Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Představujeme 10 nejlepších MP3 přehrávačů na hudbu i filmy

  0:29
V názvu mají kromě zkratky MP3 také MP4, a tak si vedle hudby obstojně poradí i s videem. Vybrali jsme deset nejzajímavějších přehrávačů, které jsou momentálně na trhu. Nechybí ty od firem Sony, Cowon, Samsung, Creative, iRiver ani překvapení od nové značky Verszo.

Hudba a filmy vždy a všude

Každý z nich má nějakou speciální funkci. Dohromady by tvořily téměř ideální přehrávač, ale i samostatně spolehlivě vyčnívají nad současnou konkurencí. Creative ZEN je vybaven čtečkou SD karet, nabízí skutečně přítulný obslužný program a výhodnou cenu. V současnosti se jedná o jeden z cenově nejzajímavějších přístrojů na trhu. Novější verze Creative ZEN X-Fi dokáže dokonce hudbu bezdrátově streamovat, a to jak z internetu, tak třeba ze síťového disku. 

Model Verszo Oppo S5 přehrává i nekonvertované filmy a k nim navíc zobrazuje dokonce i titulky ve formátu SRT. Samsung P2 se zase chlubí luxusním dotykovým displejem a technologií Bluetooth, díky níž s ním lze i telefonovat. Bluetooth pro připojení sluchátek používá i Sony A826, který těžko hledá konkurenci svou 32h výdrží.

Sony nabízí i odhlučněný model S736F. Ten oceníte při cestování vlakem nebo třeba letadlem. Bezkonkurenční kapesní kino nabízí Cowon O2. Přehraje vše, co do něj nakopírujete. Na filmy se na něm můžete dívat až devět hodin. iRiver Spinn je pravděpodobně nejoriginálnějším přehrávačem roku. Kromě toho se skvěle ovládá, má špičkový AMOLED displej a přehrává i nekonvertované filmy.

iRiver E100 patří do nižší cenové kategorie, hudebním výkonem však směle konkuruje i zde zmíněným dražším strojkům. Sansa View může svým jednoduchým a pohodlným ovládáním směle konkurovat i klasickému iPodu.

 Nestárnoucí kvalita

Jedním z nejlepších flashových MP3 přehrávačů vůbec je Cowon D2. Po stránce zvukové nemá konkurenci. Do výběru jsme jej nezařadili jen proto, že se na trhu objevil již loni. Podrobnou recenzi naleznete na Technetu v článku Megatest: čtyři nejlepší MP3 videopřehrávače pro jarní poslouchání.

Cowon D2

Nevýhodou přehrávače byla v době uvedení vyšší cena. Dnes však pořídíte 8GB za 4 490 Kč.  


 Přehrávače v přehledu (pro podrobnější popis stačí kliknout)

Cowon O2 - Špičkové kapesní kino 21. století

Cowon O2

Cowon O2 je jedním z prvních PMP (Portable Media Playerů), které pro uložení dat používají místo obvyklého harddisku flashovou paměť. V současnosti nemá na našem trhu tento přístroj kvalitativní konkurenci.

Maximální dostupná kapacita činí 32 GB, přičemž prostřednictvím slotu na SD a SDHC karty ji lze rozšířit až dvojnásobně. Cowon si totiž bez problémů poradí i s momentálně největší SDHC kartou (32 GB), která je na trhu. Výkonově nemá většina přístrojů od Cowonu konkurenci. Nejinak je tomu v případě novinky O2. Na své si přijdou audiofilové i vyznavači vysokého rozlišení u filmů.

Cowon O2
Ve výbavě nechybí ani síťová nabíječka.

Přehrávač si poradí snad se všemi audioformáty, které internetem kolují. Rozkóduje bezztrátový FLAC, Apple Lossless, Monkey audio i další a běžnější formáty. Lahůdkou je přehrávání videa včetně toho ve vysokém rozlišení (HD). Do kontejneru MKV můžete uložit, nejčastěji pomocí kodeku H.264, filmy až do rozlišení 1 280 x 720 pixelů a snímkovací frekvencí 30 fps.

Cowon O2
V základním balení naleznete i stylus, který slouží zároveň jako stojánek při sledování filmů.

Širokoúhlý displej je pro sledování filmů a fotek (JPEG a některé RAW) bezchybný (úhlopříčka 11 cm, 480 x 272 pixelů, 16 700 000 barev). Podporovány jsou i české titulky (SMI, SRT, SUB). Nechybí diktafon a možnost doinstalovat další aplikace od uživatelů (kalkulačka, kalendář, atd.).

Ovládání šikovně kombinuje dotykový displej s velkými ikonami, které lze lehce tisknout i prsty (nejlépe palci) a samozřejmě i přiloženým stylusem, a kolébku pro regulaci hlasitosti. Základní povely tedy zvládnete i poslepu. Bezkonkurenční je výdrž akumulátoru, čítající 18 hodin pro audio a 8 hodin pro video. Déle vám filmy žádný kapesní jukebox promítat neumožní.

Základní parametry:

Kapacita: 16 GB nebo 32 GB + slot na SD a SDHC karty
Kodeky: MPEG1 Layer 1/2/3, WMA, AC3, AAC, FLAC, OGG Vorbis, OGG FLAC, APPLE Lossless, True Audio, Monkey Audio, MusePack, WavPack, G.726, PCM,  DivX 3.11/4/5/6, Xvid, MPEG-4 SP/ASP, WMV 9/8/7, H.264, M-JPEG, MPEG 1
Formáty: AVI, WMV, ASF, MP4, MATROSKA(MKV), OGM, MPG/MPEG, DAT, MTV, MP3/2/1, WMA, ASF, AC3, FLAC, OGG, M4A, MATROSKA(MKA), TTA, APE, MPC, WV, WAV, JPEG, RAW, GIF, PNG, TIF, BMP, TXT (s novým firmwarem CSD).
Displej dotykový,  TFT LCD, úhlopříčka 10,9 cm, 480 x 272 pixelů, 16 700 000 barev
Výdrž akumulátoru: 18 h pro audio, 8 h pro video
Rozměry: 120 x 73 x 18 mm
Hmotnost: 205 g

Cena: 8 990 Kč za 32 GB

Cowon O2

Klady:

+ přehraje veškeré audio i video formáty, poradí si s naprostou většinou používaných titulků, a to včetně českých znaků
+ vynikající zvuk
+ dlouhá výdrž akumulátoru pro přehrávání filmů
+ slot na SDHC karty (až 32 GB)

Zápory:

- žádné zásadní


Sony NWZ-S736F - Přehrávač, který vám nepustí do uší hluk

IFA 2008 - MP3 přehrávač Sony řada S

Geniální přehrávač pro každého, kdo cestuje hromadnou dopravou, létá letadlem nebo se často vyskytuje v oblastech se zvýšenou hlučností. Sony má zabudovaný systém pro potlačování hluku (Noise Cancelling). Je integrován přímo v těle přehrávače, takže na sluchátkách už není žádný přebytečný mezikus. Mikrofony snímající zvuky okolí jsou umístěny na přibalených sluchátkách (špunty s výměnnými gumovými koncovkami). Do uší posluchače již proudí pouze hudba, systém totiž nasnímaný hluk vyruší protifází.

Sony S736F
Sony rozhodně nešetří na základní výbavě. Nechybí gumové nástavce do uší různých velikostí (nabízí opravdu málokdo), kolébka a kabel pro připojení k audiosestavám Sony a redukce pro připojení přehrávače v letadle.

Ideálně Noise Cancelling eliminuje monotónní zvuky, méně, ale přece dokáže potlačit i náhodné pazvuky, údery atd. Pro poslech mluveného slova a vážné hudby ve městě je to téměř nezbytnost. Novinkou je funkce SensMe, která rozděluje hudbu podle nálady a tempa na několik okruhů (Acoustic, Morning, Upbeat atd.).

Sony S736F

Podporována je jak hudební knihovna, tak adresářové složky a samostatně jsou uloženy podcasty. Nechybí FM tuner. Displej je dostatečně velký pro sledování kratších filmů a seriálů. Tělo přístroje je částečně vyrobeno z kartáčovaného kovu. Ve výdrži akumulátorů nemá Sony mnoho soupeřů. Hudbu vydrží na jedno nabití hrát více než 34 hodin.

Sony S736F

Základní parametry:
Kapacita: 8 GB nebo 16 GB
Formáty: JPG, MP3, WMA, AAC, Linear PCM, po konverzi: MPEG4, M4V
Displej: 5 cm/240 x 320 pixelů/TFT LCD
Výdrž: podle výrobce: 40 h pro audio, 10 h pro video/naměřeno 34 h audio, 8 h video
Rozměry: 43 x 89 x 7,5 mm
Hmotnost: 46 g

Cena: 4 449 Kč za 16 GB

Sony S736F
Sluchátka mají speciální koncovku a na sobě umístěné mikrofony pro snímání okolního hluku.

Klady:

+ vynikající zvuk a funkce pro odstranění hluku
+ výborná přiložená sluchátka, která drží v každém uchu
+ dlouhá výdrž akumulátorů
+ hudební knihovna i stromová struktura adresářů

Zápory:

- žádné zásadní


Iriver Spinn - Nejoriginálnější přehrávač roku

iRiver spinn

Kam se hrabe iPod Touch. Přehrávač iRiver Spinn je vzhledově ten nejoriginálnější přehrávač, jaký se letos na trhu objevil. Neznamená to však, že by byl bit po stránce funkční. Právě naopak. Dotykový AMOLED displej poskytuje dokonalý obraz pro fotografie i video. Playback je zcela plynulý. Širokoúhlá obrazovka s rozlišením 480 x 272 pixelů a úhlopříčkou 8,4 cm má vynikající barevné podání i kontrast. Dívat se na něj můžete i z větších úhlů, aniž by byl obraz kvalitativně degradován.

iRiver spinn

Díky Bluetooth 2.0 lze spinn spárovat s mobilem i příslušně namodralými sluchátky. Přes ně pak lze přehrávač i na dálku ovládat (profil AVRCP). Většinu filmů není nutné pro iRiver předem nijak zvlášť konvertovat. Podporovány jsou také flashové hry a animace (Flash lite 2.1), které lze zdarma stahovat z internetu. Spolehlivý je FM tuner včetně automatického ladění a nahrávání (MP3). Výborně funguje i diktafon.

iriver Spinn

Hudba je tříděna do hudební knihovny a zároveň přístupná přes strom adresářů. Samostatnou položkou jsou podcasty. Nechybí hodiny, budík a prohlížeč textů. Výdrž akumulátoru přesahuje 20 hodin při poslechu hudby a něco přes čtyři při sledování videa.

IFA 2008 - MP3 video přehrávač iriver Spinn

Základní parametry:

Kapacita: 4 nebo 8 GB
Formáty: JPG, MP3, WMA, Ogg Vorbis, FLAC, APE, ASF video i nekonvertované MPEG4 SP, WMV9 SP
Displej: 8,4 cm/480 x 272 pixelů/dotykový AMOLED
Výdrž: podle výrobce 24 h pro audio, 5 h pro video/naměřeno 20 h audio, 4 h video
Rozměry: 99,5 x 51 x 11 mm
Hmotnost: 70 g

Cena: 4 799 Kč za 8 GB

IFA 2008 - MP3 video přehrávač iriver Spinn

Klady:

+ bezchybné dílenské provedení, logické a příjemné ovládání
+ vynikající displej
+ plynulé přehrávání filmů, a to i nekonvertovaných

Zápory:

- žádné zásadní


Verszo Oppo S5 - Titulky především

Verszo Oppo S5

Oppo má dotykové ovládání a ano, hádáte správně, to je jeho největší slabina. Ačkoliv je vyřešeno velmi efektně, každou chvíli kvůli němu omylem přeskočíte na další skladbu anebo ještě hůře, na další film. U rozkoukaného dvouhodinového bijáku to není zrovna příjemné. Dotykové ovládací prvky jsou umístěny na horní plošce přístroje.

Verszo Oppo S5

V základním režimu a při přehrávání hudby se k nim na obrazovce objevuje nápověda, což je velmi šikovné. Bohužel při sledování filmu pomocné ikonky nevyskakují. Musíte tedy přístroj natočit nebo příslušné tlačítko nahmátnout poslepu. Zpětnou vazbou je pípnutí, oppo rozlišuje krátký a dlouhý dotyk. Například při přetáčení krátký stisk znamená přeskoč dál, dlouhý pak rychloposuv apod. Širokoúhlý displej s úhlopříčkou 7,4 cm má rozlišení 320 x 240 bodů. Rastr je o něco viditelnější, než by bylo ideální, a patrné je to zejména při prohlížení statických obrázků.

Verszo Oppo S5

Oppo má však proti všem ostatním i jednu zásadní výhodu. Podporuje titulky ve formátu SRT. Písmenka postižená diakritikou sice nezobrazuje korektně, případně nezobrazuje vůbec (nejlépe je použít kódování UNICODE), ale uvážíme-li, že mnohé stolní DVD přehrávače s podporou DivX tuto funkci nemají vůbec… Oppo S5 si poradí s DivXy až do rozlišení 800 x 480 obr. bodů. Samozřejmostí je podpora bezztrátového kodeku FLAC. Z nadstandardních funkcí nechybí diktafon (nahrává do WAV) s průměrným výkonem. Naopak jsem postrádal rádio.

Verszo Oppo S5

Základní parametry:

Kapacita: 4 GB
Formáty: MP3, WAV, WMA, FLAC, APE, OGG, AVI Xvid 320 x 240, 24fps (MP3 128Kbps), MPG, MPEG, DAT, RM, RMVB, 3GP, FLV
Displej: 7,6 cm/320 x 240 pixelů/TFT LCD
Výdrž: podle výrobce: 17 h pro audio, 8 h pro video/naměřeno 15 h audio, 6 h pro video
Rozměry: 87 x 54 x 11 mm
Hmotnost: 76 g

Cena: 3 777 Kč za 4 GB

Klady:

+ přehraje i DivX filmy s rozlišením až 800 x 480 bodů
+ podporuje titulky SRT
+ zvládá i bezztrátový audioformát FLAC
+ kvalitní dílenské provedení

Zápory:

- nepohodlné dotykové ovládání
- chybí rádio


Creative ZEN - Za málo peněz hodně…

Creative Zen

Cenově jeden z nejvýhodnějších přístrojů na trhu. Za 8GB verzi zaplatíte to samé, co u konkurence dáte za 4 GB. Funkčně přitom creative nijak nezaostává, ba právě naopak. Jeho velkou předností je čtečka na SDHC karty (s kapacitou aktuálně až 16 GB – 32 GB). Z nich lze data zálohovat do interní paměti přístroje. Creative však rozpozná pouze obrázky ve formátu JPEG, ostatní soubory nelze v přístroji přehrát. Opačným směrem data přenášet není možné.

Creative ZEN


Creative je známý tím, že o své mašinky pečuje ještě dlouho po jejich uvedení na trh a firmware aktualizuje a vylepšuje poměrně často. Co se přehrávání filmů týče, nelze ZEN samozřejmě srovnávat s Oppo S5 nebo ramosem, patří však mezi slušný nadprůměr. Snímky je potřeba konvertovat přiloženým programem. Ten pracuje velmi spolehlivě a rychle, jeho ovládání je intuitivní, což jinde nebývá pravidlem. Součástí balení je i vynikající software – vyhledávač a stahovač podcastů a video podcastů, který navíc umožňuje sledovat i IPTV programy z celého světa.

Creative Zen

Creative má brilantní displej (4:3) s úhlopříčkou 6,3 cm a rozlišením 320 x 240 bodů. Relativně malé rozlišení dohání dokonalým podáním barev, rozsahem jasů a kontrastem. S počítačem komunikuje ZEN v režimu MTP (technologie pro automatickou synchronizaci mezi PC a přehrávačem), operační systém Windows je tedy nezbytností. Zvukově je creative na tradičně vysoké úrovni, a to i včetně přibalených sluchátek. Nechybí kvalitní FM tuner, organizér, kalendář a úkolovník, vše synchronizovatelné s Outlookem, a spolehlivý diktafon.

Přehrávač je na trhu nahrazován modelem ZEN X-Fi (viz níže).

Creative Zen

Základní parametry:

Kapacita: 4, 8, 16 nebo 32 GB + slot na SDHC kartu
Formáty JPEG, MP3, WMA, AAC, po konverzi WMV9 / XviD
Displej barevný TFT LCD, úhlopříčka 6,4 cm, rozlišení: 320 x 240 pixelů
USB 2.0, UMS, slot na SD i SDHC, USB Host konektor,
Výdrž akumulátoru  podle výrobce: 25 h audio, 5 h video/22 h audio, 4,5 h video – naměřeno 22 h, pro video 4,5 hodiny
Rozměry: 83 x 55 x 11,3 mm
Hmotnost:  65 g včetně akumulátoru

Cena: 4 499 Kč za 16 GB

Klady:

+ slot na SDHC karty (zvládne i 32GB)
+ velmi dobrý poměr cena/výkon
+ velmi dobrý program na stahování podcastů a video podcastů

Zápory:

- nedokonalá spolupráce s SDHC kartou


Samsung P2 - Hladké ovládání 

Samsung P2

Odpověď Samsungu na iPod Touch je skutečně podařená. Model P2 patří k technologicky nejnašlapanějším MP3 přehrávačům, jaké se na trhu letos objevily. Navíc je neustále vylepšován novými verzemi firmwaru. Dotykový displej, technologie Bluetooth a rádio s funkcí RDS, to jsou jeho hlavní přednosti. Naopak za poměrně velký nedostatek považujeme malou podporu audio a video formátů. Samsung zvládá pouze MP3 a WMA, z videí pak WMV. Většina filmů je přitom pochopitelně uložena ve formátech DivX nebo Xvid. Všechny je tedy nutné konvertovat přiloženým programem. Je to velká škoda, protože hardwarově má Samsung na víc.

Samsung P2

Širokoúhlý displej s úhlopříčkou 7,6 cm a rozlišením 480 x 272 bodů je nejlepší ze všech testovaných. Vyniká jak podáním barev, tak jemností. Skvěle na něm vypadají i fotografie a obrázky. Velmi dobře je vyřešeno ovládání. Podstatné funkce obstaráte skrze dotykový displej, ale nechybí ani skutečná tlačítka pro regulaci hlasitosti a spuštění přehrávání. Samsung díky tomu lze nosit i v kapse a používat jej jako plnohodnotný přenosný hudební přehrávač. Veškeré důležité úkony totiž lze provádět i poslepu, respektive po hmatu. Přes bluetooth lze tento samsung spárovat nejen se stejně vybavenými sluchátky, ale i mobilním telefonem. S aktuálním firmwarem tak lze přímo na přehrávači hovory nejen přijímat, ale i uskutečňovat, aniž byste se dotkli mobilu a sundali sluchátka z uší. Na displeji se pro tyto potřeby zobrazí virtuální klávesnice.

Samsung P2

FM tuner s funkcí RDS má spolehlivé automatické ladění, i když absolutní přesnosti dosáhnete pouze ručním ukládáním stanic. K dispozici je 30 pamětí. Na displeji se zobrazuje název stanice a charakter vysílaného pořadu, z rádia je možné také nahrávat. K nadstandardní výbavě patří prohlížeč textů (displej lze otočit i na šířku), kalendář, budíček a zobrazení světových časů. Samsung vyniká také výdrží akumulátoru, která šplhá k 35 hodinám.

Samsung P2

Základní parametry:

Kapacita: 2, 4 nebo 8 GB
Formáty: JPG, MP3, WMA, SVI (Video: MPEG4, Audio: MP3 (44.1kHz,16bit Stereo, 128kbps), rozlišení: 480 x 272, max. 30fps), WMV9 (Video: WMV9 Simple Profile, Audio: WMA9 (max. 860kbps), rozlišení: 320 x 240 nebo 480×272, max. 30fps), TXT
Displej: 7,6 cm/480 x 272 pixelů/dotykový TFT LCD
Výdrž: podle výrobce: 35 h pro audio, 5 h pro video/naměřeno 34 h audio, 3,5 h video
Rozměry: 52 x 100 x 9,9 mm
Hmotnost: 79 g

Cena: 3 049 Kč za 2 GB

Klady:

+ pohodlné ovládání skrze dotykový displej v kombinaci s tlačítky
+ vynikající jemný displej
+ velká výdrž akumulátoru
+ FM tuner s funkcí RDS
+ bluetooth pro připojení sluchátek i telefonu
+ možnost spárování s mobilem

Zápory:

- slabá podpora audio a video formátů


Sansa View - Načti a hraj

Sansa View

Nejlevnější přehrávač ve výběru. Verzi s 32GB pamětí seženete již za 4 699 Kč. Sansa View pak vyniká zejména ovládáním. Otočný prstenec je zároveň i směrové tlačítko s potvrzovací klávesou uprostřed a pomocnou klávesou na obvodu pro návrat do hlavní nabídky. Jako hudební přehrávač nemá sansa téměř chybu. Velmi dobře je vyřešen slot na microSD karty. Ihned po vložení se obsah paměťovky automaticky integruje do jednotlivých kategorií. Hudba se roztřídí do hudební knihovny podle jména interpreta, názvu alba a žánru. Obrázky, fotografie i filmy na kartě se stávají součástí komplexní databáze. Obsah tedy není nešikovně dělen na to, co je na kartě a co v paměti přístroje. Vše máte pěkně pohromadě.

Sansa View

Bohužel sansa neumí zobrazit stromovou strukturu adresářů a mezi pamětí a kartou nelze data přenášet. Zvukově se řadí mezi slušný nadprůměr. Výhrady nutno směřovat ke kvalitě displeje, zobrazovač s úhlopříčkou 6 cm a rozlišením 320 x 240 bodů nepatří k těm úplně nejlepším. Nejhůře je na tom barevné podání, které mírně táhne do modra. U fotografií si toho všimnete nejvíce. Kvalitní FM tuner (20 pamětí) umožňuje záznam do WAV  na velmi slušné úrovni, délku trvání lze nastavit. Diktafon také pracuje spolehlivě, i když nahrávka je slyšitelně zastřená. Pořízené záznamy je možné přímo v přehrávači mazat.

Sansa View

S počítačem komunikuje sansa skrze protokol MTP (technologie pro automatickou synchronizaci mezi PC a přehrávačem), dovolí vám však zkopírovat data jakéhokoliv charakteru.

Sansa View

Základní parametry:

Kapacita: 4, 8, 16 nebo 32 GB + slot na microSD kartu (zvládne až 8 GB)
Formáty: MP3, WMA, WAV, JPEG, WMV, MPEG4, H.264 - po konverzi
Displej: 6 cm/320 x 240 pixelů/TFT LCD
Výdrž: podle výrobce: 35 h pro audio, 7 h pro video/naměřeno 34 h audio, 8 h video
Rozměry: 48 x 110 x 8,8 mm
Hmotnost: 50 g

Cena: 4 699 Kč za 32 GB

Sansa View

Klady:

+ výdrž akumulátoru
+ příjemné ovládání a uživatelské rozhraní
+ slot na microSD karty
+ vynikající poměr cena/výkon

Zápory:

- slabá podpora audio a video formátů
- zbarvení displeje


SONY NWZ-A826P - Bez drátů od přehrávače, přes telefon až do uší

Sony NWZ A826

Řada walkmanů s označením A je zatím ta nejlepší, jakou kdy Sony vypustilo na trh s MP3 přehrávači. I v porovnání s konkurencí patří mezi absolutní špičku. Novinka A 820 (poslední číslice se mění v závislosti na kapacitě a výbavě) je vybavena technologií Bluetooth, díky níž lze přístroj propojit naráz s telefonem i bezdrátovými sluchátky. V prodeji se objeví dvě verze přehrávače s přibalenými drátovými sluchátky a dražší s bluetooth sluchátky.

Bluetooth disponuje profily A2DP a AVRCP. Prvně jmenovaný má na starosti samotný stereo přenos hudby, druhý umožňuje dálkově ovládat walkman prostřednictvím tlačítek na sluchátkách nebo třeba na autorádiu apod. Dodávaná bluetooth sluchátka DR-BT21G mají velmi dobrý zvuk, který však nedosahuje kvalit drátových špuntů přibalených k levnější verzi. Ovládání přes sluchátka je pohodlné. Kolíbka pro regulaci hlasitosti je umístěna na vrchní straně pravé mušle. Joystick pro přetáčení a přeskakování mezi skladbami pak na její spodní zadní části. Vše je velmi dobře přístupné i po hmatu. Bez rušivého přerušování nám sluchátka hrála bez problémů až na vzdálenost několika metrů, i když byl walkman v kapse kalhot. Negativní vliv na přenos má pouze za určitých okolností zakrytí pravé mušle. Při spárování s telefonem se při příchozím nebo odchozím hovoru reprodukce přeruší (pauzne) a po jeho ukončení opět automaticky naváže.

Sony NWZ A826

Sony walkman nabízí opravdu vynikající zvukový projev, který ještě umocníte použitím kvalitních sluchátek. Příjemným překvapením jsou však i přibalená špuntová sluchátka. Samozřejmostí je uživatelsky nastavitelný ekvalizér, několik přednastavených křivek a několik dalších vylepšovačů/zkreslovačů zvuku (dynamic normalizer, clear stereo, VPT surround, DSEE).  Ovládání je prosté a intuitivní. V menu se rozhodně neztratíte. Potvrzovací tlačítko (Play), "obkroužené“ směrovými klávesami pro pohyb v menu a výběr skladeb, je doplněno klávesami Back (zpět) a Option (zobrazí kontextové nabídky pro daný režim video, foto nebo audio).

Sony NWZ A826

Na šesticentimetrovém displeji s rozlišením 320 x 240 obr. bodů vypadají fotografie i překonvertované filmy výborně. K walkmanu je přibalena i šikovná nožička, kterou lze vetknout do zad přístroje a celek pak položit na stůl tak, aby na obrazovku všichni pohodlně viděli. Jak vidno, Sony skutečně počítá s použitím walkmanu jako kapesního videopřehrávače. Ať už si na něm pustíte nějaký ten video podcast zdarma stažený z netu nebo překonvertovaný film z DVD nebo DivXu, s výsledkem budete spokojeni. Playback je plynulý, podání barev i rozlišení displeje velmi dobré. To samé platí i pro statické obrázky (JPEG). Hudba je po překopírování do přístroje (MTP) automaticky roztříděna do hudební knihovny podle názvu alba, písně, žánru, data vydání a jména interpreta. Nechybí ani adresářový strom. Vynikající je výdrž akumulátorů sahající za hranici 32 hodin při poslechu hudby a těsně pod hranici 9 hodin při sledování videa. Vytýkat můžeme walkmanu absenci FM tuneru a funkce Sleep pro automatické vypnutí přístroje po uplynutí uživatelem nastavené doby. Nechybí naopak přesný čas a datum. Obojí lze kdykoliv zobrazit nebo použít jako screensaver.

Základní parametry:

Kapacita 4 nebo 8 GB
Formáty MP3, WMA, WMA DRM 10,  JPG, H.264/AVC
Displej barevný TFT LCD, úhlopříčka 6 cm, 320 x 240 obr. bodů
USB 2.0, MTP,
Napájení akumulátor Li-Ion
Výdrž akumulátoru:  32 h pro audio (maximum podle výrobce 35), 9 hodin pro video (výrobce uvádí 10 h)
Rozměry: 90 x 50 x 9 mm
Hmotnost: 58 g

Cena: 3 990 Kč za 8 GB

Sony NWZ A826

Klady:

+ výborný zvuk a obraz
+ pohodlné ovládání
+ vynikající výdrž akumulátoru
+ bluetooth pro připojení sluchátek i mobilu

Zápory:

- chybí rádio
- chybí funkce sleep


MP3 video přehrávač Iriver E100 – Hrající elegance

iriver E100

Elegán roku. Jestliže iPody jsou dnes v oblasti MP3 synonymem pro eleganci a skvostný design, pak přehrávače iRiver mohou být jejich nástupci. Žádná přebytečná tlačítka, žádné výstupky nebo zdířky, které by kazily celkový hladký dojem. K ovládání si vystačíte se čtyřmi směrovými tlačítky, vtipně ukrytými pod dolní částí předního panelu přehrávače. Vybírat můžete z několika barevných provedení, včetně růžové. Námi testovanou černou variantu doplňuje stejnobarevné hlavní menu s šedobílými ikonami a červenými doplňky. Vše logické, přehledné a oku lahodící.

iriver E100

Nadstandardní přehrávač dělá z iRiveru kromě provedení i výbava. Na prvním místě je to slot na microSD karty, integrované stereo reproduktory a linkový audio vstup pro nahrávání z externího zdroje. Zejména posledně jmenovaná funkce z MP3 přehrávačů již téměř vymizela. iRiver zvládne velmi slušně i konvertované video a fotografie. Displej má vynikající kontrast a jas. Při prohlížení fotografií je rastr jasně patrný, ale při sledování videa si jej nevšimnete. Videoplayback je plynulý a vzhledem k úhlopříčce displeje (6 cm) jej lze označit za bezchybný. Ještě lepších výsledků než s přibaleným softwarem dosáhnete s externím kodérem.

Statické obrázky nelze v přístroji nijak zvětšovat ani otáčet. K přehledné orientaci slouží seznam s miniaturními náhledy. Fotografie lze samozřejmě prohlížet i během poslechu hudby. Z rádia s 20 paměťmi pro uložení vybraných stanic lze nahrávat do formátu WMA. Záznam má při nejvyšším bitrate (192 kbps) velmi dobrou kvalitu srovnatelnou s on-line poslechem. Na nejnižší (96 kbps), a datově tedy pochopitelně méně náročný datový tok jej lze pohodlně využít např. pro záznam mluveného slova. Výborné výsledky dosáhnete i při použití linkového audio vstupu (v balení bohužel není přibalen potřebný kabel zakončený 3,5mm jackem). Spolehlivý je i diktafon. Nahrávat je možné jak přes interní, tak externí mikrofon (není součást balení). Při rozšíření kapacity vložením paměťové karty je nutné ručně přepínat mezi obsahem uvnitř přehrávače a na vloženém médiu.

iriver E100

Ovládání modelu E100 je převzato z úspěšné a stále pokračující řady Clix. Veškeré úkony vyřídíte klikáním na směrová tlačítka. Když si nevíte rady, na obrazovce je vždy k dispozici kontextová nápověda. Pro danou šipku se zobrazí její aktuální funkce. Spojení s počítačem lze uskutečnit jak přes režim MTP (např. Windows Media Player), tak i obyčejný průzkumník (režim UMS). Hudba se automaticky třídí do knihovny podle alba, žánru, interpreta, hodnocení, vlastního playlistu, záložek. Přistupovat k ní samozřejmě můžete i přes adresářovou strukturu.

iriver E100

Základní parametry:

Kapacita 2, 4 nebo 8 GB + slot na microSD kartu
Formáty MP3, WMA, OGG Vorbis, FLAC, ASF, BMP, JPEG, TXT, GIF, konvertované: MPEG4, MPEG4SP, WMV9, XviD
Displej barevný TFT LCD, úhlopříčka 6 cm, rozlišení neuvedeno
USB 2.0, UMS i MTP
Napájení akumulátor LiPol
Výdrž akumulátoru  14 h pro audio (maximum podle výrobce 17), 3 hodiny pro video (výrobce neuvádí)
Rozměry: 48 x 93 x 11 mm
Hmotnost: 58 g včetně akumulátoru

Cena: 2 199 Kč za 8 GB

Klady:

+ Elegantní a střídmí vzhled
+ Jednoduché ovládání

Zápory:

- nutno přepínat mezi obsahem vložené karty a vnitřní pamětí přístrojeCreative ZEN X-Fi - MP3 přehrávač s neomezenou pamětí 

Creative Zen X-fi

Creative se zadíval do digitální budoucnosti a vyrobil MP3 přehrávač ZEN X-Fi. Z dnešního pohledu jedinečný přístroj s možností bezdrátového streamování i stahování dat z domácí sítě a internetu. Navíc vybavený slotem na SD i velkokapacitní SDHC karty, díky čemuž lze jeho interní paměť (maximum 32 GB) ihned rozšířit až na dvojnásobek. Vzhledem ke klesající ceně paměťových karet pak není problém mít ještě další "místo“ v záloze v kapse. Ve výbavě samozřejmě nechybí ani další standardní součásti. Průměrně citlivý FM tuner se spolehlivým autoscanem. Uložené stanice si můžete s pomocí virtuální klávesnice i pojmenovat. Integrovaný reproduktor dobře poslouží při sledování filmů, poslechu rádia, ale třeba i při přepisu nadiktovaných poznámek. ZEN X-Fi je totiž samozřejmě také diktafonem (nahrává do WAV), a jak je u Creativu zvykem, umožňuje i synchronizaci kontaktů, poznámek, úkolů a kalendáře s Outlookem. K tomuto účelu je však nutné zdarma nainstalovat přiložený program Creative Central. Fotografie i filmy vypadají na displeji s úhlopříčkou 6,4 cm velmi dobře. Creative dokonce přišel s vlastním chatovacím nástrojem, kdy můžete podobně jako na mobilu vyťukávat na virtuální klávesnici vzkazy a stejně jako na ICQ je posílat ostatním připojeným. Bohužel, tato funkce není příliš využitelná. Maximální výdrž akumulátorů se při běžném provozu pohybuje kolem 22 hodin.

Creative ZEN X-FI

X-Fi má integrovaný wi-fi adaptér a umožňuje jak přístup do lokální bezdrátové sítě, tak i přímo na internet. V prvním případě umožňuje streamování i stahování dat (hudby, obrázků i filmů) v rámci sdílení médií ve windows. Pohyblivé obrázky musí být pochopitelně překonvertovány a stejně je lepší je nejprve stáhnout a přehrát přímo v přehrávači ZEN. Hudbu i obrázky uložené na sdíleném disku nebo počítači lze on-line poslouchat, respektive prohlížet, bez problémů. Na jedno nabití to přehrávač vydrží až pět hodin. Stažení jedné písničky trvá orientačně 16 sekund. Z internetu je možné pouze streamovat audio, a to ze speciálního serveru Creative MediaBox. Ten zatím nabízí většinou podcasty v angličtině (hudba, talk show, zprávy atd.). Nabídka se stále rozrůstá, o konkurenci iTunes nebo Zune Marketplace však nemůže být ani řeč. Vše je ovšem k dispozici zcela zdarma.

X-FI bottom

Hudba uložená v interní paměti je automaticky tříděna do hudební knihovny. Nikoliv však ta uložená na kartě. Zde je podporována stromová struktura adresářů a pro spuštění příslušné skladby musíte přejít z nabídky Hudba na položku Paměťová karta.  Stejně odděleně vidíte i ostatní data na paměťovce (fotografie, filmy atd.). Veškerá data lze z karty importovat do interní paměti, ale i tak jsou nadále zvlášť od ostatních pod složkou importovaná data. Zvuk přehrávače je u Creativu tradičně vynikající. Nově lze dokonce využít i funkcí, které dosud bývaly doménou pouze pokročilých zvukových karet X-Fi pro počítače. Takzvaný X-Fi Crystallize slyšitelně vylepšuje zvuk ořezaný kompresí. Naopak X-Fi Expand se nám při poslechu neosvědčil a má podle nás na výsledný zvuk spíše negativní dopad.

X-FI side

Základní parametry:

Kapacita 16 GB + slot na SDHC kartu + wi-fi
Formáty JPEG, MP3, WMA, AAC, po konverzi WMV9 / XviD
Displej barevný TFT LCD, úhlopříčka 6,4 cm, rozlišení: 320 x 240 pixelů
USB 2.0, UMS, slot na SD i SDHC, USB Host konektor,
Výdrž akumulátoru: podle výrobce: 25 h audio, 5 h video/22 h audio, 4,5 h video – naměřeno 22 h, při zapnutém wi-fi necelých 5 hodin, pro video 4,5 hodiny
Rozměry: 83 x 55 x 12,8 mm
Hmotnost: 70 g včetně akumulátoru

Cena: 4 950 Kč za 16 GB

Klady:

+ sdílení a stahování dat přes wi-fi
+ vynikající zvuk díky X-Fi technologii
+ dobrý obraz pro prohlížení fotek i sledování filmů

Zápory:

- příliš mnoho tlačítek
- data z karty nejsou začleněna do společné databáze

 Do výběru se nedostaly
  • Cowon A3

Nejlepší kapesní kino s pevným diskem. Zařadili jsme jej již do výběru  Padesát nejlepších dárků podle redaktorů Technet.cz. Test naleznete zde.

Cowon A3

  • Microsoft Zune

Vynikající HDD jukebox, který se bohužel oficiálně neprodává v ČR. Více o první generaci přístroje zde.

Microsoft Zune druhé generace

  • iPod Touch

Nejlepší iPod, jaký byl kdy vyroben. Do pozadí jej však zatlačil kolega iPhone. Éra iPodů je, zdá se, u konce. Recenzi na iPod si můžete přečíst v článku Nejlepší iPod všech dob. První česká recenze iPodu Touch. Vše o fenoménu zvaném iPhone naleznete u kolegů na Mobil.cz zde.

iPod Touch hand

Autor:
  • Nejčtenější

ANALÝZA: Štve vás elektromobilita? Možná vás překvapí, co vám utvořilo názor

v diskusi je 714 příspěvků

5. června 2024

Informace se na nás valí ze všech stran, a zejména s rozvojem sociálních sítí začalo být běžné, že...

Muskově SpaceX se podařilo poprvé i přes problémy uspět při testu Starship

v diskusi je 91 příspěvků

6. června 2024  12:12,  aktualizováno 

Přes 120 metrů vysoká sestava rakety Starship se ze vzletové rampy kosmodromu Starbase vydala na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

Apple nám ukázal novinky a kde všude nasadil umělou inteligenci

v diskusi jsou 4 příspěvky

10. června 2024  18:27,  aktualizováno 

V pondělí začal Apple ukazovat novinky v softwarových produktech. Na každoroční konferenci WWDC se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Boeingu se podařilo překonat smůlu a vyslal lidi do vesmíru

v diskusi je 10 příspěvků

5. června 2024  14:38,  aktualizováno  16:53

„Je to sice dál, ale zato horší cesta,“ mohou si připomenout nesmrtelnou hlášku ze Sněženek a...

Bush starší ukončil studenou válku. Kvůli recesi ale prohrál souboj s Clintonem

v diskusi je 9 příspěvků

12. června 2024

Během své kariéry byl ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA), viceprezidentem i šéfem Bílého...

OBRAZEM: Nejnebezpečnější systém MHD v USA je pozemní lanovka v San Franciscu

v diskusi nejsou příspěvky

12. června 2024

Pozemní lanovka patří mezi největší atrakce San Franciska. Vyhledávanější je snad jen věznice...

Nenechte si Microsoftem diktovat, jak má vypadat hlavní panel Windows 11

v diskusi je 11 příspěvků

12. června 2024

O užitečnosti hlavního panelu ve Windows 11 se vedou dlouhé diskuse. Někteří ho nesnášejí a rádi by...

Astronomové jsou překvapeni, kde na Marsu objevili jinovatku

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024  10:58

Na vrcholcích jedněch z největších hor ve Sluneční soustavě – gigantických sopkách ležících v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...