já, předsudky vůči virtuálnímu vytváření prostorového zvuku, tak na ně u Ambea můžete zapomenout. To, co předvádí, je totiž jen těžko uvěřitelné. 

Zvukové pole je rozprostřeno po poslechovém prostoru přirozeně všude okolo. Soundtrack i ruchy slyšíte vedle sebe, za sebou, nad sebou. Zcela konkrétně a adresně. Při bitce v hustém dešti ve filmu John Vick máte pocit, že vám moknou záda, déšť přichází seshora a je všude okolo. Výstřely proříznou zvuk s vysokou dynamikou a tříštění skla zní přesně tak ostře, jak má. Vokál, ač je zde (tak to zvukaři udělali) utopený v ruchu deště, je stále perfektně srozumitelný a neunikne vám ani slovo. 

Fotogalerie

V mé oblíbené Dolby Atmos scéně z filmu Unbroaken vás perfektně obklopí hlomoz a hluk letadla, rachot motorů přichází zcela konkrétně z míst, kde v pokoji nic není, všechny ruchy jsou přesně vykreslené. Výbuchy střel protiletecké obrany detonují všude okolo, s velkou razancí, dynamikou, ostře vykreslené. Letadla prolétávají ze všech stran a zvuk vás strašně rychle vtáhne do děje, při vysoké hlasitosti mohou znít dopady střel na trup letadla a blízká střelba kulometu až nepříjemně, přesto perfektně a srozumitelně slyšíte dialogy. V reprodukci je pořádek, nic se neslévá a nezahlcuje, i v tom největším rachotu je zřejmé, že má Ambeo vše pod kontrolou. Objem, hloubka a razance podání basů je vzhledem k absenci sbwooferu až překvapující. Ve velké místnosti a samostatně stojícím domku, kde nebudete rušit sousedy, můžete připojit subwoofer (dle svého výběru). I samotné Ambeo však dokáže rozechvět vzduch, že nábytek zarezonuje.

King Kong v konkurenčním formátu DTS:X nadchne ve scéně s prchajícími dinosaury, jejich obří tlapy dopadají všude kolem a divák je ve středu vřavy podobně jako aktéři. 

Prostorový zvuk perfektně funguje i v klidných scénách a nižších poslechových hlasitostech. Zvuk přirozeně zaplní místnost a doplňuje obraz. Fajn je, že u Dolby Digital či DTS se nesnaží vymýšlet horní efekty, ale hraje 5.1.

Soundbar si výborně poradil i s tak složitým materiálem, jako je Blu-ray s koncertem Davida Gilmoura Live in Pompeii. Výborně vykreslený hlas se neplete s kytarovými vyhrávkami, s bicími si poklepáváte nohou a kopák cítíte v sedačce, reprodukce má šťávu, rytmus, dravost. Background vokály se neslévají, slyšíte je zvlášť. Kytary mají přesně tu správnou dávku řezavosti a zároveň plnosti, kterou máme u Pink Floydů rádi. Prostorový mix ve formátu DTS Master Audio nabízí příjemné neinvazivní podání prostoru se kterým si Ambeo dobře poradilo. Skvělá dynamika a pevné basy nijak nevadnou ani při vysoké hlasitosti (nastavení 40/50). Skvělé.

Ideální je samozřejmě umístění soundbaru do prostoru symetricky, aby měl k bočním stěnám stejně daleko. I v kompromisním asymetrickém umístění však odvádí skvělou práci, klesne trochu hloubka prostoru za posluchačem, ale naprostá většina vyřčených hodnocení stále platí.

Sennheiser Ambeo

Umístit tlačítka řízení hlasitosti do sousedství identických tlačítek pro připínání vstupů je nešťastné, pletou se.

Ačkoli je soundbar určen především pro poslech filmového a televizního zvuku, pravděpodobně v obýváku zastane i roli sestavy pro poslech stereofonní hudby. A hraje velmi dobře, živě, dynamicky, důrazně, s příjemně širokou stereobází, výrazným a plným vokálem. Ale vše zní trochu jinak, než jsme zvyklí. Víc plně, jakoby zahuštěně, tóny mají větší tělo a objem, než je přirozené... Zní to příjemně a poutavě, ale ne věrně. Pokud neočekáváte, že budete se sklenkou vína soustředěně vychutnávat audiofilní nahrávky, tak to však vadit nebude. A chtít dělat něco takového na soundbaru by bylo bláhové. 

V aplikaci si můžete vybrat tři stupně intenzity zpracování Ambeo, roztahuje se šířka scény, u filmů nám nejlépe vyhovovala prostřední, u muziky nižší. Potěšilo nás, že se u stereofonních materiálů nesnaží vyrábět umělý prostor, ale rozšiřuje šířku (de facto stereobázi), takže zvuk přichází z většího prostoru, než zabírá soundbar, ale není poškozován pokusy o umělý prostor. 

Spolupráci s externím subwooferem jsme vyzkoušeli s ELAC SUB 2080D. Hned po zapojení kabelu se aktivovala výhybka v soundbaru a jeho reproduktory přestaly hrát hloubky – ty šly signálovým výstupem do subwooferu. Basy se staly mohutnější a hlubší, exploze mají větší říz a střely razanci, ale zde už se bavíme o poslechu způsobem, při kterém na vás sousedi v činžáku brzy zavolají policii. A nutno taky připočíst, že tento subwoofer stál v době uvedení polovinu toho, co celý soundbar. Překvapivě jsme museli přiopravit nastavení hlasitosti výstupu, protože bylo basů až příliš (a subwoofer se při hlasitém poslechu dostával na svoji výkonovou hranici).

Závěr

Už dlouho jsem nebyl z ničeho tak nadšený. Je to nejlépe hrající soundbar s prostorovým zvukem na trhu a můžeme směle říci, že o koňskou délku. Způsob, jakým dokáže místnost naplnit prostorovým zvukem se zřetelnou lokalizací a přehlednou scénou, způsob, jakým zahraje basy i bez samostatného velkooběmového subwooferu, nebo jak si poradí i s hlasitou reprodukcí i složitých koncertů, je jednoduše udivující. 

Cena 65 000 Kč, se kterou Ambeo Soundbar právě vstupuje na trh, není nízká, ale vzhledem k tomu, co dovede, rozhodně není přehnaná. Nároční milovníci filmů a koncertů, kteří chtějí prostorovou zvukovou reprodukci a nechtějí jí podřídit obývací pokoj a rozvést kabeláž pro devět reprosoustav, aktuálně na trhu nemají lepší volbu.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Jen těžko bude hledat konkurenci. Test Xiaomi Mi Note 10 Lite

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Xiaomi se snaží etablovat také jako značka prémiových telefonů. Tu představuje modelová řada Mi...

Supervýkonný smartphone v boji o přízeň. Test Realme X50 Pro 5G

Realme X50 Pro 5G

VIDEO Aktuální top model značky Realme je i na českém trhu vyzyvatelem zavedených značek, proti kterým má...

Zesilovač pro mileniály potěší vzhledem, nabídkou vstupů i zvukem

NAD D3045

Nezabere mnoho místa, můžete jej buď postavit na výšku, nebo položit naplocho. Připojíte k němu vše...

Budete ji milovat, nebo nenávidět. Test krásné Motoroly Edge+

Motorola Edge+

Legendární značka Motorola se po několik uplynulých let vyhýbala segmentu špičkových smartphonů....

Elektrický Opel Corsa boduje 100kW nabíjením a skvěle vypadá

Opel Corsa-E

VIDEO Opel Corsa-E rozšiřuje nabídku elektromobilů na českém trhu a jako první přijíždí na nové platformě...

Test Samsung Galaxy M21. Je to ideální praktický mobil bez příkras

Samsung Galaxy M21

Samsung Galaxy M21 je poctivý smartphone. Bez velkých marketingových příkras a lákadel, s designem,...

Skvělé telefony ve stínu obřího sourozence. Recenze Samsungů S20 a S20+

Samsung Galaxy S20+ a Galaxy S20

Dvojici letošních prémiových samsungů, které byly tradičně považovány za úplnou špičku nabídky,...

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

V noci na čtvrtek bude na maximu nejpopulárnější nebeské představení

Každý rok můžeme na obloze kolem 12. srpna vidět největší množství prachových částeček z meteorického roje Perseid,...

Bioarcheolog: Náš genom je z třetiny lovců mamutů, Češi přišli z Polska

Jsou Češi spíše Slované, Germáni, Keltové nebo potomci původních obyvatel na našem území? Podle bioarcheologa Jaromíra...

Dusičnan amonný zabíjel mnohokrát. Ovšem mnohem více životů zachránil

Výbuch v Bejrútu nebyl ani zdaleka jediným případem, kdy dusičnan amonný způsobil katastrofu. Některé z nich byly...

Jak „Drak“ málem nedoletěl. Přístup SpaceX k softwaru NASA překvapil

Společnost SpaceX má z pohledu NASA poněkud neortodoxní pohled na vývoj softwaru. Jak ukázalo několik letů v posledních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spojené státy vyzkoušely nový nadzvukový kluzák

Odborníci americké armády a námořnictva v březnu otestovali hypersonický kluzák, který by měl být schopen překonat i ty...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Pecky jako žádné jiné. Otestovali jsme nové „fazolky“ od Samsungu

Z ucha nijak nevykukují a vypadají spíše jako módní doplněk než jako sluchátka. Nová Galaxy Buds Live jsme otestovali...

Hudba Google Play skončí na konci roku, je na čase zachránit playlisty

Služba Hudba Google Play v prosinci 2020 definitivně skončí, nahrazuje ji YouTube Music.

Fotoaparáty Olympus mění majitele, další možná budou pod jinou značkou

Jedna z ikon fotografického průmyslu, a jeden z předních producentů digitální systému Micro 4/3, společnost Olympus,...

Microsoft zavře své kamenné obchody. Čtyři promění v zážitková centra

Microsoft se rozhodl zrušit své kamenné prodejny po celém světě a soustředit se pouze na online prodej a partnerské...

Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®
Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®

Oživte svým ratolestem koupel se sadou mycích gelů, které jsou určeny pro všechny děti od 18 měsíců. Oba mycí gely Johnson's® jsou jemné a...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...