Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přehrávač FiiO se sluchátky Trinity příjemně překvapil

Jednou z nejdostupnějších variant, jak dosáhnout opravdu kvalitní reprodukce, je pořízení přenosného digitálního HD Audio přehrávače vyšší třídy a kvalitativně odpovídajících sluchátek. Vyzkoušeli jsme povedenou kombinaci přehrávače FiiO X5 II a sluchátek Trinity Atlas.
Povedená muzika na cesty.

Povedená muzika na cesty. | foto: Martin César, Technet.cz

Hudební přehrávač FiiO X5 II se nezastaví před žádným jen maličko běžnějším zvukovým formátem, sluchátka TRINITY Atlas si můžete sami vyladit pomocí výměnných zvukovodů. Dohromady jim to spolu pěkně hraje a spadají do ještě docela snadno zaplatitelné kategorie.

Perfektní provedení a snadná obsluha

FiiO X5 II je druhý nejvyšší HD audio přehrávač ve firemní nabídce a v současné době se jedná už o jeho druhou generaci. Konstrukce přístroje je precizně zhotovena z mohutného hliníkového odlitku s kartáčovanou povrchovou úpravou. Co se barevného provedení týká, můžete ho mít v černém, zlatém, případně šedém (titanovém) provedení. Skelet však není jediný, co je vyrobeno z kovu. Ze stejného materiálu jsou zhotoveny i ovládací tlačítka. Díky tomu působí přehrávač už na první pohled (pohmat) opravdu luxusním dojmem.

Přehrávač FiiO X5 II

Přístroj má na čelní stěně pod krycím sklem umístěný 2,4“ IPS displej s rozlišením 400 x 360 bodů, na kterém se při reprodukci zobrazují základní nastavené údaje (hlasitost, režim zesílení, režim nastavení 10pásmového ekvalizéru, případně přednastavenou ekvalizační křivku, která microSD karta je právě aktivní, a stav baterie), dále informace o přehrávané skladbě a pokud jsou součástí skladby i doprovodná data, tak i obal alba. Displej typu IPS, který umí zobrazit 262 tisíc barev a jeho jas lze v několika krocích regulovat, má velmi dobré zobrazení, široké pozorovací úhly a je dobře čitelný i venku za denního světla. Jen na přímém slunci je jeho čitelnost horší.

Pod displejem je umístěn velký kruhový otočný (někteří výrobci používají kruhový kolébkový) ovladač s potvrzovacím tlačítkem uprostřed a okolo něj čtveřice menších sloužících pro vyvolání hlavního menu, návrat o krok zpět, posun vpřed a posun vzad. Vzhledem k tomu, že kruhový otočný ovladač funguje opravdu bezchybně (a práce s ním je svižná) a tlačítka s nízkým zdvihem mají srozumitelnou funkci, je ovládání přístroje intuitivní a zvládne ho během chvilky každý bez toho, aby se musel dívat do návodu. Jediné, co mi chybělo, byla možnost měnit velikost písma zobrazených informací. Pro ty, kteří nosí brýle nablízko, budou některé údaje čitelné jen obtížně.

Přístroj má na horní hraně umístěné dvě zdířky pro 3,5 mm jack, z nichž pravá slouží pro připojení sluchátek a levá je zdvojená a umožňuje výstup zvukového signálu volitelně v linkové nebo digitální (koaxiální) podobě. Zapojení přehrávače do vaší domácí aparatury v takovém případě není nijak kvalitativně degradováno, takže můžete naplno využít jeho velký potenciál.

Sloty na dvě karty, ty si musíte dokoupit

Vzhledem k tomu, že přehrávač nemá vlastní integrovanou paměť, což nepokládám za mínus (většina konkurence je na tom obdobně), budete si muset microSD kartu až do velikosti 128 GB (Class 6 nebo vyšší) dokoupit. A koupit si můžete rovnou dvě, neboť přehrávač má ve spodní části umístěné hned dva sloty. Celková kapacita využitelné paměti tedy může být až 256 GB, což by mělo stačit na cca 200 hudebních alb ve vysokém rozlišení (192kHz/24bitů) nebo cca 1700 (!) hudebních alb ve formátu MP3 (320kbit/s).

Přístroj podporuje obrovské množství kompresních – MP2, MP3, AAC, ALAC, WMA, OGG a především bezztrátových – DSD (DSD64, DSD128), FLAC (192kHz/24bit), APE Fast (192kHz/24bit), APE Normal (96kHz/24bit), APE High (96kHz/24bit), AIFF (192kHz/24bit), WAV (192kHz/24bit), WMA Lossless (96kHz/24bit), Apple Lossless (192kHz/24bit) zvukových formátů, z nichž budou asi nejvíce využívané staré dobré MP3 a v případě vyšších kvalitativních nároků pak stále populárnější bezztrátový FLAC.

Uvnitř X5 II najdeme kvalitní komponenty společnosti Texas Instruments, konkrétně jsou použity vysoce kvalitní DAC převodníky PCM1792A, dva I/V převodníky OPA1652, dva OPA1612 (jeden má na starosti nízkofrekvenční filtraci a druhý zesílení napětí) a dva výkonové zesilovače BUF634U.

Podrobnosti o zvukových obvodech v přehrávači FiiO X5 II

Integrovaná Li-polymerová baterie s kapacitou 3300 mAh zajišťuje přístroji provoz na cca 10 hodin, což je v reálu výdrž cca 3 - 4 dny. Do plné kapacity pak baterii pomocí nabíječky 5V/2A nabijete za cca 4 hodiny, s nabíječkou 5V/1A to bude trvat déle. Ani jednu ale v příslušenství nehledejte. Balení totiž kromě samotného přístroje obsahuje pouze perfektně padnoucí černý silikonový ochranný obal, tenký USB nabíjecí kabel, tři sady designových nálepek a dvě ochranné fólie na displej. Nepřibalit nabíječku a sluchátka ale má svou logiku. Proč zbytečně navyšovat cenu, když USB nabíječku můžete použít od mobilního telefonu (a že jich většinou máme doma více než dost) a sluchátka si stejně koupíte kvalitnější.

In-ear sluchátka TRINITY Atlas

TRINITY Audio Enginnering je britská firma, která se specializuje pouze na výrobu in-ear sluchátek střední a vyšší třídy. TRINITY Atlas jsou nejdražší sluchátka z „Original series“ a jsou celé zhotovené z odlehčené hliníkové slitiny s černě eloxovanou povrchovou úpravou. Jejich propracovaný (ergonomický) zaoblený tvar je velmi dobře přizpůsoben anatomii zevního zvukovodu, takže nikde netlačí a v uchu sedí opravdu výborně. Osobně mívám s podobnými sluchátky, kde se kabel vede horem přes boltec občas problém (ne každé mi jsou pohodlné), ale z Atlasů mám pocit, jako kdyby byly dělané přímo na mé ucho.

Sluchátka TRINITY Atlas

Co se týká gumových náušníků, je jich v balení celkem sedm párů, z nichž jeden pár je dvojitý a dva páry jsou vyrobeny z paměťové gumové pěny, která se po mechanické deformaci a vložení do zvukovodu roztáhne a perfektně zvukovod utěsní. Vybere si tedy opravdu každý.

Sluchátka používají vyměnitelný kabel, který v balení najdete hned ve třech variantách. První je klasický (1,2 m) se silnějším a tedy mechanicky odolnějším vodičem a s mikrofonem a ovladačem telefonu. Druhý je ve stejném provedení, jen je kratší, tedy s délkou 0,6 m (je určený k běhání, kde přehrávač nebo mobilní telefon máte upevněn v pouzdře na paži) a třetí o délce 1,2 m je odlehčený splétaný, ale není vybaven mikrofonem ani ovladačem. Na druhou stranu je perfektně ohebný, maximálně skladný a vypadá jednoznačně nejlépe.

Příslušenství sluchátek TRINITY Atlas

Potěšitelné je, že u všech tří je mikrofonní efekt, tedy nežádoucí zvuk způsobený otěrem kabelu o oblečení, prakticky neznatelný. Všechny kabely mají přímý kovový 3,5 mm jack s pozlacenými kontakty, který ale můžete pomocí dodávané redukce jednoduše změnit na úhlový.

Sluchátka používají vynikající duální (je tvořen 8 mm dynamickým měničem pro basy a tlakovým BA měničem pro výšky) mini reproduktor poháněný neodymovým magnetem zvládajícím přenést frekvenční pásmo od 19 Hz do 21 kHz s maximálním akustickým tlakem 110 dB (+-3 dB). Protože vnímání zvuku máme každý trochu jiné (někdo má rád hutnější basy, jiný zase výraznější výšky), nabízí TRINITY u většiny svých produktů jako jeden z mála výrobců možnost mírně upravit kmitočtovou charakteristiku výměnou barevných zvukovodů držících gumové náušníky.

Sluchátka TRINITY Atlas jsou zajímavé i výměnnými zvukovody, kterými lze...

Ty najdete v příslušenství ve dvou malých hliníkových válečcích a k dispozici máte celkem 5 párů. Jejich vliv na výsledný zvuk je znatelný, takže se vyplatí experimentovat a zvolit takovou variantu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Zvuk potěší i náročnější posluchače

K testování zvukových kvalit jsem použil svou oblíbenou hudbu převedenou do formátu MP3 (320 kbit/s), do hudebních souborů FLAC v CD kvalitě (44.1kHz/16bit) a nakonec hudební soubory FLAC ve vysokém rozlišení (192kHz/24bit). Před vlastním poslechem jsem nejdříve zkontroloval nastavení přehrávače, tedy jestli je vypnutý 10pásmový ekvalizér, případě jestli jsou vypnuty přednastavené ekvalizační křivky, a u sluchátek jsem použil výměnný nástavec pro neutrální (neupravenou) kmitočtovou charakteristiku.

Reprodukce MP3 (320kbit/s) příjemně překvapila

Přestože se jedná o formát se zredukovanými daty, nebylo to na kvalitě reprodukce příliš patrné. Přehrávač z těchto souborů vyždímá maximum a sluchátka jsou k některým nedostatkům milosrdná.

Reprodukce je frekvenčně plná, vysoce dynamická a především v celém spektru prokreslená, bez náznaku agresivity, zkreslení nebo zabarvení. Jednotlivé hudební nástroje jsou zřetelné, neslévají se a ani při vyšší hlasitosti se jejich charakter nijak nemění. Hlas zpěvačky zní neobyčejně plasticky, je čistý a má potřebnou energii. Hudba dokonce nepostrádá vykreslení prostoru, který u levnějších sluchátek a přehrávačů často chybí.

Přiznám se, že jsem do této chvíle netušil, jak dobře (kvalitně) může hudba ve formátu MP3 znít.

Při přehrávání FLAC (44.1/16bit) lze jen těžko hledat chyby

U souborů FLAC je reprodukce jedním slovem vynikající. Hudba má přesné a hutné basy, úchvatně prokreslené středy a jasné a čisté výšky. Oproti formátu MP3, který jak jsem výše popsal, hraje opravdu výborně, je znát vyšší kmitočtový rozsah (výšky jsou jasnější a zároveň jemnější), vyšší dynamika, nástroje mají ještě lepší kresbu a také prostor se rozšířil a zpřehledněl. Vše je zkrátka jednoznačně lepší a pokud provedete přímé srovnání s CD, prakticky nepoznáte rozdíl.

FiiO X5 v kombinaci s Atlasy poskytují v dobrém slova smyslu univerzální zvuk, takže s přehledem zvládají jazz, pop, elektronickou nebo tvrdší rockovou muziku. Z pouštěných alb, které jsem zkoušel, mě asi nejvíce uchvátily Reflections od čtveřice finských violoncellistů Apocalyptica, remastrované Greatest Hits II od legendárních Queen, Dire Straits - Love Over Gold (remastered) a z domácích luhů a hájů alba Twilight of Jesters a Why be in when you could be out od Monkey Business. Parádně zněla i remastrovaná alba od Jeana-Michela Jarreho nebo starší (opět remastrované) tituly od Depeche Mode (Violator).

Hi-res audio zní skvěle, ale jeho potenciál není plně využit

K dispozici jsem měl také několik FLAC souborů s hudbou ve vysokém rozlišení (192kHz/24bit) a musím říci, že jsem na testované „sestavě“ výraznější nárůst kvality reprodukce oproti standardnímu FLACu nezaznamenal. Ano, jemnějších detailů zaregistrujete o fous víc, stejně jako si všimnete věrnější reprodukce jednotlivých nástrojů a mírně vyšší celkové dynamiky, ale nejedná se o nárůst dramatický. Možná je kvalitativní potenciál přehrávače a sluchátek využit již „CD kvalitou“, možná kdybych měl skutečně netopýří uši, slyšel bych rozdílů více. Protože je ale nemám, mohu pouze prohlásit, že reprodukce hudby ve vysokém rozlišení takřka nemá chybu.

Díky digitálnímu výstupu však můžete hi-res hudbu pustit například do digitálního vstupu AV receiveru nebo kvalitního extrního převodníku a tam by kvalitativní náskok vysokého rozlišení mohl být slyšet více.

Závěr

Přestože jsem v životě slyšel už několik povedených in-ear i hlavových sluchátek a přenosných digitálních přehrávačů, TRINITY Atlas v kombinaci s FiiO X5 II lze v této cenové kategorii jednoznačně zařadit mezi nejlepší produkty na trhu. Oba totiž mají neobyčejně kvalitní konstrukci, jsou výborně zpracované a společně poskytují vynikající zvuk.

FiiO X5 II pořídíte za 9490 Kč, TRINITY Atlas za 5590 Kč.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...