Přehrávač FiiO se sluchátky Trinity příjemně překvapil

Jednou z nejdostupnějších variant, jak dosáhnout opravdu kvalitní reprodukce, je pořízení přenosného digitálního HD Audio přehrávače vyšší třídy a kvalitativně odpovídajících sluchátek. Vyzkoušeli jsme povedenou kombinaci přehrávače FiiO X5 II a sluchátek Trinity Atlas.
Povedená muzika na cesty.

Povedená muzika na cesty. | foto: Martin César, Technet.cz

Hudební přehrávač FiiO X5 II se nezastaví před žádným jen maličko běžnějším zvukovým formátem, sluchátka TRINITY Atlas si můžete sami vyladit pomocí výměnných zvukovodů. Dohromady jim to spolu pěkně hraje a spadají do ještě docela snadno zaplatitelné kategorie.

Perfektní provedení a snadná obsluha

FiiO X5 II je druhý nejvyšší HD audio přehrávač ve firemní nabídce a v současné době se jedná už o jeho druhou generaci. Konstrukce přístroje je precizně zhotovena z mohutného hliníkového odlitku s kartáčovanou povrchovou úpravou. Co se barevného provedení týká, můžete ho mít v černém, zlatém, případně šedém (titanovém) provedení. Skelet však není jediný, co je vyrobeno z kovu. Ze stejného materiálu jsou zhotoveny i ovládací tlačítka. Díky tomu působí přehrávač už na první pohled (pohmat) opravdu luxusním dojmem.

Přehrávač FiiO X5 II

Přístroj má na čelní stěně pod krycím sklem umístěný 2,4“ IPS displej s rozlišením 400 x 360 bodů, na kterém se při reprodukci zobrazují základní nastavené údaje (hlasitost, režim zesílení, režim nastavení 10pásmového ekvalizéru, případně přednastavenou ekvalizační křivku, která microSD karta je právě aktivní, a stav baterie), dále informace o přehrávané skladbě a pokud jsou součástí skladby i doprovodná data, tak i obal alba. Displej typu IPS, který umí zobrazit 262 tisíc barev a jeho jas lze v několika krocích regulovat, má velmi dobré zobrazení, široké pozorovací úhly a je dobře čitelný i venku za denního světla. Jen na přímém slunci je jeho čitelnost horší.

Pod displejem je umístěn velký kruhový otočný (někteří výrobci používají kruhový kolébkový) ovladač s potvrzovacím tlačítkem uprostřed a okolo něj čtveřice menších sloužících pro vyvolání hlavního menu, návrat o krok zpět, posun vpřed a posun vzad. Vzhledem k tomu, že kruhový otočný ovladač funguje opravdu bezchybně (a práce s ním je svižná) a tlačítka s nízkým zdvihem mají srozumitelnou funkci, je ovládání přístroje intuitivní a zvládne ho během chvilky každý bez toho, aby se musel dívat do návodu. Jediné, co mi chybělo, byla možnost měnit velikost písma zobrazených informací. Pro ty, kteří nosí brýle nablízko, budou některé údaje čitelné jen obtížně.

Přístroj má na horní hraně umístěné dvě zdířky pro 3,5 mm jack, z nichž pravá slouží pro připojení sluchátek a levá je zdvojená a umožňuje výstup zvukového signálu volitelně v linkové nebo digitální (koaxiální) podobě. Zapojení přehrávače do vaší domácí aparatury v takovém případě není nijak kvalitativně degradováno, takže můžete naplno využít jeho velký potenciál.

Sloty na dvě karty, ty si musíte dokoupit

Vzhledem k tomu, že přehrávač nemá vlastní integrovanou paměť, což nepokládám za mínus (většina konkurence je na tom obdobně), budete si muset microSD kartu až do velikosti 128 GB (Class 6 nebo vyšší) dokoupit. A koupit si můžete rovnou dvě, neboť přehrávač má ve spodní části umístěné hned dva sloty. Celková kapacita využitelné paměti tedy může být až 256 GB, což by mělo stačit na cca 200 hudebních alb ve vysokém rozlišení (192kHz/24bitů) nebo cca 1700 (!) hudebních alb ve formátu MP3 (320kbit/s).

Přístroj podporuje obrovské množství kompresních – MP2, MP3, AAC, ALAC, WMA, OGG a především bezztrátových – DSD (DSD64, DSD128), FLAC (192kHz/24bit), APE Fast (192kHz/24bit), APE Normal (96kHz/24bit), APE High (96kHz/24bit), AIFF (192kHz/24bit), WAV (192kHz/24bit), WMA Lossless (96kHz/24bit), Apple Lossless (192kHz/24bit) zvukových formátů, z nichž budou asi nejvíce využívané staré dobré MP3 a v případě vyšších kvalitativních nároků pak stále populárnější bezztrátový FLAC.

Uvnitř X5 II najdeme kvalitní komponenty společnosti Texas Instruments, konkrétně jsou použity vysoce kvalitní DAC převodníky PCM1792A, dva I/V převodníky OPA1652, dva OPA1612 (jeden má na starosti nízkofrekvenční filtraci a druhý zesílení napětí) a dva výkonové zesilovače BUF634U.

Podrobnosti o zvukových obvodech v přehrávači FiiO X5 II

Integrovaná Li-polymerová baterie s kapacitou 3300 mAh zajišťuje přístroji provoz na cca 10 hodin, což je v reálu výdrž cca 3 - 4 dny. Do plné kapacity pak baterii pomocí nabíječky 5V/2A nabijete za cca 4 hodiny, s nabíječkou 5V/1A to bude trvat déle. Ani jednu ale v příslušenství nehledejte. Balení totiž kromě samotného přístroje obsahuje pouze perfektně padnoucí černý silikonový ochranný obal, tenký USB nabíjecí kabel, tři sady designových nálepek a dvě ochranné fólie na displej. Nepřibalit nabíječku a sluchátka ale má svou logiku. Proč zbytečně navyšovat cenu, když USB nabíječku můžete použít od mobilního telefonu (a že jich většinou máme doma více než dost) a sluchátka si stejně koupíte kvalitnější.

In-ear sluchátka TRINITY Atlas

TRINITY Audio Enginnering je britská firma, která se specializuje pouze na výrobu in-ear sluchátek střední a vyšší třídy. TRINITY Atlas jsou nejdražší sluchátka z „Original series“ a jsou celé zhotovené z odlehčené hliníkové slitiny s černě eloxovanou povrchovou úpravou. Jejich propracovaný (ergonomický) zaoblený tvar je velmi dobře přizpůsoben anatomii zevního zvukovodu, takže nikde netlačí a v uchu sedí opravdu výborně. Osobně mívám s podobnými sluchátky, kde se kabel vede horem přes boltec občas problém (ne každé mi jsou pohodlné), ale z Atlasů mám pocit, jako kdyby byly dělané přímo na mé ucho.

Sluchátka TRINITY Atlas

Co se týká gumových náušníků, je jich v balení celkem sedm párů, z nichž jeden pár je dvojitý a dva páry jsou vyrobeny z paměťové gumové pěny, která se po mechanické deformaci a vložení do zvukovodu roztáhne a perfektně zvukovod utěsní. Vybere si tedy opravdu každý.

Sluchátka používají vyměnitelný kabel, který v balení najdete hned ve třech variantách. První je klasický (1,2 m) se silnějším a tedy mechanicky odolnějším vodičem a s mikrofonem a ovladačem telefonu. Druhý je ve stejném provedení, jen je kratší, tedy s délkou 0,6 m (je určený k běhání, kde přehrávač nebo mobilní telefon máte upevněn v pouzdře na paži) a třetí o délce 1,2 m je odlehčený splétaný, ale není vybaven mikrofonem ani ovladačem. Na druhou stranu je perfektně ohebný, maximálně skladný a vypadá jednoznačně nejlépe.

Příslušenství sluchátek TRINITY Atlas

Potěšitelné je, že u všech tří je mikrofonní efekt, tedy nežádoucí zvuk způsobený otěrem kabelu o oblečení, prakticky neznatelný. Všechny kabely mají přímý kovový 3,5 mm jack s pozlacenými kontakty, který ale můžete pomocí dodávané redukce jednoduše změnit na úhlový.

Sluchátka používají vynikající duální (je tvořen 8 mm dynamickým měničem pro basy a tlakovým BA měničem pro výšky) mini reproduktor poháněný neodymovým magnetem zvládajícím přenést frekvenční pásmo od 19 Hz do 21 kHz s maximálním akustickým tlakem 110 dB (+-3 dB). Protože vnímání zvuku máme každý trochu jiné (někdo má rád hutnější basy, jiný zase výraznější výšky), nabízí TRINITY u většiny svých produktů jako jeden z mála výrobců možnost mírně upravit kmitočtovou charakteristiku výměnou barevných zvukovodů držících gumové náušníky.

Sluchátka TRINITY Atlas jsou zajímavé i výměnnými zvukovody, kterými lze...

Ty najdete v příslušenství ve dvou malých hliníkových válečcích a k dispozici máte celkem 5 párů. Jejich vliv na výsledný zvuk je znatelný, takže se vyplatí experimentovat a zvolit takovou variantu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Zvuk potěší i náročnější posluchače

K testování zvukových kvalit jsem použil svou oblíbenou hudbu převedenou do formátu MP3 (320 kbit/s), do hudebních souborů FLAC v CD kvalitě (44.1kHz/16bit) a nakonec hudební soubory FLAC ve vysokém rozlišení (192kHz/24bit). Před vlastním poslechem jsem nejdříve zkontroloval nastavení přehrávače, tedy jestli je vypnutý 10pásmový ekvalizér, případě jestli jsou vypnuty přednastavené ekvalizační křivky, a u sluchátek jsem použil výměnný nástavec pro neutrální (neupravenou) kmitočtovou charakteristiku.

Reprodukce MP3 (320kbit/s) příjemně překvapila

Přestože se jedná o formát se zredukovanými daty, nebylo to na kvalitě reprodukce příliš patrné. Přehrávač z těchto souborů vyždímá maximum a sluchátka jsou k některým nedostatkům milosrdná.

Reprodukce je frekvenčně plná, vysoce dynamická a především v celém spektru prokreslená, bez náznaku agresivity, zkreslení nebo zabarvení. Jednotlivé hudební nástroje jsou zřetelné, neslévají se a ani při vyšší hlasitosti se jejich charakter nijak nemění. Hlas zpěvačky zní neobyčejně plasticky, je čistý a má potřebnou energii. Hudba dokonce nepostrádá vykreslení prostoru, který u levnějších sluchátek a přehrávačů často chybí.

Přiznám se, že jsem do této chvíle netušil, jak dobře (kvalitně) může hudba ve formátu MP3 znít.

Při přehrávání FLAC (44.1/16bit) lze jen těžko hledat chyby

U souborů FLAC je reprodukce jedním slovem vynikající. Hudba má přesné a hutné basy, úchvatně prokreslené středy a jasné a čisté výšky. Oproti formátu MP3, který jak jsem výše popsal, hraje opravdu výborně, je znát vyšší kmitočtový rozsah (výšky jsou jasnější a zároveň jemnější), vyšší dynamika, nástroje mají ještě lepší kresbu a také prostor se rozšířil a zpřehledněl. Vše je zkrátka jednoznačně lepší a pokud provedete přímé srovnání s CD, prakticky nepoznáte rozdíl.

FiiO X5 v kombinaci s Atlasy poskytují v dobrém slova smyslu univerzální zvuk, takže s přehledem zvládají jazz, pop, elektronickou nebo tvrdší rockovou muziku. Z pouštěných alb, které jsem zkoušel, mě asi nejvíce uchvátily Reflections od čtveřice finských violoncellistů Apocalyptica, remastrované Greatest Hits II od legendárních Queen, Dire Straits - Love Over Gold (remastered) a z domácích luhů a hájů alba Twilight of Jesters a Why be in when you could be out od Monkey Business. Parádně zněla i remastrovaná alba od Jeana-Michela Jarreho nebo starší (opět remastrované) tituly od Depeche Mode (Violator).

Hi-res audio zní skvěle, ale jeho potenciál není plně využit

K dispozici jsem měl také několik FLAC souborů s hudbou ve vysokém rozlišení (192kHz/24bit) a musím říci, že jsem na testované „sestavě“ výraznější nárůst kvality reprodukce oproti standardnímu FLACu nezaznamenal. Ano, jemnějších detailů zaregistrujete o fous víc, stejně jako si všimnete věrnější reprodukce jednotlivých nástrojů a mírně vyšší celkové dynamiky, ale nejedná se o nárůst dramatický. Možná je kvalitativní potenciál přehrávače a sluchátek využit již „CD kvalitou“, možná kdybych měl skutečně netopýří uši, slyšel bych rozdílů více. Protože je ale nemám, mohu pouze prohlásit, že reprodukce hudby ve vysokém rozlišení takřka nemá chybu.

Díky digitálnímu výstupu však můžete hi-res hudbu pustit například do digitálního vstupu AV receiveru nebo kvalitního extrního převodníku a tam by kvalitativní náskok vysokého rozlišení mohl být slyšet více.

Závěr

Přestože jsem v životě slyšel už několik povedených in-ear i hlavových sluchátek a přenosných digitálních přehrávačů, TRINITY Atlas v kombinaci s FiiO X5 II lze v této cenové kategorii jednoznačně zařadit mezi nejlepší produkty na trhu. Oba totiž mají neobyčejně kvalitní konstrukci, jsou výborně zpracované a společně poskytují vynikající zvuk.

FiiO X5 II pořídíte za 9490 Kč, TRINITY Atlas za 5590 Kč.

Nejčtenější

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

Z vesmíru se vrátila ryze ženská posádka s Katy Perry i přítelkyní Bezose

Teprve podruhé v historii se dostala do kosmického prostoru posádka složená pouze z žen. Právě v pondělí totiž odstartoval nosič New Shepard, aby posádku vynesl. Nejznámější členkou týmu mise NS-31...

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

Pozor na nová pravidla aerolinek. Na nabíjení z powerbanky pomalu zapomeňte

Porucha powerbanky cestujícího v lednu zapříčinila požár na palubě Airbusu A321. Požár naštěstí vypukl ještě před vzletem, všech 176 cestujících se podařilo evakuovat, ale letadlo bylo zcela zničeno....

Osobní dopravu do vzduchu má přenést unikátní rotor i jednomístný dron

O přenesení osobní dopravy do vzduchu se mluví poměrně dlouho, nechybí ani řada pokusů o výrobu létajícího stroje pro přesun na opravdu krátké vzdálenosti. Nedávno se objevily dvě novinky, které...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

21. dubna 2025

Rozbité vejce přinese zkázu Neapoli. Legenda se pojí s ostrovním hradem

Jméno neapolského Vaječného hradu vychází z legendy, podle které je v jeho útrobách ukryto vejce. Není to ovšem ledajaké vejce, alespoň co se týče jeho funkce. Legenda totiž praví, že rozbije-li se,...

21. dubna 2025

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

20. dubna 2025

Bojíte se svěřit svá data umělé inteligenci? Zkuste to lokálně. Víme jak

Premium

Kolem generativní umělé inteligence panuje řada obav. Jednou z nich může být strach o vlastní data, která při komunikaci se systémem sdílíte. Další problém může nastat, když z nějakého důvodu...

20. dubna 2025

Potápěč si na Facebooku koupil vrak lodi, potopené torpédem v roce 1917

Koupit si loď je krásné, ale zároveň velmi zavazující. Majitele čeká náročná údržba, náklady na kotvení apod. Britský potápěč našel ekonomičtější řešení, když si na portálu Facebook Marketplace...

19. dubna 2025

Filozofové předpověděli, kterak zlé myslící stroje ovládnou svět. Už zase

Posledních několik dnů se hodně mluví o prognóze AI 2027. Jde o jednasedmdesátistránkový dokument, mapující možný vývoj velkých jazykových modelů v blízké budoucnosti. V tomto článku shrneme jeho...

18. dubna 2025  15:58

Výzkum 14 153 443 projevů v americkém Kongresu: zákonodárci opouštějí fakta

Zástupci amerických občanů se ve svých řečech přestávají odkazovat na ověřitelné skutečnosti. Nahrazují je intuicí a osobními dojmy. Pokles začal už v sedmdesátých letech minulého století. Současný...

18. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

18. dubna 2025

Vzdálená planeta má známky života, hlásí vědci. Je tu však několik „ale“

Vesmírný teleskop Jamese Webba přinesl podle skupiny vědců z Cambridgeské univerzity zajímavý objev na 124 světelných let vzdálené planetě K2-18b. V atmosféře této planety totiž odhalili molekuly...

17. dubna 2025  12:57

Bulharsko zažilo před 100 lety nejbrutálnější teroristický útok v dějinách

V polovině dubna 1925 se v bulharské Sofii odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Konečná bilance: 213 mrtvých a 500 zraněných. Bombový útok měli na svědomí místní komunisté, spekulovalo...

17. dubna 2025  10:30

Apple připravuje systém, který má změnit to, jak využíváte jeho iPady

Za necelé dva měsíce by měla společnost Apple představit novou generaci operačního systému pro své tablety. A mohla by to být změna, která konečně přinese větší využití potenciálu, který toto...

17. dubna 2025

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

17. dubna 2025,  aktualizováno  12:05