O OLED televizorech se mluví dlouho. Vedení LG očekávalo jejich masové rozšíření již v roce 2014, přičemž první cenově dostupné modely se objevily až loni a ani letos nemůže být o nějaké „spotřebce“ ani řeč. Možná je to i proto, že většina výrobců z OLED technologie zatím vycouvala a aktuálně je LG jediným výrobcem OLED panelů pro televizory.
My jsme do testu vzali aktuální topmodel společnosti LG, prohnutý OLED televizor 65EC970V s úhlopříčkou 165 cm. Pro zajímavost, stejný OLED panel kreslí obraz i ve vlajkové lodi společnosti Panasonic, modelu TX-65CZ952B.
Skvostná černá, skvělý kontrast. HDR neumí
Největší výhodou OLED technologie je skutečnost, že každý jednotlivý pixel obrazu je zároveň i zdrojem světla. Jinými slovy, jeden pixel může vyzařovat maximální jas jakékoli barvy, přičemž jeho sousední pixel může zůstat zcela černý. OLED tedy nabízí fantastický kontrast obrazu. Další vlastností je výborná homogenita jasu v celé ploše obrazu, nikde nejsou jasnější ani tmavší pasáže, jak je to kvůli rozvodu podsvětlení u LCD televizorů poměrně časté.
A právě to nás při testování 65EC970V nadchlo nejvíce. Podání černé barvy je dokonalé, ve zcela tmavé místnosti umí černá místa obrazu zcela splynout s okolní tmou, černou barvu nic neruší. Zároveň je obrazovka schopna vykreslit například bílé titulky, aniž by to jakkoli narušilo podání černé ve zbytku obrazovky. To zatím jiné zobrazovače neumějí, ani SUHD s kvantovými tečkami od Samsungu této úrovně černé a čistoty kontrastních přechodů nedosahuje. Skvělé podání černé barvy jsme si nejvíce uvědomovali v nočních filmových scénách, kdy tma byla opravdu tmavá a při správném nastavení parametrů nemizely ani v tmavých pasážích žádné detaily, o které v klasické „LCD tmavě šedé“ mnohdy přijdeme.
V souvislosti s homogenitou obrazu však musíme být k LG 65EC970V bohužel i trochu kritičtí. Homogenita jasu je příkladná až do momentu, kdy televizor zobrazuje tmavé odstíny barev. V tu chvíli je v cca 10cm pruzích od levého a pravého okraj obrazovky obraz tmavší než ve zbytku, přičemž platí, že čím blíže okraji, tím tmavší.
Pokusili jsme se od zástupců firmy získat vysvětlení, avšak nebyli jsme úspěšní a druhý dodaný kontrolní vzorek na tom byl prakticky stejně. Jediné vysvětlení, které považujeme za možné, je, že LG použilo část signálové elektroniky z LCD televizoru s edge LED podsvětlením, kde je obraz po krajích ztmavován tak, aby kompenzoval únik světla z postranních LED panelů podsvětlení obrazovky.
Teoreticky by to mohlo být opraveno aktualizací firmwaru, ale zatím k tomu nedošlo. Škoda, je to piha na jinak obrazově fantastickém televizoru.
Zapomenout nesmíme na skvělou reprodukci barev, televizor lze totiž snadno nastavit tak, že barvy jsou zcela přirozené, decentní, bez jakýchkoli pouťových a pastelových příkras. OLED panel je navíc velmi rychlý, což se odrazí například na vynikající kvalitě 3D obrazu. Díky 4K rozlišení navíc televizor umí s obyčejnými polarizačními 3D brýlemi kreslit obraz ve Full HD rozlišení. V roce 2013 jsme testovali jeden z prvních a zatím posledních OLED televizorů Samsung a ten dokonce uměl současné zobrazení dvou různých filmových obrazů. Testovaný televizor tuto funkci nabízí jen pro použití ve hrách.
Naopak současnou nevýhodou OLED panelů je omezený jasový výkon, což sice při běžném sledování filmů nepostřehnete, ale televizor tím není připraven na obraz s vysokým rozsahem jasu, tedy HDR. Zde naopak exceluje konkurenční „QuantumDot“ SUHD panel, který je již na HDR obraz připraven.
4K aneb díky bohu za Netflix
Zmíněné klady obrazovky samozřejmě platí i při HD rozlišení 1080p a 720p, SD rozlišení televizního vysílání vypadá samozřejmě nedobře, za což však nemůže ani technologie zobrazovače, ani jeho ultravysoké rozlišení. Smrtící kombinací je totiž nízké rozlišení televizního SD signálu 576i a 65" (165 cm) úhlopříčky televizoru. V případě SD signálu se navíc významněji neuplatní ani upscaling obrazu, který jinak velmi dobře funguje u kvalitního HD zdroje.
Nejlepší byl samozřejmě obraz ze 4K zdroje, což dnes mimo skupiny na internetu ukořistitelných titulů znamená v českém prostředí zejména službu Netflix, která nabízí v ultravysokém rozlišení řadu seriálů i filmových titulů. My jsme při testování shlédli například povedený kriminální seriál The Blacklist. Navzdory skromnějšímu datovému toku (provozovatel služby doporučuje linku 25 MBit/s, na 200 MBit/s lince od UPC běžela služba v televizoru perfektně) je obrazová kvalita výborná, propracované detaily nejvíce vyniknou v klidnějších záběrech. Druhou možností je Filmbox, kde je přes 80 titulů, ve velké části však jde o dokumenty, animované pořady nebo filmy spíše „B“ produkce.
Zklamáním je aplikace YouTube, která přehrává videa jen v HD rozlišení 720p. Nejenže si neporadí se 4K (2 160p) streamováním, ale ani 1080p. Televizor je připraven na VP9 dekódování, takže zprovoznění přehrávání v nejvyšší kvalitě může být jen otázkou firmwarové aktualizace.
Díky DVB-T2 tuneru s podporou HEVC dekódování je připraven na případné 4K televizní vysílání, díky USB 3.0 portu a vestavěnému přehrávači se 4K podporou lze přímo v televizoru přehrávat i MP4 či MKV soubory stažené z internetu. Titulky s českými znaky fungují dobře, hloupé je (klasické) nucené přepínání mezi zobrazením hudba/foto/video.
WebOS 2.0: jen středně rychlý, ale pohodlný
Televizor je samozřejmě jako všechny ostatní modely společnosti LG vybaven operačním systémem WebOS. A jak jsme již psali několikrát, nám se v podstatě líbí. Rychlost je sice spíše průměrná (např. Tizen reaguje o něco rychleji), ale jeho jednoduchost, přehlednost a přizpůsobitelnost na to dávají rychle zapomenout. Ovládat jej můžete i ovladačem Smart Remote s „ukazovátkem“, kdy pohybem ovladačem pohybujete „kurzorem“ na obrazovce. V menu a aplikacích je to docela pohodlné, ale my jsme je raději ovládali směrovými šipkami na ovladači. Zadávání textu lze virtuálním „ukazovátkem“ zvládnout také, ale doporučuji připojit bezdrátovou klávesnici, s tou je to přece jen pohodlnější.
Mezi aplikacemi potěší již zmíněný Netflix a FilmBox, dále například HBO GO, Google Play Movies, Voyo, Stream nebo Google Maps. iVysílání České televize nebo portál Prima Play jsou dostupné přes HbbTV.
V televizoru je i Skype a díky integrované (výsuvné) kameře lze snadno spustit videokonfereční hovor. Kamerku lze využít i pro ovládání televizoru gesty. Funguje to, nicméně pokud existuje možnost uchopit ovladač, je to rychlejší a jednodušší.
Z hudebních aplikací jsou zde Spotify a Deezer, nicméně používat OLED televizor jako reproduktor nám přijde z hlediska amortizace zobrazovače zcela absurdní.
Jak je to s modrou barvou ...Nižší životnost subpixelů modré barvy je u OLED panelů známou věcí a je jedním z důvodů zdržení masové výroby. LG tento problém eliminovalo záměnou modré diody za bílou diodu s barevnými filtry, které propustí jen světlo modré barvy. Jeden pixel je tvořen RGBW subpixely, nesmí se ale zaměnit za RGBW u LCD, tam je to jiný příběh. |
Televizor má jinak docela slušný zvuk. Připojení kvalitního ozvučení sice považujeme za dobrý nápad, zejména kvůli koncertům, nicméně filmový akční doprovod a dialogy reprodukuje zřetelně a výrazně.
Vzhledem ke kategorii televizoru zamrzí pouze jeden tuner (DVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2), což snižuje možnosti záznamu více různých pořadů na externí disk. A když jsme u funkčních nedostatků, televizor nabízí možnost připojit bezdrátová sluchátka, avšak pouze vybrané modely od LG. Klasický Bluetooth s A2DP a nejlépe aptX by potěšil více.
Spotřeba: průměrně 0,26 kWh
Jedna z nejčastějších souvisejících otázek na Audio Video Show Praha 2016, kde jsme kvality OLED televizoru předváděli ve srovnání s SUHD televizorem Samsung, se týkala spotřeby. Ta z principu funkce silně (podobně jako u plazmy) závisí na jasu jednotlivých pixelů (respektive subpixelů) - tmavý obraz má výrazně nižší spotřebu než světlý obraz. Rozsah příkonu se tak pohybuje zhruba od 105 W do 430 W, přičemž hodina běžného televizního obrazu (sport, zpravodajství atd.) v našem testu spotřebovala 0,26 kWh.
Průměrná spotřeba je tak v podstatě dvojnásobná, než u LCD televizorů. Jejich spotřeba však v posledních letech klesla natolik, že ani dvojnásobnou spotřebu OLEDU nepovažuji za uživatelsky jakkoli problematickou - hodina provozu přijde na 1,2 Kč. Vzhledem ke kvalitě obrazu a ceně televizoru naprosto zanedbatelná položka.
Závěr
Navzdory některým výhradám je LG 65EC970V skvělý televizor, z hlediska obrazu rozhodně nejlepší, jaký jsme kdy testovali.
Má doporučenou cenu 199 990 korun, nicméně jej některé obchody nabízejí (jakožto loňský, byť stále aktuální model) o 70 tisíc levněji.
Aktualizace 6.4.2016 - Opravili/upřesnili jsme informaci o řešení nižší životnosti modrého subpixelu.