Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Exkluzivně: Dioneer DCP-400, MP3 discman s prostorovým zvukem (recenze)

O přízeň tuzemských zákazníků se co nevidět začne ucházet nový výrobek. Produkt korejské firmy Dioneer má ladné štíhlé tělo, skvělý hlas, přehraje MP3 i WMA a chlubí se netradičním ovladačem s displejem. Zvuk obohatí prostorové efekty známé z Windows Media Playeru.

A opět tu máme jednu premiéru. Z daleké Koreje s mezipřistáním na Moravě dorazil zajímavý MP3/CD přehrávač firmy nepříliš známé firmy Dioneer. Přístroj neokoukaného vzhledu nás zaujal především netradičně zpracovaným dálkovým ovládáním se zobrazovací jednotkou a zvukovými možnostmi.

Výbava
Přehrávač je dodáván s již zaběhlými "žvýkačkovými" akumulátory s kapacitou 1450 mAh, jimž mohou asistovat dvě tužkové baterie v externím pouzdře. Součástí příslušenství je dále síťový adaptér, schopný nabíjet interní akumulátory, zmíněný ovladač, cestovní "pytlíček" a manuál - v našem případě zatím jen anglický. Zvuk dodávají solidní pecková sluchátka, která jsou vzhledově totožná s aparaturou u přehrávače iMP-50, pouze chybí logo firmy iRiver.

Dioneer DCP-400

Design
Dioneer se řadí mezi nejtenčí přehrávače. Na výšku má pouhých 16 mm, v půdorysu 134x143 mm. Víko jednotky je z lehké slitiny, tělo pak z plastových částí. Vrch a spodek jsou nalakovány stříbrnou metalízou, vnitřek je černý. Na víku se vedle holografického loga nachází nenápadný průzor, jímž můžeme pozorovat rotující CD. Po obvodu jsou umístěna základní ovládací tlačítka a také konektory pro síťový adaptér, battery pack, linkový výstup a kombinovaný slot pro sluchátka a RC. V čele trůní otvírání víka, vespod vše jistí zámek kláves.

Dioneer DCP-400

Něco extra
O přednostech přehrávače nás přesvědčuje sada log po obvodu víka. Mezi kompatibilními formáty se vyskytují audio CD, MP3 a WMA, podporu Ogg Vorbis zatím výrobce neplánuje. Zajímavá je ikona WOW - přehrávač skutečně disponuje sound systémem, který je integrován například ve Windows Media Playeru. WOW kombinuje dvě různé technologie: SRS pro prostorové podání zvuku a TruBass (TB) pro zvýraznění basových frekvencí, sílu efektů lze zvolit z deseti stupňů. Kromě toho má Dioneer také obvyklý ekvalizér s předvolbami Normal, Classic, Jazz, Rock a uživatelským nastavením pěti frekvenčních pásem.

Dioneer DCP-400

RC
Dálkové ovládání je skutečně kuriozní ozdobou přehrávače. V duchu odkazu několika dalších značek obsahuje tlačítka i zobrazovací jednotku. Koncepce ovladače však nemá obdoby - netvoří obvyklou "nudli", umístěním displeje nad tlačítka vznikl zajímavý architektonický útvar. Jak se komu bude líbit, je otázkou vkusu. Mně přišel minimálně... inu, netradiční. I přes relativní zmatek, který na první pohled kolem displeje panuje, nezabere příliš času přijít ovládání na kloub. Kromě spuštění playbacku je hračka nastavit ekvalizér/WOW efekty, náhodné či opakované přehrávání nebo smyčkování A-B.

Dioneer DCP-400

Grafický displej je podsvícen moderním, nicméně příjemným modrým světlem. Uživatel si na něm může přečíst všechny informace, které jen lze z digitálních skladeb získat: typ média, bitrate, vzorkovací frekvenci, odehraný čas a samozřejmě také informace z ID3 tagů či názvy souborů. Údaje z CD Textu bohužel neuvidíme. Rolování textových informací lze urychlit až 4x. Přepnout můžeme do jednoho ze tří zobrazovacích režimů - kromě dvou souhrnných je zde také zjednodušený mód s frekvenčním analyzérem blikajícím přes půl displeje. V našich krajích oceníme podporu české diakritiky.

Dioneer DCP-400

Dioneer disponuje šikovným navigačním systémem, do něhož lze vstoupit i během přehrávání. Obsah datových CD řadí podle adresářů nebo pořadí skladeb na disku. Tracky i celé adresáře lze přidat do bookmarků - na tomto místě musím přehrávači vytknout absenci podpory M3U playlistů. Mezi podařené funkce patří Resume, tedy schopnost zapamatovat si poslední pozice na vložených discích, dále studijní režim, kdy stisk tlačítka Stop vrátí záznam o 3-5 sekund zpět, nebo také samočinné vypnutí přístroje pomocí příkazu Sleep.

Dioneer DCP-400

Vlivný Anti-Shock
Aby toho nebylo málo, přehrávač se může pochlubit také obří vyrovnávací pamětí pro potlačení vlivu otřesů. Do ní se vejde až 192 sekund signálu s CDDA, přičemž nedochází k nijak slyšitelné degradaci zvuku. Cache pojme 480 sekund, tedy šest minut hudby v MP3 při 128 kbps a dvojnásobek záznamu ve WMA/64 kbps. Spolu s poměrně robustní konstrukcí (přehrávač váží 172 gramů bez baterií) poskytuje slušnou ochranu proti přeskakování hudby - ověřeno na procházce.

Sound
Zvukově je Dioneer až překvapivě dobrý. Kromě lupnutí při zapnutí přístroje se obejdeme zcela bez ostatních ruchů a šumu (S/N > 90 dB). Výstup na sluchátka je vynikající a vzhledem k výbornému ekvalizéru i WOW efektům budete i s dodávanými peckami spokojeni. Hlasitost o třiceti stupních plně postačí i nejnáruživějším posluchačům. Podařený je také linkový výstup, prostorové efekty si můžete vychutnat i na své domácí aparatuře.

Dioneer DCP-400

Závěrem
Se všemi klady přehrávače jsem vás seznámil v přechozích odstavcích, takže na závěr spíše upozorním na nedostatky. Již jsem se zmínil o tom, že Dioneer nenačítá CD Text ani seznamy skladeb ve formátu M3U. Také zatím nedovede přehrávat kontinuálně CDDA bez mezer, což ostatně neuměly ani první verze iRiverů. Podařilo se nám kontaktovat vývojáře firmy, kteří překypují ochotou, a tak věřím, že se přehrávač všech neduhů brzy zbaví. Co tu ještě chybí? Asi už jen rádio...

Přehrávač je zvukově opravdu skvělý, také design není k zahození - vadí mi jen nehezky trčící konektory dálkového ovládání a battery packu. Načítá všechny disky včetně paketového zápisu, identifikace multisession médií mu však trvá o něco déle. Výdrží se Dioneer blíží SlimX, s přídavnými bateriemi jsme se při kombinovaném provozu CDDA+MP3 dostali na 20 hodin.

Za necelých pět tisíc má přehrávač šanci zamíchat tuzemským žebříčkem popularity.

Dioneer DCP-400 k testu zapůjčil internetový obchod Empei.

  • Nejčtenější

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 106 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 18 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

OBRAZEM: Zlatou éru dopravního letectví nám připomene ikonická Caravelle

v diskusi nejsou příspěvky

19. června 2024

U příležitosti letního sezonního zvyšování intenzity letecké dopravy nad Evropou si ukažme obrázky...

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 1 příspěvek

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Nedávno odepisovaná nejvzdálenější sonda Voyager zase posílá všechna data

v diskusi je 20 příspěvků

18. června 2024  16:51

Přelom minulého a letošního roku byl pro sondu Voyger 1 velice dramatický. Pozemní tým se s ní...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 18 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...