Nový život i pro starou hi-fi sestavu. Chromecast Audio nás potěšil

Kvůli bezdrátovému streamování hudby z cloudových služeb i domácí sbírky nemusíte kupovat novou poslechovou sestavu. Chromecast Audio tuto funkci doplní kdekoli, kde je k dispozici analogový či digitální zvukový vstup. K bezdrátovému přenosu využívá wi-fi, k ovládání smartphone nebo tablet.
Přerostlý "piškot" Chromecast Audio propojí váš telefon, tablet či PC s hudební...

Přerostlý "piškot" Chromecast Audio propojí váš telefon, tablet či PC s hudební sestavou. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

V jednoduchosti je síla. Přerostlý černý „piškot“ má jen dva konektory. Do microUSB portu připojíte napájení a kombinovaným Jack 3,5 mm výstupem jej připojíte k reprodukční sestavě. Tou mohou být aktivní reprosoustavy, mikrosystém, soundbar, AV receiver nebo třeba klasický stereofonní zesilovač.

Analogově i digitálně

Výstupní konektor nabízí jak analogový elektrický, tak digitální optický výstup. Pokud chcete Chromecast Audio připojit ke kvalitní aparatuře, pak je vhodné využít digitální variantu. O převod signálu do analogové podoby (z hlediska kvality reprodukce kritická část) se postará kvalitnější D/A převodník, ať již samostatný, či například v AV receiveru.

Kombinovaný konektor umožňuje jak analogový, tak digitální výstup.

Pokud využijete analogový výstup, je signál konvertován přímo v Chromecastu Audio, pomocí 192 kHz/ 24 bit převodníku AK4430 od Asahi Kasei Microdevices. Výsledkem je klasický analogový signál který můžete poslat do jakéhokoli zvukového analogového vstupu, včetně třeba legendárního Transiwattu TW40 Junior z produkce Hifi-klubu Svazarmu z roku 1974.

Přes wi-fi

Samotné streamování do „piškotu“ probíhá přes wi-fi, což má oproti Bluetooth podstatné výhody (vyšší zvuková kvalita, stabilnější přenos i na delší vzdálenost) i nevýhody (nehraje z každé aplikace, nelze použít k telefonování). I když druhou jmenovanou nevýhodu, že nelze použít k telefonování, osobně považuji za výhodu. Pokud někde nahlas pouštím hudbu, nechci stejnému publiku zprostředkovat i soukromý hovor. Zde hudba hraje dál a hovor si vyřídím přímo s telefonem na uchu nebo přes handsfree.

Vyjma digitálního optického kabelu, který si v případě zájmu za zhruba 100 korun přikoupíte, najdete v balení vše potřebné. Náš kus dorazil z USA, v české distribuci má siťový adaptér pochopitelně vidlici typu C.

Při úvodním nastavení spustí Chromecast Audio svoji vlastní wi-fi síť, vy spustíte aplikaci Google Cast, ve které je zařízení vyhledáno (telefon je na síť Chromecastu automaticky přepojen), a v aplikaci vybrete svoji wi-fi síť, prostřednictvím které bude Chromecast Audio komunikovat se světem. Při dalších spuštěních se Chromecast k této síti automaticky hlásí a instalační proces spustí až ve chvíli, kdy tato síť není k dispozici. Spustit můžete i režim „host“, ve kterém je vlastní síť Chromecastu připravena na přímé připojení telefonů a tabletů návštěv. Nemusíte jim tak dávat přihlašovací údaje ke své síti a přesto mohou přehrávat hudbu.

Chromecast podporuje 2,4 GHz i 5 GHz sítě. S routerem vestavěným v Horizon HD DVR MediaBoxu od UPC (hardware od Pace) bylo pro správnou funkci třeba, aby se Chromecast nacházel ve stejné síti jako ovládající telefon. Vzhledem k tomu, že ne všechny připojované telefony 5 GHz síť podporují, proběhla většina testu na 2,4 GHz síti a nutno podotknout, že bez jakýchkoli potíží či výpadků.

Ze serverů i lokální sbírky

Jak jsme již uvedli, přes Chromecast Audio nelze přehrát veškerý „zvuk z telefonu“, ale jen to, co podporují kompatibilní aplikace. Vyzkoušeli jsme Hudba Google Play, TuneIn Radio (Android) a Spotify (iOS, stream funguje jen s předplatným Spotify Premium) a vše fungovalo k naší spokojenosti.

Zleva: Přesměrování reprodukce do Chromecast Audio z aplikace Hudba Google Play, kontrola během odesílání zvuku ve stejní aplikaci a výběr „rendereru“ v aplikaci Bubble UPnP.

V případě služeb Hudba Google Play a Spotify se Chromecast spojí přímo se streamovacím serverem, takže přes telefon netečou hudební data (zbytečně by se vybíjel akumulátor), a funguje tak jen jako ovladač. To platí i pro hudbu připravenou pro „off-line“ poslech, Chromecast o ni požádá server. U TuneIn rádia telefon zprostředkovává i hudební data, přece jen jde o agregátor streamů, nikoli jejich provozovatele.

S vhodnou aplikací můžete do Chromecastu Audio streamovat i vlastní hudbu, ať je uložena v paměti telefonu, nebo například na sdíleném síťovém disku. Pro tuto funkci se nám osvědčila aplikace Bubble UPnP. Stačí si v menu vybrat Chromecast Audio jako „renderer“ a vše, co v aplikaci přehrajete, uslyšíte přes Chromecast Audio. My jsme přehrávali i ze síťového úložiště MyCloud od WD a potěšilo nás, že si Chromecast Audio pro hudební data sahal přímo na NAS a telefon i v tomto případě sloužil jen jako ovladač.

Jediné tlačítko slouží pro „tvrdý reset“ zařízení. Ještě jsme jej nepoužili.

Ačkoli má Chromecast Audio 192 kHz / 24 bit převodník, jako celek podporuje jen 96 kHz / 24 bit, více z digitálního výstupu nedostanete. Při pokusu o přehrávání 192 kHz / 24 bit byl tento bez potíží přehrán, avšak na pozadí konvertován do poloviční vzorkovací frekvence.

Nechybí možnost odesílat zvuk i z počítače, snadné je to díky doplňku v prohlížeči Chrome. Ale je nutné počítat s časovým zpožděním signálu, takže se nehodí pro sledování videa, protože obraz je vždy napřed. Nainstalovat lze aplikaci Chromecast Audio Stream, která odešle všechen zvuk z počítače do Chromecastu. Samozřejmě včetně zpoždění, ale to u hudby nevadí.

Jak to hraje?

V případě, že pustíme hudbu z cloudových služeb, například z Google Play, odpovídá zvuk kvalitě streamu, tedy MP3 ve 320 kbit/s. V tomto případě je prakticky jedno, zda využijete optický, či digitální výstup. Oproti konkurenci s Bluetooth nedochází k dalšímu kompresnímu snižování kvality, ale pokud ale využíváte Bluetooth spojení s kodekem AptX, pak rozdíl v kvalitě poslechu nebude zásadní (i když záleží na kvalitě jeho implementace).

Pokud si pustíme hudbu z kvalitního zdroje, například knihovny FLAC souborů (audiofilní streamovací služba Tidal podporu Chromecastu Audio připravuje), můžeme zvuk z digitálního výstupu (v našem případě vedl do receiveru Pioneer SC-LX71, nebo D/A převodníku Fostex HP-A4) označit jako vynikající.

V takové situaci najdeme i kvalitativní limit vestavěného D/A převodníku, který produkuje zejména menší hudební prostor a umělejší (méně přirozené) podání výšek. S audiosystémy nižší třídy odvede dobrou práci, pro ty ostatní je lepší volbou digitální výstup.

Závěr

Chromecast Audio je běžně k dostání za cenu 1 199 korun včetně DPH a za tuto cenu jej považujeme za velmi povedený. Oceňujeme zejména bezproblémový nezáludný provoz a díky kombinaci wi-fi přenosu a digitálního výstupu i výbornou zvukovou kvalitu.

Nejčtenější

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

Z vesmíru se vrátila ryze ženská posádka s Katy Perry i přítelkyní Bezose

Teprve podruhé v historii se dostala do kosmického prostoru posádka složená pouze z žen. Právě v pondělí totiž odstartoval nosič New Shepard, aby posádku vynesl. Nejznámější členkou týmu mise NS-31...

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

Pozor na nová pravidla aerolinek. Na nabíjení z powerbanky pomalu zapomeňte

Porucha powerbanky cestujícího v lednu zapříčinila požár na palubě Airbusu A321. Požár naštěstí vypukl ještě před vzletem, všech 176 cestujících se podařilo evakuovat, ale letadlo bylo zcela zničeno....

Osobní dopravu do vzduchu má přenést unikátní rotor i jednomístný dron

O přenesení osobní dopravy do vzduchu se mluví poměrně dlouho, nechybí ani řada pokusů o výrobu létajícího stroje pro přesun na opravdu krátké vzdálenosti. Nedávno se objevily dvě novinky, které...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

21. dubna 2025

Rozbité vejce přinese zkázu Neapoli. Legenda se pojí s ostrovním hradem

Jméno neapolského Vaječného hradu vychází z legendy, podle které je v jeho útrobách ukryto vejce. Není to ovšem ledajaké vejce, alespoň co se týče jeho funkce. Legenda totiž praví, že rozbije-li se,...

21. dubna 2025

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

20. dubna 2025

Bojíte se svěřit svá data umělé inteligenci? Zkuste to lokálně. Víme jak

Premium

Kolem generativní umělé inteligence panuje řada obav. Jednou z nich může být strach o vlastní data, která při komunikaci se systémem sdílíte. Další problém může nastat, když z nějakého důvodu...

20. dubna 2025

Potápěč si na Facebooku koupil vrak lodi, potopené torpédem v roce 1917

Koupit si loď je krásné, ale zároveň velmi zavazující. Majitele čeká náročná údržba, náklady na kotvení apod. Britský potápěč našel ekonomičtější řešení, když si na portálu Facebook Marketplace...

19. dubna 2025

Filozofové předpověděli, kterak zlé myslící stroje ovládnou svět. Už zase

Posledních několik dnů se hodně mluví o prognóze AI 2027. Jde o jednasedmdesátistránkový dokument, mapující možný vývoj velkých jazykových modelů v blízké budoucnosti. V tomto článku shrneme jeho...

18. dubna 2025  15:58

Výzkum 14 153 443 projevů v americkém Kongresu: zákonodárci opouštějí fakta

Zástupci amerických občanů se ve svých řečech přestávají odkazovat na ověřitelné skutečnosti. Nahrazují je intuicí a osobními dojmy. Pokles začal už v sedmdesátých letech minulého století. Současný...

18. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

18. dubna 2025

Vzdálená planeta má známky života, hlásí vědci. Je tu však několik „ale“

Vesmírný teleskop Jamese Webba přinesl podle skupiny vědců z Cambridgeské univerzity zajímavý objev na 124 světelných let vzdálené planetě K2-18b. V atmosféře této planety totiž odhalili molekuly...

17. dubna 2025  12:57

Bulharsko zažilo před 100 lety nejbrutálnější teroristický útok v dějinách

V polovině dubna 1925 se v bulharské Sofii odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Konečná bilance: 213 mrtvých a 500 zraněných. Bombový útok měli na svědomí místní komunisté, spekulovalo...

17. dubna 2025  10:30

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Apple připravuje systém, který má změnit to, jak využíváte jeho iPady

Za necelé dva měsíce by měla společnost Apple představit novou generaci operačního systému pro své tablety. A mohla by to být změna, která konečně přinese větší využití potenciálu, který toto...

17. dubna 2025

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

17. dubna 2025,  aktualizováno  12:05