Manuel si svůj semifinálový běh zkušeně hlídala. Pohybovala se kolem páté pozice, brzy ale překonala soupeřky před sebou a třetí místo už neohroženě hájila až do cíle, kam se dostala těsně za Irkou Adelekeovou a Britkou Nielsenovou. Čas 51,06 znamenal nejen druhý nejlepší výkon v zatím krátké kariéře osmnáctileté Češky, ale také velkou naději pro postup do finále.
Rodačka z Tábora musela na horkém křesle čekat další dva semifinálové běhy, než se předpoklad proměnil ve skutečnost. A ona mohla slavit finálovou účast.
„Mám neskutečnou radost, i přestože se mi neběželo úplně nejlíp. Myslím, že jsem tam udělala menší chybu, nezrychlovala jsem stupňovaně, to bych mohla do finále zlepšit. Bude dost těžké se na něj pořádně připravit, protože je hned v pondělí,“ upozornila s úsměvem.
Ve finále se už musí obejít bez reprezentační parťačky Petržilkové, která ve svém semifinále obsadila páté místo a s časem 52,05 skončila celkově čtrnáctá.
Manuel po senzačním postupu: Nervy při čekání? Vůbec. Stejně by nepomohly |
„Na dvoustovce se do nás opřel pořádný vítr, tím jsem ztratila rychlost, ale do závěru mi nějaké síly zbyly. Mám smíšené pocity. Na finále ještě formu nemám, ale je to pěkný odrazový můstek,“ brala svůj výsledek pozitivně Petržilková, která závodila poprvé od prodělání nemoci.
V semifinále chyběla Vondrová, která na rozdíl od krajanek nemusela absolvovat rozběhy. Vondrová odstoupila na základě doporučení reprezentační lékařky, důvodem jsou respirační potíže a horečka. Čtyřiadvacetiletá atletka nenastoupí ani do úterní ženské štafety.
Maňasová si po sobotních rozbězích stěžovala na pomalý start, ten v semifinále zvládla už bezchybně. „Asi jeden z nejlepších na závodě,“ těšilo ji. Následných sto metrů zvládla nejrychleji ve své kariéře a v závěru se ještě dotahovala na třetí místo Maďarky Takácsové.
Přestože na postup do finále její výkon nestačil, zářila dvacetiletá sprinterka radostí. „V půlce mě trochu chytl zadní sval, tak jsem si říkala: Ještě to chvilku vydrž! Postupový čas byl 11,13, trošku mě mrzí, že jsem to o ty čtyři setinky neposunula, ale panebože já jsem spokojená!“ Maňasovou může těšit také celkové desáté místo.
Jen o pár minut později si životní maximum zlepšil i Němejc v semifinále dvoustovky. Předvedl skvělý finiš, kterým atakoval třetí pozici, foto finiš ale rozhodl o čtvrtém místě pro Čecha. Zároveň svým časem 20,517 se na tisícinu vyrovnal Švédovi Erlandssonovi a společně pak čekali na výsledky dalšího semifinále.
To přineslo pro Němejce nejlepší možnou zprávu. Ital Tortu sice prolétl dráhou v čase 20,14, kromě Izraelce Afrifaha se ale žádný ze zbývajících soupeřů nedokázal přiblížit jeho času.
„Běželo se mi hůř než ráno. Zapršelo nám, ale bylo to asi i nervy. Nedokázal jsem se pořádně uklidnit a soustředit,“ líčil nespokojeně přes skvělý výkon.
Sprinterka Maňasová na cestě vzhůru. Ženou ji i tetování egyptských bohů |
Do pondělního finále se naopak nedostal Ondřej Macík, který od začátku běhu na nejlepší zaostával a nedokázal je v cílové rovince atakovat. Časem 20,89 se zařadil na 19. místo celkového pořadí.
„Jsem smutný, nepovedlo se mi to. Cítil jsem se dobře, ale co jsem předvedl, tomu neodpovídá. Vždycky mi trvá se rozběhnout, myslel jsem, že už by to mohlo být dobré, ale není, musím přijít na to co s tím,“ popisoval sklesle.
Přes postup z rozběhů nakonec do semifinále nezasáhl Eduard Kubelík, který se krátce před startem odhlásil kvůli svalovému zranění.
Motivovaná Jíchová
Ve velkém stylu zvládla rozběh Jíchová, která i přes několik zaváhání vyrovnala svůj osobní rekord 54,88.
3. DEN ME V ATLETICE – dopolední blokPodrobná reportáž |
Tři setiny zaostala za olympijským limitem. „Asi minutu jsem kalkulovala, je to osobák, je to limit, není to limit,“ usmívala se v cíli před kamerou České televize třiadvacetiletá reprezentantka, která v rozbězích jako jediná zaběhla čas pod 55 sekund.
„Zítra to musí být ale ještě lepší,“ myslela motivovaně na pondělní semifinále.
Ve stejné disciplíně se mezi muži z české trojice kvalifikoval pouze Müller, který byl spokojený především díky tomu, že se mu po delší době podařilo výrazněji odlepit od hranice 50 sekund. „Jsem strašně rád, že jsem prolomil ten blok v hlavě,“ svěřil se Müller, který zapsal sezonní maximu 49,38 a kvalifikoval se s přehledem z třetího místa. Postupová dvanáctka byla nad možnosti dalších dvou reprezentantů. Adam Smolka skončil s časem 50,48 šestnáctý, Martin Tuček uzavřel ME na dvacátém místě.
Liga v Třinci? Radši mistrovství Evropy. Jsem ohromen, líčil talentovaný dálkař |
Přesvědčivý Štefela, pomoci muselo i pásmo
Čeští výškaři absolvovali kvalifikaci s poloviční úspěšností.
Bez zaváhání si počínal Štefela, který napoprvé skočil i klíčovou výšku 221 centimetrů. „Skákalo se dobře, bylo teploučko, běhalo to, skákalo to,“ hodnotil evropský šampion do 23 let z roku 2021. „Půjdu do toho jako zvíře a uvidíme, co se stane,“ slíbil před finále.
Zklamaný opustil sektor Marek Bahník, který si počínal sebevědomě až do rozhodující mety 221 centimetrů, kterou třikrát shodil. „Prohrál jsem si to hlavou. Musím si to srovnat a naučit se skákat tyto výšky,“ smutnil.
Bronz pro Švýcarsko, ale bez občanství. Jsem zvyklý trpět, směje se uprchlík |
Trojskokanské kvalifikační klání provázely problémy s měřením. Místo porouchaného snímání kamer museli pořadatelé na konci soutěže sáhnout k spolehlivé metodě pásma. Největší favorité si ale postup zajistili už dávno předtím veleskoky. K sedmnácti a půl metru doletěli oba rodáci z Kuby reprezentující v současnosti země Pyrenejského poloostrova. Portugalec Pedro Pichardo skočil 17,48, o čtyři centimetry ho ještě předčil Španěl Jordan Díaz Fortun.
Rekord Hrochové a italská dominance
Zcela vyčerpaná do cíle půlmaratonu doběhla Hrochová, která padla na ovál a okamžitě si přivolala osvěžení. Osmadvacetiletá atletka celý závod, který vedl skrze historické ulice Říma a Vatikánu, udržovala pozici těsně za dvacátou příčkou. Nakonec doběhla tři a půl minuty za vítězkou na třiadvacáté pozici. Časem 1:11:38 si vytvořila nový osobní rekord. „Poslední tři kiláky jsem ani nemohla zvedat nohy. To bylo opravdu peklíčko,“ vyprávěla Hrochová.
Brigáda v Rakousku a dlažební kostky. Hrochová: Start v 9:30? Bláznovství![]() |
O dvě minuty za ní doběhla druhá české reprezentantka Moira Stewartová, jež skončila pětačtyřicátá. „Je to špatný. Letos to moje závodění nemá moc šťávu. Hlava chce, nohy moc nejdou,“ svěřila se.
O vítězce se rozhodlo na metě jedné hodiny. Do té doby suverénně působící Rumunka Joan Chelimo Mellyová začala ztrácet, což dodalo motivaci Karolině Bjerkeli Grövdalové, která se jí začala vzdalovat. Na olympijský stadion už Norka dobíhala neohrožená. Keňanka Chelimová ve svém prvním závodě za Rumunsko skončila druhá, bronz bere Britka Calli Haugerová Thackeryová.
V mužském půlmaratonu navázala pořadatelská země na sobotní úspěchy. V nejlepší desítce doběhlo hned pět Italů. Evropským šampionem se stal v rekordu šampionátu 1:01:03 domácí Yemaneberhan Crippa, který skončil těsně před reprezentačním kolegou Pietrem Rivou. Třetí místo bere Němec Amanal Petros.
Jednoznační obhájci
Medaile se rozdělovaly mezi výškařkami, kterým opět neohroženě vládla Ukrajinka Jaroslava Machučichová. Obhájkyně zlata z Mnichova chybovala poprvé až na výšce 2,01 metru, na druhý pokus ji ale překonala bez problému, a přidala už šestou zlatou medaili z vrcholné akce.
Souboj o stříbro rozhodla Srbka Angelina Topićová, když na třetí pokus překonala laťku ve výšce 1,97, narozdíl od Ukrajinky Iryny Geraščenkové, které tím připadl bronz.
3. DEN ME V ATLETICE – večerní blokPodrobná reportáž |
Do úplného konce zůstávalo napínavé finále kladivářů. Nejprve se do vedení usadil hodem 80,14 obhájce zlata z Mnichova Wojciech Nowicki, Poláka ale následně o 35 centimetrů přehodil Maďar Bence Halász. Až teprve posledním pokusem poslal Nowicki kladivo pro zlato. Na výkon 80,95 už nedokázal Halász reagovat a musí se spokojit se stříbrem. Bronz bere ukrajinský mladík Mychajlo Kochan.
Ještě dramatičtější byl boj o medaile mezi trojskokankami, a to nejen kvůli dešti, který se spustil na olympijský stadion přesně v době, kdy se finalistky chystaly k prvním pokusům.
Jeden skvělý pokus následoval druhý, z pěti nejlepších si tři atletky stanovily nové životní maximum, padl jeden národní rekord a vyrovnalo se evropské maximum. Za ním stála Španělka Ana Peleteirová-Compaoréová a skokem 14,85 metru si zasloužila titul evropské šampionky.
Nový turecký národní rekord stanovila Tugba Danismazová, které skok 14,57 stačil na stříbro a pevné nervy předvedla Francouzka Ilionis Guillaumeová, když svým posledním pokusem skočila 14,43, což znamenalo nejen její kariérní maximum, ale také posun na bronzovou příčku.
Francouzská vítězka diskvalifikovaná
Velmi zkušeně si počínala Ciara Mageeanová ve finále patnáctistovky. Irka se na cílové rovince procpala mezerou mezi dvěma Britkami na první místo a dlouhým krokem si vytvořila rozhodující náskok. Stříbro si pohlídala Georgia Bellová, mocným finišem se na bronzovou pozici dostala Francouzka Agathe Guillemotová.
Finále půlkařů ovládl Francouz Gabriel Tual, který se zrychlením na začátku cílové rovinky oddělil od soupeřů a neohroženě si doběhl pro zlato před Španělem Mohamedem Attaouinim a domácím favoritem Catalinem Tecuceanuem.
Tual tím zopakoval jen pár minut starý kousek jeho krajanky z finále běhu na 3000 metrů žen, který jedinou akcelerací suverénně rozhodla Alice Finotová. Francouzku ale těsně před koncem nedělního programu rozhodčí diskvalifikovali kvůli drobnému vybočení z dráhy v jedné ze zatáček.
Zlato tak nakonec patří Němce Gese Krauseové, stříbro Britce Elizabeth Birdové a bronz Rumunce Stelle Ruttoové.
Nedělní program vrcholil stovkou žen. Po slabším startu se perfektně propracovala před soupeřky Dina Asher-Smithová. Britka získala své čtvrté evropské zlato, ale první po šestileté odmlce. Stříbro mohutně slavila Polka Ewa Swobodová, bronzem rozradostnila domácí fanoušky Zaynab Dossoová.
Mistrovství Evropy v atletice v ŘíměFinále: Muži: Ženy: Kvalifikace a rozběhy: Ženy: Semifinále: Ženy: |