Pátek 7. srpna 2020, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. srpna 2020 Lada

TEST: Nejlepší „instantní“ domácí kino, které jsme zatím slyšeli

aktualizováno 
Zvládne prostorové formáty Dolby Atmos i DTS-X, hudbu hraje i přímo ze serverů Spotify. Soundbar s bezdrátovým subwooferem a dvojicí bezdrátových efektových reprosoustav HW-N950 se Samsungu opravdu povedl. Museli jsme však počkat na opravu chyby ve firmwaru, která jej na několik týdnů zmrzačila.

Soundbar HW-N950 od společnosti Samsung. | foto: Samsung

Jedním ze strašáků instalací domácího kina je nutnost tažení kabelů k zadním reprosoustavám, v případě kina připraveného na systém Dolby Atmos nebo DTS:X i k horním. Vyzkoušeli jsme soundbar HW-N950 od Samsungu, se kterým starost o kabely odpadá, přitom svým projevem příjemně překvapí i náročnější filmové nadšence.

Část napřímo, část odrazem, část virtuálně

Rozměrný a těžký soundbar je osazen třinácti reproduktory, přičemž dva širokopásmové (každý na jiné straně) najdete na bocích, dva širokopásmové na vrchní straně (jeden vlevo, druhý vpravo) a zbylých devět na čelní straně, přičemž na stranách a uprostřed tvoří tři logické celky v uskupení dvou širokopásmových a jednoho vysokotónového měniče.

Vizualizace principu vytváření virtuálních reprosoustav odrazy. Na snímku chybí...

Vizualizace principu vytváření virtuálních reprosoustav odrazy. Na snímku chybí zadní reprosoustavy, princip je však stejný.

K této kavalérii jsou bezdrátově připojené dvě zadní efektové reprosoustavy, které na posluchače míří dvojicí širokopásmových měničů, druhá dvojice pak míří v úhlu nahoru. O basy se stará taktéž bezdrátově připojený subwoofer, u kterého vzhledem k nerozebiratelné konstrukci a neprůhledné bočnici můžeme použití jednoho reproduktoru spíše odhadovat. O reprodukci se tak dohromady stará nejspíše osmnáct reproduktorů. 

Reproduktory mířící nahoru hrají odrazem od stropu a mají na starost zvuky, které máte slyšet shora. Reproduktory mířící do stran hrají odrazem od okolních stěn či nábytku a jejich účelem je dodat posluchači zvuky směřující z boků. Reproduktory mířící na posluchače pak reprodukují zvuky, které mají k posluchači přicházet zepředu a zezadu, včetně dialogů na obrazovce.

N950

Alfanumerický displej je ukryt v pravém rohu soundbaru pod krycí mříží.

V nastavení si můžete pohrát s hlasitostí jednotlivých kanálů, a to i těch virtuálních, subwoofer má dokonce na dálkovém ovladači vlastní volič hlasitosti. Pohrát si můžete i s ekvalizérem, jak základním basy/výšky, tak podobnějším šestipásmovým. Posledním nastavením je synchronizace s obrazem (při použití zpětného kanálu ARC). A dál nic. Neurčujete velikost místnosti, vzdálenost reprosoustav ani nic dalšího. Je to možná škoda, ale jde o ústupek ve jménu uživatelské jednoduchosti.

Instalace a možnosti

Instalace je jednoduchá. Soundbar umístíte na polici před televizor, nebo jej pověsíte na stěnu pod něj - což lze jen v případě, že máte televizor přímo na stěně a nebude mu tak stínit. Subwoofer umístíte poblíž soundbaru, obě efektové reprosoustavy za místo posluchačů, zapojíte do elektrických zásuvek a stisknete párovací tlačítko na zadních stranách. O chvilku později je vše propojeno.

K párování jen jeden nepříjemný postřeh, pokud zadní repro a subwoofer odpojíte na delší dobu ze zásuvky, někdy je nutné párovací proceduru zopakovat. Což není větší komplikací, ale na instalační rutinu uživatel rád po prvním nastavení zapomene.

Na soundbaru jsou dva HDMI 2.0 vstupy pro připojení například UHD Blu-ray přehrávače a herní konzole a jeden HDMI výstup se zpětným zvukovým kanálem ARC, kterým soundbar spojíte s televizorem.

N950

Přípojná místa soundbaru

Je zde i optický zvukový vstup pro připojení dalších zdrojů zvuku a samozřejmě bezdrátové rozhraní Bluetooth pro připojení chytrého telefonu. Potěší wi-fi, pomocí kterého můžete nejen přehrávat hudbu (Spotify Connect, Deezer, TuneIn Radio) přímo ze serverů poskytovatelů připojení nebo vlastních DLNA serverů, ale i systém ovládat z aplikace Smart Things v chytrém telefonu či pomocí skillu v asistentce Alexa od Amazonu (ten jsme nevyzkoušeli).

Zvuk při reprodukci filmů

Jako první jsem projel všechny filmové ukázky z předváděcího Dolby Atmos Blu-ray disku a v podstatě nebylo nutné zkoušet dál, při reprodukci prostorového zvuku hraje soundbar lépe, než jsme doufali. Výbuchy protiletadlových střel a ostré cinkání nábojů o trup letadla jsou podány s nečekanou dynamikou a razancí, přičemž maximální využitelný výkon významně přesahuje míru, kterou si v bytovém domě můžete vůči sousedům dovolit. Jednotlivé exploze, ruchy i rachot motorů se přitom ozývá z prostoru kolem a z prostoru obrazovky, nikoli z toho dlouhého kvádru s logy Samsungu a Harman/Kardonu před námi.

N950

Základní ovládací prvky jsou na zadní hraně soundbaru, vše ostatní uřídíte dálkovým ovladačem nebo v aplikaci SmarThings pro chytré telefony.

Líbilo se nám i podání deště a pěstního souboje z filmu John Wick, zvuk kapek plní celý pokoj a rány zní opravdu hrozivě. „Magnetická“ scéna z Transformers: Age of Extinction zase prověřila schopnost subwooferu rozvibrovat vzduch v celé místnosti a vytvořit velice mohutné efekty. Pochvalu zaslouží i reprodukce vokálu, kterému je dobře rozumět i v největší vřavě. 

Testovací sekvence s šumovým lokalizačním testem jednotlivých kanálů ukázala velmi dobrou lokalizaci předních a zadních a vrchní předních a vrchních zadních kanálů. U vrchních byla lokalizace více rozprostřena do prostoru, ale stále bylo zřejmé, odkud zvuk přichází. U prostředních bočních a prostředních vrchních kanálů hodně záleželo na dispozici místnosti, zda se měl zvuk bočních reproduktorů v soundbaru od čeho dobře odrazit k posluchači. V asymetrických místnostech může být toto trochu oříšek, ale při běžném poslechu to nebyl zásadní problém.

Komponentní a dobře postavené kino může odvést a často i odvede lepší práci, ale vzhledem k tomu, jak málo vzhled a uspořádání obýváku soundbar N950 ovlivní, je výsledek až neuvěřitelný.

Zvuk při reprodukci hudby

Žádné větší zklamání nenastane ani při poslechu hudby. Pokud posloucháte moderní pop, hip-hop a rap, oceníte chování subwooferu, který ve vysoké hlasitosti dokáže přenést i basově exponovanou nahrávku Drake - Nonstop (album Scorpion) tak, že mohutnými basy zaplní celou místnost. Celkově je zvuk jasný, pevný, výrazný a dynamický.

Bluesová a jazzová hudba zní živě, plně. Chybí vyjádření hudebního prostoru, větší prostor mezi nástroji, ale o tom by nás trápilo spíše při hodnocení komponentní sestavy, ne soundbaru. Adekvátní nároky splní bez větších výhrad. Překvapivě slušně zahrál i Dianu Krall - The Girl in the Other Room, zde nám však chyběly lépe prokreslené a výrazněji zahrané nejvyšší metličky. Při vysokých hlasitostech měla mírnou tendenci se trochu zalykat.

Provozní postřehy

První seznámení se soundbarem bylo trochu mrzuté, protože asi po týdnu přestaly po aktualizaci firmwaru fungovat HDMI porty, na předchozí verzi se nešlo vrátit, a tak jsme (a mnozí zahraniční uživatelé také) čekali několik týdnů, až Samsung vydá novou verzi. To bylo zklamání, čekali bychom mnohem rychlejší reakci. 

U Spotify Connect nás překvapil, a to doslova, způsob ovládání hlasitosti. Soundbar si totiž pamatuje naposledy použitou hlasitost (bez ohledu na vstup) a dokud ji ovládáte dálkovým ovladačem nebo tlačítky na soundbaru, je vše v pořádku. Jakmile však sáhnete na hlasitost na chytrém telefonu, soundbar převezme informaci o aktuálním nastavení hlasitosti na telefonu, která může být zvolena úplně jinak. A v našem případě byla nastavena hodně vysoko. Což v sobotu v sedm ráno příliš nepotěší a ty, kteří do té doby spali, už vůbec ne.

S cenou 39 990 Kč (leckde o 5 000 Kč méně) jde sice o dražší, avšak zvukově velmi povedený soundbar. Pokud vás láká moderní prostorové zvukové formáty domácího kina a zároveň děsí nutnost instalace většího množství reprosoustav, je Samsung HW-N950 velmi zajímavým řešením. 

Autor:
Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Jen těžko bude hledat konkurenci. Test Xiaomi Mi Note 10 Lite

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Xiaomi se snaží etablovat také jako značka prémiových telefonů. Tu představuje modelová řada Mi...

Supervýkonný smartphone v boji o přízeň. Test Realme X50 Pro 5G

Realme X50 Pro 5G

VIDEO Aktuální top model značky Realme je i na českém trhu vyzyvatelem zavedených značek, proti kterým má...

Zesilovač pro mileniály potěší vzhledem, nabídkou vstupů i zvukem

NAD D3045

Nezabere mnoho místa, můžete jej buď postavit na výšku, nebo položit naplocho. Připojíte k němu vše...

Budete ji milovat, nebo nenávidět. Test krásné Motoroly Edge+

Motorola Edge+

Legendární značka Motorola se po několik uplynulých let vyhýbala segmentu špičkových smartphonů....

Elektrický Opel Corsa boduje 100kW nabíjením a skvěle vypadá

Opel Corsa-E

VIDEO Opel Corsa-E rozšiřuje nabídku elektromobilů na českém trhu a jako první přijíždí na nové platformě...

Mini elektrifikací duši neztratilo. Umí lumpačit, ale daleko nedojede

Mini Cooper SE

Poznáte jej zejména podle malých žlutých ikon se symboly elektrické zásuvky a chybějící mřížky...

Nástupce loňského prodejního hitu. Test Samsungu Galaxy A51

Samsung Galaxy A51

Každoroční přírůstky Samsungu do vyšší střední třídy ukazují, že kdo si připlatí, ten si může...

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Proč SpaceX v raketách nepoužívá lepší palivo?

Elon Musk se před pár týdny na Twitteru zapojil do diskuze ohledně raketových paliv. A během následné rozpravy...

I Jižní Korea měla své Techtle Mechtle, poradila si jinak než Česko

Jak vypadá vyšetřování velkého ohniska kolem nočního klubu v zemi, kde „chytrá karanténa“ opravdu funguje. Jižní Korea...

Jedna pandemie nestačí. V USA se šíří zákeřná „králičí ebola“

Na jihozápadě USA se šíří mezi domestikovanými i divokými králíky nákaza virem, jehož účinky připomínají lidskou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět je čím dál zelenější. Česko v současnosti míří opačným směrem

Na planetě Zemi v posledních desetiletích přibývá zeleně. Neplatí to však pro všechny státy. Česko bohužel představuje...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Jednoduchost funguje. Pro-Ject T1 je skvělý gramofon pro šetřílky

Premium V cenové kategorii do deseti tisíc se to gramofony jen hemží. Lehoučké plastové strojky zpravidla nabízejí bluetooth...

TEST: Bezdrátové reprosoustavy k vodě i do tělocvičny

Premium K vodě, na chatu, do kuchyně, na velkou party u bazénu. Bluetooth reproduktory vám muziku z mobilu přehrají ve slušné...

Otestovali jsme: vytuněný OLED panel Panasonic nabízí famózní obraz

Premium Vyzkoušeli jsme současnou vlajkovou loď společnosti Panasonic. 65" OLED televizor uchvátí obrazem, potěší zvukem a...

Poprvé po 42 letech se v lednu v Las Vegas novináři nesjedou

Největší veletrh spotřební elektroniky, Consumer Electronic Show, zkráceně CES, v lednu 2021 proběhne pouze ve...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...