Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

AKAI PD-P3300: hravá baculka z Japonska (recenze)

Japonská značka AKAI uvedla na tuzemský trh nový přenosný CD přehrávač střední kategorie, který zvládne přehrávání MP3 souborů, disponuje zvukovým ekvalizérem, umí zobrazit ID3 tagy a nabíjet baterie. Vyplatí se do něj investovat necelé tři tisíce?

Dalším z levnějších MP3 discmanů na našem trhu je aktuální kousek z produkce značky AKAI. Japonský výrobce po poměrně povedeném modelu PD-P2300 přiváží do Čech další přehrávač, tentokráte s označením PD-3300. Kdo by čekal pouze funkční vylepšení přehrávače, bude nejspíš překvapen. Nové AKAI je totiž úplně jiný.

Jako vejce melounu
Když si vedle sebe položíme dva aktuální přenosné MP3 přehrávače AKAI, už od prvního pohledu se nechce věřit, že pocházejí od jedné firmy. Zatímco PD-P2300, jenž jsme testovali již loni před Vánoci, má víceméně kruhový půdorys, průhled na disk a numerický displej, PD-P3300 se svým tvarem vrací do doby někdy před dvěma roky. Klasický "šišoid", který se v dnešní době už příliš nevidí, doplňuje ještě klasičtější nepodsvícený dot-matrix displej s ovládacími tlačítky v půlkruhu. Ačkoliv jsou šířka i délka 138x138 mm relativně v souladu s moderními trendy, tloušťka 30 mm už tolik nepotěší. S 220 gramy váží stejně jako iRiver iMP-50. Discman se tak ve své kategorii řadí mezi nejbaculatější jedince.

AKAI PD-P3300 AKAI PD-P3300

Vybavení
Příslušenství tvoří sluchátka-pecky s nápisem AKAI. Nevím, nakolik jsou skutečně produktem této firmy, vzhledem k velmi špatné reprodukci je nedoporučuji používat. Druhým bonusem v dodávce je síťový adaptér. Díky němu můžeme nejen poslouchat hudbu v dosahu sítě střídavého napětí bez spotřeby baterií, ale také dobíjet akumulátory, které ale nejsou v dodávce. K tomu slouží malý "náprstek", který propojí baterie s napájecím kontaktem (malá pružina u minusového pólu). Nabíjení indikuje malá červená dioda pod displejem, proces však není nikterak automatický. Výrobce doporučuje nabíjení po 15 hodinách ukončit.

AKAI PD-P3300

Po obvodu přehrávače najdeme jen několik málo konektorů: sluchátkový a linkový výstup a zdířku pro externí napájení. Trochu netradičně na boku se nacházejí dvě tlačítka pro změnu hlasitosti, na protější stěně pak naopak zcela tradiční posuvný zámek kláves.

AKAI PD-P3300 AKAI PD-P3300

Ovládání
AKAI poskytuje všechny standardní funkce, které se u takovýchto přístrojů vyskytují. Ochrana proti otřesům má kapacitu 45 sekund pro CDDA a 120 pro MP3. Při běžné chůzi s discmanem v kapsáčích (ano, šňůra od sluchátek je taaak dlouhá) systém pracoval poměrně spolehlivě, občasným přeskokům ale nezabránil. Alespoň nedošlo k žádnému zatuhnutí. Přehrávač dále disponuje třemi obvyklými přehrávacími režimy: opakováním jedné skladby, alba nebo celého disku, načítáním souborů v náhodném pořadí a módem intro, který přehraje krátké ukázky všech skladeb. Playlisty z Winampu nepodporuje, ale umožňuje naprogramovat pořadí až 65 stop.

AKAI PD-P3300 AKAI PD-P3300

Displej
I přes omezené zobrazovací možnosti 2x12 znaků nabízí PD-P3300 příjemnou komunikaci s uživatelem. Už při zapnutí nás přátelsky přivítal, určil typ vloženého disku a zobrazil počet souborů. Pro snadnou orientaci na datových médiích nabízí velice chytrý navigační systém. Na displeji jsou zobrazeny zkrácené názvy adresářů a první skladby v každé složce. Pomocí tlačítek Back a Next se lze libovolně pohybovat ve struktuře disku, a to i během přehrávání, což je velice příjemné. Tlačítkem EQ si můžeme nechat odscrollovat celý název jakékoliv položky. A co víc, soubory můžeme vyhledávat podle části názvu.

AKAI PD-P3300 AKAI PD-P3300

Při přehrávání ve spodní části displeje neposedně poskakuje stereo VU-Meter, signalizující úroveň hlasitosti nahrávky, nad ním jsou informace o pořadovém čísle složky a skladby a ubíhá odehraný čas. V nejvyšším řádku rychlostí přibližně dva znaky za sekundu roluje jméno interpreta, název alba, skladby, ale také samplovací frekvence a bitrate souboru. Moc pěkné...

AKAI PD-P3300 AKAI PD-P3300

Na poslech
Zvukově je AKAI PD-P3300 o něco horší než jeho předchůdce. Výstup je sice možné přikrášlit použitím ekvalizéru v režimech Classic, Jazz, Rock, Pop, Bass, ale nijak dokonalého výsledků jsme nedosáhli. Zvýraznění basových frekvencí je v některých případech až příliš důrazné a ústí v přebuzení signálu. Zvuk je nejčistší při poslechu CDDA bez ESP. Se zapnutým anti-shockem se do sluchátek při vyšší hlasitosti dere lehké rušení vycházející z mechaniky, stejně tak i v případě MP3.

AKAI PD-P3300 AKAI PD-P3300

Zatímco linkovému výstupu přehrávače PD-P2300 jsem blahořečil, zde takovou chválu pět nemohu. Zvuk z Line-Outu je az určitých podmínek poměrně solidní, ale podepisuje se na něm nastavená hlasitost, tak i ekvalizér. Při přehrávání se projevují stejné ruchy jako v případě použití sluchátek. Takto by to rozhodně fungovat nemělo.

Závěrem
Přenosný MP3/CD přehrávač AKAI PD-P3300 patří mezi přehrávače nižší cenové kategorie, a tak od něj nemůžeme čekat zázraky. Zvukové schopnosti jsou průměrné, zato ovládání patří k těm lepším stránkám přístroje. Když k tomu připočteme možnost nabíjení baterií a spolehlivou reprodukci všechny typů disků, nevychází z tohoto testu AKAI zase tak špatně. Nenároční uživatelé si přijdou na své.

Výrobek k recenzi poskytl internetový obchod eProton.

  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 102 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 108 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 9 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 27 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Masaryk před 100 lety poprvé navštívil „svou“ Masarykovu univerzitu v Brně

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil 22. června 1924 poprvé univerzitu, která nesla a stále...

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem...

Zkoumá žraloky žijící 400 let. Tajemství dlouhověkosti je v DNA, líčí biolog

v diskusi jsou 2 příspěvky

21. června 2024

Premium Žralok malohlavý má zřejmě ve své DNA nějakou molekulárně-genetickou „vychytávku“, která mu...

Před 20 lety první soukromý stroj s lidmi vystoupal do vesmírného prostoru

v diskusi jsou 4 příspěvky

21. června 2024  13:02

Výšku 100 kilometrů nad povrchem Země, která je považována za hranici vesmíru, překonal před...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...