Službu iTunes do Česka přivezou Eva a Vašek z dechovkové České muziky

  9:00aktualizováno  9:00
Firma, která stojí za fenoménem Evy a Vaška, dostala po dvouletém vyjednávání s Applem šanci spustit tuzemskou pobočku nejslavnějšího obchodu s digitální hudbou. Brzy už začne plnit databázi.

Hudební obchod iTunes zatím do Česka nedorazil | foto: Apple

Po krachu projektu iLegálně na českém internetu nefunguje žádný obchod s hudbou v digitálním formátu. Na podzim však plánuje situaci změnit hned několik firem.

iTunes

Elektronický obchod s hudbou spustila společnost Apple před deseti lety a stala se díky němu největším hráčem v digitálním prodeji hudby. Systém spolupracuje i s Apple přehrávači iPod, telefony iPhone a tablety iPad. Nákup hudby a hudebních klipů či televizních pořadů však pro menší trhy, jakým je i Česko, zůstává dodnes nedostupný.

Všechny projekty, které se u nás snažily model iTunes kopírovat, pro nezájem zkrachovaly. Podepsala se na tom i technická metoda ochrany autorských práv, kterou si vyžádala vydavatelství a která znesnadňovala přehrávání hudby.

Nově se k nim přidala i Česká muzika, která je známa především komerčně velmi úspěšnými teleshoppingovými fenomény jako Eva a Vašek, Čecho decho nebo Mistříňanka. "Máme za sebou dlouhé dokladovací období, ale před třemi týdny jsme podepsali smlouvu s Applem a jsme partnerem iTunes," potvrdil šéf České muziky Karel Peterka.

Jedním dechem dodává, že ještě není jasné, zda se iTunes pro český trh nakonec skutečně otevřou. "I když máme smlouvu, nikdo vám u Applu neřekne, že se nakonec obchod skutečně spustí. Máme takzvaně otevřená stavidla pro Evropu a můžeme plnit databázi videem a audiem. Až toho v ní bude dost, tak se rozhodne. Teď musíme předvést, co umíme," vysvětluje Peterka přísná pravidla, která obchod má.

Uvidíme na konci roku

Coby fanoušek technologií od Applu se do vyjednávání pustil už před dvěma roky. "Nejprve si nás pečlivě prověřovali, jakou má firma zahraniční bonitu a podobně. Teď nás čeká schůzka, na které se musíme dohodnout na technologii, kterou použijeme. Pak ji někdo musí připravit, pak databázi naplníme nejprve vlastním obsahem, potom věcmi od ostatních vydavatelství a pak uvidíme, co se bude dít," nastiňuje další kroky Karel Peterka a dodává: "Je to na nějaké cestě, ale ještě bych to nepřeháněl. Byť jsem umírněný optimista."

Do konce letošního roku by podle plánu mělo být v databázi sto až dvě stě tisíc skladeb. Z toho samotná Česká muzika má ve svých archivech třicet tisíc vlastních nahrávek a pět tisíc videí.

Sám Peterka se přitom netají tím, že produkce jeho vydavatelství zřejmě na tuzemském internetu nebude mít ohromující odbyt.

"I když přístup k internetu se zlepšuje, naší největší kupní sílu tvoří lidé nad 48 let. Pro nás je ale zajímavé i to, že můžeme s lidovkami prorazit na venkovní trh, kde je velká poptávka. V zahraničí si i mladý člověk, když má český kořen, poslechne ten grunt, tu lidovku. Venku máme jinou cílovou skupinu," vysvětluje Peterka. Proto by do budoucna vyjednal i otevření databáze pro Spojené státy či Austrálii, kde jsou silné krajanské spolky.

Objeví se i hudební mrak

Svoje plány na oživení digitálního trhu s hudbou však mají i velká vydavatelství, která na září připravují projekt JetMusic. Ten by neměl fungovat na principu stahování jednotlivých skladeb a alb, ale jako cloudová služba, kdy jsou skladby přístupné pouze na serveru. Takzvaný hudební mrak pak umožní za nízký měsíční poplatek hudbu přímo přehrávat, ale ne fyzicky vlastnit.

Další alternativou, zejména pro nezávislé hudebníky, má být pak projekt hudební tržnice producenta Michala Pekárka nazvaný ClickMusic, který slibuje až 70 procent ze zisku přímo muzikantům. Spuštěn má být také už v září.

Autor:
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Další z rubriky

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Najdete na iDNES.cz