Není tomu tak dávno, kdy se v popisech high-endových audiokomponent skloňovaly výrazy jako „puristické zapojení bez jakýchkoli korekcí“, „nejkratší signálové cesty“ či „diskrétní součástky“. Tak to už dnes tak úplně neplatí.
Extrémním příkladem „high-tech high-endu“ je právě zvukový procesor BACCH-SP, který má posluchači vytvořit co nejvěrnější podání prostoru nahrávky. Vystavovatel se dokonce nezdráhal použít výraz „poslechová virtuální realita“.
Mikrofony do uší
Mikrofony nemá pochopitelně posluchač v uších během poslechu, ale jen během úvodní kalibrace, při kterém se zvukový procesor seznámí s akustickým chováním poslechového prostoru i samotného reprodukčního řetězce. Mikrofony tvarem i velikostí připomínají in-ear sluchátka, takže jejich zasazení do uší není nijak drastické. Kalibrace připomíná nastavení multikanálového ozvučení pro domácí kino. Procesor zahraje sekvenci testovacích zvuků a naměřené hodnoty dále využije pro zpracování signálu.
Systém se při měření snaží odhalit zejména přeslechy mezi kanály (takzvaný crosstalk). Laicky řečeno analyzovat signály, které levé ucho slyší z pravé reprosoustavy a naopak, přičemž při zpracování reprodukovaného signálu se tento jev snaží potlačit. Samozřejmě bez toho, aby slyšitelně měnil frekvenční strukturu reprodukce.
Kamery před hlavu
Jestliže má BACCH-SP za úkol posluchači vykreslit co nejlepší podání prostoru reprodukce, pak musí přesně vědět, kde má posluchač v daném okamžiku hlavu. K tomu slouží dvě kamery - jedna klasická webová (Logitech HD Pro Webcam), druhá stereoskopická s infračerveným snímáním (Asus Xtion Pro Live) a sledovací software.
Sledování funguje i v úplné tmě a sleduje jen jednoho posluchače. Pokud systém najednou poslouchá více lidí, není ideální sednout si vedle sebe, ale za sebe.
Fascinující a působivé
Co všechno zvukový procesor se signálem dělá, je tajemstvím výrobce, tedy laboratoře 3D zvuku a aplikované akustiky Princetonské univerzity. Chlubí se jen tím, že se o výpočet stará výkonný vícejádrový procesor a že všechny algoritmy jsou jejich vlastní.
Krátký poslech (nahrávek, z nichž jsem většinu neznal na poslechovém řetězci, který nemám naposlouchán - takže podmínky pro hodnocení nez zcela vhodné) na mně zanechal velice pozitivní dojem. Ačkoli nemám signálovou magii nijak v lásce, zde jsem poslechový prostor vnímal jako nesmírně působivý a zároveň velice přirozený a nenásilný.
Cenu BACCH-SP bychom se nebáli označit jako absurdní: 55 tisíc dolarů, tedy přibližně 1,3 milionu korun.