Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 3. října 2022 Bohumil

Test: Sedmimegapixelové kompaktní foťáky na léto

Malé, krásné a šikovné... a také s osobitým stylem, případně s velice zajímavým poměrem ceny a výkonu, tedy užitné hodnoty. Posvítili jsme si na pěti- až sedmimegapixelové elegány, kteří nás zaujali mezi současnými novinkami na našem trhu.

Tipy redakce

Samsung i6 PMP - Vítěz testu
Vysoce výkonný a výborně vyladěný multimediální přístroj
cena 9 490 Kč

Olympus µ 700 - TIP FotoVideo
Snadno ovladatelný „digišperk“ s výbornou kvalitou obrazu
cena 7 536 Kč

Canon IXUS 55 - Výhodný nákup
Fešák, který dobře kombinuje krásný design a užitnou hodnotu
cena 8 495 Kč

Sony Cyber-shot W50 - Cenový hit
Po všech stránkách velice zdařilý a výkonný stylový elegán
cena 7 720 Kč


Výběr modelů

Zaměřili jsme se na stylové digitální kompakty, které nejsou jen líbivými „digitálními šperky“, ale současně i výkonnými fotografickými přístroji. A samozřejmě nejen fotografickými – přirozeně využívají možnosti digitálního snímání a umožňují pořizovat a přehrávat i videosekvence, případně i zvuk. V našem výběru je tato výběrová šestice:


Canon Digital IXUS 55 – fotoaparáty této řady staví na osvědčeném a výrobce je postupně inovuje a vylepšuje. Jaké zajímavé funkce nabízí? Souvislé snímání rychlostí ~ 1,8 obr./s až do zaplnění 1GB karty (1 hod.), možnosti úprav snímků – funkce Mé barvy + fotografické efekty, nechybí histogram, pomocná mřížka pro usnadnění kompozice a inteligentní senzor orientace, samozřejmostí je funkce Stitch Assist pro tvorbu panoramat a možnost opatřit fota zvukovou poznámkou. Menu je kompletně v češtině.


Casio Exilim Card EX-S600 – také EXILIMy, včetně modelů „Card“, patří k pečlivě inovovaným přístrojům. Tento model opět nabízí velký výběr scén Best Shot, souvislé snímání, funkci Anti Shake DSP, ozvučené video MPEG-4 s funkcemi short/past movie včetně možnosti digitální stabilizace, rychlé prohlížení snímků (s intervalem 0,1 s) a poslouží i jako audiozáznamník.


Fujifilm FinePix Z2 – druhý model řady „Z“ umožňuje pořídit tři snímky rychlostí ~ 2,2 obr./s a také využít funkci Long-period (à 0,8 obr./s až 40 snímků v maximálním rozlišení), samozřejmostí je možnost úpravy snímků.


Olympus µ 700 – první z trojice nových modelů řady µ, který jsme měli možnost vyzkoušet, umožňuje kupříkladu souvisle pořídit až 11 snímků v nejvyšším rozlišení rychlostí 3,7 obr./s, opět má digitální stabilizaci obrazu, při které je zvýšena citlivost snímače, a technologii BrightCapture (velikost snímků pak je 1600 × 1200 px) a má účinnou funkci redukce šumu, lze upravovat snímky (včetně odstranění červených očí, lze použít rámečky, vložit text, vytvořit kalendář), nabízí zobrazení histogramu v režimu snímání i prohlížení, zobrazit lze i pomocné linie, samozřejmě nechybí funkce Panorama (pro sestavování panoramat z dílčích snímků – ve spojení s xD kartami Olympus; nové Hi-Speed karty nabízejí i 3D a další umělecké efekty), začínající ocení funkci nápovědy, samozřejmostí je voděodolnost a možnost stáhnout české menu z internetu.


Samsung i6 „PMP“ – jak označení prozrazuje, jedná se o stylový multimediální přístroj; Samsung k němu směřoval již řadou několika předchozích modelů, touto novinkou ovšem dovedl svůj záměr téměř k dokonalosti: vytvořil opravdu zdařilý stylový kapesní multimediální kompakt – fotoaparát s možností pořizovat videosekvence a audionahrávky a současně „PMP“ – Personal (Portable) Media Player, tedy prohlížeč snímků a přehrávač videa a hudby. Dále nabízí souvislé snímání (~ 1,5 obr./s), úpravy snímků vč. nastavení jednotlivých kanálů RGB, video má stabilizaci, možné jsou i úpravy videa, Slide show s hudbou, přístroj poslouží i jako audiozáznamník (max. 1 hod.) a umožňuje nahrávat zvukové poznámky k snímkům. Menu je dostupné v češtině včetně diakritických znamének.


Sony Cyber-shot DSC-W50 – řada „W“ je dnes již osvědčená a postupně výrobcem inovovaná a vylepšovaná. W50 ze zajímavých funkcí nabízí kupříkladu souvislé snímání rychlostí ~ 1,4 obr./s pro 3 snímky v maximálním rozlišení (a až 98 ve formátu VGA), nabízí režim vysoké citlivosti snímače (1000 ISO) jako ochranu proti rozostření snímků, má funkci redukce šumu Clear RAW, umožňuje snímat v širokoúhlém režimu 16:9, základní úpravy snímků a zobrazit lze histogram. Pro české uživatele je důležité, že kompletní menu je dostupné i v češtině, a to včetně průvodce funkcemi s nápovědou.

Bližší pohled

Canon Digital IXUS 55

Malé tělo z nerezové oceli ukrývá vyspělé technologie. Základem je snímač a obvod s výkonným procesorem DIGIC II a objektiv Canon s 3× optickým zoomem 5,8–17,4 mm f/2,8–4,9 (ekv. 35–105 mm u 35mm foťáku), který má konstrukci tvořenu 6 optickými členy v 5 skupinách se dvěma asférickými členy ze skla s ultravysokým indexem lomu (UA) pro zajištění ostrých, kontrastních snímků a živé podání barev. A samozřejmě i další systémy a technologie, zejména inteligentní 9bodový systém AF a systém iSAPS, který vyhodnocuje scénu a nastavuje expoziční parametry. Snímat lze ozvučené video VGA (frekvence 30/15 obr./s) a možný je i přímý tisk, např. na tiskárně Canon Selphy CP710, a to i ID foto a políčka z klipů, nejnovější tiskárny Canon také umožňují upravovat snímky (redukovat šum, nastavit živé barvy, použít novou funkci Rozjasnění tváře). Dokoupit je možno také různé příslušenství, kupříkladu outdoorové pouzdro AW-DC50.

 

Naše zkušenosti

Ovládání fotoaparátu je příjemné, fotografování snadné – buď v plně automatickém režimu, nebo zvolíme jeden ze 14 naprogramovaných scénických režimů (plus makro), případně můžeme vybrat manuální volby, které nám umožní nastavit hlavní parametry fotografování do jisté míry podle individuálních potřeb, včetně vyvážení bílé barvy a vůbec podání barev. Využít můžeme funkce Mé barvy a Speciální efekty. Příjemný je inteligentní senzor orientace, který indikuje, jestli fotíme „na šířku, nebo na výšku“ a automaticky uložené snímky otáčí pro přehrávání do správné polohy. Operační časy jsou výborné, včetně minimálního zpoždění spouště a souvislého snímání. Nechybí možnost zobrazit histogram a pomocnou mřížku pro snadné srovnání horizontu a usnadnění kompozice – LCD je dostatečně veliký a kvalitní.
Obrazová kvalita plně odpovídá kategorii. Žárovkové světlo automatika vyvážila nepřesně, program Interiér je poměrně velmi přesný, režim Žárovka velmi přesný, vyvážit je možno i uživatelsky.

Hlavní přednosti:
objektiv, operační časy, kompletní české menu

Casio Exilim Card EX-S600

Ultrakompakt s tenkým celokovovým tělem, který je nabízen ve třech atraktivních barevných variantách: světle modré (Mistral blue), stříbřité (Sparkle silver) a oranžové (Latin orange). Vybaven je objektivem Casio s 3× optickým zoomem 6,2–18,6 mm f/2,7–5,2 (ekv. 38–114 mm u 35mm foťáku), jehož optická konstrukce sestává ze 6 optických členů uspořádaných v 5 skupinách, dva členy jsou asférické – pro redukci chromatické aberace a celkové zvýšení obrazové kvality. Příjemný je opět AF systém s řadou režimů pro různé situace, možnost zaostřovat tlačítky s kontrolou na displeji, ale také výběr scénických režimů a ozvučené video MPEG-4. V prodejním balíčku nechybí praktická dokovací stanice.

Naše zkušenosti

Fotoaparát se i přes opravdu malé rozměry příjemně ovládá. Fotografovat lze v automatickém režimu, anebo vybrat z bohaté nabídky scénických programů. Nechybí řada praktických funkcí, jako je souvislé snímání, režim Vysoké citlivosti a Anti Shake DSP, kdy je nastaven ekvivalent citlivosti ISO 1600 pro snímání za špatného osvětlení. Má výborné operační časy a pochválit můžeme výdrž akumulátoru. Ovšem přístroj je hlavně krásným „digitálním šperkem“, který můžeme mít vždy a všude s sebou.

Obrazová kvalita plně odpovídá kategorii. Žárovkové světlo automatika vyvážila jen s malým posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl přesný (až s lehce chladným podáním), vyvážit je možno i uživatelsky.

Hlavní přednosti:
výběr režimů a funkcí, operační časy, výdrž akumulátoru, video MPEG-4, dokovací stanice

Fujifilm FinePix Z2

Celokovový ultrakompakt s tělem tenkým jen 18 mm nabízený ve čtyřech barevných variantách – stříbřité, černé, bílé a červené. Využívá obrazový snímač Super CCD HR páté generace, který umožňuje nastavit ekvivalent citlivosti ISO na hodnotu 800 a fotografovat i za špatného osvětlení. Objektiv Fujinon je 3× optický zoom 6,1–18,3 mm f/3,5–4,2 (odp. 36–108 mm u 35mm foťáku), má periskopickou konstrukci s lomenou dráhou paprsků, nevyjíždí z úzkého a plochého těla, díky kterému lze přístroj mít stále s sebou a připravený k použití. Systém automatického zaostřování i 256zónový exponometrický systém fungují spolehlivě, pro snímání lze použít automatický režim anebo základní scénické programy, nechybí možnost pořizovat ozvučené videoklipy.

Naše zkušenosti
Přístroj se i přes malé rozměry a ploché, hranaté tělo dobře ovládá, velice brzy si na něj zvykne i zcela nezkušený uživatel. Nastavení a volby, které nejsou dosažitelné tlačítky, jsou rozděleny do přehledného menu a základní funkce se aktivují pomocí funkčního tlačítka „F“. Fotoaparát nabízí i příjemné operační časy, kupříkladu aktivován k focení je za 0,6 s. LCD monitor nabízí velmi kvalitní zobrazení. Zajímavostí je vybavenost infračerveným, tedy moderním bezdrátovým rozhraním – vedle USB konektoru a A/V výstupu.

Obrazová kvalita odpovídá dané kategorii. Při nastavené citlivosti ISO 80 má příjemně nízký šum a celkově uspokojivou kvalitu obrazu. Žárovkové světlo automatika vyvážila nepřesně, s výrazným posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl přesnější, ovšem lehký posun k teplejšímu podání zůstal.

Hlavní přednosti:
operační časy, IR rozhraní

Olympus µ 700

Zcela nově tvarované elegantní [mju:] je nabízeno ve čtyřech barevných variantách: modré, oranžové, stříbřité a černé. Je to jediný 7megapixelový model v našem výběru a jeho snímací čip je spolu s elektronickým obvodem a procesorem TruePic Turbo s funkcemi pixel mapping a redukce šumu základem pro výbornou kvalitu obrazu. Svůj podíl na ní má také objektiv Olympus, 3× optický zoom 6,5–19,5 mm f/3,4–5,7 (odpovídá 37–111 mm u 35mm foťáku), jehož optická konstrukce sestává ze 6 členů ve 4 skupinách, 4 optické prvky jsou asférické. Systém automatického zaostřování i exponometrický systém jsou osvědčeného typu, pro snímání lze použít automatický režim či bohatý výběr scénických programů, video QuickTime je ozvučené. Samozřejmě je opět možné nahrát si české menu včetně Nápovědy. Je voděodolný, zakoupit je možno outdoorové pouzdro CWPC-02 (do hloubky 3 m) nebo vodotěsné pouzdro PT-032 (do hlouby až 40 m).

Naše zkušenosti

Malý, ale šikovný – lze jej mít vždy a všude pohotově připravený k použití a díky novému tvarování se dobře drží v rukou a snadno se ovládá. Uživatelsky je velice přívětivý, těm, kteří byli zvyklí na původní, dlouhodobě používané menu, může chvíli trvat, než si zvyknou na menu nově koncipované. Komfortně je vybaven pro snímání ve špatných světelných podmínkách, ba i za tmy, lze využít technologii BrightCapture, díky níž má displej velmi kontrastní a jasný obraz, tudíž můžeme dobře komponovat záběry, a speciální režimy, jako je Interiér, Svíčka nebo Přirozené světlo s „digitální stabilizací obrazu“ pomocí vhodného nastavení expozičních hodnot včetně využití velkého rozsahu citlivosti – 1600, resp. mimořádně, podle světelných podmínek, až 2500 ISO (snímky jsou pak 3megové). Operační časy jsou uspokojivé.


Obrazová kvalita je výborná, plně odpovídá kategorii. Automatika vyvážila žárovkové světlo nepřesně, zůstal posun k teplému podání, režim Interiér byl téměř přesný, ještě přesnější byl režim Žárovka (s lehkým posunem k chladnějšímu podání).

Hlavní přednosti:
obrazová kvalita, voděodolnost, možnost nahrát české menu

Samsung Digimax i6 PMP

Tento kapesní multimediální elegán byl pro nás příjemným překvapením. Je to jedinečný, nápaditý digikompakt, první svého druhu – s možností pořizovat kvalitní ozvučené videosekvence MPEG-4 a současně „PMP“ – Portable (nebo Personal) Media Player – slouží i jako MP3 přehrávač hudby a videa a můžeme jej využít i jako zvukový záznamník. A je také výborně vybaven: snímacími režimy, funkcemi a elektronickými filtry (včetně režimu negativ, korekce červených očí), prakticky řešenou jemnou úpravou barevnosti jednotlivých kanálů RGB, ale i možností editace již pořízených snímků a videa (samostatné tlačítko „E“). Objektiv je Samsung SHD 6,6–19,8 mm f/3,5–4,5 (ekv. 39–117 mm u 35mm foťáku) a v režimu supermakro umožňuje snímat ze vzdálenosti přibližně 1–3 cm.

Naše zkušenosti

Má nejen osobitý styl, ale přestože je jeho stříbřité celokovové tělo tenké, má ergonomický design a je uživatelsky velice příjemný. Operační časy jsou příjemné. Při snímání za špatných světelných podmínek můžeme využít praktickou funkci ASR – Advanced Shake Reduction. Zapíná se samostatným tlačítkem a systém zvolí vhodné nastavení, využije vysokou citlivost senzoru a algoritmus zpracování dat redukuje šum a další průvodní efekty – výsledné snímky jsou čisté, prokreslené, a to i při záběrech v režimu makro a zcela bez použití blesku. Nemá závit pro stativ, ale dodává se s adaptérem, který jej má. Na boku má zdířku pro konektor sluchátek, která jsou součástí setu. Dokoupit je možno dokovací stanici, jinak je možné propojit se s počítačem, tiskárnou nebo televizí pomocí kabelů připojených do rozhraní ve spodní části těla. Pochválit je třeba menu v češtině.Obrazová kvalita je výborná, odpovídá kategorii. Žárovkové světlo automatika vyvážila jen s malým posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl přesný (až s lehce chladným podáním), vyvážit je možno i uživatelsky.

Hlavní přednosti:
multifunkčnost vč. MP3, vybavení (technologie, režimy, funkce), video MPEG-4, české menu


Sony Cyber-shot DSC-W50

Také tento malý stříbřitý „digitální šperk“ s tělem z hliníkové slitiny je čerstvá novinka, ovšem jedná se o další inovativní model oblíbené řady „W“. Obrazová kvalita se opírá o 6megový snímací senzor Super HAD CCD, řídící obvod s procesorem Real Imaging a přirozeně objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar s 3× optickým zoomem 6,3–18,9 mm f/2,8–5,2 (ekv. 38–114 mm u 35mm foťáku) – velmi dobře prokresluje jemné detaily a má přirozené podání barev. Pětibodový AF systém umožňuje použít jednosnímkové zaostřování i prediktivní, monitorovací. Lze zaostřovat i pomocí tlačítek s kontrolou na LCD obrazovce. Fotografovat je možno v automatickém režimu, nebo zvolit vhodný scénický program včetně Vysoké citlivosti, který využívá možnosti nastavit až 1000 ISO a také účinnou technologii redukce šumu Clear RAW. Pořizovat můžeme i kvalitní ozvučené video MPEG VX.

Naše zkušenosti
Fotoaparát nabízí příjemný uživatelský komfort včetně velmi dobrých operačních časů – kupříkladu zpoždění závěrky po stisku spouště je bez namáčknutí 0,3 s a s namáčknutím 0,001 s. Pochválit je třeba výdrž Li-ion akumulátoru typu „G“ s technologií Stamina a také kompletní české menu včetně Průvodce funkcemi s nápovědou pro výběr scénického režimu pro začátečníky. Dokoupit je možno řadu doplňků, kupříkladu pouzdro vodotěsné do hloubky 3 m nebo adaptér a snímací filtry.
Obrazová kvalita plně odpovídá kategorii. Žárovkové světlo automatika vyvážila jen s malým posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl přesný (až s lehce chladným podáním), vyvážit je možno i uživatelsky.

Hlavní přednosti
obrazová kvalita, výdrž akumulátoru, video MPEG VX, české menu

 

Více článků z oblasti fotografování najdete v aktuálním čísle časopisu FotoVideo

Autor:
  • Nejčtenější

Proti invazi bojují i české tanky. Máme jen málo munice, říká ukrajinský tankista

Premium Česká republika byla jednou z prvních zemí, které poskytly bojující Ukrajině těžké zbraně, včetně bojových tanků T-72....

Tuto technologii nejspíš používáte, ale dost možná ne naplno. Co vše umí NFC

Premium Používá se denně k bezkontaktnímu placení, ale také k tisku, párování sluchátek, načtení jídelního lístku, otevření...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NASA testovala obranu Země před vesmírným tělesem, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla v úterý podle plánu měsíc planetky Didymos. Šlo o první test obrany...

Nejblíž za 22 let. Vysloužilá sonda pořídila snímky Jupiterova měsíce Europa

Pět let letěla sonda Juno k Jupiteru, aby v roce 2016 u něj začala svou práci. Přestože již má své původní úkoly dávno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabte je, než vylezou na břeh. I „hořící moře“ mělo zastavit německou invazi

Seriál Po neúspěšných diplomatických nabídkách se Hitler odhodlal k vypracování plánů na invazi do Británie. Britům bylo...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Vyzkoušeli jsme nový set-top-box O2TV, překvapil konfigurací i cenou

Podsvětlený dálkový ovladač s pohybovým čidlem, možnost připojit bluetooth sluchátka a dostatek USB portů. To jsou...

Nová sluchátka Apple budou fungovat lépe, když poznají tvar ucha

Apple ve středu na speciální konferenci uvedl vedle nových hodinek a telefonu i další generaci malých sluchátek AirPods...

Nenechte se napálit při výběru levného televizoru, je to docela snadné

Premium Logo Tesla na televizoru kdysi měla většina českých domácností. To by se určitě líbilo i dnešnímu obchodnímu...

První ohebný herní televizor funguje překvapivě dobře

Ohebnosti OLED displejů se využívá stále častěji – nejprve u telefonů, později notebooků a nejnověji i u herního...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...