Markéta Vondroušová v zápase proti Čeng Čchin-wen z Číny během United Cupu v...

Markéta Vondroušová v zápase proti Čeng Čchin-wen z Číny během United Cupu v Perthu. | foto: AP

Češi v United Cupu prohráli s Čínou. Neuspěli Vondroušová ani Lehečka

• 21
Českým tenistům vstup do United Cupu smíšených týmů nevyšel, Číně podlehli ve skupině E v Perthu 0:3 na zápasy. Nejprve Jiří Lehečka prohrál s Čang Č’-čenem 7:5, 3:6, 4:6, poté wimbledonská šampionka Markéta Vondroušová podlehla 1:6, 6:2, 1:6 Čeng Čchin-wen a v závěrečné smíšené čtyřhře česká dvojice nestačila na stejné soupeře poměrem 1:6, 2:6.

Tým kapitána Davida Škocha čeká další duel v úterý, kdy narazí na Srbsko se světovou jedničkou Novakem Djokovičem. Ze tří základních skupin, hrajících v Perthu, postoupí do další fáze jen vítězové a nejlepší tým na druhém místě.

Dvaadvacetiletý Lehečka se utkal s 58. hráčem světa Čang Č’-čenem poprvé. První set sice čtvrtfinalista letošního Australian Open za necelou hodinu získal, o pět let starší Číňan ale poté už přišel jen jednou o servis, Lehečku třikrát brejkl a duel otočil. Rodákovi z Mladé Boleslavi nepomohlo v utkání ani deset es.

Bude sranda. České hvězdy prověří i Djokovič, zkusí možný olympijský trumf?

Světová sedmička Vondroušová v duelu s jednadvacetiletou Čeng Čchin-wen brzy prohrávala. V úvodním setu přišla o první dva servisy a za necelou půlhodinu ztratila i celou sadu. Ve druhém setu sokolovská rodačka reagovala a díky třem brejkům srovnala krok. V rozhodující třetí sadě ale udržela jen jeden ze čtyř servisů a 15. hráčka světa Čeng Čchin-wen zužitkovala po hodině a 49 minutách první mečbol.

České dvojici se proti stejným soupeřům nevydařila ani závěrečná smíšená čtyřhra. Lehečka s Vondroušovou přišli čtyřikrát o podání, sami nevyužili ani jeden z deseti brejkbolů a prohráli za necelou hodinu.

Jiří Lehečka a Markéta Vondroušová se domlouvají během smíšené čtyřhry na United Cupu v Perthu.

Návrat k tenisu po téměř roce a půl absolvovala na United Cupu bývalá světová jednička Angelique Kerberová z Německa, jež v prvním duelu po mateřské pauze podlehla Italce Jasmine Paoliniové 4:6, 5:7. Pětatřicetiletá trojnásobná grandslamová šampionka hrála naposledy loni ve Wimbledonu a letos v únoru porodila dceru Lianu.

Německý tým přesto slavil výhru, neboť v druhé dvouhře olympijský vítěz Alexander Zverev zdolal Lorenza Sonega a obrat dovršili Kerberová se Zverevem ve smíšené čtyřhře.

United Cup smíšených týmů se hraje druhým rokem. Vedle podílu z prize money ve výši 10 milionů amerických dolarů (zhruba 223 milionů korun) bojují hráči také o body do žebříčků ATP a WTA. Titul obhajují Američané.