AQ M23BT jsou malé aktivní dvoupásmové regálové reprosoustavy s ozvučnicí s bassreflexem. „Aktivní“ znamená, že jsou vybaveny vlastními zesilovači, a stačí tak k nim připojit zdroj zvuku, což může být například zvuková karta počítače, linkový výstup televizoru nebo třeba sluchátkový výstup chytrého telefonu.
Od starší varianty M23D se liší přítomností bluetooth modulu pro bezdrátové připojení např. chytrého telefonu. Pokud chcete ušetřit 2 500 korun a bluetooth nepotřebujete, pak jsou dobrou volbou právě M23D. Reprosoustavy jsou jinak totožné, takže popis a zvukové hodnocení platí i pro ně.
Veškerá elektronika je schovaná v pravé reprosoustavě. Najdete zde dvoukanálový digitální zesilovač, který byl v dílnách AQ navržen právě pro tyto reprosoustavy (s ohledem na použité reproduktory). Digitální zesilovače se vyznačují zejména vysokou účinností, díky čemuž může být i přes výkon 2 × 30 W napájen nevelkým externím adaptérem 12V/2,5A.
Zesílený signál pro druhou reprosoustavu je k dispozici na pérových terminálech, levou reprosoustavu k nim připojíte dodaným třímetrovým kabelem s průřezem 2 mm. Pokud by z nějakých důvodů nevyhovoval, lze nahradit jiným podle volby uživatele.
AQ M23BT mají dva stereofonní analogové vstupy s konektory Cinch (jinak zvané také RCA). Co k nim připojíte, je jen na vás. Pokud byste však zvolili gramofon, potřebujete buďto model s vestavěným korekčním RIAA předzesilovačem, v opačném případě je nutné tento MM/MC předzesilovač mezi gramofon a reprosoustavy připojit v externí podobě.
Jak jsme již zmínili, testovaná verze reprosoustav v sobě ukrývá i bluetooth modul pro bezdrátové připojení chytrého telefonu nebo tabletu. Poradí si jen s A2DP protokolem (aptX neumí), ale jeho implementace je poměrně zdařilá. Ale to si blíže řekneme až u poslechu.
O přeměně elektrické energie na mechanickou (zvuk) se starají dva elektroakustické měniče. Středy a basy má na starosti 5" reproduktor s polypropylenovou membránou, výšky hraje 0,5" reproduktor s kalotou a difuzorem. Oba si nechává AQ podle vlastního návrhu a specifikace vyrábět v Číně, čímž nahrazuje ukončenou výrobu tuzemských reproduktorů TVM, které v nižších třídách reprosoustav společnost AQ dříve používala.
Na reprosoustavě najdete multifunkční ovladač, kterým reprosoustavu zapnete i vypnete (dlouhé podržení), cyklicky přepínáte mezi vstupy (krátké stisky) a regulujete hlasitost (otáčení). Vše také uřídíte dálkovým ovladačem, který je však společný pro všechny elektronické komponenty AQ, takže mnohá tlačítka nenajdou žádné využití a u jiných jsou jejich popisky přinejmenším zavádějící (BT párování tlačítkem MP3, volba vstupů tlačítky 1,2,3). Ovladačem však můžete i přeskakovat skladby a pozastavit reprodukci z telefonu připojeného přes bluetooth, což je fajn.
Zvuk
Většina aktivních reprosoustav, ať jsou zamýšlené k počítači, či mobilním přehrávačům, dohání malou velikost ozvučnic složitým signálovým zpracováním, který sice z malých reprosoustav vymáčkne až překvapivě bohatý a atraktivní zvukový projev, ale mnohdy to dopadne stejně jako při dochucování jídla glutamátem. Chutná to výrazně, ale přirozenou chuť nezískáte.
AQ M23BT hrají řekněme tradičnějším způsobem. Respektují fyzikální limity malé ozvučnice a snaží se při zachování nízké pořizovací ceny vytvořit co nejvěrnější zvuk s co nejmenším odklonem od přirozené reprodukce. Nám je tento přístup sympatický a myslíme si, že pokud chcete svému potomkovi vypěstovat nejen lásku k hudbě, ale i k její kvalitní reprodukci, tohle by mohl být dobrý a cenově dostupný způsob.
Hodnocení poslechu ovšem musíme rozdělit na zapojení analogových vstupů a na poslech přes bluetooth.
Začněme s analogovým připojením. O to se postaral Chromecast Audio, přijímající bezztrátově komprimovaný stream z hudební služby Tidal, přičemž zvukový signál dále putoval optickým kabelem do D/A převodníku Chord Mojo a odtud v analogové podobě do reprosoustav. Škoda že nemají digitální vstup, ušetřili bychom si tak jeden převod. Samozřejmě uznáváme, že Chord Mojo je pro testované reprosoustavy neúměrně kvalitním (a drahým) partnerem, nicméně levnější externí USB převodník (např. Audioquest Dragonfly) si reprosoustavy určitě zaslouží a připojit je jen tak k zvukovému výstupu notebooku by bylo plýtvání jejich kvalitativním potenciálem.
Kvalita reprodukce je s přihlédnutím k ceně překvapivě dobrá. Opravdu velkou pochvalu zaslouží reprodukce vokálů, ty jsou výrazné, plné, hezky detailně prokreslené. Stejná chvála patří akustickým nástrojům jako kytara, piano, saxofon. Na danou cenovou kategorii je přirozenost, živost a bezprostřednost jejich reprodukce téměř neslýchaná.
UpozorněníHodnocení je vždy platné v rámci cenové kategorie. Pokud by kupříkladu testované reprosoustavy stály 15 tisíc korun, takto pozitivně bychom o jejich zvuku samozřejmě nepsali. |
Reprodukce je rychlá, jednotlivé součásti hudby nesplývají, ve zvukové scéně je pořádek a nechybí jí prostor. Basů je celkově objemově méně. Reprodukci nechybí, jen vzhledem k výše uvedenému nesmíte z malé ozvučnice čekat „velké“ basy. Nejlépe se tak reprosoustavám logicky daří u popu, folku, country, akustice a jazzu, o trochu hůře (ale stále poměrně slušně) u klasického rocku a elektronické hudby (i když zde už mnohým mohou důrazné basy chybět).
Tvrdý rock, metal, symfonický orchestr, varhanní koncerty, to jsou naopak hudební pole, na které byste se s M23BT pouštět neměli - trápí se a posluchač také.
Celkově si troufáme tvrdit, že za sedm půl tisíce se k serióznější reprodukci dostanete nejspíše jen při nákupu z druhé ruky.
Méně veselý příběh je to při poslechu přes bluetooth, ačkoli jsme jako zdroj použili smartphone Sony Xperia Z5, se kterým jsme i při obyčejném A2DP dostali se sluchátky Bose QuietComfort 35 velmi solidní zvukový projev (i když stejně jako AQ M23BT nepodporují kvalitnější kodek aptX).
Lehce kovovější a hrubší charakter výšek je vzhledem ke ztrátové kompresi signálu pro přenos pochopitelný, reprodukce středů a výšek je však i přes bezdrátové připojení celkově velmi dobrá. Trochu překvapivě je to horší frekvenčně níže. V reprodukci chybí basy mnohem citelněji než při použití analogového vstupu a tento úbytek se částečně přenáší i do oblasti nižších středů. Výsledek je stále slušný, ale již jde o mnohem znatelnější kompromis.
V tomto ohledu nám přijde rozumnější pořídit si klasické M23 a připojit k nim například adaptér Chromecast Audio od Googlu nebo externí bluetooth adaptér podle vlastního výběru.
Závěr
Výrobce chce v příštím roce představit i variantu s USB zvukovou kartou a případně i digitálním zvukovým vstupem, ale zde není ještě určena ani cena, ani datum vydání. Ale mohly by to být další praktické varianty.
Testované reprosoustavy nabízí výborný poměr zvuk/cena, ačkoli ještě výhodnější je tento poměr u základní varianty bez bluetooth. Reprosoustavy najdou uplatnění při komornějším poslechu u počítače (s rozměry 16 × 21 × 29,5 cm a hmotností 3,6 kg - L a 3,7 kg - P potřebujete spíše větší počítačový stůl), tak i k televizi, případně ve spojení např. s Chromecastem Audio i jako hlavní poslechová sestava do menších místností.
Jako ideální je vidíme pro nejmladší zájemce o kvalitní poslech. Naučí je poslouchat zvuk v přirozených barvách a proporcích i citu pro vnímání detailu a prostoru v reprodukci, což je dnes v této cenové kategorii spíše výjimečné.