EUCD chrání pouze zájmy labelů, ne práva hudebních fanoušků

aktualizováno 
Na četné dotazy čtenářů se dnes vracíme k evropské obdobě amerického copyrightového zákona DMCA. Směrnice EU Copyright Directive pro hudební fanoušky na starém kontinentu znamená významné omezení práv při manipulaci se zakoupenými nosiči.

EUCD neboli European Union Copyright Directive je označován jako evropská odpověď na nepopulární americký zákon DMCA - Digital Millennium Copyright Act. Tato direktiva má taktéž sloužit k prevenci neautorizovaného kopírování copyrightovaných děl a šíření informací o způsobech prolomení technologických zabezpečení nosičů. EUCD byl schválen již v polovině roku 2001 a bohužel přichází právě v době, kdy DMCA patrně projde velkou reformou. Zatímco nová verze amerického zákona již počítá s termínem "fair use", tedy legálním nakládáním s originálním nosičem, EUCD se drží jeho původního znění. Z celé direktivy vybíráme následující dva zásadní články:

KAPITOLA III
Ochrana technologických opatření a informací pro správu autorských práv

Článek 6
Náležitosti k technologickým opatřením:
1. Členské státy mají poskytnout adekvátní zákonnou ochranu proti překonání jakéhokoliv účinného technologického opatření a šíření postupů na jeho překonání;
2. Členské státy mají poskytnout adekvátní zákonnou ochranu proti výrobě, dovozu, distribuci, prodeji, pronájmu, reklamě na prodej či pronájem, nebo vlastnění ke komerčním účelům zařízení, produktů nebo komponent, nebo poskytování služeb, které:
a) jsou propagovány, inzerovány nebo prodávány za účelem překonání, nebo
b) mají pouze omezený komerčně významný účel nebo použití jiné než k překonání, nebo
c) jsou primárně navrženy, vyráběny, přizpůsobeny nebo předváděny za účelem umožnění nebo usnadnění překonání -
jakýchkoliv účinných technologických opatření.
3. Pro účely této direktivy výraz "technologická opatření" značí jakoukoliv technologii, zařízení nebo komponentu, která je za normálních provozních podmínek určena k předcházení nebo omezení činností, jež nejsou autorizovány držitelem práv nebo copyrightem nebo jakýmkoliv zákonem spojeným s copyrightem.

Článek 7
Náležitosti, týkající se informací pro správu autorských práv:
1. Členské státy mají poskytnout adekvátní zákonnou ochranu proti všem osobám, vědomě provádějícím bez povolení některou z následujících činností:
a) odstranění nebo pozměnění elektronických informací pro správu autorských práv;
b) distribuci, dovoz za účelem distribuce, vysílání, kopírování nebo veřejné poskytování děl, z nichž byly informace pro správu autorských práv neautorizovaně odstraněny či pozměněny, je-li si osoba takto činící vědoma, že provádí, umožňuje či usnadňuje porušování autorských práv.
2. Pro účely této direktivy výraz "informace pro správu autorských práv" značí jakoukoliv informaci, poskytnutou vlastníkem práv, která identifikuje dílo, autora nebo jiného vlastníka práv, nebo informaci o podmínkách použití díla a jakékoliv množství kódů, tuto informaci vyjadřujících.


Zajímavostí je, že EUCD bere v potaz právo zákazníka na záložní kopii zakoupeného díla. Zároveň však legalizuje technologie kopírování zabraňující práva zákazníků tak porušující. Ba co víc, de facto je povyšuje nad zákon a odevzdává ochranu copyrightu z roviny soudní do rukou nahrávacích společností. Ty nyní mohou s nosičem udělat cokoliv a překonání jakékoliv překážky, byť za legálním účelem, bude zcela nesmyslně trestné. MP3 přehrávače tak budou prakticky postaveny mimo zákon, neboť získání MP3 souborů z chráněného zdroje bude nelegální.

Také hudba, nabízená v komprimované podobě, je často svázána různými softwarovými prostředky, zabraňujícími kopírování. Jejich výsledkem mnohdy bývá, že si člověk legálně zakoupenou a v práci staženou skladbu doma nepřehraje, neboť je certifikační DRM systém vázán na IP adresu firemního počítače. Taktéž i komprimované stopy na některých chráněných CD přehrajeme až po autorizaci nosiče přes internet. V obou případech je poslech hudby bez přístupu k Síti nemožný a nástroje pro odstranění DRM kódu - byť mohou být jediným způsobem, jak si zakoupenou hudbu poslechnout - ilegální.

Zábavní průmysl má politiky omotané kolem prstů. Je opravdu smutné, že jejich podezřelé obchodní praktiky a omezování lidských práv našly oporu v zákonech i na našem kontinentě. Nemohou se pak ovšem divit, že jim zákazníci oplácejí stejnou mincí - přestávají je podporovat a bouří se. Právo na legální nakládání se zakoupenými disky je totiž nezpochybnitelné.

Zatímco americký zákon DMCA již dostává rozum, evropský EUCD má hodně co dohánět. Snad se mu ale bude brzy dařit stejně. Související informace a kompletní znění EUCD najdete na serverech EuroRights.org či britském Campaign for Digital Rights.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Další z rubriky

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

Parádní zvuk i obraz. První TV Philips s ozvučením B&W hraje jako z praku

Rozhraní Android TV na Philips 55OLED903

Slabinou valné většiny televizorů je kvalita zvuku. Ta zpravidla stačí na zprávy, ale pro film nebo koncert je vhodné...

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

Najdete na iDNES.cz